Keresés

Részletes keresés

O/O Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201507

Falról jut eszembe. Első Spar maratonomon 20 km-től együtt futottam egy sráccal és beszélgettünk én tartottam a terv tempót, visszafogottan futottam, de koncentráltan. Kicsit zavart a duma, de a srác nagyon érdeklődött a cipőm iránt, Altrában futottam. Budai rakparton dél felé futottunk, mikor mondtam neki, hogy bocs, nem szeretnék beszélgetni, ez az első maratonom szeretném kiélvezni. Erre mondja nekem. hogy ja akkor figyeljek mert mindjárt jön a fal. Hogy én mekkora hülye tudatlan voltam, jön a faaal? Előre néztem és láttam talán a Margit híd robosztus pillérjét amin boltiv alatt kanyarodva vezetett az út. Mondom neki hogy nyugi látom ott megyünk át a boltiv alatt nem fogok neki szaladni a falnak,  ne izguljon. Na, én ekkor hallottam először a maratoni falról, de csak pár nappal utána esett le, hogy arról volt szó futás közben. Tök ciki de ez van :)

O/O Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201506

Rohadtul nem fogsz Te fokozni semmit 30

km felett. Esetleg cél előtt 1-2 km vagy pár száz méterre. Ha nem akarsz keseregni utólag, ahogy írtad akkor muszály normálisan kezdeni, mert az fog lassulni nem lesz fokozás. Az hogy mennyire lassul az és  hány kili után azt neked kell érezni. Én szivesen számolok közben pl. 30 km távnál, 10 km 5:50-ben 10 km 6:00 akkor az útolso 10 mehet 6:10-ben ez megnyugtat, hogy lehet lazsálni, persze ha jól érzem magam akkor kitolom kicsit ha gyengülni hamarabb lassulok. Bár nagyon hasznosnak tartom a tempotartő edzéseket is. A legjobb Velence tóköröm egyenletes 5 perc/km be sikerült. Viszon a legjobb 6 órás futások meg ez a lassuló módszerrel ment. probaltam én lassan kezdeni de egy idő után fárad a az is gyors és enged belőle az ember. Nekem ezért ez a lassuló tempó hatékonyabb a hosszabb futásoknál, ezért javaslom ezt. Azt csak halkan jegyzem meg, hogy én az első maratonom előtt többször futottam 50 km-t. Mekem ez a maratoni fal csak bla-bla, soha semmi ilyet nem tapasztaltam. Hajrá, kemény lesz de azért csinálod, légy férfi dolgozz

meg érte!

Előzmény: Gerhardus (201491)
gurtnis Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201505

Beérett a munkád gyümölcse, remélhetőleg! :D 

Előzmény: Spenót (201504)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201504
Igazad van. Nem célverseny. Kicsit nem figyelek oda és máris jól csinálok valamit. :-)
Előzmény: Ati_66 (201503)
Ati_66 Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201503

Biztos van más is akit a savasodás állít meg, de ha valaki a felkészülésen a maraton tervezett tempójában rendszeresen fut hosszúkat, annál ennek azért nem lenne szabad előfordulni úgy gondolom.

 

Ami a mai futásod megítélését illeti csak attól függ, hogy a holnap egy cél verseny vagy egy edző verseny.

Ha cél verseny az egyéni legjobb eredményre pályázva, akkor hülyeséget csináltál.

Ha csak egy edző verseny a maraton felkészülés jegyében, akkor semmi rosszat nem csináltál. Egy sorozat terheléses hétvégét csinálsz. :-)

 

 

Előzmény: Spenót (201499)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201502

Minden (nem ultra) verseny előtt ajánlják a versenytáv 66%-ának lefutását, de nem túl közel a versenyhez, hogy ne legyen rá negatív hatással. Maratonnál ez sokaknak 1 hónappal a verseny előtt van. Én is ezt csinálom, csak olyan hülye vagyok, hogy erre a teszt futásra elvileg már kész tervvel kell rendelkezni és azt tesztelni, hogy működik-e.

Nem emlékszem olyan maratonomra, amikor ez előírás szerint sikerült volna. Talán majd most. :)

Előzmény: Bohanon (201501)
Bohanon Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201501

kellene már 30 kmet futnom, hogy érezzem már a falat valahol, mert még nem volt eddig olyan. gondolom a 21 km-nél még nem nagyon jön elő ilyen. (nekem legalábbis nem)

Előzmény: Spenót (201500)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201500

Ja, hasznos, csak valahogy 30km után az a tempó nem olyan érzés, mint amikor a 800-akat futod úgy.

Persze, egy versenyen segít a hangulat, de azért nem olyan egyszerű az. Szerintem a maraton k. bonyolult dolog.

Előzmény: Bohanon (201498)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201499

Lehet, hogy tévedek, de úgy vettem észre, hogy ettől eltérő okból is jöhet a fal. Nekem a sok lassú futás miatt leesett a laktátküszöböm, így amikor a versenyen magasabb tempóval futottam, gyorsan besavasodtam. Erre a legjobb példa a tavalyi Spar maraton volt. 

15km-nél értem el az akkori laktátküszöbömet és 28-nál úgy beállt a lábam a formás fenekemtől a bokámig, hogy már a séta sem segített rajta. Hiába esett vissza a pulzusom, onnan már egy szenvedés volt.

Mostanában nagyon nézegetem azt, hogy mikor kezd el igazán emelkedni a pulzusom. A lényeg, hogy a felső laktátküszöböt a verseny vége előtt 10km-nél korábban egyszerűen nem szabad elérnem.

Ebben segít, hogy elvileg most 156 ez az érték, amivel az óra szerint 5:03-as tempót tudok. Ez kb. 6 ütéses emelkedés tavaly óta, de ez nem biztos, mert a majom Garmin hónapokig hülyén számolta ezt az értéket. (abban meg csak reménykedem, hogy most jó, mert korábban 70-100 körüli értékeket dobott ki, ami szimplán hülyeség)

 

Jó nagy hülye vagyok ezzel a tegnapi melóba futással... 3 napot szoktam nemfutni egy verseny előtt, mert ez vált be. Na, a holnapi verseny előtt ez így nem volt túl okos ötlet. Lassan futottam, de akkor is fáradt a lábam. Remélem, holnapra azért összekapom magam.

Álomcél, hogy 1:30 alatt megcsináljam a 16km-t.

Pulzusra futok majd 10-ig, aztán megpróbálok nem meghalni a melegben.

Előzmény: Ati_66 (201496)
Bohanon Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201498

de most fiuk, nem erre van a céltempó futás az edzésben? nekem a mostani terveben van heti 5x800 m versenytempóban futás. Ami rohadtul jó, mert megtanít szerintem hogy érezd magad is akár óra figyelés nélkül, hogy mennyivel is kellene futni. Vagy rosszul tudom? Én legalábbis úgy érzem, hogy ez hasznos

Ati_66 Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201497

 de most el kéne engedned hogy jó emlékeid legyenek erről a versenyről.  

 

de most el kéne engedned a 4 órát,  hogy jó emlékeid legyenek erről a versenyről. 

Előzmény: Ati_66 (201496)
Ati_66 Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201496

Szia!

Nem akarlak letörni de véleményem szerint ( abból a kévés infóból amit leírtál magadról)  szép cél a 4 órás maraton de most el kéne engedned hogy jó emlékeid legyenek erről a versenyről. 

 

Ha túl gyorsan kezdesz az visszaüthet úgy, hogy jelen képességeidnél is lassabb lesz a tejesítés ráadásul semmi örömöt nem találsz majd benne.

 

Én is azt javaslom kezdj óvatosabban, mint ahogy a 25 km-t kezdted. 

A legutóbb 25km-ed 6 perc feletti átlagú volt és nagyon kifáradtál.

 

Egy 4 óra körüli maraton akkor jöhetne össze, ha az első 20-25 km-t úgy éred el, hogy úgy érzed a világból is kifutnál ebben a 4 órás teljesítéshez tartozó tempóban. 

Nekem úgy tűnik most nem tudsz ilyen első 20-25 km-t futni 5:42-es iramban.

 

Elméletileg az edzettségnek megfelelő maratoni tempó megfelelő frissítés esetén nem tolja felfelé jelentősen a pulzust.   Ennyire edzett és jól frissítő én sem voltam soha, de azért egy hónappal a maraton előtt az első 20 km bármikor gond nélkül lement a maraton tempójában alig emelkedő pulzussal és csak utána kezdtem lassulni jelentősebben. 

 

A maratoni fallal azok találkoznak, akik tempójukhoz több szénhidrátot használnak el a szervezetükből mint amit futás közben pótolnak vagy pótolni képesek. A szervezet szénhidrát raktára szokott lemerülni 30km környékére és ez okozza a falat.

 

Plusz ha meleg van a folyadék pótlás is kevés szokott lenni, mert a 4 óra körüli vagy hosszabb teljesítéshez túl távol vannak a frissítő pontok, túl sokat kellene egy egy ponton meginni egyszerre, hogy a nagy melegben szükséges óránkénti 7 dl folyadék pótlás meglegyen. Több pohárral csak akkor állnak meg inni, amikor már késő, de ha rá is szánod az időt minden ponton, 3 dl folyadékot egyszerre meginni nem túl jó futás közben. Érdemes valamilyen módon (kulacs öv vagy víztartályos hátizsákban) folyadékot cipelni, hogy két frissítő pont között is tudjon inni az ember. így a pontokon tényleg elég lehet elviselhető 1 -1,5 dl folyadék pótlása. A kevés folyadék bevitel miatti kiszáradás emeli a pulzust és jelentősen rontja a teljesítményt.

 

Ami a Flow felület edzéstervét illeti. Azok az edzés idők olyan 5perc/km átlag tempójú edzéseknél biztosítanak elegendő km-t szerintem. 

Az előző webes felülete a Polarnak km számokat is adott a tervhez és abból látom, hogy kb ilyen átlagtempóval tervezett az a felület. Én mindig a km-t tartottam be és az időket átírtam a saját tempómra. 

 

 

 

Előzmény: Gerhardus (201492)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201495
Biztosan sokaknak bejön a Polar terv, de nekem nagyon nem működött. Rettenetesen alultervezte a terhelést és az is nagyon vicces amit te is mondasz, hogy nincs benne igazán hosszú futás.
Biztosan fejben is érdemes készülni és elhinni, hogy menni fog az adott tempó, de ez baromi nehéz, amikor 30 körül olyat érzel, amit még addig soha.
Persze, nem mindig és mindenkinél van ilyen, de készületlenül elég meglepő tud lenni.
A falon egyébként nekem úgy sikerül átvergődni (amikor van), hogy sűrűbben nézem az órát. Abból látszik, hogy egy 10-20 másodperces lassulással átvészelhető a dolog. Vagy nem. :-)
Előzmény: Gerhardus (201492)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201494
Ja, csak maratonra nem tudod előre, hogy mi ez a tempó.
Előzmény: Mr Long (201493)
Mr Long Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201493

Olan tempóban kell futni, hogy a célvonal átlépése után már ne tudj futni. Nekem ezt javasolták mind 10k, mint felesre. :) Így szoktam és eddig bejött.

Előzmény: O/O (201488)
Gerhardus Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201492

Erről a falról sokat olvastam és próbálok mentálisan készülni rá. Bár nem értem, hogy a polar program - ami alapján készülök- miért nem futtat hosszabb távot. Nálam 2:20 perc a leghosszabb tervezett futás (jövő vasárnap), ami kb 24 km.  Én helyette 30 -t tervezek, hogy tudjam milyen az. Érthető, hogy szokatlan a szervezetnek amikor 2x annyit kell most teljesítenie, mint amennyit valaha futott.

Előzmény: Spenót (201489)
Gerhardus Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201491

Végül is most is 5:40-5:50 között edzek 10-20 km-en. Érdekes amit ajánlasz, mert mások meg lassú kezdést javasolnak az első 10km-re, és ha még 30 után is azt érzem, hogy ez túl lassú (nem hiszem) akkor lehet fokozni.

Köszi a biztatást, rám is fér!

Előzmény: O/O (201488)
Spenót Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201489

Én nem tudom elképzelni, hogy lenne arra tuti tanács, hogy hogy fusd le az első és egyben utolsó maratonodat, hogy utána elégedett legyél vele.

Első probléma, hogy ha lazán lefutod, elégedetlen leszel. Ha szenvedsz, akkor nem lesz jó emlék. Aztán ott van/lehet a maratoni fal. Ezt nem lehet előre tudni, hogy lesz-e neked és mekkora.

Olyan ez a maratonfutás, mint a vásárlásnál a "Jót, olcsón, gyorsan" dolog. Ebből egyszerre kettőt választhatsz.

Szerintem az elégedettségből, a nem meghalásból, csak 1 maratont futásból is kettőt választhatsz.

Előzmény: Gerhardus (201487)
O/O Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201488

Talan tervez egy 6 perces átlag tempót amit 5:40-5:50-es kezdéssel indíthat az és lassulóra futva meglesz a terv 6perc 4:12 körül ha meg jól bírod jól megy 30-35 körül akkor

nyugodtan tarthatod és jobb lesz az átlagod. Szerintem nagyon lassú kezdés csalós mert hamarosan az is gyorsnak érezhető és lassulni fogsz. Ha jól kezdesz nem fogod bánni hogy jobb is lehetett volna. Túl gyorsak azért vigyázz de a 6 perces átlag akár ki is jöhet! Hajrá!

Előzmény: Gerhardus (201487)
Gerhardus Creative Commons License 2019.08.30 0 0 201487

Tisztelt Vének Tanácsa! 

 Már csak 1 hónap a Spar Maraton és én még mindig nem tudom milyen tempót válasszak életem első 42 km-ére. Ehhez kérnék tanácsot. Tudom az elsőnél nem az idő a fontos, hanem hogy végig érj, de én nem tervezek 1 maratonnál többet. Ezért nem szeretnénk nagyon lassan se futni (és utólag bosszankodni, hogy ment volna ez gyorsabban is), de meghalni se akarok.

 Előzményként: tavaly lefutottam 2 óra alatt a WizzAir-en életem első félmaratonját, de majd belehaltam. November óta készülök újra és a Fussneki félmaraton április végén 1:53 alatt megvolt és nagyszerűen éreztem magam, de az utolsó 5km-en 148 felett volt a pulzusom (elméleti maxom 163).

Akkor még 4 órán belüli cél tűztem ki magam elé. Azután júliusban volt egy 1 hónapos lázas, antibiotikumos, hasmenéses pihi.  Augusztusban kezdtem újra. 

Nemrég futottam egy 25 km-t 2:33 alatt (sík telepen) a végén kb 145 pulzussal, de eléggé elfáradtam és nem voltam biztos benne,hogy ezzel a tempóval végig ment volna a 42 km, pedig ezzel számolva "csak" 4:25 lenne a vége.

 Szóval mit javasoltok?

  

O/O Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201486

Marha! :) Egyebkent vasárnap lesz valami biciklis megmozdulás, lehet nem verseny csak közös túra vagy TT szerü olyan 25 km és távon. Azért én készülök és kitaláltam hogy a szokásos körömön 26km a héten minden nap megyek egy kört de minden nap gyorsabbat. Ezeket tők élvezem ha én találok ki valamit magamnak. Motivál és komolyan precízen szeretném megvalósítani szinte bármi áron. Eddig

sikerült. Ja és az órám tud olyan “verseny egy tevékenységben”-t és a kijelzőn az előző napi rögzítéséhez képest látom éppen hogy állok tök izgalmas és igen, magammal versenyezni elég kemény dolog :)

Előzmény: Spenót (201485)
Spenót Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201485
Ja, csak közben körbebiciklizted a Földet. Kétszer. :-)
Előzmény: O/O (201483)
Ati_66 Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201484

Rengeteget futtok. 

Idén 47 alkalomból 540 km jött eddig össze. Ennek fele március 1 előtt.

Március 1 óta 20 és 50 km közötti a havi futásaim összes kilométere. Azokon a heteken amikor volt futás heti 1-3 alkalomból hoztam össze a havi mennyiséget :-)  .

Nem jó, hogy ha akarnék többet akkor a talpam nem bírná, viszont így is jól elvagyok :-)  

(Bringázom de azt sem túl sokat, eddig 58 alkalomból csak 2200 km-t gyűjtöttem össze)

Előzmény: O/O (201483)
O/O Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201483

Gratulálok! Múlt hónapom 67km ez 80 körül 2 hét mulva Balatonkör.hozzám képest is jobban állsz, de lényeg hogy fejlodsz és rendszeres lett a futás! Hajrá

Előzmény: Bumbanas (201481)
Spenót Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201482

Ha én másokhoz (más futókhoz) mérném a teljesítményemet, akkor már rég nem futnék.

Én a TV előtt pizzát evő kortársaimhoz mérem magam. Úgy állati brutál a teljesítményem. :)

A tiéd is!

Előzmény: Bumbanas (201481)
Bumbanas Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201481

Hosszú évek össze-vissza szaladgálása (futásnak így utólag nem nevezném) után 2 éve elkezdtem rendszeresen futni. És mostanra átléptem egy mérföldkövet: ez a hónap életemben az első, amikor 150 km-nél többet futottam, sőt 160 km lett! Holnap ennek örömére pihenek egyet, szombaton meg túra a Bakonyban. :)

Jó, tudom, hogy van akinek ez a heti adag, de nekem már ez is nagy szám, főleg, hogy már csak 10 km hiányzik idén az 1000-hez.

Ati_66 Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201480

Kemény voltál gratulálok. Szerintem most is gyorsan formába lendülsz.

Sajnos mostanában csak rövid távú duatlonokat rendeznek.

 

Érdekes volt a futás elosztása. Szerintem utoljára  94-ben duatlonoztam és akkoriban a második futás volt a rövidebb, és mindig kb 2/3 - 1/3 volt a futás felosztása. 

Igaz akkoriban csak 14-60-7 km távon volt a hosszú duatlon. 93 őszén és 94 tavaszán indultam rajta.

Valahol megvan talán az eredmény listájuk is.

Régi edzésnaplómban csak a 93 őszi ideje van meg. Az egy hónappal volt az első IM teljesítésem után és 3:43:10 lett az időm 61:113 :49 perces résztávokkal. A bringa utolsó 20 km-én már eléheztem így, futni nem is tudtam a végén.

 

Nem sokkal a befutóm után már kezdték az eredmény hirdetést és ott kicsit közelebbről meg kellett néznem a stadion salakját annyira leesett a vércukrom és a vérnyomásom:

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (201477)
Pinyo Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201479

Én meg csináltam 4x5 fekvőtámaszt. Ennyi vagyok :) Öt napja futottam utoljára.

Hétfő reggelre beállt a derekam, kedden még dolgozni sem mentem be, bár akkor már jobb volt mint hétfőn. Most meg már megint futhatnékom van, de tegnap, szerdán inkább még tornáztam.

rrroka Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201476

azzal nem árt vigyázni, van benne plusz magnézium, ami néha fosat!

Előzmény: gurtnis (201472)
O/O Creative Commons License 2019.08.29 0 0 201475

Gratulálok! Bár fingom nincs a hosszútáv mennyi. Mindenképp derék elhatározás a tudatos futás újrakezdés. Ehhez (is) tényleg jó ez a csoport, itt mindenki olyan megértő :) magunkhoz mért fejlődés meg jól motivál és másoknak is erőt adhat. Meg sokszor tők jó ide bármit kiírni! Majd írj miket futsz, hogy érzed magad és mit tervezel elérni.

Előzmény: Törölt nick (201473)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!