Keresés

Részletes keresés

ppmoni Creative Commons License 2005.03.13 0 0 36
Köszi az ötleteket, megnéztem a lejjebb lévő címet, és tényleg nagyon jó, mégy a magamfajta is megérti ;)

Mivel alsó művelésűről próbálunk áttérni felsőre, azt hiszem idén valami öszvér féle dolog lesz nálunk.
ppmoni
Előzmény: kozak26 (34)
kozak26 Creative Commons License 2005.03.12 0 0 35
Sziasztok!!
El is keszult a regisztraciom a tar.hu-n.
Feltettem 4 db kepet egyenlore
1-3 kep: ezek a fekete pettyes vesszok, ha valaki felismeri, hogy milyen betegseg lehet, kerem jelezze.
A 4. kep pedig a metszes utanni allapot.
Udv. kozak
kozak26 Creative Commons License 2005.03.12 0 0 34
Szia ppmoni!

Rogton az elejen megjegyeznem, en voltam par napja, aki azt kerdezte, hogy maga a szolo honnet is no ki. ;)
De!

Gondos konyvtari kutatomunka alapjan talaltam egy konyvet: kertesz konyvtar
Kriszten Gyorgy: tavasztol oszig a szoloben.
Szerintem felettebb hasznos konyv, egy csomo fajta nevelesi mod van benne.
Ezenkivul par hozzaszolassal alabb irtam egy webcimet, ami ugyancsak nagyon hasznos (Szerintem)
http://www.netcall36.hu/kerteszet/kerteszet/szolo/muvmod/ern.htm
Bocsi, de nem tudok linkelni.
Szerintem Ti az ernyos muvelesre gondoltok, amikor is a termore szant vesszoket lefele
ivesen hajtjatok, es kotozitek. Igy elvileg minden rugy kihajt (es valoszinu terem is).
Az elonye az, hogy kevesbe erzekeny a fagyokra, es talan hogy kevesebb gond van vele, mint az egyeb muvelesi modokkal.

En ma garazdalkodtam kinnt a kertben, es metszettem a szolot.
Keszitettem par kepet is, amint tudom regisztralni magam a tar.hu-n,
"linkelem" azokat is.
ppmoni Creative Commons License 2005.03.12 0 0 33
Kedves szakértők!

Valaki elmagyarázná nekem, hogy hogyan metsszem a szőlőket, ha felső művelésűre akarom őket alakítani? A férjem szerint ez jobb lenne, mint az alsó, de minden könyv amit csak találtam a hagyományos - alsó - metszésmódokat mutatja be.
Amit nem értek a felsőnél: Normális esetben van ugye vízszintesen egy vessződ, amiből - többé-kevésbé - felfelé jönnek ki a termők. Így lett kitalálva. Ha most fent van ez a vesszőm, akkor is felül hajtanak ki a termők, nem? Akkor
1. Hogy a fenébe veszem rá őket, hogy lefele forduljanak és ne kunkorodjanak folyton az ég felé?
2. A növényben, ha jól tudom az, hogy merre áll, nagy hatással van arra, hogy mi történik majd rajta. Vajon a lefele kötözönn hajtások is ugyanolyan jól teremnek majd?
szolopres Creative Commons License 2005.03.11 0 0 32

Szaikrodalom az van dögivel, de egyes eseteket kivéve abból úgy kép alapján nem lehet semmit se azonosítani, az meg, hogy a vitorla, meg a levélfonák,megint nem kifejezetten egyszerű. 

De ha érdekel, van egy nem túl régen megjeletn szőlőfajták c. könvy, kisalakú és lila, aranyos, illetve a nagy régi csak antikvár Szőlőfajták - ezzel együtt, ha régi és összevissza ültetvényed van és a tőkék nagyobb részét azonosítanád, akkor csak igen profi szakember tud segíteni.

Semmiképp sem vitatkoznék az előttem szólóval - bocsi, de most nem látom a nicked - hogy fontos a fajta, de azért anélkül is lehet, ahogy a kispál mondja. Viszont, ha akarsz vmit, muszáj erősen visszametszened - attól még lesz rajta fürt! A vessző színe nem feltétlenül baj, lehet fajtajelleg is, a fekete pontok sajnos fertőzés - metszés után feltétlenül csapasd meg 15%os olajos mészkénlével! (télleg 15%, utána olyan a tőke, mintha gyenge sárga festékkek lekented volna)

sziasztok- megjegyzem, éled a topic és ez nagy öröm

Előzmény: kozak26 (31)
kozak26 Creative Commons License 2005.03.10 0 0 31
Koszonom szepen a kielegito valaszokat!

Sajnos, en is tisztaban vagyok azzal, hogy nagymerteku atalakitast kell eszkozolnom, ha valami eredmenyt akarok elerni.
Tegnap kinnt voltam a kertben, es ujra attekinthettem a lehetosegeimet.
Celom egy ketszintes Thomery-lugas kialakitasa lenne. (tobbe-kevesbe)
Mint esztetikailag, mint termeshozamban szerintem ez lenne kielegito a lugasmuvelesek kozul. (A kialalkitasa viszont nem a legegyszerubb)
Kicsit megijedtem, amikor alaposan szemugyre vettem a szolot.
Olyan volt az egesz (egy-ket tovet megfigyelve), mintha elszaradt volna, vagy valami betegseg aldozata lenne (vagy eppen elfagyott). A szolo szára vilagos-szurkes barna volt, apro fekete pottyokkel rajta. Remelem nem nagy a gond, es meg hoz beloluk hajtasokat.
A ket tovet probaltam lugas formara kialakitani, es hagytam a tovon biztosito csapokat is. Visszametszeni teljesen nem akartam, mindenkeppen szeretnem, ha iden hozna termest. A mennyiseg nem szamit, csak hozzon par furtot minden to azonositas vegett.
A kert regi karbantartoja azt mondta, hogy a szolok eresi sorrendben vannak elultetve.
Ez segitseg lenne a fajtak beazonositasaban, de sajnos nem elegendo.
Honnan lehet felismerni az egyes fajtakat? (a piros es feher szolo felismereseig sikeresen magam is eljutok :) ). De hogyan tovabb? Letezik valami konyv kepekkel es a fajtak leirasaval?

Utoslo sorban alljon itt egy link, ha esetleg valaki nem ismerne, szerintem eleg hasznos, kepes illusztracioval:

http://www.netcall36.hu/kerteszet/kerteszet/szolo/index.htm

kisszszoros Creative Commons License 2005.03.09 0 0 30

60 tő szőlő esetében HA ez borszőlő, akkor optimálisan 120 palack (80 liter) minőségi bor elfogadható termés :-)

 

1 kiló szőlőből 0,55-0,75 L (fajtafüggő) must lesz.

1 liter mustból (ha nem pancsolsz, és a minőséget helyezed előtérbe) lesz 1 palack bor (ha minimum 100 litert kezelsz egy egységben)

ez aszt jelenti, hogy 1 tőke -> 2 palack bor -> 2 liter must -> 2,5-3 Kg szőlő jó minőségű normális mennyiségű termést jelent. Egy átlagos bortermelő tőke ezt 6-10 fürt szőlőből (fajtafüggő) produkálja.

 

Javaslom, nézz utána annak, hogy milyen szőlők vannak a kertben, és készíts 2-3 évre tervet a tőkeformák újraalakítására, az első évben valószínűleg drasztikus mennyiségű metszést kell alkalmaznod, és csak a második évben tudod elkezdeni az új hajtásokból a lugasforma kialakítását.

 

Az egy másik kérdés, szintén fajta függő, hogy a metszés során hány szemre kell metszeni az optimális terméshez.

 

Legfontosabb, hogy nézz utána a fajtának, és az alapján kérdezz, vagy keress!

Előzmény: kozak26 (27)
szolopres Creative Commons License 2005.03.07 0 0 29
Szia! Ha egy hosszúcsapot lekötsz vízszintesre, akkor letörik :-) A szőlő minden egyes rügye tartalmazza az egész vesszőt, ami kifejlődik belőle, mikroszkóp alatt a pici fürtkezdemények is látszanak. Szőlőfürt tehát minden rügyből lesz (kivéve, mikor nem, mert gyenge, fajtafüggő, stb.) De. A szőlőnél érvényesül a csúcsdominancia - ez annyit tesz, hogy a felső rügy hajt ki. Leegyszerűsítve ezért metszel. Ha túl rövidre, kevés lesz a rügy, ha túl hosszúra, sok. Előbbi esetben a nem világos (amit látsz) rügyek is kihajtanak, ezeken nem nagyon van szőlő (fajtafüggő), gyengébbek. Ha hosszúra, túlterheled a szőlőt, leromlik. Felteszem, elöregedett, gyenge vesszőhozamú szőlőid vannak. Egy "profi" biztos azt ajánlaná, vágd ki a fenébe az egészet. Ha metszel, ne az "optimális" rügyterhelésre törekedj, mert azt a könyvek többé-kevésbé jó karban lévő szőlőre adják meg. Minél rövidebbre messed, akár három -négy rügyre az egész tőkét - ideén úgysem lesz olyan termésed, amire érdemes lenne nagy szüretet alapozni. Jövőre a kevés rügyből erőteljes vesszőid lesznek, ezeket már akár le lehet ívelni, rügyterhelést az adott tőke függvénéyben beállítani, stb. Elaggott tőkétet, ha akármit is csinálsz se érdemes tartogatni. Elolvastam még egyszer, amit írtál, ez is olyan, mint minden más, egy picit nem árt érteni hozzá. Metszésen kívül növényvédelem, trágyázás, kapálás, közözés/hajtásválogatás, stb., stb.,. Talán érdemes lenne egy helyi illetékset megkérdezned, hogy mutassa meg Neked. Ajánlkoznék én is, de nagy csoda volna, ha ráérnék.
Előzmény: kozak26 (27)
zmrzlina Creative Commons License 2005.03.05 0 0 28
Szia! Én is amatőr vagyok, de valamit majd kiokoskodunk. A rövid vagy hosszúcsapra metszés fajtától függ, én 2-3 szemre metszem vissza, az alsó szemet a következő évi csapnak hagyom, a felsőket meg termőnek. Ha ezek letermettek teljesen visszavágom és az alsó hajtást a következő évben hasonlóan kezelem. Ha ez a veszző elég erős, metszheted hosszúcsapra is.
Előzmény: kozak26 (27)
kozak26 Creative Commons License 2005.03.05 0 0 27
Sziasztok!

Mult evben vasaroltam egy kertet, es a benne levo szolot elhanyagoltam.
Most lenne itt az ideje a metszesnek, de kisse tanacstalan vagyok.
A szolo is, mint a kert tobbi resze elhanyagolt.
Van kb 60 to szolo(nem tudom, milyen fajtak) kordon "muveles"-ben, eleg rendezetlenul.
Szeretnem kicsit rendbe tenni, a termes a mult evben eleg gyatra volt.
Utannaneztem par konyvben hogy is kellene metszeni (rovid es hosszucsap)
, de azt valahogy sehogy sem talaltam, hogy mibol is lesz a szolofurt.
Ha egy hosszocsapot lekotok vizszintesen, annak elvileg az utolso 3-4 rugyenek ki kellene hajtania.
Ha ez igy van, akkor azokon a hajtasokon fejlodik a szolo?
Vagy azokat a hajtasokat kellene visszametszeni 2 rugyre, s majd a kovetkezo evben lesz rajta szolo?
Valaki vilagositson fel ez ugyben, ha tud.
Kb. 60 to szolorol lenne szo... Mennyi lenne az elfogadhato termeshozama?

szolopres Creative Commons License 2005.02.23 0 0 26

Egyébként is jött fel, ezért hozta ingyen, amúgy 280-at. Lebeszéltem vele a dolgot; időben felszedte, majd honokban tárolta a felhozatalig, műanyagzsákban hozta, de ami a legfontosabb, mind megeredt, a legkisebb is lett 30 cm, de a legnagyobbak között volt akkora, mint én! (180 cm), ami egyénként szinte példátlan. Én kéékfrankost és szürkebarát b10 vettem, a kékfrankok között volt a legkisebb és a legnagyobb is, a szürkék hozták az 50-60 cm.-t.

Csak viccképpen: én vártam egy "őstermelőt" és a felesége hozta, aki ki volt szőkítve - kissé meglepődtem!

Előzmény: kisszszoros (25)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.23 0 0 25

Beszéltam az Emberrel. Kicsit ugyan messze lakik, de a 200 péz nagyon jó ár. Hány tőkét vettél, hogy elvitte neked budaörsre?

Vadak ellen van valami tipp? Ahol a szölőm van, ott elég sok az őz, és sok hajtást lerágnak, szóval viszonylag nagy tud lenni a vadkár.

 

szolopres Creative Commons License 2005.02.22 0 0 24

Persze! Egyébként ahhoz is ad, amit közvetlen tőle veszel! "Csak" annyi a különbség, hogy míg a tekeres akkor 350ért adott egy oltványt (és telefonon megígérte hogy lesz, ami nekem kell és nem volt, nem túl jól tárolta és alapvetően az jellemezte a hozzáállását, hogy szívességet tesz nekem), addig Liviczki uram a halálból percre pontosan ott volt a budaörsi Tuskó parkolóban, gondosan becsomagolt áruval és eredetigazolással, megtörtént az átadás-átvétel, oszt annyi.  (figyelmes olvasó amúgy most már a nevét is tudja :-))

Előzmény: kisszszoros (23)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.21 0 0 23

Azér kérdeztem, mert van egy ismerős, aki "zugtermelőtől" vásárolt, és nem azt a fajtát kapta amit rendelt. Ezért jó hír az, hogy eredetiség igazolás meg hasonlók vannak, mert akkor az illető nem csak fusiba szaporít, így viszonylag biztonságosan lehet tőle vásárolni. Lehet, hogy még a héten felhívom az illetőt.

Köszi az infót.

 

Előzmény: szolopres (22)
szolopres Creative Commons License 2005.02.21 0 0 22

93/351202, ill. 30/5609716; hívd fel és kérdezd meg! Amúgy vhol Nagykanizsa környékén éldegél, de rendszeresen szállít Tokajba, jár Pesten is. Én az alsótekeresieknél vett cuccról, az eredetigazoló cetlijéből tudtam meg a címét, azért az övét, mert amit végső soron tőle vettem, mind szépen megeredt.

Előzmény: kisszszoros (21)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.15 0 0 21

Mennyire tuti? Vírusmentes szaporítóanyaggal dolgozik? SO4-es alanyra is olt?

Előzmény: szolopres (20)
szolopres Creative Commons License 2005.02.15 0 0 20

Van egy tuti őstermeklőm, mindenféle, nekem kiválónak bizonyult oltványai vannak, ha kell megadom az elérhetőségét , tavalyelőtt 200 Ft volt egy oltvány; persze a forgatás, kordon ilyesmi ezen felül van, és tényleg qva sok pénz.

Én most fejeztem be a kordonépítést, kb negyed ha-on  - kicsi de én szeretem!

Előzmény: kisszszoros (19)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.10 0 0 19

Ahoj!

 

Épp most vettem egy kis sz őlőt tolnában, tele othelloval...

valszleg 4 éven belül lecserélem az egészet cabernet sauvignonra so4-es alanyon

sokba lesz, de megéri állítólag.

tehát borom kb 6-7 év múlva lesz... addig hümm majd veszek a szomszédtól

szolopres Creative Commons License 2005.01.19 0 0 18
Biztos és értlek félre, de a vermeléshez nem kell víz! Sőt! Ha van pincéd,benne nyirkos homok, illetve hűtőszekrényed - és benne kevés kajád és sok helyed :-)-akkor az tuti. (lehet csávázni penész ellen, meg 4 fok, meg magas páratartalom) Tavasszal nem a helyére,hanem külön helyre,jól megforgat, stb.rakod le, lehet otthon is, ha van kert és akkor tudod locsolgatni, és a végleges helyére csak azokat, amelyek megmaradtak. Szervusz
Előzmény: vacakX (17)
vacakX Creative Commons License 2005.01.19 0 0 17
Köszi! Nem, egyáltalán nem érzem átverésnek. Tulajdonképpen a kiesett, kivágott tőkék helyett gondoltam az othellót, de ráér. A vermelést én is pont most nézegettem. Elég bonyolultnak tűnik, meg az is zavar, hogy öntözgetni kell, mert víz az nem sok van nálunk, de azért majd megpróbálom.
Előzmény: szolopres (16)
szolopres Creative Commons License 2005.01.13 0 0 16

Szervusz, nagyon szí vesen adok vesszőt - a probléma az, hogy jelenleg a fene tudja megmondani, hogy a kis földszintes tőkék, közül, amelyek közül a legerőtlenebeket ki is vágtam, melyik az othello. Uhogy - remélem, nem érzed átverésnek - asszem legközelebb jövő ősszel, szüret után megjelölve tudok adni, hogy teljesen biztosan azt kapd, amit akarsz! (fokozatosan rekonstruálok egy pici ültetvényt, a régieket annyiban vágom, amennyiebn útban vannak, ngyon leghyengültek) uhogy a tavaszi ültetés - legalábbis tőlem - sajnos nem megy.

Tekintve, hogy sima vesszőt telepíteni mindig kockázatos, és emlékeim szerint az othello gyökeresedése nem a lejobb, ezért azt ajánlom, hogy vermeld a vesszőket - ez nem egyszerű, de megoldható és egy év múlva tavasszal próbálkozz az ültetéssel. Nálam sokkal okosabbak írtak erről sokat, olvass utána, megéri!

Azt hiszem, othellot már nem lehet kapni kertészeti árudában - elvben már évtizedek óta tilos telepíteni, de nem lehet kizárni, hogy valahol foglalkoznak vele

 

Előzmény: vacakX (15)
vacakX Creative Commons License 2005.01.07 0 0 15
Persze, ha volna vessző, az nagyon is érdekelne. Előre is köszi.
Előzmény: szolopres (13)
vacakX Creative Commons License 2005.01.07 0 0 14
Jó, hogy ezt írtad, mert épp azon morfondíroztam, hogy akkor vajon enni sem jó, pedig én nagyon szeretem.
Előzmény: szolopres (13)
szolopres Creative Commons License 2005.01.06 0 0 13
lehet, hogy kissé túldimenzionáltam, azért annyira nem veszélyes, de ha rendszeresen és/vagy többet iszol, akkor csak ismételni tudom magam, a noah (noha) azért ütősebb :-)
szolopres Creative Commons License 2005.01.06 0 0 12
Kis kiegészítés Zmrzlinához: csak akkor veszélyes, ha bort csinálsz belőle, ha nyersen eszed, semmi baj nincs vele, aki szereti. Én pl. kifejezetten nem. De még van pár tőkém belőle, mutatóba nem vágom ki - ha kell tok adni vesszőt - BORNAK TÉNYLEG VESZÉLYES ÉS TILOS!
Előzmény: vacakX (11)
vacakX Creative Commons License 2005.01.04 0 0 11
Köszi, meg fogom nézni.
Előzmény: zmrzlina (10)
zmrzlina Creative Commons License 2005.01.03 0 0 10
Jogi szabályozása: Bortörvény
Előzmény: zmrzlina (9)
zmrzlina Creative Commons License 2005.01.03 0 0 9

Az Otello a direkt termő fajták közé tartozik, az EU csatlakozás előtt sem lehetett telepíteni hivatalosan. Az ilyen fajtákból készült boroknak magasabb a metilalkohol tartalma és hosszú távon vakságot okozhat.

Előzmény: vacakX (8)
vacakX Creative Commons License 2005.01.03 0 0 8
Sziasztok!


Ki tudja, igaz-e, hogy az EU csatlakozás óta nem lehet Otellót telepíteni. Vajon miért?
arpy Creative Commons License 2004.12.22 0 0 7
19 fokos volt a burgundi...cukor nélkül:))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!