Keresés

Részletes keresés

Frint Creative Commons License 2003.08.06 0 0 76
Szóval az első fürt után odarögzíted a szárat a vezetőszálhoz, és átirányítod a növényt a közvetlenül mellette lévő szálhoz. Így a növény szára kb.20 fokban megtörik,így futtatod tovább; jobban jut fényhez, levegőhöz.Igazából háló mellett lehet jól elkövetni ezt.Hollandus prospektusban láttam, de frissen végzett paradicsomszakértő is megerősített a módszerben. Nem tudom lerajzolni, sajna.Frint
Előzmény: rferi (75)
rferi Creative Commons License 2003.08.06 0 0 75
Ezt a ferde dolgot kifejtenéd, mert nem világos egészen
Előzmény: Frint (74)
Frint Creative Commons License 2003.08.06 0 0 74
Nálunk is nagyüzem van, 17 tő GálaF1 ontja a termést, valamint 50 tő Mobil is termel. Nálam szőlőkordon szerű lugas van, de jővőre áttérek a műagyag hálóra, azt feszítem ki az akáckarók ill.acélcsövek közé.
Én még jó évben sem engedem 170 fölé,(én 193, én nyertem..:) mert nem tudja kinevelni a zöldparadicsomokat.Az első fürt utáb érdemes ferdén továbbfuttatni, a háló erre is remek lehetőséget kínál. Fogtam magot a törpepariból, lesz jövőre is, nagyon hálás növény.
Előzmény: rferi (73)
rferi Creative Commons License 2003.08.06 0 0 73
Bezoooony!

A mult héten szabin voltam, és befőztünk 10kg-ot, mert már a fülünkön folyt ki.Ezt három tő folytonnövő adta elő!!
Képzeljétek egy kicsit alábecsültem a növekedőképességét, és mostanra már minden karót kinőtt, szal az OBIban kellett vennem 2,5m hosszú 7centis oszlopokat, a sorok végén leütöttem, a tetjét egy vassal (!!) áthidaltam, és arra kötött zsinegre kellett áttennem a töveket, mert már minden leszakadt alattuk.Mikor az asszony meglátott a négy karóval, felsikoltott, hogy várat építek-e! :-))))
Mostanra már nálam egy fejjel magasabb.185 vagyok...

Előzmény: enginer (72)
enginer Creative Commons License 2003.08.06 0 0 72
Mindenki paradicsomot szüretel?
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.31 0 0 71
Gondolom rajtam kívűl még sok embert érinthet a hír, hogy Mats Pettersson barátom, svéd "paprika guru" és "fotóakrobata" internetes oldala új címre költözött, kinőve a régi helyet.

http://petterssononline.com/habanero/

KTa Creative Commons License 2003.07.29 0 0 70
Szia KILGORE TROUT!
Hát én erre a NOSPAM-os címre nem tudom, hogy kell küldeni, pedig elmagyarázták már egyszer.

Kösz, hogy küldöd. Érden lakom a Trencsényi u. 35-ben, az irányítószám 2030. A legjobb, ha sima levélbe teszed, de ne írd rá, hogy micsoda, mert amikor én küldtem magot ráírtam, így már nem levélnek számít és drágább.
Üdv KTa ; Kőhidi Tamás

Előzmény: KILGORE TROUT (69)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.29 0 0 69
KTa,
Küld el a címedet ahova postázni tudok!
Előzmény: KTa (68)
KTa Creative Commons License 2003.07.29 0 0 68
Köszönöm, hogy utánanéztél. A kecskeszarvút is szívesen kipróbálnám, ha nem erős. Remélem, sikerül Somogyból megszereznem ezt a "bocskor" nevezetűt. Már készpénznek vettem, hogy meglesz, de eltűnt a néni aki ígérte.
Előzmény: KILGORE TROUT (67)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.28 0 0 67
KTa!
Megnéztem. Sajna rosszúl emlékeztem, kecskeszarv paprika kapható nálunk. Az nem jó?
Előzmény: KTa (63)
Frint Creative Commons License 2003.07.27 0 0 66
Sziasztok, gyorsan utánajártam, és Somos András Zöldségtermesztés című könyvében(Mezőgazdasági Kiadó Bp.1983) találtam néhány utalást a paradicsom hazai karrierjéről.
Eszerint Magyarországon paradicsomról az első adat HEINDEL pozsonyi kertjének a katalógusában található(1651), ahol "Poma amoris colore aurantio" néven említi. Termesztése tulajdonképpen a XVIII.század végén kezdődött. Eleinte csak főúri családok asztalára került, mint csemege, később a városok környékén lévő kertekben is megindult a termesztése. A Pest környéki paradicsomtermesztés kezdete a XIX.sz.végére (1870-1890) esik. A legrégebbi fajták között szerepel a Rác, a Budai és a Fóti paradicsom. Nagyobb arányú termesztése hazánkban a XX.század elején kezdődött el, és az I.Vh.után lett jelentős.Éves fogyasztás:8-10kg/fő.
Hát ennyi, a többit már mi is ismerjük. (Vagy mégsem?) De most már legalább fogyasztjuk :) Frint
Előzmény: KILGORE TROUT (65)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.25 0 0 65
Mit lehet tudni a paradicsom magyarországi pályafutásáról? Mi a története? Tud valaki egy kis írás rittyenteni belőle??
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.23 0 0 64
KTa!

Igen van pótfényem, két halogén lámpa formájában.

Kosszarvú paprikát láttam nálunk árulni, legközelebb megnézem!

off
A többi oldalammal nagyon lassan haladok, idő hiányában. A kevés szabadidőmet a "fő" témákra fordítom. Rövidesen, 1 év után, a többivel is lesz előrelépés!

Előzmény: KTa (63)
KTa Creative Commons License 2003.07.23 0 0 63
Megpróbálni talán érdemes, de mire virágzik, pont addigra lesznek rövidek a nappalok. Ha akkor tudsz pótvilágítást adni, akkor biztos menni fog.
Megnéztem volna a borokról szóló oldaladat. Én is szervezek bortúrákat, jó mulatság.:)

Nem tudna-e valaki szerezni kosszarvú paprikát? Érd, ahol lakunk, nem éppen ideális paprikaérlelő vidék. Erősen meszes a talaj és az eső is ritkán hullik. Ezért kellenének olyan fajták, amik így is jól fejlődnek.

Előzmény: KILGORE TROUT (62)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.22 0 0 62
Hurrá! Köszönöm, hogy befogadtatok!

Svéd barátomtól kaptam egy halom paprika különlegességet. Más kedves magyar ismerősömtől Jalapanót:)

Nagyon boldog és egyben türelmetlen is vagyok az új szerzeményeimmel. Szerintetek ki kell várnom a jövő tavaszt, vagy bátraké a szerencsé és már neki is foghatok az ültetésnek próbából?

A paprikáimat nem szabadföldönn nevelem, hanem cserépben, ládában, a lakásban és az erkélyen. Ezért játszom a gondolattal, hogy mi lenne ha ...

Nos? Mi a véleményetek?

Előzmény: Frint (61)
Frint Creative Commons License 2003.07.22 0 0 61
Természetesen nem OFF, sőt, így legalább együtt van majd'minden egy jó lecsóhoz :)))
Topicgazdai üdvözlettel:Frint
Előzmény: KILGORE TROUT (59)
KTa Creative Commons License 2003.07.22 0 0 60
Üdvözlet néked és a paprikának.
Előzmény: KILGORE TROUT (59)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.07.21 0 0 59
Első ránézésre nagyon off topic! De...

A Fűszeres topic nagyon elment (miattam) általános fűszernövénytől paprikás témák felé és ez úgylátom nem mindenki részéről kedvező fordulat (érthető módon).

A paprikás és paradicsomos dolgokban szerintem nagyon nagy az átfedés. Megtürtök néha egy-két paprikás kérdést is itt, mert akkor a részletekkel békén hagyom a fűszeres topicot, vagy maradjon szigorúan paradicsombarát a topicotoc és off a paprika?

KTa Creative Commons License 2003.07.16 0 0 58
Engem már nem is érdekel, mennyibe kerül a boltban. Leszedtem én is az első termést. Nem rossz, de az a tapasztalatom, hogy még javul a minőség a későbbiekben. Valamelyest rendbe is jöttek a növények a betegségből.
Frint Creative Commons License 2003.07.11 0 0 57
Valami történt. Ma reggel(piacos nap) 190-ért gyönyörűt kaptam, és -dacára a csapadékhiánynak-otthon is elkezd lassan bepirosodni a termés. Főleg a szendvicspari jeleskedik, és nagyon ízletes lett, párat megkóstoltam. A paradicsombefőzéstől azért még igencsak távol vagyunk.
Előzmény: pizza 3 (53)
kígyószisz Creative Commons License 2003.07.10 0 0 56
Jelentem, a lucullus új bogyókat növesztett és azok nem foltosak. Tehát lesz lucullus, jé.... Viszont a levelei - noha már a növény is nő - továbbra is kókadoznak. Tehát nem par. vész, nem is az az izé, amit mondtatok, akkor mi lehet?
rferi Creative Commons License 2003.07.09 0 0 55
Akkor én már bebebeee vagyok, mert szombat óta vagy fél kilót megettünk, és most is van még háromnegyed-érett egy pár darab.
Asszem még egy hét, és robbanás lesz.Akkor meg mindenhez parit kell enni.
De jó lesz
Előzmény: najsebva (54)
najsebva Creative Commons License 2003.07.09 0 0 54
Kicsit megnyugodtam, hogy nem feltétlenül én toltam el valamit és nem ezért késik a termés.
Szóval budapesti jelentés: eddig három elég apró szemet tudtam leszedni a május 1-én elültetett növényekről. Talán jövő héten -amikor indulunk nyaralni :( - beindul a dolog.

Előzmény: pizza 3 (53)
pizza 3 Creative Commons License 2003.07.09 0 0 53
Én borsodban lakom, itt tegnap a 300Ft-ot is megütötte a pari ára.Arra tippelek, hogy most futott ki a melegágyi pari,szabadföldi pedig még kevés van, ezért tudják föltornázni az árát.Nemrég még 140Ft-ért vettem.Megfigyeltem, hogy minden évben van a parinál egy hasonló ugrásszerű áremelkedés.Az biztos, hogy még nekem sincs éréshez közeli parim sem.Tavaly ilyenkor a gyerkőcök már kóstolgatták a zsendülteket.Én a kertünkből kb. augusztus elején szoktam enni, mikor már nekem is hagynak rendesen beérni, mert én az éretteket szeretem.
Előzmény: Frint (52)
Frint Creative Commons License 2003.07.08 0 0 52
Sajna elképzelhető, hogy ilyen időjárás mellett fellép az alternária...nem lehet elégszer elmondani, hogy az egészséges paradicsomot is programszerűen permetezni kell, természetesen lehet "zöld" kategóriájú vegyszerekkel is, pl:rézhidroxiddal, bordói lével,Championnal. Nálam még nem láttam nyomát a betegségnek.
Más. Nem tudom felétek mi a helyzet, de az évszakhoz képest nagyon magas a pari ára; tavaly ilyenkor már 200Ft alatt volt jellemzően, ma reggel az olcsónak tartott helyi piacon 250Ft volt kilója. Más üzletekben még 300 felett van az I.o.pari ára. Érdekes módon nálam otthon a kertben sem olyan tempóban érik, ahogy elvárnám...szóval ennek az évnek már lőttek, de a jövő évet mindenféleképpen más módszerekkel, és lényegesen korábban indítom el. Igyekszem majd a tapasztalatokat a "közösbe" betenni.Egy biztos: tavaszi időjárás és temészetes csapadék hiányában nehezen lehet eredményesen paradicsomot termeszteni.
Előzmény: KTa (50)
kígyószisz Creative Commons License 2003.07.08 0 0 51
Köszi a válaszokat. Azt hiszem, kiirtom szegény luculluskámat, pedig ez a kedvencem (lett volna). Viszont ha paradicsomvész, miért nem kapta meg a másik, a szendvicsparadicsom is? Ha permeteznék, a mellette levő, már termőre fordult szendvicspari nem sínyli meg (rólunk nem is beszélve)? KTa, nem olyanok a tünetek: csak a bogyón vannak barna foltok, de azon is csak akkor, ha megnő (a kis lucullus-bogyók még nem foltosak). Viszont a növény maga olyan, mintha elfonnyadni készülne, a levelei lefelé csüngenek és teljesen szomorú látvány az egész. Amellett nem is fejlődik: ezek a bogyók már bizonyos ideje növekednek, amíg meg nem barnulnak (amikor a végük elkezdett barnulni, rögvest eltávolítottam őket).
Előzmény: KTa (50)
KTa Creative Commons License 2003.07.07 0 0 50
Azért ha barna a folt, az még nem biztos, hogy paradicsomvész :)
Kígyószisz! Bár nem vagyok szagértője a dolognak, írd le pontosabban a jelenséget! Milyenek a levelek, hol vannak a foltok, milyen a szélük stb.? A szomszédomnak van egy nagyon jó könyve ábrákkal, abból tanulmányozgatom a paradicsom betegségeit. Sajna nálunk sem éppen makkegészségesek. Mint már írtam itt, alternáriás foltosságot kaptak. A levelek néhol foltokban redőzöttek, a bogyókon pedig - jellemzően a bibepont körül - barna foltok vannak, amelyek később feketék, besüppednek. Valószínűleg már kicsit későn de lepermeteztem az egészet.
Előzmény: kígyószisz (48)
pizza 3 Creative Commons License 2003.07.07 0 0 49
A barna foltok alighanem a paradicsomvész jelei, rögtön a topic elején olvashatsz róla.Nekem is volt már párszor ilyen esetem, ha már rajta voltak a foltok, a permetezés sem segített.Én az egész növényt megsemmisítettem,és permeteztem, hogy a többi pari megmaradjon.Jelenleg (lekopogom)nincs ilyen gondom,Frint tanácsára idelyében permeteztem és azóta 7-10 naponta ismétlem.Majd ha érik, akkor hagyom abba.
Előzmény: kígyószisz (48)
kígyószisz Creative Commons License 2003.07.07 0 0 48
Sziasztok! Abszolút kezdő "paradicsomos" vagyok, összesen 3 palántát vettem. Abból kettő elburjánzott, bozótvágó kés kellene ahhoz, hogy megnézzem, mennyi bogyó érik be éppen (rengeteg). Ezek kisebb, ún. szendvicsparadicsomok, máris ehetők, szerintem mindenkit el fogok árasztani a terméssel. Botor fejjel (késő bánat, de majd jövőre) csak egy db. más fajtát vettem: lucullust, amin megjelentek a bogyók (olyan arik voltak), aztán valami miatt itt-ott megbarnultak és a növény maga is mintha halódna. Jaj nekem, mit tehetek? Ez a kedvenc paradicsomom.
KTa Creative Commons License 2003.07.05 0 0 47
A főhajtás lezártsága szerint a fajtákat két fő típusba sorolhatjuk. Folytonos növekedésű fajta esetén a főhajtás növekedése korlátlan, két virágfürt között rendesen 3 levél képződik. Determinált fajta estén a főhajtás csúcsán egy virágzat képződik, lezárva ezzel a főszár növekedését. A tipikus determinált fajták esetében a főhajtást a 2.-5. virágfürt zárja le és két fürt között egy levél képződik. A gyakorlatban féldetermináltnak nevezett fajták esetében a főhajtást a 7-9. virágfürt zárja le és két fürt között 2-3 levél képződik.
Előzmény: Levendula (46)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!