Keresés

Részletes keresés

dualon Creative Commons License 2009.01.09 0 0 716
d.taylor42, a RawTherapee-ban egy képhez tetszőleges számú feldolgozási profilt menthetsz el akár lemezre, akár vágólapra (vagy mi ennek a magyar neve), ezeket később visszatöltheted.
A hisztogram alatt található Postprocessing Profiles tájékán nézelődj.

Az RT-vel akár JPEG-eket is feldolgozhatsz, ezért nem volna szerencsés, ha azokat az általad vázolt módon kezelné.
Természetesen megoldható volna, hogy a LightZone-féle verziókezelés működjön itt is, de a belátható jövőn belül ennél egyelőre magasabb prioritású teendők vannak.

LightZone vs RawTherapee: nekem inkább az RT tetszik, különösen képminőség miatt. No meg Java vs C++ -> 0:1. :))
Előzmény: d.taylor42 (713)
dualon Creative Commons License 2009.01.09 0 0 715
Mr. Dimitrij, ha jól sejtem, ezt a hibát dobja a rendszered, ugye?
./rt: error while loading shared libraries: libgio-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Biztosan az rtstart nevű állományt indítod?

Annak idején elég nagy fejtörést okozott nekünk ez a probléma. Dióhéjban annyit, hogy ez valószínűleg a Gnome verziólépésekor megváltoztatott file-műveleti réteg (ú, de rosszul néz ki ez így :D) miatt van. Számodra ez annyit jelent, hogy
- rtstarttal mennie kéne
- (K)ubuntu 8.10 alatt fel sem kéne merülnie a problémának

Ha mégsem megy a dolog, kérlek szólj.
Előzmény: Mr.Dimitrij (711)
kocsi Creative Commons License 2009.01.08 0 0 714
Én csak kipróbáltam a LightZone-t, de a "verziókezelése" nekem is nagyon tetszik.
Előzmény: d.taylor42 (713)
d.taylor42 Creative Commons License 2009.01.08 0 0 713
Az rt-hez még annyit tennék hozzá, vagy kérnék ha nincs benn (nem tudom, hogy müx).

Tehát, van egy raw. Megnyitom, elmentem. De hogy tudok belőle verziókat csinálni? Másoljam mindig el a rawot? A raw előnézeti képe a változást mutatja. Mi van akkor ha én ki akarom dolgozni a képet egyszer színesben, aztán ff-ben. De úgy, hogy bármikor bármelyik változatot elő tudjam venni?

Linux alatt fut a LightZone. Javas, de meglepően jó és sokat tud. Ez úgy csinálja:

Editálom a raw-ot. Elmentem a változást, akkor lesz a raw mellett egy jpg. A raw az eredeti állapotot mutatja a thumbnail-ben, a jpg a feldolgozottat. Ha kell még verzió, akkor megint a raw-ot hívom be, és kezdhetem a munkát 0-ról. Ha folytatnám ott, ahol abbahagytam, akkor a jpg-re kell kattintani. Szerintem a nevek alapján tudja, hogy most a raw-ból kell kiindulni, de a jpg-be elmentett (exif adatba valahova, gondolom) feldolgozási lépéseket kell ráengedni. Nagyon kényelmes + akárhány verzióm lehet, és mindig azonnal látom, hogy melyikkel mit dolgoztam. Az összetartozo raw-ot és a feldolgozott jpg-ket (ami valószínű csak előnézet) egy háttérszínnel jelöli. Ki kell próbálni egyszer, hogy meg lehessen érteni, azt amit megpróbáltam leírni, de nekem nagyon tetszik ez a dolog.

Van ilyen, ilyesmi az RT-ben? Lesz-e esetleg?
fil Creative Commons License 2009.01.08 0 0 712
Bingó!
Ez volt a hiba. Én észre sem vettem, hogy a $HOME/.config alatt is vannak cuccai.
Én csak a $HOME/RawTherapee könyvtárban írogattam át az options-t.
Most már jó. Köszi a segítséget. :-)
Előzmény: dualon (709)
Mr.Dimitrij Creative Commons License 2009.01.08 0 0 711
Köszi a választ!

Sajnos nem talál valami libgio izét, ezért meg sem nyikkan. (totál nem értek a linuxhoz, csak használom, mert kell)
Most föltolok egy 8.10-et, aztán hátha.
Előzmény: dualon (710)
dualon Creative Commons License 2009.01.07 0 0 710
Igazán megtisztelő a bizalmad, köszönöm! Örülök, hogy ennyire tetszik a RawTherapee, teljék benne sok örömed. :)

Ubuntu alá:
1. Töltsd le ezt a tömörített állományt: rawtherapee24b4.tgz (3,7 MB, .tgz)
2. Tömörítsd ki a $HOME mappádba.
3. Indítsd el az rtstart shell scriptet
- RawTherapee24b4 mappában (alapértelmezetten ez lesz kitömörítés után)
- duplán katt rajt, vagy jobb gomb->Open, esetleg terminálból a könyvtárba lépve ./rtstart

Voilá. :)
Ez tehát nem .deb csomag, semmit nem kell csinálni vele, csak elindítani. A csapatban eléggé nagy egyetértés van abban, hogy az RT csak annyi nyomot hagyjon maga után, amennyit feltétlenül szükséges, és azt is tisztán, elkülönítetten, úgyhogy Windows alatt sem kell registry-t irtogatni, meg "mittomén". :)

A scaling és a %-os megjelenés körül van egy bug, ismert és bejelentett, dolgozunk rajt. Valószínűleg itt is arról van szó, de azért kösz, hogy szóltál!
Előzmény: Mr.Dimitrij (708)
dualon Creative Commons License 2009.01.07 0 0 709
fil, közben rájöttem, hogy nem mondtad, melyik options file-t írtad át... :)
Kitömörítés után van egy options állomány az RT gyökérkönyvtárban. Az RT első indításakor felépít egy könyvtárat a felhasználói beállításokkal. Ubuntu alatt ez a

$HOME/.config/RawTherapee

könyvtár - ami egyébként teljesen logikus is, hisz az alapértelmezett beállításokat a program könyvtárában, a felhasználói beállításokat pedig a felhasználó configjai között tárolja.

Gábor közben azt is jelezte, hogy mindig az aktuális "Applications Data" könyvtárban kell keresni az options file-t, gondolom ez Windows-ra vonatkozik.

Belenéztem az options állományomba, tényleg ott figyelnek a saját beállításaim. :)
Kérlek, jelezz vissza, hogy működik-e nálad is.
Előzmény: fil (706)
Mr.Dimitrij Creative Commons License 2009.01.07 0 0 708
Hali!

Csak miattad letöltöttem és kipróbáltam a RT-t, és köszönöm! A legjobb program, amivel eddig találkoztam! Komolyan nem nyalásból írom, pont olyan, mint amilyet magam csináltam volna - csak ez működik, mert én nem tudnék ilyet csinálni. :-))

Melóhelyen Ubuntu van, ott hogyan tudom használni? Letöltöttem a csomagot, de béna vagyok hozzá. Tudsz adni egy kis stepbystep helpet? Bár ez OFF itt.

Továbbá észrevettem a Windows-os változaton, hogy a SCALE 1:1-re nem 100%-ra teszi a képet, hanem a beállított %-ot osztja tovább. Ergo nem találok 1:1/100% crop lehetőséget, csak a nagyítóval tudok fölugrálni eredeti méretig. Ez bug vagy szándékos, esetleg beállítható?
Előzmény: dualon (707)
dualon Creative Commons License 2009.01.06 0 0 707
Épp elhavazás van, de jelezni fogom a fejlesztői csapat felé a kérésed. Az eredményről - ha lesz - beszámolok. Köszönet a visszajelzésedért!
Előzmény: fil (706)
fil Creative Commons License 2009.01.03 0 0 706
Köszönöm a gyors választ. Tehát, nem lehet elmenteni. Viszont én átírtam az options-ban 4:3-ra és akkor is 3:2. Honnan veszi hát azt az alapbeállítást amire visszaáll.
Az alap oldalarány szerintem nem lenne rossz ,ha beállítható lenne, ha már egy fix érték az alap. Nekem Oly-m van aminek ugye nem 3:2. Erre nagyon egyszerű és jó megoldás lenne, ha az options file-ból olvasná ki. Így mindenki beállíthatná magának az általa leggyakrabban használt értékeket.
Előzmény: dualon (704)
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 705
Körbejárjuk a kérdést. A legvalószínűbbnek azt látom, hogy a 2.4-es széria új szolgáltatásokat már nem nagyon fog bevezetni, inkább kiadunk egy stabil ágat.
A 2.5-ös várhatóan a felület változásait hozza, és azon az ágon szerintem várhatóak még az általad is említetthez hasonló módosítások.

Nagyra értékeljük egyébként, ha ötleteltek. Különösen sokat segít, ha leírjátok, hogy miért és hogyan szeretnétek valamit - a konkrét, megmagyarázott fejlesztési kérések amúgyis könnyebben megvalósíthatóak. ;)
Előzmény: arnyekxxx (701)
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 704
Igen, fil, az options állományt használja az RT linux-os változata is (én ugyan 32 biten nyomom az ipart, de szintén linux).

A vágás (crop) is egy olyan eszköz, mint pl. a WB, az expó, a highlights, és így tovább: képenként változik. Logikusnak tűnik, hogy minden kép megnyitásakor visszaálljon alapértelmezettre, hisz ellenkező esetben képenként állítgatni, ki-bekapcsolgatni kellene. Például az expókorrekciót sem akarja az ember mindig újra visszaállítgatni.

Ettől függetlenül értem a problémád, én a feldolgozási színtérnél éreztem ugyanezt: leginkább ProPhoto vagy AdobeRGB-t használok rá, és pöcsölős mindig újra beállítani. Érdemes kötegelten nyomni az ilyesmit.

Köszönöm neked is a visszajelzést! Örülök, hogy formálódik a RawTherapee. :)
Előzmény: fil (700)
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 703
Igen, a netbookokról folyamatosan szó van a közösségben. Átmeneti megoldásként elhangzott a minimalista ablakkezelők használata (awesome window manager pl., ha jól emlékszem), a felső tálca elrejtése (és akkor pont befér 600 pixelbe az RT ^^), meg hasonlók. Körbejárjuk a problémát, nem zárkózunk el a megoldásától.

Köszönet a visszajelzésért is, valamint az egész csapat nevében a pozitív véleményért is!
Előzmény: GéKiss (697)
arnyekxxx Creative Commons License 2009.01.03 0 0 702
RAW fényképezés lényegét veszítjük el, miszerint a képek egyenként "finomhangolhatók"

Egyéni kérdés kinek mi a raw lényege, nekem az egyik legfontosabb, hogy a wb-t nem élesbe kell egy nem tökéles kis lcd-n meló közben beállitani, hanem egy kb jo wb-vel végig lehet nyomi egy melót aztán otthon az adott helyszinhez precizen belőtt wb-t rá tudok huzni egy halom képre egyszerre. De ugyanugy igaz ez a zajszürésre, élesitésre, ezek olyan paraméterek, amikkel nem kell legtöbbször egyessével szöszölni, egy szériára rá lehet huzni egy egy db képen beállitott értéket. Aztán ha valamelyik képen gond van, még lehet finomitani rajta másolás után is, de még mindig gyorsabb, mint 100 képen egyesével beállitgatni ugyanazt.

Turistáskodáskor, folyamatosan változó viszonyok között persze ez nem müködik, de egy rendezvényen, vagy egy mütermi fotózás után, ahol eléggé egyenletesek a fényviszonyok, nagyban gyorsitja a feldolgozást
Előzmény: macpapka (692)
arnyekxxx Creative Commons License 2009.01.03 0 0 701
akkor egy db gomb valahova ami az utojára modositott paramétert másolja a kiválasztottakra. vagy 2 gomb, apply all parameters és apply last edited parameters gomb valamelyik sarokba. Nekem gyakrabban kellene az utolsó modositott, de ahol elfér egy komb ott elfér kettö is, és biztos van akinek az összes érték egyszerre másolása is gyakori igény:)

A konkrét megvalósitás (gomb vagy jobbclickes menüpont) mellékes, ha a menüset egyszerübb beletenni, akkor az is elörelépés, a lényeg annyi, hogy ki lehessen venni a munkafolyamatból, hogy kopizás esetén jelölgetni kelljen a másolandó paramétereket
Előzmény: dualon (694)
fil Creative Commons License 2009.01.03 0 0 700
Szia dualon!

A 2.4-es már tényleg nagyon jó.
Az options file-t használja valamire, vagy csak a windowsos verzió? Mert én a crop settings-et átírtam 3:2-ről 4:3-ra, de mintha tök mindegy lenne mi van ott, 3:2-vel indul mindíg és nem őrzi meg a beállítást.
(ubuntu 8.10/Fedora 10/11 RT2.4b4 64bit)
Előzmény: dualon (696)
papsoka Creative Commons License 2009.01.03 0 0 698
Igaz! Én voltam a béna!
Előzmény: dualon (693)
GéKiss Creative Commons License 2009.01.03 0 0 697
Dualon!

lenne egy problémám...

Egy Acer aspire one netbookot cipelek a tatyóban mindig magammal. Sajna nem egy fotózásra fejlesztett eszköz, mégis jobb híján használom erre is. Sajna a RT nem hajlandó működni vele normálisan. A felbontás 1024x600. Ha az ablak nincs maximalizálva megy, de ha az ablakot teljes méretre rakom nem működik. Tudom, ne használjak netbookot fotózáshoz... XD de ez van...

csak mint bug report gondoltam, megírom... Amúgy, míg a 17"-os Vaio notim volt, addig CSAK RT-t használtam, nagyon jó progi!!!! Sok sikert a továbbiakban is!
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 696
Bocsánat, kicsit későn van már: tehát természetesen van már a RawTherapee 2.4-hez is kézikönyv, csak még nem a legfrissebb beta 4-hez...
Előzmény: dualon (695)
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 695
Örülök, hogy működik a dolog! :)

Személy szerint én is inkább egyképes típus vagyok, de azért fájt már jópárszor, amíg nem volt batch conversion... elég csak egy stúdiómunkára gondolni, ahol épp a paraméterek tökéletes egyezősége, így a kifogástalan kontroll a lényeg.

Megjegyzem, nem kell feltétlenül az összes paramétert átmásolni... beállítja az ember - mondjuk a példa kedvéért - a fehéregyensúlyt, végigtolja a képeken, aztán ahol finomítani kell, ott még lehet egyenként játszódni...

Help/Súgó egyelőre nem valószínű (emberi erőforrás hiányában ^^). A kézikönyvet esetleg nézted? Igaz, a Documentation menüpont alatt még csak a 2.3 szerepel, és a magyarra sajnos nem jut időnk...

... de ha érez valaki magában elég elszántságot a rendszeres karbantartáshoz, szívesen veszem a jelentkezését!
Előzmény: macpapka (692)
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 694
A legtöbb beállítás vihető tovább más képekre is, vagyis rettenetesen túlzsúfolná a felületet, ha mindegyik mellett szerepelne egy-egy gomb.
Az egyes lépések használat szempontjából történő összevonása azonban mindenképp elgondolkodtató, köszönet a javaslatért.
Az alábbi jutott eszembe: az előnézeten jobb gombbal kattintva megjelenne egy "Apply parameters to selected" menüpont, amivel az adott kép (tehát nem is feltétlenül a megnyitott) paramétereit egy kattintással az összes kiválasztottra tovább lehetne vinni. Erről mit gondoltok?

Pozitív visszajelzések esetén feldobom az ötletet a fejlesztői csatornákon. :)
Természetesen ha van jobb megoldás, az külön öröm lenne!
Előzmény: arnyekxxx (690)
dualon Creative Commons License 2009.01.03 0 0 693
A RawTherapee 2.4 beta 4 meg tudja nyitni a Canon 50D RAW file-okat. Az imént próbáltam ki eredeti .cr2-vel és egy másik, cr2-ből DNG-be konvertált állománnyal, mindkét esetben probléma nélkül megnyitotta őket.

Esetleg nézd meg, hogy
- a legfrissebb RawTherapee-t használod-e, illetve
- a Preferences -> File Browser fülnél a Parsed extensions listában szerepel-e pipa a .cr2 előtt (alapértelmezetten igen).
Előzmény: papsoka (691)
macpapka Creative Commons License 2009.01.03 0 0 692

Köszönöm szépen. Megpróbáltam, működik. Igaz, véleményem szerint inkább elvi jelentősége van a dolognak. Ugyanis ha mindent azonos paraméterrel konvertálunk, mégha ugyanott és ugyanolyan beállításokkal is végeztük a felvételeket akkor is pont a RAW fényképezés lényegét veszítjük el, miszerint a képek egyenként "finomhangolhatók". Azonos körülmények között is lehetnek  eltérő fényviszonyok. (Pl. perspektívamódosulásból. Gondoljunk csak mondjuk egy városnéző túrára, ahol végigsétálunk napfényes időben a főutcán és lefényképezzük az érdekesebb épületeket - megannyi kontraszt, kiégés bebukás, szín, WB stb.) Szóljatok, ha rosszul látom, mert akkor megmenekítetek egy csomó képenkénti babrálástól.

 

Egyébként a program klassz, köszi a sok munkát amit beletettetek.

 

Esetleg jól jönne még egy Help bele.

 

Üdv:

Macpapka    

Előzmény: dualon (688)
papsoka Creative Commons License 2009.01.02 0 0 691

Várható hogy az EOS 50D RAW-ja is bekerül a listába? Mert most nem tudom megnyitni vele.

Előzmény: dualon (689)
arnyekxxx Creative Commons License 2009.01.02 0 0 690
Egész használható lett ez az RT verzió, lassan minden benne van ami kell egy komolyabb rawfeldolgozáshoz. Amivel én kényelmesebbé tenném az a listábol a 3-as 5ös pont összevonása. Lehetne tenni egy gombot minden másolható paraméterhez ott ahol a beállitásai vannak, hogy az éppen modositás alatt állo dolog egy kattintással másolható legyen a lenti kijelölt képekre. Tehát ha van 100 beltéri képem egyforma WB-val, akkor kijelölöm az összes képet, az elsöt megnyitom, wb-t beállitom aztán egy katt ere a gombra és az összes képen ott a modositás.
Előzmény: dualon (688)
dualon Creative Commons License 2009.01.02 0 0 689
Az említett Nikon gyári szoftver, illetve az Adobe Lightroom egyaránt jó választás, de mindkettő keményen fizetős.
Esetleg hadd ajánljam figyelmedbe a RawTherapee-t, szerintem Saughassy kolléga is erre gondolhatott.

Egy magyar úriember, Gábor áll mögötte, illetve egy kis nemzetközi csapat, melyben időnként szerény személyem is igyekszik hozzájárulni a fejlődéshez. :)
Bátran állíthatom, hogy képminőség terén a legjobb gyári megoldásokkal is felveszi a versenyt. Ez nem elfogultság, egyszerűen Gábor kiváló koponya, és nagyon igényes arra, amit csinál.
A RawTherapee hiányosságai jelenleg főként a felhasználói élményben nyilvánulnak meg: alkalmanként barátságtalan tud lenni, de a következő kiadásokkal ezen igyekszünk sokat változtatni. Nagyon sokat. :)

A RawTherapee azért jó, mert
- nem kell pénzt kiadnod valamiért, amiről még nem is tudod, hogy akarod-e,
- magas képminőséget nyújt,
- intenzív fejlesztés alatt áll,
- elérhetőek hozzá kézikönyvek, leírások, magyarítás, skinek, meg egy nagyon korrekt, segítőkész közösség, és
- teljesen szabadon, megkötések nélkül használható.

Kell még bele fejlesztés, de úgy gondolom, már most remek program.
Személyes tanácsom az, hogy próbálgass végig több programot is, és végül a számodra fontos szempontok alapján dönts. Én pont így jutottam el a fejlesztőcsapatba. :)

A legfrissebb kiadás letölthető innen (a beta csak arra utal, hogy friss, de nagyobb hibának már nem kéne benne lennie):
RawTherapee 2.4 beta4 letöltési oldal

Ha bármiben segíthetek, szólj bátran. Elég ritkán jutok fel a fórumra, de igyekszem rendelkezésre állni.
Előzmény: evangelium (683)
dualon Creative Commons License 2009.01.02 0 0 688
Az RT ablak alsó harmada táján, az előnézeti képek felett, a csillagok mellett jobbra van egy olyan ikon, amin két kicsi fogaskerék van. Ez a Queue (Feldolgozási sor), a feldolgozandó (vagy épp feldolgozás alatt álló) képek listája.
Minden előnézeti kép (alsó sor) jobb felső sarkában van egy hasonló kis fogaskerekes ikon, ezzel tudod betenni a képet a queue-ba.
Az egyes képek beállításait is másolgathatod egymás között. Ehhez katt jobb gombbal az alsó előnézeti képen, válaszd ki a Copy profile-t (Feldolgozási paraméterek másolása), majd ezt követően tetszőleges számú képre alkalmazhatod annak a képnek a beállításait, amiről másoltad a paramétereket.

A feldolgozási sor alapértelmezetten várakozik, míg el nem indítod manuálisan. Ha a Queue (Feldolgozási sor) nézeténél (csillagok melletti fogaskerékre katt) rányomsz a Startra (Feldolgozás indítása), akkor indul el a kötegelt feldolgozás. Ez azért van így, hogy addig ne zabáljon erőforrást a feldolgozás, amíg az ember bütyköl a képekkel.

Tegyük fel, hogy van öt kép, amit szeretnél egyszerre, ugyanazokkal a beállításokkal feldolgozni.
1. RawTherapee ablakban alul, az előnézeti képeknél kattints az egyikre kétszer, hogy megnyisd.
2. Megnyitás után állítsd be a feldolgozási paramétereket (expó, WB, stb...)
3. A megnyitott kép előnézeti képén kattints jobb gombbal, és a feljövő kis helyi menüben válaszd a Copy profile-t (Feldolgozási paraméterek másolása).
4. Válaszd ki mind az öt előnézeti képet (Ctrl + bal egérgomb, vagy Shift + bal egérgomb, tehát a szokásos kombók)..
5. Kattints a kiválasztásra bárhol jobb gombbal, és a már ismert helyi menüben válaszd a Paste profile-t (Feldolgozási paraméterek beillesztése).
6. Katt ismét jobb gombbal a kiválasztáson, majd válaszd a Put to processing queue (Feldolgozási sorba helyezés) opciót.
7. Innen már csak el kell indítani a feldolgozást: katt a csillagok melletti fogaskerekes ikonra, és Start (Feldolgozás indítása).

Leírva sokkal hosszabb és körülményesebb, mint amilyen valójában.
A felhasználói élmény jelentős javulása várható a következő kiadásokban, amikor a felületet fogjuk radikálisan átszabni.

Eléggé szájbarágósan írtam le a folyamatot, elnézést kérek, ha feleslegesen. Remélem, segíthettem, és állok rendelkezésedre a továbbiakban is!
Előzmény: macpapka (682)
Saughassy Creative Commons License 2009.01.02 0 0 687
ja az nem. :D
Előzmény: Saughassy (686)
Saughassy Creative Commons License 2009.01.02 0 0 686
A gyári és ingyenes PictureProject tud konvertalni, de mivel mar nem fejlesztik, csak valamelyik letoltos oldalon talalhatod meg. Az igazi megoldas mondjuk a Nikon Capture NX, de az fizetős. Vagy az Adobe Lightroom, ami szinten. Van egy ingyenes es igeretes szoftver, csak a neve nem jut eszembe. Rawshooter? vagy mi is?
Előzmény: evangelium (685)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!