Ezen a fórumon a citrusfélék és a banánfélék hazai neveléséről osztjuk meg egymással tapasztalatainkat. Bárki elmesélheti sikereit, de esetleges kudarcait is, hátha találunk közösen megoldást az utóbbiak kiküszöbölésére.
Kezdő citruskedvelőknek javasoljuk a http://quicktor57.fw.hu/ weblap Citrusnevelési útmutatójának alapos áttanulmányozását. Ebben átfogó ismeretekre lelnek az otthon nevelhető citrusfélékről, azok beszerzési forrásairól, az alapvető nevelési körülményekről és a gyakori hibákról, kártevőkről, növényvédelemről, a magoncok neveléséről.
Van rajta termés, csak még mindegyik zöld, ez nem befolyásolja a keménységét? Megtapogattam, szerintem elég kemény, nem rugalmas, úgy hogy felhagyok az öntözéssel. Köszi
Inkább a sokra tippelnék. Ha van rajta termés, tapogasd meg, és ha benyomható, akkor kevés a viz. Ha nem rugalmas, hanem kemény, akkor nem kell öntözni. Az öntözés gyakoriságát nem a naptártól, hanem a növény 'működésétől' függően kell megejteni.
Amit genetikailag manipulálnak, az kizárólag a közvélemény... (a génkezelés, mint kifejezés szintúgy legalább ennyire ökörség). Amire ezt a rossz szót használni szokták, az a génmódosítás, ill. génmódosított (GM) növény, de a banán esetében erről szó sincs.
Banánból teljesen hagyományos nemesítéssel hoztak létre triploid hibrideket.
Ezeknek gyakorlatilag soha nincs magja.
Az "XXY" kromoszómakombinációra annyiban hasonlítanak, hogy minden kromoszómából három van nekik, de a szexhez semmi köze, mint az embernél. Az egyik vad banánfajnak 11 kromoszómapárja volt (diploid) a másiknak 11 kromoszóma-négyese (tetraploid), a hidbrid így örökölt egyet innen, kettőt onnan, és lett három mindenből (3x11=33 kromoszóma), amiből nem nagyon tudnak életképes ivarsejtek keletkezni, de meddő, magtalan termést azért még hoz, ezért termesztjük ezeket.
Hgayományosan, régen csak sarjakkal szaporították, de ma már főleg szövettenyészetben mikroszaporítással teszik. És valóban genetikai értelemben mindkettő ugyanaz, mint az állatoknál az utóbbi időben kidolgozott klónozás.
Már nem emléxem pontosan, de több, mint egy éve, amikor kaptam a "fámat" - hülyeség, mert a banánfa nem fa - fejest ugrottam a Google keresőbe, a banánfákról. Itt derült ki, hogy egy esetleges banánfa elleni betegség szinte az egész világon kivinné a banánfákat, szinte mindenegyik "rokona" a másiknak.
Ugyanitt olvastam, hogy vannak vad fajták is, bár ezek termése nem igazán jelent fogyasztási élvezetet.
Szóval az "ős" valami mutáció?, kiválasztás?, keresztezés? során jöhetett létre. Ebben nem vagyok hozzáértő.
Azt nem tudom, hogy hogyan van eleresztve a banán a kromoszómákkal, és milyenekkel, de egy tuti: szaporítása az "öreg" tő körül kibújt fiatal hajtások leválasztásával történik. (Ezt nevezik mostanában klónozásnak? az is valami hasonló eljárás, az utód egy másolata az ősének).
A magvetésről történő szaporítást a banánnál felejtsd el!!
Ha nem vágtak át biológiából, a banán nem szaporítható magról, ugyanis XXY kromoszómái vannak, nem csak XY. Amolyan "szupernő", azaz génhibás. A magjai, vagy magkezdeményei teljesen sterilek, terméketlenek. Bár nem tudom biztosan, de azt hiszem nem kell megprozódjanak a virágok ahhoz, hogy teremjenek, mint pl. az uborkánál, ezért nincsenek magjai, csak kezdeményei.
Ha tévedtem és kicsírázik a mag, szólj légyszi, mert akkor elmegyek megverni a biosztanáromat... :-))))
Szeretnék banánfát csinálni, de nincs semmim csak egy banán :))) hogy álljak neki?
Datolyát már sikerült csinálnom, az én módszerem a következő volt:
Cukrozott fóliázott datolyát használtam, melyeket vízbe raktam és közel a konvektorhoz.
Ennek már 3-4 hónapja hogy vízbe kerültek.Ezután mindegyiken szinte látszódott a szem, majd virágföldbe raktam és láss csodát! Egy cserépben sikerült 5 darabot megüdültetnem.Most olyan 5 centisek.
Szóval a banán érdekelne még hogy hogy álljak neki. Belső magokkal kell csinálni?
Nyitottam egy külön topicot is neki, bár nem lett túl sikeres. Nem takartam semmivel, mert 3 m magas, így elég nehezen kivitelezhető lett volna, na meg elég ronda is. Egyébként bíztatóan néz ki, bár lehet, hogy egyszerűen csak "le van fagyasztva", aztán mikor felenged, kiderül, hogy halott. A múlt héten persze +5 is volt pár napig, ennek ellenére nem váltak szárazzá a levelei, de nem merek előre örülni, pár hét és kiderül.
Csodálkozom egyébként, hogy ilyen kevés tapasztalat van ezzel a növénnyel. A kertészeti vásárokon ezerszám árulják. Én is egy ilyenen vásároltam az enyém 2003. májusában. Akkor még kis "borsópalántának" nézte mindenki. Akitől vettem, váltig állította, hogy télálló. (Persze a babérra is ugyanezt mondta...) Múlt télen már kicsit edzettem, decemberben kinn volt -8-ig, idén -16-ot kellett (volna?) elviselnie. Majd beszámolok róla később az Eucalyptus topicban. Egyből ugyanakkor nem lehet általánosítani, magról szaporítják, így az egyedek ellenállóképessége között nagy lehet a különbség.
OFF Csabaje, mi a helyzet az Eucalyptusoddal? Hogy bírja a telet, takartad? A pálmák-KERTBEN topicban beszámolhatnál róla, esetleg képet is rakhatnál be! :-) Üdv 0N
Szia! Így képről egészségesnek tűnik, egxszerűen csak több fényre van szüksége szerintem. Ha megszűnnek a fagyok tedd ki a teraszra/kertbe! Lehetőleg lágyvízzel/esővízzel locsold, esetleg adj a földjéhez tőzeget, de ezekről sok infót találsz a korábbi hozzászólásokban. Sok sikert!
Ez a kis citromom,amit télen ültettem. Ez maradt meg szépen a magok közül.
Nem tudom,hogy adjak e neki valamit. Mármint majd valami virágosoknak való tápos vizet, vagy ilyesmit. Egyenlőre sima vizet iszik, és a radiátoron van,amikor csak lehet.
Nincsen rajta semmi zacsi, csak így simán nőddögél.
Titeket is meg szeretnélek kérni,hogy ha valaki hall növénykiállításról,akkor tegye közkinccsé a helyét és időpontját!
Szisztok!
Van egy nagyon szép citromfám, egy 8-10C világos helységben teleltetem, január végéig semmi problémám nem volt, de utána elkezdte hullatni a leveleit. Először a levél csúcsa szárad el, majd lehullik. A levél felülete olyan mintha poros, vagy vízköves lenne, készítetem pár képet a levélről, nagyon örülnék, ha valaki tudna segíteni. Előre is köszi!!!
Viszonylag magas hormontartalmú gyökereztető porral (pl. Incit 4 és Incit 8) lenne érdemes próbálkoznod szerintem, de a mandarin sokkal nehezebben gyökeresedik, mint a citrom. A perlit vagy tőzeg jó, esetleg mosott folyami (durva) homokban próbálhatod még meg. Vízben nagyon nagy a rothadás veszélye is, semmiképp sem ajánlanám.
Egyébként tényleg szép kis fa, a kora mellett az is érdelekelne, hogy ebből mióta neveled te.