Keresés

Részletes keresés

brummadra Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5263
ajánlj jobbat...
Előzmény: kifli (5259)
brummadra Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5262
 

CURRY (One Planet oldalairól ford.)

Származása: Dél-India és Sri-Lanka.

 

A curry-leveleket széles körben használják Dél-Indiában és Sri Lankán (régebbi nevén Ceylon-on) /és alapvetõ fontosságúak a hiteles ízhatás eléréséhez/, de Észak-Indiában kisebb a szerepe. Malajziába a számos dél-indiai (többségében tamil) bevándorló által jutott el még a Brit gyarmatbirodalom fennállása során. Ott, ahol az indiai hatás kevésbé érvényesül, csak ritkán fellehetõ.

 

A curry-por a britek találmánya az indiai ételek, konyha ízeinek a legkisebb nehézségek árán történõ utánzására. Néhány curry-por, ahogy azt a könyvek tanúsítják, valójában tartalmazott curry levelet, de valószínûleg csak történelmi, vagy nyelvészeti okokból kifolyólag, mivel a szárított curry levelek napokon belül elvesztik kellemes illatukat.

 

A curry-por jellegzetes ízét fõleg a pirított római köménytõl, a pirított koriandertõl, a fekete borstól, a chili-paprikától és a pirított görögszéna magtól kapja. Kiegészítésképpen gyakran gyömbért, lencseport, sót és édesfûszereket (fahéjat, szegfûszeget és zöld kardamomot) is tartalmazhat. A sárga szín a kurkuma használatának köszönhetõ. Az olyan fûszerek használata, amelyek nem tradicionálísak Indiában (ilyen a galangagyökér, réti kömény, zeller, vagy zedoária-gyökér) indokolatlan és nem szerepelhet olyan ételekben, melyeket indiai származásúnak tartanak, annak ellenére, hogy bizonyos curry-porokban, mint alapanyagok mégis szerepelhetnek.

 

Mivel a curry por receptje nem egy tradicionális recept, ezért mindenki árulhatja a saját változatát.

 

A figyelmes olvasó észreveheti, hogy a curry por receptje, melyet az elõzõ bekezdésben olvashatott, mintha az észak-indai garam masalaés a dél-indiai sambaar podi keveréke lenne Mindenesetre lehetetlen bemutatni az indiai fõzési stílusok változatosságát egyetlen fûszerkeverékben; az indiaiak minden étel számára külön készítik el keverékeiket, és azokat általában nem tárolják, ekképpen garantálva minden egyes recept egyedi ízét. A curry-por következésképpen inkább a brit, vagy nemzetközi konyhához tartozik, mint Indiához. Bárki, aki eredeti indiai recepteket akar megfõzni, jobban teszi, ha a tradicionális indiai fûszerkeverékekhez, vagy még jobb, ha az egyes fûszerekhez ragaszkodik.

 

Ha szeretné kipróbálni a curry leveleket, akkor azokat forró vajban kell egy rövid ideig sütnie, majd a tálalás elõtt közvetlenül kell az ételhez adnia (ld. az ajwain-nál ezt a módszert). Mivel a dél-indiai konyha túlnyomó többségében vegetáriánus, a curry leveleket csak ritkán használják nem növényi ételekhez, a legfontosabb alkalmazási területe a híg lencse, vagy zöldség curry-k (sambaar) és töltelékek a ropogós samosa számára.

 

A curry elnevezést túl sokféle távol-keleti eredetû ételre alkalmazzák. Ahogy azt korábban bemutattuk, a curry étel igazi hazája Dél-India, ahol a megnevezés egy híg, fûszeres zöldségételt jelöl, míg Thaiföldön bármely ételt, amit kókusztejben fõznek, curry-nek neveznek. A burmai curryk ízüket az összesütött reszelt hagyma és más fûszerek keverékének köszönhetik. Legvégül, Indonéziában bármely fûszeres ételt hívhatnak curry-nek (Indonéz neve kari). Néha még etiópiai és karib-tengeri ételeket is neveznek curry-nek!

 

A kereskedelemben kapható curry porok alapösszetevõi a kurkuma (melynek a jellegzetes sárga színét köszönheti), a római kömény, a koriander, a piros, vagy cayenne paprika. További alapanyagokat is tartalmazhat, mint amilyen a chili, szegfûszeg, fahéj, görögszéna, szerecsendió, gyömbér, szerecsendió-virág, mustármag, édeskömény, mák, szegfûbors, ánizs, babérlevél, fekete és fehérbors, valamennyi megpirítva és finomra õrölve.

brummadra Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5261

1. az általad is leírt izé az az általam említett 2. pontban lévő keverék, amihez kurkumát, római köményt koriandert adnak.

 

2. az angoloknak szánt találmány az általam írt 3. pontban lévő főzési (ragus) eljárás (mint az ungarische gulasch)

 

3. asszed mi igen? akkor ez az 1. pont?

 

Szerintem (változatlanul): is-is-is

 

önálló fűszernövény (curry leaves)

fűszerkeverés

ragus elkészítés

 

részemről: 

 

A felvetéshez most már csak indiaiak hozzászólását váro :)

Előzmény: Jacques de Molay (5252)
kaktuszka67 Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5260
Én várom !
Előzmény: gaBo (5253)
kifli Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5259
autentikus forrás...
Előzmény: brummadra (5258)
brummadra Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5258
Előzmény: kifli (5248)
doyen62 Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5257
Ugy gondolom, hogy a 150 év alatt sok minden, igy a társalgási stilus is változott, nem véletlenül, de nem akarok  vitatközni, csak fáj, hogy a köznapi stilusunk eléggé durva.
Előzmény: Jacques de Molay (5251)
pro-vokál Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5256
A curry fűszer pedig teljesen más, olyan, mint a babérlevél, és teát főznek belőle.

Nem vagyok egy szakerto de a curry levelet sok helyen hasznaljak hus es vegetarianus etelekhez, curry-s szoszokban, curry porban (!), zold chutneyhez es pacokhoz.

Tehát a klasszikus, tradicionális kajában nincs curry-fűszerkeverék. És nincs vindallo sem, mert azt a portugál gyarmatosítók találták ki.

A chili meg a tandoor is import speciel...
Előzmény: Jacques de Molay (5249)
gaBo Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5255
Előzmény: jarlaxe (5254)
jarlaxe Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5254
Urak/Hölgyek,
tuttok ajánlani jó kínait, ami nem a lanzhou?

thx,
j.
gaBo Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5253
Annyit marketingelitek ezt a Pelikánt, hogy muszáj lesz kipróbálnom a héten. Majd beszámolok.
Előzmény: Gruzmanek (5239)
Jacques de Molay Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5252
1. nem, hanem az általam is leírt izé.
2. nem, az egy angoloknak szánt találmány. Ungarische Gulasch, Indische Curry, érted.
3. asszem igen.
Előzmény: brummadra (5244)
Jacques de Molay Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5251
off:
Nem tudom, hogy ti megszoktátok-e, de az tény, hogy a bazmeg, segg és szarás szavak is a magyar nyelv részeit képezik. Megfelelő stílusértékük van, és azért használtam őket, mert a velük kiváltható hatást szerettem volna elérni. A "trágárság" mindig is a magyar nyelv része volt, hallgasd meg a magyar népzenére igencsak jellemző csujjogatásokat, pl: "1842, a pinának nem kell gyeplő, mert a pinán gyeplő volna, egész nap csak lovagolna."; vagy olvasd el az erdélyi magyar szótörténeti tárban pl. a fasz szó első megjelenését, 1653-ból, a szöveg: "Az Var(me)gie hada hires kurua valoga, erelt lo fasza; Meszaros Peternek is az bestye lelek kurua fianak az Annya ..., kuruak kergetõie volt". Tehát a mai leckét összefoglalva: a trágárság nem mai keletű és nem "fokozódik", nem félni kell tőle és tilos álszenteskedni vele kapcsolatban, hanem tudni kell használni - a megfelelő helyen.
:on
Előzmény: doyen62 (5246)
Zitka Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5250

1. szerintem NEM. Inkább az itthon is kapható sárga curry fűszerkeverék. Az Ázsia boltban legutóbb vagy 4-5 fajtát is láttam. Madras curry, Colombo curry, enyhe, csípős, stb.

 

Előzmény: brummadra (5244)
Jacques de Molay Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5249
Szia,

a curry, mint fűszerkeverék tényleg nem létezik a klasszikus indiai konyhában. A garam masalát (kardamom, őrölt babér, szerecsendió, koriander, római kömény, görögszénamag, bors, szekfűszeg) ha összekevered kurkumával, esteleg szárított fokhagymával és csiliporral, akkor megkapod a curry fűszerkeveréket. Ezt az angoloknak "fejlesztették" ki, ugyanis kicsit más arányokban keverik a cuccost, nem annyira intenzív az íze, és az angol gyarmati konyha egyik alapja volt. A curry valóban egyfajta kajának a neve, ebből származik - egyszerűsítés útján - a curry fűszerkeverék elnevzése (az angolok a porszívót is hoovernek hívják a legnépszerűbb porszívógyártó után ...). A curry fűszer pedig teljesen más, olyan, mint a babérlevél, és teát főznek belőle.

Tehát a klasszikus, tradicionális kajában nincs curry-fűszerkeverék. És nincs vindallo sem, mert azt a portugál gyarmatosítók találták ki.
Előzmény: etna (5242)
kifli Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5248
curry massala létezik az indiai konyhában, mint fűszerkeverék. a curry az nem fűszer, az egy raguszerüség.
Előzmény: etna (5242)
doyen62 Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5247
bocs! mindenütt.
Előzmény: doyen62 (5246)
doyen62 Creative Commons License 2005.09.28 0 0 5246
Nem vagyok zöldfülü, de szeretem a szép magyar beszédet, s borzasztóan zavar,  amikor mindenüü annak ellenkezőjét hallom. Ezt adjuk át a gyerekeknek, s csodálkozunk, ha  a trágár kifejezések ömlenek belölük. Vagy már megszoktuk?
Előzmény: gaBo (5236)
Jordi Culé Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5245
Momotaro kivalo, heti egy ebedet szoktam ott bonyolitani, de hat aki a szomszedban dolgozik, annak konnyu.
Előzmény: Gruzmanek (5239)
brummadra Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5244

Curry körkérdés:

1.az a curry, amit már Lajos Mari receptjeiben is olvashattunk 20 éve, az ugye a karilevél - curry leaves - kadipatha? Egyetlen fűszernövényt tartalmaz? Gondolom én, mivel mindig-mindenhol tökugyanolyan

2. van a curry mint fűszerkeverék (egyfajta masala?), ami régiónként változik (kurkuma, babér...)

3. és van a curry mint főzési technika, szószos pöri?

brummadra Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5243

A 4636-ban írtam erről is, hogy 2x mentem el ez előtt is...:))

Nekem nagyon bejött. Mesés gombócok és gyönyörű alla denta párolt zöldségek. Nem az itthon jellemző  t@konymártásos verzió.

Egyébként a "Rozsdás" vasszékekkel nincs gondom, de valahogy minden bájt nélkülöz a belső.

Előzmény: Gruzmanek (5239)
etna Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5242

Méghogy az indiai konyhában nincs curry mint fűszer...

A curry az egy klasszikus indiai fűszerkeverék és egyben egy ételtípus, kb. olyan mint a mi pörköltönk. S persze egy növény is.

Előzmény: Jacques de Molay (5213)
etna Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5241

Én nem sokkal a nyitás után voltam ott.

Nem volt rossz, de kiszárították a húsokat a tandori  tálon, ami megengedhetetlen.

A dahlok és kenyerek nem voltak rosszak, de az ár érték arány bizony nem az igazi.

 

A Káma Szutra (Nádor u vagy Okt 6, soha nem tudom mi melyikben van) viszont rendben találtatott, kb. fél éve teszteltem.

 

 

Előzmény: Jacques de Molay (5210)
etna Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5240

Cím jó lenne.

Nem vagyok KL rajongó, idegesít az erőltetett jópofáskodása és idétlenkedése a kamera előtt, viszont ott voltam egy borkóstolón,ahol ő komponált Árvay és Gere A. borai mellé ételeket. S ami tény az tény: ért hozzá. Ez a TVben annyira nem jön át.

Előzmény: rollller (5206)
Gruzmanek Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5239

Ha csak sétálgatsz melette, attól még nem laksz jól, bátorság:) A vasszékes megoldás még a volt Bristol öröksége.

Miután a főnök minden hangszeren játszik, nem hiszem hogy a dizájnnal kifejezhető lenne a konyhája. Aki a kocsmát kedveli az is jól érezheti magát aki eleganciára vágyik kérjen fent asztalt.

Én a múlt héten olyan vargányás grillezett csirkemellet kaptam, hogy padlótfogtam, azt hiszem az sem zavart volna ha a vasszék lett volna alattam.

 

Ismeri valaki a Momotaro-t?

 

Előzmény: brummadra (5230)
Jacques de Molay Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5238
Rettegek is rendesen ...
Előzmény: gaBo (5236)
Eberstein Eckbert Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5237
Szerintem érdemes. Valaki itt emlegette a honlapot, - www.rozsdaspelikan.com ha jól emlékszem -  egyszer megnéztem és mintha ott lennének telefonszámok is.
Előzmény: doyen62 (5233)
gaBo Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5236
Mindig kihúzod a gyufát a zöldfülűeknél :-)))
Előzmény: Jacques de Molay (5235)
Jacques de Molay Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5235
Mire gondolsz?
Előzmény: doyen62 (5234)
doyen62 Creative Commons License 2005.09.27 0 0 5234
nem lehetne kulturáltabban fogalmazni?
Előzmény: Jacques de Molay (5210)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!