Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.21 0 0 5610

MAVA-kurssi? Nagyon kezdőknek polku? Ezeknek a tanfolyamoknak a nem elhanyagolható előnyük a rendszerbe való bekerülés; még ha csak a finn nyelvről is, de már kapsz egy oklevelet, tusz rá hivatkozni. Ez egy óriási fejlődés a jöttmentséghez képest.

Maga a MAVA-tanfolyam (iskola) kimondottan szakmai elő-alapozó tanfolyam, amolyan "nulladik év", hogy utána saját iskolában tovább tudj tanulni egy szakmát. Azért is merem ajánlani, mert én végiglépcsőztem, s lám, lett normális munkám normális pénzért. Nem rövid idő alatt, mert a tanulás időt kíván, de lett.

osszilány Creative Commons License 2012.05.21 0 0 5609

Szia! Tavaly szeptemberben terveztük el hogy kimegyünk Finnországba.Párom már négy éve már volt kint ,de akkor a válság közbeszólt,így nem jött össze.2011 november végén ismét sikerült kimennie,azóta tervezgetjük.Szerencsére eddig minden úgy alakul ahogy elterveztük.Én sajnos egyenlőre nem fogok tudni dolgozni,mert kevés a nyelvtudásom hozzá.Pár hónapja kezdtem tanulni a finn nyelvet,de munka és gyerek mellett nem könnyű.Szeretném kint is folytatni a nyelvtanulást,úgy tudom vannak államilag támogatott nyelvsulik.Remélem minél hamarabb sikerül bekerülnöm.

Előzmény: pipapo (5608)
pipapo Creative Commons License 2012.05.21 0 0 5608

Köszi!

Biztos,hogy elolvasom!!

Oszilány,mióta terveztétek a kimenetelt?Mindkettőtöknek van/lesz munkahelye?Nyelvvel,hogy álltok?

 

osszilány Creative Commons License 2012.05.21 0 0 5607

Mi júliusban készülünk kimenni és nekünk azt mondta  a tolmács hogy a születési anyakönyvi kivonatot valamint a házasságit is ki kell kérni angol nyelven,majd közjegyző által hitelesíteni kell az Igazságügyi minisztériumban ami nem olcsó mulatság. És tényleg olvasd el a Sillat-ot,igen hasznos információkat tartalmaz. 

pipapo Creative Commons License 2012.05.21 0 0 5606

Köszönöm a válaszokat!

Megmondom őszintén kicsit ambivalens vagyok...

A nyelvet sajnos még nem tudjuk,de már ráálltunk a tanulásra.Én beszélek angolul és franciául(francia tanár vagyok),gondolom ez utóbbival nem sokra megyek!!!:)

Azon is filózok,hogy én vajon milyen munkát kapnék,mert nyilván nekem is kéne mennem dolgozni,csak merre keresgéljek?

Nem tudom egy fizetés mennyire lenne elég, Azt pedig nem szeretném,hogy esetleg kellemetlen helyzetbe kerüljünk...

tgunda,ha nem túl indiszkrét a kérdés:miért jötettek el?Hogy tetszett a kinti élet?

 

tgunda Creative Commons License 2012.05.20 0 0 5605

Én ugyan már régebben voltam kint, de a gyerekekkel semmi gond nem volt. Ha ott kint dolgoztok és adóztok, és a gyerekek is be vannak jelentve (ami ott lakásbérléskor automatikusan és sokkal olajozottabban megy, mint nálunk, legalábbis ha nem feketén csinálja valaki, ami ott viszont kevésbé divat), akkor jár nekik minden egészségügyi ellátás, oltás, stb. Nem kellett semmiféle születési anyakönyvi kivonat fordítás, igaz, a mi gyerekeinknek volt saját útlevelük, az tökéletesen elég volt. Manapság nyilván a az EU személyi igazolvány kártya is jó. Az óvoda nehezebb ügy, mert abból ott is kevés van, de helye válogatja, erre nehéz tanácsot adni. Hogy most mennyibe kerül, azt nem tudom. Ráadásul ott komolyan veszik a férőhelyet, ha egy óvodát 50 gyerekre terveztek, akkor nem vesznek fel 80-at.  Ott más az egészségügy felépítése, az itteni körzeti orvosi dolgok nincsenek, illetve másképp megy. De erről odakint bőven adnak tájékoztatást. Ha finnül nem tudtok, akkor egyértelműen angolul kell tudni.

Előzmény: pipapo (5603)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.20 0 0 5604

Szia, üdv erre. Jól tetted, hogy írtál, minden információ-töredék aranyat ér. :)

 

Hasznos infókat találhatsz a Sillat idevágó tájékoztatójában, linkelem a kiegészítéseimmel együtt (csak szerényen). Otthon... izé... én még nem intéztem semmit, nem tudok nyilatkozni. A gyerekekkel kapcsolatos dolgokban még annyira sem tudok tanácsot adni (hasznos lesz ez a hozzászólás, már látom), az induló pénz meg ugye mindig egyénfüggő. Azt hiszem a sok és a minél több a helyes kifejezés a szükséges pénz mennyiségére.

Szerencsére jó helyzetben vagytok, mert már a férjednek van állása: a családnak már lesz hova később kijönnie, illetve elsőkézből hallhatjátok a tapasztalatokat, mi van, mi nincs, mit kell még hozni.

Előzmény: pipapo (5603)
pipapo Creative Commons License 2012.05.20 0 0 5603

Sziasztok!

 

Olvasgatom egy ideje a fórumot és nagyon sok hasznos tanácsot adtok!!!

Ezért gondoltam én is írok!

A férjemmel már jó ideje beszélünk róla,hogy kimennénk Finnországba, szeretnénk ott letelepedni,de mivel van 2 pici gyerkőcünk így mi az óvatosabb "fajtába tartozunk"!

Most kapott a férjem egy állásajánlatot,a fémiparban dolgozik,mint cnc forgácsoló!Előszőr csak ő menne ki pár hónapra aztán én is a gyerekekkel!

Ami érdekelne az,hogy miket kell itthon elintézni és mit/miket kint?

Gondolok itt pl.a gyerekek egészségügyi ellátásával kapcsolatban kint hogyan működik a rendszer,anyakönyvi kivonatot forítassuk le,ha igen milyen nyelvre,Óvodába iratásnál mire lehet szükség,mennyibe kerül...

Mennyi induló pénzre lehet szükségünk?

Minden infót szívesen veszek!!!!

Doki600 Creative Commons License 2012.05.14 0 0 5602

Üdv!

 

A lentebb kinált lakás (Espoo, Leppävaara) felől kérem csak azok érdeklődjenek, akik megvennék tőlem a berendezésket is:

http://tinyurl.com/7nkslpa

 

Árakról:

http://tinyurl.com/6sq6hor

 

 

Köszönöm!

 

Attila

Marseille 22 Creative Commons License 2012.05.14 0 0 5601

gretan: Tisztelt Attila!

Ismételten én zavarom Lászlóné előbbiek során az email címemet elmulasztottam leírni most pótolom. A Finnországi espoo-i lakásról lenne szó ma telefonon beszéltünk és a tulajdonos elérhetősége érdekelne.Email: hencike30@citromail.hu

Köszönöm. Mégegyszer elnézést.Henrietta

Előzmény: gretan (5599)
Marseille 22 Creative Commons License 2012.05.14 0 0 5600

Tisztelt Attila!

 

Ma beszéltünk telefonon Lászlóné vagyok. A lakás miatt írok önnek,hogy a hölgy elérhetőségét megkapjam. Ha esetleg tud valakit aki segíthetne ilyen ingatlan bérlésében nagyon megköszönném. Maradok tisztelettel:Henrietta Várom válaszát.

Előzmény: gretan (5599)
gretan Creative Commons License 2012.05.12 0 0 5599

Sziasztok!

 

A párom hamarosan elköltözik Finnországból (Espoo), ezért a jelenlegi lakás, ahol lakik, kiadó lesz illetve a bútorai, egyéb hasznos dolgai eladóvá válnak. Bővebb info:

 

Ha valaki lakást szeretne bérelni, van egy ami június 15-től szabad lesz:35 nm, Leppävaara-ban,csendes helyen, nemrég felújítva, buszmegálló 10 méterre, vasútállomás és Sello gyalog 10-15 percre. Helsinki központ ajtótól 28 perc, útvonalterv itt: http://tinyurl.com/c2dbe2g

 

 Az ára jelenleg 692€ + villanyszámla.Normális tulajdonos:)

 

Van bútor meg meg minden, ami nem jár a lakáshoz, de tőlem megvehető.Lakásról és a cuccokról képek: http://tinyurl.com/7nkslpa

 

Árakról:

 

http://tinyurl.com/6sq6hor

 

Képfeltöltés folyamatos, lesznek még konyhai holmik, vasalódeszka, vasaló stb. Ha valami érdekel, légy szíves, minél hamarabb jelezd, mert egyre inkább közeledik a költözés időpontja.

 

Illetve ha valaki robogót venne:

 

http://www.nettimoto.com/piaggio/mp3/1298447

 

Érdeklődni: itt a fórumon, vagy telefonon: +358 401492099

 

Üdv.:gretan

RogerWilco Creative Commons License 2012.05.10 0 0 5598

Fene tudja - pl nem hiszem, hogy az atomerőmünél dolgozó kismillió lengyel, észt, francia melós tudna finnül...

 

Villanyszerelő azért LEHET húzós, mert lehet, hogy ahhoz kell valami finn papír is - helyi szabályok, stb.

Előzmény: Zsizsi25 (5597)
Zsizsi25 Creative Commons License 2012.05.10 0 0 5597

Van aki tud esetleg a Selektához hasonló céget?Konkrétan villanyszerelő munka lenne jó, de sajnos minden finnül van a munkaügyös oldalakon. Gondolom kint alap angol tudással egy villanyszerelőnek nem sok esélye van ahogy elnéztem. Nincs vkinek olyan ismerőse aki Au Pairt keres?

gepataki Creative Commons License 2012.05.08 0 0 5596

jelenleg a csucs a go.fi.

3,9 erzsiert regisztracioval eleve kapsz 15-t, amit vagy lebeszelsz, vagy elvirtualkodsz. jar hozza ezek mellett korlatlan (!) nemzetközi(!) sms-kuldes is.

 

magyar verzio nr02: ebayröl wifi parabola, kb 10 km-röl szepen behoz ingyen netet, aztan raallitod valami nonprofit nonstop hispeed spotra. es aradnak a bitek, kb 20$-ert.

Előzmény: vikcik (5592)
vikcik Creative Commons License 2012.05.06 0 0 5595

Köszönöm a segitséget!

Előzmény: Törölt nick (5594)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 5594

...Ó igen, és a könyvtárakban ingyenesen netezhetsz.

Előzmény: vikcik (5592)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 5593

Szia!

A Sonera és a Saunalahti árul feltöltős netet, ez bármelyik boltjukban, vagy R-kioskiban ("trafikbolt") megvásárolható, ha jól sejtem adminisztrációmentesen: átadod a pénzt / kifizeted bankkártyával és boldogan távozol.

 

Hivatalos nevén prepaid mobiililaijakaista (előrefizetett mobil széles sáv) a neve.

Természetesen USB-dugós eszközt kapsz (na lám, normális magyar neve nincs is / nem tudom :) ), ennek a neve tikku, internetes kapcsolati eszköz esetén nettitikku. Ez utóbbit szokták még mokkula-nak is hívni. Bármelyik nével kéred megértik, csak tedd elé a prepaid szót, hogy biztosan azt adjanak, amire vágysz. :)

 

Míg a Soneránál idővel töltheted fel az egyenleged, a Saunalahtinál pénzzel, vagy idővel - döntsd el, melyik megfelelőbb számodra.

 

A kezdőcsomag mindkét esetben 39 euróba kerül, a tartalma egy USB-eszköz a hozzátartozó SIM-kártyával, valamint egyhavi (Sonera), illetve 6 eurós (Saunalahti) adatforgalom.

 

A Sonera 31 napos csomagja a 19,90 euróba kerül.

 

A saunalahtis adatforgalom ára 1,5 euró megabájtonként, de naponta maximum 1,90 eurót számlázhatnak.

Időcsomagokra is "előfizethetsz", ezek árai:

  • 7 nap 6,90 euró (4 Mbit/s)
  • 31 nap 19,80 euró (1 Mbit/s)
  • 31 nap 29,80 euró (4 Mbit/s)
Előzmény: vikcik (5592)
vikcik Creative Commons License 2012.05.04 0 0 5592

Sziasztok,valaki megtudná mondani,hogy Finnországban mennyibe kerül a feltőltős net,hol lehet megvásárolni és egyáltalán hogy nevezik finnül,vagy hogy éri meg a leginkább netezni?

osszilány Creative Commons License 2012.04.29 0 0 5591

Köszi a segítséget.

Előzmény: zinaida (5590)
zinaida Creative Commons License 2012.04.28 0 0 5590

Én úgy tudom, hogy a külföldi gyerekek mehetnek sima finn iskolába, de van nekik egy felkészítő év (valmistava koulutus). Ez általában egy év. Meg kell kérdezni a kiszemelt iskolát, hogy van-e nekik ilyen. (Kuopiot nem ismerem, de biztos ott is van olyan iskola ahol van ilyen oktatás).  A külföldi gyerekek egészen az érettségiig kapnak segítséget a finn nyelvtanuláshoz (finn második nyelvként órák). 

Finnországban minden gyereknek joga van az anyanyelvén is tanulni. Heti egy órában biztosítanak anyanyelvi oktatást ha van rá igény. Nem tudom, hogy Kuopioban mennyi magyar gyerek van, de erre is rálehet kérdezni ha szeretnéd, hogy magyarul is tanuljon (nagyon alap, főleg magyar nyelv és történelem oktatás van). 

Előzmény: osszilány (5587)
osszilány Creative Commons License 2012.04.28 0 0 5589

Szia Küldtem üzit privátban.

Előzmény: vikcik (5588)
vikcik Creative Commons License 2012.04.28 0 0 5588

Kedves osszilány.Az én párom is most jutott ki Kaaviba egy fémipari céghez,hegesztőként.Érdekelne néhány dolog,mert ugy látom a te párod már eltöltött ott pár hónapot.Ez a selekta fizet rendesen,mennyit lehet igazábol keresni és mennyit lehet kb. megsporolni?mi van a tulórákkal?Picit aggodom ,mert eddig nem tünik tul fényesnek a helyzet,csütörtökön kiutaztatták öket de csak szerdán kezdnek el dolgozni a majális miatt.Ediig csak mind fizetni kelett lakásra meg munkaruhára......Légyszi irj nekem valami biztatot,akár privátban is.    zoltani.eniko@freemail.hu  köszi elöre is

Előzmény: osszilány (5587)
osszilány Creative Commons License 2012.04.28 0 0 5587

Nem tudja valaki megmondani hogy Kaavi-ban vagy Kuopio-ban van e integrációs iskola gyerekeknek? Férjem tolmácsa szerint rendes "rendes" finn iskolába írassuk 12 éves fiunkat.Valóban hatékonyabb mint egy integrációs iskola?Egyáltalán beveszik ilyen iskolába,mint bevándorlót anélkül hogy tudna finnül vagy angolul? Angolul  két éve tanul,de szeintem kevés  ez a nyelvtudás/ Köszi!

Gigsa Creative Commons License 2012.04.24 0 0 5586

Probaltatok mar ilyen Prismaban vagy K Marketben munkat keresni? Csak neten keresztul lehet, vagy jobb bemenni konkretan az uzletbe, hogy hoppaaa jonnek dolgozni? xDDD Sokan mondtatok mar, hogy sok bevandorlo dolgozik ilyen marketekben, hat gondoltam megprobalom en is :)

pertsi Creative Commons License 2012.04.23 0 0 5585

Finnül tanulni vágyóknak lenne néhány fölösleges könyvem:

 

hyvin menee! suomea aikuisille  5.kiadás, 2006

 

Kezdők finn nyelvkönyve 

 

Gummeruksen suomi-englanti-suomi sanakirja (finn-angol-finn zsebszótár)

 

A szótár szinte új állapotban van, a másik két könyv is jó állapotú. Jyväskylä-ben vannak a könyvek, de tudom postázni ha kell. Akit érdekel szóljon!

pertsi Creative Commons License 2012.04.23 0 0 5584

(mármint itt Jyväskyläben is lehet hogy vannak ilyenek...)

Előzmény: vadelma-mansikka (5583)
vadelma-mansikka Creative Commons License 2012.04.23 0 0 5583

(Nem lehet, hanem biztos...) Megnéztem az árakat és most  is annyit kérnek érte, ahogy lent írtam. (Mondjuk azt gondoltam, hogy olcsóbb nem lett.) Ettől függetlenül általában  tele is vannak, sorbanállás van.Ha valakinek sürgősen kell és csak átmeneti időre, akkor még mindig  sokkal jobb mint  a szálloda vagy  motel, napi 50euro up.

Előzmény: pertsi (5582)
pertsi Creative Commons License 2012.04.22 0 0 5582

Ja, hát itt nálunk nincs ilyen luxus. Se bútor, se takarítás. (mondjuk lehet hogy vannak ilyen lakások...)

Előzmény: vadelma-mansikka (5581)
vadelma-mansikka Creative Commons License 2012.04.21 0 0 5581

A HOAS lakások elég drágák Helsinkiben, vidéken valamivel olcsóbbak.Mi laktunk Hoas lakásban  pár hónapot a Maakaari-n (Helsinki,) ,  akkor 600 euro körül  volt  egy bútorozott szoba, a 3 szobásunk 1000euro és  ráadásul hetente zargattak a nagytakarítással, délelőtt jött a takarító személyzet és nem mondhattad, hogy magad akarod takarítani mert ez benne volt az árban, kötelezően, a 2heti ágyneműcserével együtt.( Persze takarítottunk  is emellett, mert hetente egyszer nem lett volna elég).Ebben minden rezsi is benne volt meg lent a mosókonyha (mosógépek, száritógép stb. használata.)Később normál cégtől béreltünk, de oda meg egy stabil munkaviszony kell és nagyon megnézik kinek adják ki.Külföldről jőve  a bérlés elég nehéz ha nem hosszabb időre jössz tanulni, vagy nem hónapok óta van stabil munkahelyed Helsinkiben. Szerintem ebben még finn ismerős sem nagyon tud segíteni, szigorú és merev a rendszer. 1-1 hónapra elutazó diákok szokták esetleg kiadni feketén, de az meg rázós mert tiltja a szerződés.Legalábbis pár éve igy volt. Az árakat biztos meg lehet nézni a weboldalukon.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!