Ezen a fórumon a citrusfélék és a banánfélék hazai neveléséről osztjuk meg egymással tapasztalatainkat. Bárki elmesélheti sikereit, de esetleges kudarcait is, hátha találunk közösen megoldást az utóbbiak kiküszöbölésére.
Kezdő citruskedvelőknek javasoljuk a http://quicktor57.fw.hu/ weblap Citrusnevelési útmutatójának alapos áttanulmányozását. Ebben átfogó ismeretekre lelnek az otthon nevelhető citrusfélékről, azok beszerzési forrásairól, az alapvető nevelési körülményekről és a gyakori hibákról, kártevőkről, növényvédelemről, a magoncok neveléséről.
Egyik sem az igazi. Tőzegben, vagy tőzeg és perlit keverékében érdemes. A perlit nehezebben beszerezhető, de tőzeget bármelyik virágboltban vagy hypermarketben is vehetsz. A víz azért nem jó, mert a citrusdugványok speciális gyökereztetőpor nélkül nagyon lassan gyökeresednek, kb. egy év kell hozzá. (A tavaly tavasszal lemetszett citromhajtásaim most fejlesztettek gyökeret és új hajtást.) Sok türelmet és sikert!
Nálam most érik. :-) Illetve már besárgultak a gyümölcsök teljesen, de nem tudom, leszedjem-e... A tavalyi termést is kb. ilyenkor "szüreteltem", de meg sem kóstoltam. :-) Most meg fogom, ha mindenhol azt írják, magában eszik...
Ahogy nézem, keverem a grapefruit-tal, de az a pomelo hibridje a naranccsal, nem fordítva.
Enyhítő körülmény, hogy sokfelé keverik. A francia is mindkettőt pamplemousse-nak hívja...
A C. maxima és C. grandis neveket is teljesen vegyesen találom.
POMELO
A Malájföld különleges gyümölcse ma is a Távol-Kelet egyik érdekessége. Ritkábban kerül az európai piacokra, mint a jól ismert citrusfélék, de évről évre ismertebbé válik. A rutafélék családjához tartozik. Óriási gyümölcseivel meglepő látványt nyújtanak sűrű koronájú fái. A pomelo nevet gyakran használják a grapefruit megnevezésére, kisebb példányai összetéveszthetők vele. Ma főleg Indiában és Dél-Kínában termesztik,de a trópusi övben is lassan elterjed. Fájának jól kifejlett példányai elérik az 5-6 m-es magasságot. Sűrűn elágazó, szabálytalan koronát fejleszt. Termései a citrusfélék között a legnagyobb méretűek. Elérhetik a 40 cm-t és 6-8 kg-ot. A különböző típusok és fajták sokban különböznek egymástól. A vékony vagy vastag héjú formák édesek vagy savanyúak lehetnek. A termésrekeszeket, a gerezdeket vastag szivacsos rész borítja. Ezt a kemény, bőrszerű réteget leszedik a lédús gerezdekről és a megmaradó, tömlőkből álló húst fogyasztják. A húsban nagy mennyiségű C-vitamin található. Héjában sok illóolaj és pektin képződik, ezt az ipar is felhasználja. Az olaja étvágygerjesztő hatású gyógyszer, emellett az illatszeripar is nagyra becsüli. Távol-Keleten a Holdújévi ünnepek kísérője, ahol nemcsak csemege, hanem kultikus gyümölcsféle is. Igazi különlegesség. Általában magában fogyasztják.
Köszönöm a gyors választ, akkor sietek elültetni a magokat. Az Oázisban jártam délután, vettem citrus tápot Agro cs special, azt mondták nagyon jó. Nem is volt annyira drága, remélem beválik. Azt a tanácsot is kaptam, hogy használjam a kikelt magoncokra is, mostantól kezdve adagolhatom a tavaszi indulásnak megfelelően. Annyira gyönyörű virágok voltak, természetesen elcsábultam még egy jó 1,5 méteres babér bokorra is.
Az óriás narancs legfeljebb 15 m magas, alacsonyan és terebélyesen elágazó, örökzöld fa. Ágai tövisesek vagy tövis nélküliek, fiatal hajtásai szögletesek és szőrösek. A levélnyél legfeljebb 7 cm szélesen, szív alakúan szárnyas. A bőrnemű levéllemez mérete 20 x 12 cm-ig, tojásdad agy elliptikus, ép vagy gyengén csipkés szélű, tompa csúcsú, a válla lekerekített; színén fénytelen zöld, fonákján finoman szőrös. Nagy virágai egyesével vagy legfeljebb 10 tagú fürtben fejlődnek a levélhónaljban és a hajtásvégeken; kocsányuk és csészéjük szőrös, a 4-5 keskeny, sárgásfehér szirom hossza elérheti a 3,5 cm-t. Termése: valamennyi Citrus faj közül az óriás narancs fejleszti a legnagyobb terméseket, átmérője akár 50 cm, súlya 1 kg is lehet. A bogyója gömbölyded vagy kissé lapított körte alakú és zöldessárga színű, héja 1,5-4 cm vastag. A gyakran csak mérsékelten leves terméshús 11-18 gerezdre tagolódik, amelyek hártyás válaszfala könnyen lehúzható. Az igen nagy, vöröses vagy sárga színű, nedvvel telt szőrök a gerezdekben viszonylag lazán kötődnek egymáshoz édes vagy savanyú, mérsékelten zamatos ízűek, és a rokon grépfrúttól eltérően nem vagy alig keserűek. A termés kevés, szögletes, sárgás magot tartalmaz. Felhasználása: rendszerint frissen, gyümölcsként eszik, úgy, hogy a termést meghámozzák, gerezdjeit szétválasztják, hártyás válaszfalát lehúzzák. A terméseket ritkábban grépfrút módjára fogyasztják. A terméshús leve becses ital. Délkelet-Ázsiában a levelekből, virágokból és a kéregből készült főzetet epilepszia, kolera, duzzanatok és ekcéma ellen alkalmazzák. Elterjedése: valószínűleg Délkelet-Ázsiában honos, és a trópusokon, valamint a szubtrópusokon világszerte termesztik; legészakabbra Floridában és Izraelben. Termesztése és betakarítása: a legtöbb más Citrus fajtól eltérően az óriás narancs a trópusi síkvidéki klímában, magas hőmérsékleten, csapadékban bővelkedő tájakon tenyészik legjobban; legkedvezőbb helynek Thaiföldet tartják. A fa a talajban nem válogat, kertekben, ültetvényeken termesztik. Magról szaporítják, a magoncok oltást nem igényelnek. A nagyszámú fajta a termés alakjában, méretében, ízében és színében különbözik egymástól. A fák a klímától függően egész évben hozzák termésüket, amelyet kézzel szednek; hetekig tárolható. "
Ha esetleg segíthetek ezzel, a pomeloról azt írja a Rappai kertészet honlapja, hogy nem kell dugványozni, magról is terem, ráadásul gyorsan, én is nemrég ültettem el néhány magot. Valamint nem új kereszteződés, nagyon megoszlanak a vélemények, hogy vajon egy ősi citrusféléről, van szó, vagy egy keresztezésről.
Ha azt szeretnéd, hogy teremjen is, és garantált minőségű fajtát, akkor feltétlenül be kell oltani azzal. Viszont az nem csak pomelo lehet, hanem gyakorlatilag bármilyen citrusféle.
(A pomeló ráadásul egy eléggé új keresztezés, gyanítom, hogy a magjából nagyon eltérő utódok nőhetnek ki.)
A közeljöőben az oázis kertészetbe készülök, milyen tápot (név?) vegyek a virágzó mandarin bokromnak (és általában citrusoknak, kikelt magoncoknak)? A mandarinon van 2 sárga termés, 4 pici zöld bogyó és most készülődik 3 virág kibontakozni. Az lehetséges, hogy a virágok nagyon-nagyon lassan fejlődnek? (hetek alatt nőttek icipicit) Mi hiányzik nekik?
Végigolvasva a topikot lenne egy kérdésem. Ha jól vettem ki "szavaitokból" a pomelo elültetett magjából kelt növényt nem kell beoltani és teremni fog? Vagy ugyanúgy oltani kell, vagy termő növényről dugványozni?
Segítsetek, mert van itthon magom, tudni szeretném elültessem-e. (mondjuk mindenképp elültetem, nagyon szeretek a citrus magokkal kísérletezni. Vagyis meg szeretném tanulni az oltás művészetét)
Az ideig-óráig még hónapokat jelenthet még, azalatt bőven jöhetnek a sarjak, csak éppen megújulni, visszaszépülni nem fog már.
Az öreg levelek elszáradt részeit vágd csak le, hogy ne csúfoskodjanak, de a még élő, sárguló leveleket hagyd meg, azokból egy csomó tápanyagot szed vissza a tő a levél elszáradása előtt.
Talán néhány másik sarjat is hoz még, aztán visszaszárad, elpusztul. Ez a normális, és vissza nem fordítható fejlődésmenete a banántöveknek. A tápsózás az új sarjaknak természetesen segíthet, de az öreg hajtásnak már mindegy.
Na ezt is sikerült feltölteni:) Ha vki tudja, mi baja lehet, légyszi írjon, mert sorban száradnak el a levelei, és sárgul is... Pedig tényleg minden megvan neki, ami eddig is volt, vagyis meleg, napfény meg víz. Tegnap meg lett locsolva tápsóval, remélem az segít neki... Az új levél pedig, amit hozott, nagyon vékony, szinte áttetsző, és amiért nem tudta teljesen kibontani, el is szakadt... Lehet ez már az elszáradás jele?
Na ő lenne a picike, és végre sikerült a feltöltés!!!! :) Mellette a nagy, róla is megpróbálok képet betenni, mert vmiért nem szimpatikus, ahogy mostanság kinéz, bár lehet, csak a pici vette el az erejét...
Ha megnyomtad a "Feltölt"-öt, a kép kicsiben megjelenik a "Tallózás" mező alatt, a képtől balra pedig megtalálod a "beszúrás" és "törlés" opciókat aláhúzva.
Választás értelem szerint! ;-) Első esetben megjelenik a kép a levélmezőben is, na akkor már nyomhatod a "Mehet" gombot!
Goldenpalmnak hála úgy tűnik, sikeres lett a kis banánfa átültetése :) Legalábbis már pár napja nem látok olyan jelet, ami "pusztulásra" vezetne...Képet is tennék be róla, de vmiért nem sikerül...:( Na mindegy, köszi még egyszer az átültetési és elválasztási javaslatokat, sokat segítettek, magamtól nem ment volna!
Egyrészt nagyon tápanyagigényes, lehet ez a megrekedés oka, másrészt meglátod, hogy ép-e a gyökérzete (kirohadás pangó víz miatt), illetve nekiállt-e sarjakat hozni, amikor az öreg hajtás már természetes pusztulásnak indul, és a sarjakba nyomja a tápanyagot.
Egyébként simán bírja a központi fűtést, csak fényt és vizet kapjon eleget.
Helló mindenki!
Bár biztos volt róla szó régebben , de most nincs időm végigolvasni a topicot.
Mit csináljak a banánfámmal ,hogy megmaradjon? Most már több levele szárad le
mint amennyit hoz . Lakás központifűtéses.Segítségeket előre is köszönöm.
Köszönöm szépen a választ. Ha egy kicsit bővebben tudnál szólni róla, hogy hogyan gyökereztessem, azt megköszönném. Fölben kell gyökereztetni vagy dobjam vízbe, és úgy fog gyökerezni? Köszi a gyors segítséget
Helló Luji nos a licsiről csak annyit, hogy ha gyorsabban akarod, hogy kicsírázzon akkor meg kell fosztani a magburoktól. A mag 3-4 hét alatt kicsírázik. Nyáron félárnyékos helyen legyen, télen 10 fok körül teltessük. Virágzásra 5-7 éves korától várható, de lehet hajtással is szaporítani így érdemesebb.
Rég írtam már az avokádóimról, mert sikerült egy régi álmom, és sikerült kijutnom hajóra dolgozni.
Most azonban itthon vagyok, és tudom szépen ápolni őket.
Azonban most egy kérdésem lenne, és ha valaki tud, légyszi segítsen.
Kaptam licsi magot, de még nem tudom mit tegyek vele, hogy kicsírázzon, illetve hogyan ültessem el, hogy legyen belőle valami. HA valakinek van tapasztalata a licsivel, akkor kérem jelezze, mert nagyon érdekel ez a gyümölcs.
Segítségeteket köszönöm.
Nemsokára visszatérek, és írok néhány szót gyönyörű 2,5 méteres avokádóimról és kicsiny citromfáimról. Sőt talán még képet is tudok felrakni.