A 16:10 arány az alig hosszabb, mint a képek szokásos 1.5:1 aránya. Jobbról balról csak egy keskeny csík marad le képnézegetéskor, az arány emiatt szinte ideális.
Bármelyik valamirevaló wide képernyő függőlegesre is állítható, ez sem gond általában.
A 4:3, vagy az 5:4 arány (1280X1024) messze nem olyan ideális képszerkesztési célra, mint a 16:10.
Egy 26"-os wide monitoron pl. elfér egymás mellett két életnagyságú A4 kép szövegszerkesztéskor, képnézegetéskor pedig a 30x45-ös kiállítási méretű képek teljes élet nagyságukban viríthatnak.
22"-os wide-ban kapható 1920x1200-as felbontású S-PVA monitor is (Lenovo L220x), csak éppen az a gond, hogy olyan miniatűrök a kiírások, hogy szétfolyik az ember szeme... 24"-osban meg ez az alap felbontás...
Egyébként én 19"-os 4:5 arányúról váltottam át 16:10-esre, és nem bántam meg, akkora helyem maradt szerkeszteni, mint amikor a 19"-oson semmilyen eszköztár nem volt, pedig most az eszköztár is ki van rakva...
Szeles monitoron rossz dolgozni (word/prog), mert csak keves sort latsz. Munkahelyen sokan elforgatjak a monitort (PVA), es egy allo A4 lap meretu monitoruk van (az index fooldala pl egyben megjelenik). Probaltam en is, de nem tudtam megszokni.
Fotohoz is csak addig jo a wide, amig nem portre modban fenykepezel, mert elforgathato wide monitort meg nem lattam.
Az a baj a széles képernyőkkel, hogy függőlegesen rövidebbek, így - én - csak akkor ajánlom a megvételüket, ha a függőleges felbontás legalább akkora, mint amekkora a korábbi monitor volt ...
(egy 20" monitor esetében a 4:3 felbontáskor 1600 x 1200, a széles felbontáskor pedig csak 1680 x 1050 a felbontás, így "rosszabbul jár az utóbbit választó!)
Már miért kéne 4:3 arányú monitor? Képszerkesztéshez szvsz sokkal jobb a 16:10 (16:9), a csúszkáknak a széleken jut hely, középen meg kitölti az egész képernyőt a fotó.
(mondom ezt úgy, hogy a saját monitorom - még - nem wide)
Nem (csak) a monitor számít, hanem a benne található panel!!!
Amúgy sem értem, hogy fotózáshoz miért széles kijelzővel rendelkező monitor lett választva (16:9, 16:10 helyett inkább 4:3 arányt kell választani!!!) ... :-(
DE, hogy segítsek is, itt van egy cím, ahol magad is tudod ellenőrizni, hogy az adott monitor milyen panellel rendelkezik! http://flatpanels.dk/
(Fotózáshoz a legjobb a PVA vagy az IPS panellel rendelkező monitor!)
Pl. Dell 2407 WFP_HC, vagy NEC 2690WUXi is elég szépen elmegy analóg kimenetről is, ha az támogatja ezt a az 1920X1200-as felbontást, egy cseppet sem gáz.
A kulcsszó az, hogy ez a felbontás beállítható-e natívan az analóg kimenetre.
Hanem minden, 6bitet tudnak csatorankent, es nagyon durvan valtozik a kontraszt a betekintesi szog fuggvenyeben. A megadott kontraszt meg egy dolog, a kerdes az, hogy mennyi marad mikor kalibraljuk. S ez csak a panel, ezt meg vilagitani is kell, no meg az elektronika se mindegy ami mogottuk van.
Mostanaban hasznalt 19-es S-PVA paneles monitorokat nezegettem, aminek 1000:1 a kontrasztja, mert annak jo a feketeje. (Legalabbis eddig ezt szurtem le a topicbol. :) Most meg ugyanezt tudja egy TN???
Az 1080i = 1920x1080 képpont, de nem interpolálva, hanem interlaced, tehát váltottsorosan... ez a FullHD, a FullHD Cinema ugyanez, csak 24 képkockával, progresszív scan-ben. A TV-knél mindíg a függőleges felbontást adják meg, ha rövidíteni akarnak. (a PAL szabvány is ezért 576i a 720x576 helyett).
full hd? en ezt olvasom az m2 hd honlapjan: "Év elején megkezdte az intézmény az előkészületeket, s lépéseket tett azért, hogy a HD 1080i" ez csak 1080 es az is interpolalt.
Azért nekem az FX5200 128MB csúnyán megszenvedett a 2231-el :D igaz, videót akartam nézni egy nem túl erős procival (1.3 PIII Tualatin)... de 2D alkalmazásokban nem volt gond vele (PS, LR). Ha erős a CPU nem lesz gond azon a 64-es kártyán sem (csak legyen tényleg erős a CPU...)
FullHD: 1920x1080-as felbontás (a "síma" HD az 1280x720). Szabványos felbontás a videotechnikában mindkettő :) Pl. az Olimpiát az M1 és M2 már FullHD-ben közvetíti, persze csak megfelelő vevőegység esetén és megfelelő megjelenítőn fog így megjelenni. A HDReady cuccok azt tudják, hogy ezeket a felbontásokat meg tudják jeleníteni, leméretezéssel, átméretezéssel.
Mi is az a Full HD? 10 éve olvasom Segítsetek.. mert nem megy minden hónapban valami új cuccot venni... 24" -ra tervezett /eizo 2410/, monitort egy 64 Mb-s grafikus kártyával rendelkezö laptoppal /2Gb RAM/ tudom majd használni?