Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.06.24 0 0 3709

A 4-5 centi vastag ágak nagyon lassan bomlanak le darálás nélkül. Meg szerintem az már inkább tűzre, mint komposztra való. (Van kandallóm, kemencém, szoktam tárcsázni, bográcsozni. Az ujjnyinál vastagabb ágak nálam nem a komposztra mennek.)

Előzmény: freeean (3708)
freeean Creative Commons License 2019.06.24 0 0 3708

Sziasztok, tanácsot szeretnék kérni... A múlt évben kicsapkodtam a fás és félfás növényekből álló bozótot egy fél holdnyi, elhanyagolt területen. Egy részét ledaráltam forgótárcsás ágaprítóval, de olyan zajjal járt, hogy a szomszédok kérésére inkább elálltam ettől. Elégetni ugye nem lehet, elszállítani egy vagyon lenne. Szerintetek meg lehetne gyorsítani a megmaradt, még mindig jelentős mennyiségű, (össz. kb 15-20 m3) max 4-5 centi átmérőjű száraz gallyakból álló hulladékhalmok bomlását komposztgyorsítóval? Lézetik valamilyen készítmény, ami kifejezetten a fásszárú hulladék bomlását gyorsítja? Esetleg a SunnyGlobe Compost+? Jövőre szeretném rendezni a területet, tehát van azért még idő rá, de nem hagy nyugodni a dolog...

arnoldj Creative Commons License 2019.06.21 0 0 3707

Szia!

Én láda ellenes, komposzt forgatós típus vagyok. Hetente kéthetente nyírok füvet, akkor kerül egyben nagyobb mennyiség a komposztra. Ha csak ráöntöm, és nem forgatom össze, akkor pár nap alatt rohadni kezd a nedves fű tömeg.

Ha Te csak mindig

- vékony rétegben,
- kevés konyhai zöldség maradékokat dobsz rá,
- ki tud szellőzni a sok nedvesség akkor megfelelő lehet.
Egyéb esetben szerintem csak berohad és büdös lesz. 

Üdv: Arnold J.

Előzmény: Stahlhelm79 (3706)
Stahlhelm79 Creative Commons License 2019.06.06 0 0 3706

sziasztok!

 

tervezek beszerezni egy műanyag komposztálót:

https://www.curver-lifestyle.hu/keter-deco-composter-muanyag-komposztalo-aljzattal-340-l-861

 

van ezeknek valami hátrányuk a nyitottakhoz képest? kell ebbe induláskor termőföldet tenni?

köszi

pacsepa Creative Commons License 2019.05.17 0 1 3705
Igen. A talajlako bakteriumok lebontjak.
Előzmény: borsosa (3704)
borsosa Creative Commons License 2019.05.17 0 0 3704

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy totális gyomirtast csináltam a kertben glialkaval és az elhalt gyom maradványokat összegyűjtöttem, a kérdésem az lenne hogy ezt belerakhatom-e a komposztba?

pacsepa Creative Commons License 2019.04.03 0 0 3703

Most találtam ezt a fórumot...

"Bejelentkezésül" a tapasztalataim.

Korábban sok éven át az volt a módszerem, hogy ástam egy méretes gödröt és abba dobáltam minden kerti és konyhai szerves és természetes úton lebomló hulladékot. Legnagyobb része fűnyesedék. Általában két év alatt telt meg úgy, hogy az első fél év után látszólag mindig tele volt, de folyamatosan tömörödött a lejjebbi rétegek lebomlásával.

Amikor tényleg megtelt, akkor ástam mellette egy másik gödröt, a kitermelt föld egy részével (majd a régebbi komposzttal) letakartam az előzőt.

Ha megtelt a második gödör, akkor kiástam az előzőt, ahol már kiváló minőségű 2-3 éves komposzt volt a földtakaró alatt. Ez a módszer sokáig nagyon jól működött.

Mostanra meguntam az áskálódást, meg annyira nem is bírom már.

Két évvel ezelőtt egy 2x1x1 méteres (2 m3) hegesztett hálós ketrecet csináltattam. Négy oldala külön-külön önálló darab, amelyet 2-2 csappal tudok egymáshoz rögzíteni. A csapok kihúzásával bármelyik oldala eltávolítható, a benne lévő komposzt egyszerűen kilapátolható. Az oldalakat UV álló PE fóliával bélelem ki belülről, hogy a hálón keresztül ne tudjon kiszáradni és kiszóródni sem oldalirányban.

Kiválóan működik! A balatoni telkemre most készül egy kisebb, fele ekkora. Ott eddig pénzért vitték el a zöldhulladékot!

ZsuR Creative Commons License 2019.03.08 0 0 3702

En is abbahagytam a tojashejat hamar - oruletesen szethordta valaki... 

 

Most mar nincs komposztom, de hasznositom a magtalan gyomokat, lehullo leveleket... meg agakat, meg a vastagokat is.  A telekhatart emelem az agakkal - lejtos a teruletem, es a felso termo reteget evekig lemosta a nagy eso.  Most mar nem... szoval ott helyben komposztalodik...

Előzmény: qwertz77 (3701)
qwertz77 Creative Commons License 2019.03.08 0 0 3701

A tojáshéjat nem tesszük bele, (meg a húsokat nyilván), minden más mehet.

Az állatok is részesei a körforgásnak :-) Nálunk oldalról zárt a tároló, de a konyhai hulladék akkor is vonzó, alulról persze bementek a rágcsálók. legalább megkeverték a komposztot ebben tényleg jók :-)

De a rágcsálók a ragadozókat vonzzák be, először a szétbontáskor szétszaladó egerekre madarak csaptak le, én is meglepődtem kicsit.

Később Rozsdás macska érkezett a komposzt lakók "feldolgozására", aki idővel teljes jogú családtaggá léptette elő magát. Azóta nem láttam rágcsálót a komposztban. Sajnos pár madár is áldozatul esett, de az ügyesebbjét nem éri el. Így van ez a természetben is.

 

Előzmény: ZsuR (3698)
ZsuR Creative Commons License 2019.03.04 0 0 3700

:))

Előzmény: 55judit (3699)
55judit Creative Commons License 2019.03.03 0 1 3699

Mi ebben a században sem esszük meg a krumplihéjat, banánhéjat, káposztatorzsát és hasonlókat.

Előzmény: Teaway (3697)
ZsuR Creative Commons License 2019.03.03 0 0 3698

:)) Jo kerdes... nalam igen. Tojashej... zoldseg es gyumolcs maradek tisztitas utan... olyan is amit mar nem lehet felhasznalni... szoval van valamennyi.  En abbahagytam a komposztalasukat, mert az allatok felfedeztek - es oket nem hianyolom... akkor is szethordtak ha alaposan takartam.  Szoval tobb munka mint haszon - nekem.

 

A kerti takaritas utani novenyeket es agakat nem dobom ki, "bio kerites" van belole... a telekhataron ket bokorsor van - es kozejuk teszem.  Mivel a kertem kicsit lejtos, ez segit a fold lemosodasaban is.

Előzmény: Teaway (3697)
Teaway Creative Commons License 2019.03.03 0 0 3697

A XXI. században még van olyan, hogy konyhai hulladék?

Előzmény: ZsuR (3696)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.26 0 0 3696

...akkor aki konyhai hulladekot akar hasznositani, inkabb tragyadombot csinaljon, nem?

Előzmény: öreg_néne_b (3695)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.02.26 0 0 3695

A komposzt növényi részekből áll, a trágya állati ürülékből.

Előzmény: ZsuR (3694)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.25 0 0 3694

Mi a kulombseg a komposzt es a tragyadomb kozott?

Előzmény: unartis: (3692)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.02.19 0 0 3693

Semmelweis Ignác is a klórmésszel fertőtlenített

 

Felületet. Belülre nem jut be. Egyébként már az összes háziasszony halott lenne, aki valaha is hipós vízbe nyúlt...

Előzmény: unartis: (3689)
unartis: Creative Commons License 2019.02.19 0 0 3692

Szó mi szó, a komposztba nem nagyon való főtt étel maradéka, húsféleség sem, én eddig sem tettem bele, ezután sem fogom!

unartis: Creative Commons License 2019.02.19 0 0 3691

Talán  a 18 században még felbukkanó pestis idején, nem is olyan régen volt az!

 

http://www.orvostortenelem.hu/tankonyvek/tk-05/pdf/3.7.2/1975_075_076_moess_alfred_1739_40_evi.pdf

Előzmény: ZsuR (3688)
unartis: Creative Commons License 2019.02.19 0 0 3690

Csak  a poén kedvéért írtam :D.

Vannak olyan termések amik viszont vissza adják ízükben a tápanyag bevitelükre használt anyagot, pl a cékla ízén lehet érezni, ha trágyázott földben nevelték, mert nem jó ízű lesz tőle, a káposzta félék(kelkáposzta, karfiol) is vissza adja a trágyázott talaj hatásait, főzéskor igen 'büdös' tud lenni. A komposzttal tápláltaknál viszont nem jön vissza ez a kellemetlen íz, vagy szag hatás!

Előzmény: 55judit (3684)
unartis: Creative Commons License 2019.02.19 0 0 3689

Igen, azért tették, szerintem hatásos lehetett, hiszen Semmelweis Ignác is a klórmésszel fertőtlenített.

Előzmény: ZsuR (3686)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3688

...hat nem is mostansag volt ez szokas, hanem reges-regen... Egri Csillagok idejeben...

Előzmény: öreg_néne_b (3687)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3687

Ott is csak pótcselekvés. Ha a felszínt lefertőtlenítik, belül akkor is tömény fertő. És bomlás során, ami bent van,, az kint is lesz.

Előzmény: ZsuR (3686)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3686

...azt hiszem a fertozesek megakadalyozasara, jarvanyoknal.

Előzmény: öreg_néne_b (3685)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3685

Régen klórmésszel temettek,

 

Nem tudom, hol és mikor lehetett, de ez csak pótcselekvés, azok a hullák pont úgy lebomlottak, mint a többi.

Előzmény: unartis: (3681)
55judit Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3684

Dehogy volt az kutya ízű! :D

Előzmény: unartis: (3683)
unartis: Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3683

Kutya ízű körte, Kínában, távol-keleten nyerő lenne. :(

Előzmény: 55judit (3679)
unartis: Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3682

Kedves szomszéduk, mikor még hátul drótkerítésünk volt, néha-néha a használt olajat a drótkerítésünk mellé öntötte! :( Ezt titokban csinálta, onnan tudtam, mert avas olaj szag volt, illetve a talajon fekete réteg, a megfeketedett, behalt fűszálakkal a saját területükön, amely kicsi része néha átfolyt hozzánk, ott nem igazán nőtt semmi, nekünk ez  a rész  a sövény melletti mezsgye terület volt. Hagytam egy szervizfolyosót  a metszés miatt,hogy kezelni tudjam a sövényt. Tavaly megépítette a zárt átláthatatlan kerítésünket, mert medencét építettet, azóta szerintem nem oda önti, mert elcsúszna medencéhez sietés közben! :D

Előzmény: CBNora (3678)
unartis: Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3681

Sziasztok!

 

Csak felvetésként írom le:

A talajba kerülve az állati tetem/ elásott húsféleség oda vonzza a dögevő rovarokat, akár a patkányokat is, ha van  a szomszédban jószág, és takarmányt tárolnak. A talaj, lebontó baktériumokban, vírusokban gazdagabb lesz, nagyobb a fertőzés kockázata, ha sérült kézzel nyúlsz a talajhoz.

Elég undorító is :(,

Régen klórmésszel temettek,  ami fertőtlenített vagy égették, ha valamilyen durva járvány volt, mint pl. pestis, a lakott területtől messzebb.

 

Előzmény: Jalso (3672)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3680

...Mindent föltámasztó, ahova csak cseppen.
Iluska porából nőtt ki az a rózsa,
Igy halottaiból őt föltámasztotta...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!