Keresés

Részletes keresés

monfondir Creative Commons License 2016.05.17 0 1 19003

Hát igen. Elkeserítő. Itt makulátlan rend volt. Most találtam jó pár fotót 1991 májusból pont ezekről a részekről. Sajnos a műszerkertes képeket később nem kaptuk meg, pedig mindent lefotózott egy társunk aki még bent volt augusztusig. A freskó előtti rész, a "csókos" rész volt takarításkor esténként. A folyosón látszik hol volt a lambériázás kb 1m magasan. A relé domb mellett volt egy jó nagy antenna. Ami hiányzik jelenleg: parancsnoki épület, konyha (nem tudom a pince mellette megmaradt-e), ELHE épület, üzemanyagtároló, kapus szoba-őrszoba, századfürdő-kantin komplexum. Ezek felvoltak osztva az egysége között takarításra (pl a "körforgalom" a HÁP-é volt, illetve nekem volt egy agrim itt  is a konyha mögött).

Előzmény: Band.S34 (18986)
monfondir Creative Commons License 2016.05.17 0 1 19002

Így van! Barna színe volt. És elképesztő hangja! :)

 

Tervtábla: megmondom őszíntén, amikor először összelőtték az orosz technikusok a lokátorokkal a Polje-t, nem értettem mi a fenének kell a Tervtábla/HÁP. Egyszerűen annyival jobb és minőségibb volt vele a harcimunka, nem beszélve az adattovábbítás egyszerűségéről (Egerág-Taszár-Veszprém vs. Egerág-Veszprém). Csak kattintás a célra és már ott is volt az előljárónál a légihelyzet. Nálunk volt olyan, hogy diktor rosszul adta át a célt, és majdnem elsőfok lett belőle :). Volt pár jó sztori... Pl amikor egyszer a diktor vonalon keresztül dumáltunk éjjel a másik oldalon a rajzolóval :)

 

Yugók: mondom, mi nem vittük a vadász célokat csak a polgári gépeket (ebből egy grafikon alatt volt 100-120 gép a határ melletti folyóson (és volt, hogy 3-4 gépet is "összefogatott" velünk az előljáró). Ennek ellenére, voltunk páran akiket érdekelt a téma, pláne, hogy ott volt már akkor tudtunkkal MIG 29-es gép (mivel a yugó tv-t néztük, ott láttunk beszámolót ezekről, illetve pl radarban sok olyan cuccuk is volt mint nekünk). Mi főleg Banja Luka környékét láttuk jól, Zeljava irányába a 102-es állócél (Psunj) eléggé kitakart és hiába láttunk kb 200km-t körbe, a lefedettség a derítéskor függött a célok magasságától (szerencsére akkor még sok lokátor század volt ami javította ezt). Abban az időben nem jöttek a határ mellé  közel a yugó vadászok, a mieink is vadászútvonalat repülték (az egyik nálunk pl a Mecsek felett ment). A reggeli eligazitáskor a harcállásponton a váltások állománya mellett, elhagzott mire lehet számítani az nap (pl lövészet, szovjet gépek) + grafikon közben is dobtak be kiemelt célokat (pl amikor Antal József gépe jött aszem az olaszoktól haza, percenként, kiemelt pontossággal kellett adni, vagy amikor a szovjetek elkezdtek visszarepülni).

 

Irak. Az eléggé bizalmas sztori volt akkor, azt hiszem titkosÍtottak is sok mindent egy jó pár évre. :)

Mindenestre a laktanya őrzés is szigorúbb lett (addig pl a kapus csapat nem kapott éles lőszert, de akkor jó párszor tárazhattam, mint kapus tisztes az ÜTI szobán).

HÁP munka annyiban változott, hogy szóltak mi az elsődleges cél ha feljött nekünk északon vagy jött vissza délről. Hát volt egy pár :)

 

Előzmény: hadsz (18992)
schlumberger Creative Commons License 2016.05.16 0 0 19001

Hehe, ti Baján, én Katymáron, kissé délkeletre Bajától. Ott is bégetnek a jelenlegi lakók... :-)

Előzmény: Band.S34 (18999)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.16 -1 0 19000

Sziasztok ma jártam Inota környékén  erre a dologra akadtam... 

Tudja valaki mi lehet ez ? Köszi . Ebben a 8-10 méter mély gödörben valami iszonyat nagy fém téglalap alakú tárgy volt.  Nagyon nem néztem körül  mert nem tudtam a bringát letenni de úgy néz ki ,hogy nem csak ez az egy akna van a környéken. Fent a Baglyasban tudom ,hogy van de ezt nem tudom mi lehet. 

 

Helyileg itt található

 

https://www.google.com/maps/place/47%C2%B012'56.5%22N+18%C2%B011'57.4%22E/@47.2157099,18.198152,400m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d47.215708!4d18.199282

Band.S34 Creative Commons License 2016.05.16 0 1 18999

Sziasztok!

 

Pát héttel ezelőtt az egykori Egerági volt rádiótechnikai bázis bejárása után még volt egy kis időnk ezért ha már úgyis "Délen" jártunk tettünk egy kisebb kitérőt Baja felé és megnéztük az egykori Bajai Rt bázis is. Sajnos messze nem jutottunk hiszen a területet jelenleg bérlik és jelenleg állatokat tartanak bent. A kerítés mindenhol épnek tűnt na meg az állatok miatt sem szerettünk volna "belógni" A bázis körül vannak házak ahonnan simán ránk küldték volna a rend őreit...

 

Itt van pár kép kívülről

 

Ridley4Lev Creative Commons License 2016.05.16 0 0 18998

Az még most is működik.

Előzmény: köszörűs XXI Che (18997)
köszörűs XXI Che Creative Commons License 2016.05.16 0 0 18997

üdv

A Régi MN III-as bázis MN központi műhely a Haláp hegy lábánál ismerős valakinek? 

hadsz Creative Commons License 2016.05.15 0 0 18996

Igen, az. Látom, jól emlékszel a részletekre. :)

Előzmény: charlie21 (18995)
charlie21 Creative Commons License 2016.05.15 -2 1 18995

A kép Vértesacsa? Ismerős

 

Előzmény: hadsz (18992)
hadsz Creative Commons License 2016.05.15 0 2 18994

Emlékszem, egyszer Sweethome-al lesétáltunk Tésről Ösküre a Mórocz-tetőn keresztül, érintve az "Olasz erődöt" (meg még sok egyebet). A Móroczról tényleg lenyűgöző panoráma tárul az ember szeme elé: a lőtér, mintegy terepasztal húzódik alattunk - előttünk. 

Ez a fotó egy másik alkalommal készült, ekkor kissé párás volt a levegő:

 

Már lenn jártunk a lőtéren, és a távolban láttuk az ösküi kerek templomot. Úgy éreztük, órák óta gyalogolunk, és csak nem akart hozzánk közelebb kerülni... :)

 

   

 

"3-4 igazi szovjet fehér téglás épület teraszosan elrendezve"

 

Szerintem az egyik ilyen épület látszik a kép közepén, ha egyre gondolunk (a háttérben Székesfehérvár...). Egyszer ott álltunk meg mellettük kocsikkal, akkor még be lehetett menni a lőtérre autóval is. Igaz, ma is be lehet...

 

 

Az Olasz erődöt már mi is eléggé leharcolt állapotban láttuk, azóta már ennyi sem maradt belőle:

 

   

 

"A vele szemközti domb tetőn több hatalmas méteres vastagságú beton fal van, hatalmas, lövedék által okozott lyukakkal."

 

Ez lesz az:

 

 

 

Akkor még ilyet találtunk az egyik bunkerben:

 

 

A 0 pont közeli egyik csörlő bunker:

 

  

 

 

Előzmény: charlie21 (18980)
hadsz Creative Commons License 2016.05.15 0 0 18993

Sajnos így van...

Előzmény: bodrostomi (18991)
hadsz Creative Commons License 2016.05.15 0 1 18992

"A bunker végében van egy kis ajtó, az mögött volt egy spéci legszűrő berendezés (reggel azzal szelőzettük át a bunkert)."

 

Gondolom, valami hasonló:

 

 

"Te hol láttál működő tervtáblát?"

 

Németországban és Csehországban. De az már a rendszerváltás után történt.

 

"Roppant érdekes volt a taxis blokád alatt, illetve az első iraki háború alatt és a kezdődő jugó balhékor (1991-es tavasz már elég necces volt)..."

 

Erről írhatnál bővebben, ha van időd, kedved. :)

 

 

Előzmény: monfondir (18979)
bodrostomi Creative Commons License 2016.05.15 0 0 18991

Az a baj a sgraffitókkal, hogy eredeti állapotukban lehetetlen megmenteni őket. Pedig ez már csak a témája miatt is különleges értéket képvisel.

Előzmény: hadsz (18964)
zajza Creative Commons License 2016.05.15 -3 0 18990

Vaktöltényen, amit találtam ez volt: IVI 96.
Valaki infót tud róla?

Ridley4Lev Creative Commons License 2016.05.14 0 0 18989

Kb 15 db-nak a helye megvan nekem GE-ben. 

Előzmény: Hpasp (18988)
Hpasp Creative Commons License 2016.05.14 0 0 18988

Szép gyűjtés, el kellene kezdeni bedobálni a Gugli Earth-be.

Előzmény: KT3 (18984)
Volt tüzér Creative Commons License 2016.05.14 0 0 18987

Budapest oltalmazásában csak közepes (KSZ-12) ütegek vettek részt.

 

Előzmény: ___Szabó_Gyula___ (18985)
Band.S34 Creative Commons License 2016.05.14 -1 1 18986

Sziasztok!

 

Folytatom az egykori Egerági volt Rádiótechnikai század bemutatását. A műszerkert után most jöjjön pár kép az egykori laktanyáról. Sajnos az épületek 40%-át már elbontották és valószínűleg a még megmaradt épületek is hasonló sorsra fognak jutni. Hacsak addig maguktól össze nem dőlnek... 

 

 

 

 

 

 

 

___Szabó_Gyula___ Creative Commons License 2016.05.14 -1 2 18985

A csöves légvédelmis TÁS-okhoz én is mondanék pár helyszínt:

Pestszentimrén a "kiserdőben". A földsáncok megvannak, az akácos rendesen benőtte már.

( 47.400467, 19.210401 )

 

Pestszentlőrincen egy kis hatótávolságú üteg volt, sajnos mára semmi nyoma nincs, a helyén focipálya lett.

( 47.417294, 19.202936 )

 

Fóton is található egy, András járt ott, szintén dzsungel.

( 47.634116, 19.185523 )

 

Leventével (leginkább ő) a fentrol.hu fotóit nézegetve találtunk még pár helyet.

Előzmény: KT3 (18984)
KT3 Creative Commons License 2016.05.14 0 2 18984

Szevasztok!

 

Picit el vagyok tűnve munka miatt, de azért foglalkozok a légvédelemmel. ;) Ebből is a legnehezebb részével, az 50-es évek tüzelőállásait pontosítom be, ezek jellemzően csak néhány barak és földsánc volt, így alig maradt nyom.

 

Érd:

Érden az óváros kastély felett volt a TÁS. a Mély út felett, azzal párhuzamosan a 85mm-es lövegek, (Mély -Kálvária közötti négyzet alakú terület) míg a Járom utca felett a kápolnáig a gépágyúk. Ezek nyomai még láthatóak, bár a természet sűrün benőtte. A bázis 1956 november 3.-án semmisült meg, amikor szovjet egység elfoglalta és lefoglalta, majd amit nem tudtak elvinni azt felgyújtották, a lőszerraktárat úgy kompletten. A falu házaira hullott is a törmelék...  Nem szerették volna ha a tököli repteret, meg az onnan felszálló gépeket megszórják. A forradalom után eltűntették a nyomait, nem épült újjá.

 

Nagytétényi TÁS:  A vasutat és az ipari területet ( Metallochemia ) védte közvetlenül. Az Mnullás mellett a Párhuzamos út-Barackos sarkánál a szántóföldön jól látszik a körlet négyzet alakú nyoma, míg a mai Párhuzamos út alatt a Sik és az Óhegy dülő metszéspontjától kissé északra voltak a lövegállások.

 

Az Érd parkvárosi TÁS a Galecska mellett volt, azon a területen ami lőtér volt, semmi nyoma nem maradt.

 

Törökbálint-alsónak sincs nyoma, a madarasteszkó közelében volt.

 

A Törökbálint-felső viszont hibátlanul megvan, a 6 kőr (mint a Volhovnál, csak kisebbek) tökéletesen megmaradt,még az EG-n is jól látható Pistály felett, a hegy élén, a lokátorszervíz épülete (Fecske-Menta sarok) mögött. A közelében van egy négyes fedezék, a többi a laktanya területére esett, azokat eltüntették.

 

A Budatétényi TÁS a szoborpark mögött van, szinte meg sem lehet számolni a karikákat annyi van, "nagyon jó" állapotban megmaradt  a köves talajon.

 

(aki itt kutat van még két adóház, lőszerraktár, lokátorszervíz épület (Fecske utca a Mechanikai Művek mögött) meg a Törökbálinti laktanya, de az IFI park mögött is érdemes sétálgatni az erdőben ;)  )

gauls Creative Commons License 2016.05.12 0 1 18983

Itt egy pár hónap gyakorlatot mi is lehúztunk.Innen van a T 55 műszerfalam,mielőtt szétlőttük,még sikerült megmentenem.

Előzmény: charlie21 (18981)
zajza Creative Commons License 2016.05.12 0 1 18982

Jó képek, jó írás. Én is már 3-4x bejártam a helyeket. Tényleg nagyon fílinges, mintha egy tökéletesen más világ lenne. Főleg télen, hóban, ködben.

Előzmény: charlie21 (18980)
charlie21 Creative Commons License 2016.05.12 -5 3 18981

 

A szokásos áttekintő térkép.

charlie21 Creative Commons License 2016.05.12 -5 3 18980

 

Akkor most jöjjön a harmadik szelet a lőtérből,már rég írtam róla. Előre elmondom hogy ez a kedvenc, itt voltam legtöbbet , sok időt ,éjjelt és nappalt eltöltöttem itt, szerintem ez a lőtér szíve. A határai úgy nagyjából: Nyugatról az a hatalmas völgy határolja amit az előzőkben említettem,keleten nagyjából Várpalota feletti földek és hétvégi telkek, délen a 8as út ,Öskü és Várpalota,északon pedig a Bakony hirtelen emelkedő vonala a Mórocz tető sziklás hegyoldalával. Itt most felülről kezdem mert legelőször is innen jutottam a területre. Tés felől megközelítve az öreg futóné hegycsúcs (legmagasabb pontján egy Geo torony ) elhagyása után érjük el a Mórocz tető kopasz sziklás tetejét, innen hihetetlen kilátás nyílik a lőtér nagy részére . Jól látható a 0 pont jobbra , a nagy völgy, alattunk az olasz erőd romjai, távolabb Öskü ,előtte a megfigyelő torony ,balra pedig Várpalota .Jobb időben a Balaton is szépen látszik. Már ide is sok történet köt, néztem innen hadgyakorlatot, alattunk a mezőn rengeteg robbanással, láttam a völgyben alattunk MI 24 géppárt amint lőtte a célokat, több éjszakát is itt táboroztunk ( a rókás kép itt készült épp szétszedte az étel maradékaink ) de innen néztem az 1999 es napfogyatkozást is.

Ereszkedjünk le a hegyek lábához. A hegy lábánál először az elmúlt években kialakított gyakorlatilag vagy 4 sávos föld utat keresztezünk, a vadászok építették. Aztán kiérve az erdőből az első sziklás fennsíkon el is érjük az „ olasz erődöt” Erről már sokat írtak ,és is ,de azért néhány szóban mert sajnos ez már a múlt ,rekultiválták .Még a múlt század elején építhették, egy hatalmas beton erődítmény ,meg löveg kupolák, több méteres beton falak, elméletben az „ellenség” az olasz alpesi erődök másolata volt, gyakorlásra. Aztán hogy mikor és milyen formában azt nem tudom, de szétlőtték, felrobbantották, és én ,mikor először ott jártam úgy láttam hogy a szovjetek lőszer megsemmisítő helynek használhatták. Az egyik több 100 tonnás beton fedél -kupola vagy 100 méterre repült el, ez csak belső nagy erejű robbanás okozhatta, bent az egyik megmaradt teremben több tucat harckocsi akna feküdt. (1996) . Sokat ücsörögtem a tetején ,szép kilátás volt, de sajnos manapság már csak egy föld hányás , betemették,elbontották. Pedig szerintem hadtörténeti emlék volt.

A vele szemközti domb tetőn több hatalmas méteres vastagságú beton fal van, hatalmas, lövedék által okozott lyukakkal. Úgy tudom hogy a Szent István csatahajó ágyúit még beépítésük előtt itt tesztelték Hajmáskér körzetében, lehet akár ennek is ez a nyoma. A két domb között régen valami harcászati út lehetett ,egy komoly híd roncs árválkodik a völgyben.

Haladjunk innen tovább nagyjából dél felé Öskü irányába ,egy kicsit a 0 pont felé kanyarodva. A terep tagolt , síknak látszik de becsapós mert állandóan fel és le megy egy kicsit, dimbes-dombos, tagolt, néha meg egy olyan völgyhöz ,szakadékhoz ér az ember hogy csak megkerülni lehet. Nagyjából félúton a terület közepén rengeteg út fut össze , gyakorlatilag bármerről jövünk itt áthaladunk. Ezt a szovjetek is tudhatták mert itt volt az a ikonikus tábla ami egy Cirill betűs nagy irányjelző volt . Fehérvár ,Hajmáskér meg ilyesmik. Ha innen felfelé megyünk újra a hegyek irányába akkor először rengeteg beton cél elemet látunk ,gyakorlatilag több 100 méter hosszan, és néhány bunkert. Nagy becsapódás nyomokkal ,szerintem ezek is olasz erőddel azonos korúak. És utána egy mellék útra kanyarodva jutunk el egy kis szovjet laktanyához. Sajnos jelenleg már ez sincs meg. Lebontották. Maga a laktanya egy kisebb itteni belső lőtér kiszolgáló objektuma volt. Egy erdei tisztáson állt . A tisztás elején egy több szintes irányító és megfigyelő torony, a tisztás két sarkán 1-1 csörlő bunker helyezkedett el ahonnan a szembe levő lassan emelkedő hegyoldalon levő célokat mozgatták, drót kötél segítségével. A tisztáson volt még egy garázs sor ,telephely, egy kicsi földszintes legénységi épület, egy tó kis parkkal (bár lehet hogy ez oltó víz medence volt elsősorban) . Mikor 1996 körül először ott voltam még egész egyben volt, két magyar kiskatona őrizte, ők sem tudták mit, de meg tudtam nézni. Aztán lassan széthordták, a vasat ugye leginkább. Pár éve pedig teljesen lebontották. Itt is többször aludtam este felmásztunk a torony tetejére naplementét nézni, pálinkázni.

Ha viszont az említett cirill táblától Öskü felé megyünk akkor elérjük azt a megfigyelő és irányító tornyot ami most is aktív. És nemcsak hogy aktív de még fel is lett újítva. Mi csak szemnek hívtuk mert olyan helyen van ahonnan igencsak belátni nagyon nagy részt . Itt is szoktak tartani kisebb léptékű bemutatókat, gyakorlatokat, innen is van néhány ilyen képem ,jó rég volt.

A terület másik határán Várpalota felé közeledve lassan elérjük a civilizációt , a tagolt dombos terület eléri a város kertes ,telkes határát ,van itt régi romos TSZ meg ipari épület, de előtte még egy hadi útra felfűzve néhány régi bunker, egész nagyok, a külsőből ítélve ezek is vagy 100 évesek. Meg van itt is szintén egy csörlő bunker (jelenleg lezárva ,denevér menedék)

a hegy lábánál , ezek szerint itt is kellett valami kisebb lőtérnek lenni , ez már csak azért is valószínű mert gyakorlatilag az első civil telkek előtt még volt vagy 3-4 igazi szovjet fehér téglás épület teraszosan elrendezve a hegyoldalba,olyanok voltak mint a kicsi legénységiek, de már ezeket is lebontották.

És itt a régi bunkerek tövében egy bokor csoportban bújik meg egy Szovjet NUP bunker, ami az egyes fontosabb vezetési és híradó objektumokat összekötő föld kábel erősítő állomásai voltak.

Ezt nemrég találtuk csak. Eddig egyet ismertünk Herend és Nagytevel között ,de ezek szerint ment még másfelé is, mi arra tippeltünk hogy Herend és a Baglyasi Tropo között lehetett ennek szerepe. De már hallottuk hogy Óbarok felé és természetesen Mátyásföld felé is ment vonal, ez további NUP objektumokat feltételez. Itt érjük aztán el a Várpalota vonalát, de ez már egy újabb terület lesz. Egy másik írás.

 

 

 

monfondir Creative Commons License 2016.05.12 0 2 18979

Igen, ilyet láttam én is a képeiteken, de a miénk teljesen más volt. Párhuzamosan voltak az ágyak a bunker falával és emeletes megoldás volt. Sokkal kultúráltabb mint amit itt látunk. A vas szerkezete kékre volt festve, a fekvőrészen szivacs volt + 2 szokásos "lópokróc",  szivacsdarabkás párnákkal  :)

A bunker végében van egy kis ajtó, az mögött volt egy spéci legszűrő berendezés (reggel azzal szelőzettük át a bunkert).

Te hol láttál működő tervtáblát?

Szerintem egyébként a HÁP lenyűgőző hely volt a fénykorában és sokat nem lehetett unatkozni. Roppant érdekes volt a taxis blokád alatt, illetve az első iraki háború alatt és a kezdődő jugó balhékor (1991-es tavasz már elég necces volt)...

Annyit hozzáteszek, mi az orosz gépeket (ahogy mi egyébként a jugó vadászokat sem) nem igen vittük (főleg kedd és csütörtök repültek) de kiváncsi lennék miként kerültek a Szikla légihelyzet képernyőjére. Az egyik sármelléki kirepülő (hazatelepülő) rajt volt szerencsém nekem "vinni" nálunk.

 

Előzmény: hadsz (18978)
hadsz Creative Commons License 2016.05.12 0 2 18978

Köszönöm a szemléletes leírást!

 

Érthető a magyarázat, láttam ilyen pihenőt. Viszont nem mindenhol volt egyforma a belső kialakítás, de ez már csak részletkérdés. Cserépfalun pl így vannak elrendezve az ágyak, felettük lógnak a beakasztó láncok. 

 

 

Ugyan én helikopter üzembentartó századnál szolgáltam, de máshol láttam megvilágított tervtáblát. Tényleg jól néz ki. :)

 

 

 

 

Előzmény: monfondir (18976)
___Szabó_Gyula___ Creative Commons License 2016.05.12 -1 1 18977

A képen látható telefonszámot hívd, tulaj biztos beenged :)

Előzmény: monfondir (18976)
monfondir Creative Commons License 2016.05.12 0 2 18976

Ezért szerettem volna ott lenni! :( A tervtáblán így is jól látszik, a határ körüli külön terület, ahova ha belépet egy légi cél, azt nem 2 percenként, hanem percenkét, "elméleti kis kockát" is megadva kellett jelenteni a célt. Általában első fokot is elrendeltek. Így annyira nem impozáns a tábla, de ha meg volt világítva (ezt neoncsövekkel kell elképzelni mint egy TFT monitornál :) ) akkor baromi jól nézett ki, fokhálóval, légi folyosókkal, kapukkal. Meg volt adva mely kapukat kellett első sorban figyelni nekünk (nevük még most is rémlik). Amikor anno Kup régi harcálláspontján voltunk, jó volt rajta rajzolni. Nem lehet elelejteni :) Charlie le is fotózott minket. A HÁP pihenőben a bejárat mellett volt egy színes TV, antenna a HÁP tetején egy P18 antenna elem volt. A Jugó TV ment egyfolytában :) A pihenőben nem hagyományos katonai ágyak voltak, hanem a beton ívekre felrakott vas szerkezetekre volt rögzítve a fekhely. Takarításkor ezeket, ki lehetett akasztani (kvázi összecsúkódva, lógott lefele oldalt - nehezen tudom így elmagyarázni :) )

Remélem még egyszer eljutok oda mielőtt az enyészeté lesz minden...

Előzmény: hadsz (18961)
Band.S34 Creative Commons License 2016.05.11 0 0 18975

Közben megoldódott a rejtély. A tag keverte a technikát. Dvinára gondolt. Az volt ott HDM-be

Előzmény: charlie21 (18973)
Hpasp Creative Commons License 2016.05.11 0 0 18974

Inkább Dvinák.

Előzmény: Band.S34 (18972)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!