Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2020.01.12 0 0 24820

Passz. Ezer oka lehet, ha tényleg így van.

Előzmény: taormina001 (24819)
taormina001 Creative Commons License 2020.01.12 0 0 24819

Értem, köszönöm, akkor megcsinálom.
De hogy lehet az, hogy más növényeknél olyan szigorúan tilos a túl korai metszés (Számos gyümölcsfánál) mert attól kell tartani, hogy akkor túl korán kihajtanak és elfagynak. A szölö miben különbözik ezektöl?

Előzmény: van_Persil (24818)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.12 0 0 24818

Ha a szölöd jól karban tartott (nem túlterhelt, elvégezted tavaly a hajtásválogatást, ami által csak ép, jól fejlett, kellöen vastag vesszöid lettek), akkor -20 fokot is ki kell bírnia a szölönek. A szölönél nem a téli fagy az igazi veszély, hanem a tavaszi, amikor a már kifakadt szölöt éri fagy, mert akkor már a -pár fok is súlyos kárt kozhat. Ha nem mélynyugalomban metszel, akkor az a gond, hogy késöbb lesz termésed, mivel a szölö elöször a hajtásvégen fog hajtani, a töke felöli rügyek csak késöbb hajtanak, ha hajtanak egyáltalán a hajtáscsúcsi rügyek megléte esetén.

Ha meg seprüs a szölöd (vékony, csenevész hajtások sokasága), akkor úgyis teljesen mindegy, mert abból rendes termésed így se, úgyse lesz, ha lesz fagy, ha nem lesz fagy.

Előzmény: taormina001 (24817)
taormina001 Creative Commons License 2020.01.12 0 0 24817

köszönöm a biztatást, de a fagy nem fog kárt tenni? még biztos lesz. Most nincs -5 nél hidegebb, de még lehet.

Előzmény: van_Persil (24816)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.12 0 0 24816

Most a legideálisabb metszeni (amennyiben nálad nincs -5 °C-nál hidegebb), mert a szőlő mélynyugalmi állapotban van. Ha van rá lehetőséged, akkor a metszlapokat kend be sebkezelővel, én egy gumikesztyűszerű kesztűvel kenem.

Előzmény: taormina001 (24815)
taormina001 Creative Commons License 2020.01.12 0 0 24815

Teljesen ördögtöl való ötlet lenne most megmetszeni a szölöt? Most vagyok itt és érek rá.

IsKol Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24814

Úgy legyen!

Hétvégén megyek is föl, terveket készíteni. 

 

Na meg borért is.

 

Előzmény: van_Persil (24813)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24813

Így én mindenképp azt ajánlanám, hogy vidd le a vezérdrótot 1 m-re, minden évben a terület kb egy negyedén, aközépső segéddrótpár 1,30 m-en, a fölső segéddrótpár pedig 2 m-en legyen. Én egy stihl motoros sövénynyíróval tetejezek, az elektromosnak szerintem kicsi az ereje ahhoz, hogy bármikor bármely szőlőhajtást egyből el tudjon vágni. Ha meg nem a sövénynyíróval, akkor egy kitolható nyelű sövénynyíró ollóval tetejezek úgy 220-230 centi magasan.

Előzmény: IsKol (24812)
IsKol Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24812

Mivel 9 hónap is "csak" egy gyermek kihordására elég a felnevelésére nem, így az elmúlt időszak is folyamatos olvasást "önképzést" hozott a rendelkezésre álló időben.

Innen jött az atka monitorozás is, hogy valami logika is legyen a tevékenységemben. 

 

Egy ősrégi mondás jut eszembe: 

sok lúd sokat sz@rik.

 

Én a magasságra úgy gondoltam, hogy lehet egy akkus magassági sövényvágóval tetejezni a Zalagyöngyét ;-), a Zweigelt nem probléma  mert ott az alacsony kordonról (40-50 cm-ről) lett felhozva 90 cm-re, és ezért lesz még egy kis drót áthúzási tevékenység.

 

Így viszont a javaslatod figyelembe véve lehet sorokat kellene fiatalítani, van 12 sor (13 m-től 165 m-ig) és a vezetőszálat levinni vagy cserélni.

 

Előzmény: van_Persil (24811)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.09 0 1 24811

Én sosem nézegetem az atkákat. Atka ellen lemosózni pont rügypattanáskor kell kén+olajjal (a gyapjas állapot után, pont abban a pillanatban, amikor a gyapjas rész közepén megjelenik a zöld szín).

Nem túl magas az a 120 cm? Ha az egészet egyben vágnád vissza, akkor levihetnéd 100 centire, a derekad meghálálná, ill. nem kellene olyan magasra fölengedni a lombfalat, mert egy 250 centi körüli tetejezési szint fiatalon ugyan még meg se kottyan, de az évek múlásával egyre nehezebb lesz addig felérned, meg permetezésnél se mindegy.4-6 leveles állapotnál a thiovit maximális hektárdózisa kell atkagyérítéshez. Ha mindenképp akarsz atka ellen permetezni, mert úgy látod, hogy sok az atka (a tripsz is “ablakos” szívásnyomot hagy, azaz több rügy is visszamarad a fejlődésben, a mellette levő rügyek viszont rendesen nőnek, így a zöld lombfalban “ablaknyílás” keletkezik, viszont a tripsz rovar, szemben az atkával, előbbihez rovarölő, utóbbihoz atkaölő szer kell), akkor július közepén-végén védekezz, mert akkor vonulnak telelőre a rügyekbe az atkák. Tavasszal már csak a kártételük után tudod kinyírni őket, nyáron irtva a kártételüket tudod megelőzni.

Előzmény: IsKol (24810)
IsKol Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24810

kb. 120 cm.

 

Szóval, 80-90 cm-nél tőke elvág és lekezel, a két felső kitörés/hajtás meghagy és óv míg az alattuk lévőket letisztít. 

Kis hónaljazás.

 

és 

 

Jövő ilyenkor már nem kérdezem, hogy milyen hosszan hagyjam meg a hajtást a karnak.

 

1000 köszönet még 1x.

 

A növényvédelmedben tervezel valami változást ha az időjárás nem kívánja meg?

 

+

 

Tavaly elég későn "szálltam" be a szőllészkedésbe és a metszés vége már belenyúlt a rügypattanásba, nem is volt lemosó. Elég nehezen is indult a fejlődés, 2-4 leveles állapotban kapott Thiovit-Flumite kombót mert atkának tűnt. Utána rendben is lett. 

A kérdésem az lenne, mikortól lehet (erős) nagyítóval a rügyekben az atkákat látni? vagy szarjam le őket

1. Úgysem tudom megkülönböztetni a hasznos a nem annyira hasznostól

2. lemosózzak nagy dózisú S-nel vagy valami olajos S-nel 

Előzmény: van_Persil (24809)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.09 0 1 24809

A legfontosabb információt még mindig kihagytad: milyen magasan van a vezérdrót? Az határoz meg mindent. Illetve az is, hogy hol fakadnak az új hajtások. A kettö azért kell, mert ha az egyiket valami éri, akkor még mindig van egy tartalék. A három az már túl sok, ottpont az nem lesz kellöen erös, amelyik neked kellene. Általában új kar kinevelésénél mindig lehetöleg az alsó hajtást hagyjuk meg, a fölsö csak biztosítéknak van. Ha nem nevel két legalább másfél-két méteres hajtást, ami legalább ceruza vastagságú, akkor gond van azzal a tökével. Karváltásnál igyekezz "toldozás nélkül", egyben új kart kinevelni, nem jó, ha a karon seb van.

Előzmény: IsKol (24808)
IsKol Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24808

Köszi!

És a két hajtást milyen hosszan hagyjam? Mint a tetejezésnél?

 

A következő évi metszésnél meghagyok egy 80-100 cm-es vesszőt és lekötöm (egy rövid csappal a másikból) vagy ezt is vagy két év alatt viszem végig?

Előzmény: van_Persil (24807)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24807

Milyen magasan van a vezérdrót? (Ami mentén el vannak húzva a karok.) Az alatt km 30-40 cm-re csinálnám. Minél közelebb van a vezérdróthoz, annál nehezebb meghajlítani, minél messzebb, annál hosszabb új hajtásra lesz szükség. Ha 4 év alatt tervezed, akkor minden 4. tökét vágd vissza, a következö évben szintén minden 4-iket, de egyel elcsúsztatva, és így tovább, így négy év alatt az egész ültetvényed megfiatalítottad. Azon tökéket, amelyek nem, vagy alig hoztak új hajtást, vágd ki, mert nem érdemes kinlódni velük.

Két hajtást hagyj meg, nem sokkal a metszlap alatt, az összes többit távolítsd el,viszont ezt a kettöt a széltöl is óvd (szó szerint!),nehogy letörjenek. A hónaljazást kb 1 m hosszan csináld náluk, fürtökkel nem lesz gondod, mert az alvórügyek a kadarka és egy-két másik fajta kivételével meddök (ami nem jelenti, hogy a késöbbiekben az azon a hajtáson fejlödö újabb hajtások is meddöek lennének majd!).

Előzmény: IsKol (24806)
IsKol Creative Commons License 2020.01.09 0 0 24806

Fiatalítás (és most nem az asszony lecseréléséről lenne szó)

 

Hol érdemes elvágni a törzset ha nem neveltem ki hajtást azon?

Lenz-Moser művelési mód.

 

Van jelentősége a magasságnak, egyáltalán? Úgy értem közel a vezetőszálhoz, vagy középen valahol...

 

Az tiszta, hogy 3-4 év alatt végzem a teljes ültetvény fiatalítását illetve kezelem a vágási sebeket.

 

 

szervezkedő Creative Commons License 2020.01.06 0 0 24805

Úgy emlékszem a borászparadicsomban 300ezer ft körül kezdődött az áruk.

 

Jófogáson 100- 150ezer Ft között láttam, néha beesett 85-90ezer forintért is egy- egy.

 

Egy nagyobb prés nélkül nem sok értelme van a bogyozónak, mert ha bérfeldolgoztatva préseltetem, akkor ott egyben le is bogyózzák előtte, tehát felesleges.

(Szüretig névnap vagy gyereknap alkalmából, hátha becsúszik valami automata prés pici pézé :-D)

Előzmény: van_Persil (24804)
van_Persil Creative Commons License 2020.01.06 0 0 24804

Kb 400-450 ezer lehet újonnan

Előzmény: Dobcsány. (24802)
szervezkedő Creative Commons License 2020.01.06 0 0 24803

Na jó nem hozta, nekem kellett érte mennem. Csak egy jelet kaptam, hogy most kell rákeresnem a jófogáson.

 

Van az a kategória, ami annyira szép hogy nem hiszed el, mert csodák nincsenek és tudod kamu, becsapás és fel sem hívod. Én felhívtam. 600kmt mentem érte és még amikor odaadtam a pénzt akkor sem hittem el. Nem lopott, nem kukázott lomis szar. Egy borászkodást befejező embertől hoztam, jelképes összegért.

 

Ezután én is szűken fele áron tettem fel az én kis kézi bogyózómat a netre, amit gyorsan el is vittek. Remélem ugyanolyan örömet okoztam vele az új gazdájának.

Előzmény: Dobcsány. (24802)
Dobcsány. Creative Commons License 2020.01.06 0 0 24802

Jézuska hozott egy 3t/H teljesítményű bogyozót, már alig várom hogy kipróbálhassuk! :-)

 

Mennyiért hozta neked a jézuska?

Előzmény: szervezkedő (24797)
Halfkey Creative Commons License 2020.01.05 0 0 24801

Présházban van vezetékes víz és villany. Kút nincs. Kocsim van, de vonóhorog nincs rajta - amelyikre tehetnék mert saját, az kis városi kicsit ami nem is bírna sokmindent húzni :D 

 

Permetezni nincs semmi telepítve.

Előzmény: szervezkedő (24796)
IsKol Creative Commons License 2020.01.05 0 0 24800

nomen est omen mondaná a művelt francia ;-)

 

A kocsikázás sem gond, belefér az évi 60-65.000 km-be

Előzmény: szervezkedő (24799)
szervezkedő Creative Commons License 2020.01.05 0 0 24799

Ha te szolnokiként mátrai vagy, így nézve én a Mecsek észak keleti nyúlvanyainal szőlészkedek. :-))))))))

 

Voltak nálam szőloert martfuiek és zagyvarekasiak is. Volt aki kért törkölyt is. Az idei évben már jó előre szervezkedek majd, mert többen akkor keresték, amikor már hordóban volt a must.

Tehát nem kellett volna sokat kocsikaznod!

Előzmény: IsKol (24798)
IsKol Creative Commons License 2020.01.05 0 0 24798

"Pedig mondtam neked, adok szívesen. Kb 10-15 mázsa kint maradt"

Így van és azóta is imába foglalják a hozzám közel álló erők a Nick-kedet.

 

Az igazat +vallva, még csak a szőléskedés szele csapott meg, a borászkodást még 'kóstolgatom'.

 

Amúgy én szolnoki vagyok, de ha szólsz, repülök bárhová ;-)

 

Kimaradt az őszi csemegeszőlő telepítés így tavaszra kell oltvány nekem is...

 

Előzmény: szervezkedő (24797)
szervezkedő Creative Commons License 2020.01.05 0 0 24797

Pedig mondtam neked, adok szívesen. Kb 10-15 mázsa kint maradt, a seregély érte meg. Egyszerűen, ez a mennyiség már nem ért annyit, hogy leszedjuk. Bérfeldolgoztatni sem tudtam volna normálisan. Jézuska hozott egy 3t/H teljesítményű bogyozót, már alig várom hogy kipróbálhassuk! :-)

 

Egy ismerősom szerint a zalagyöngye 3permetezéssel megvédhető, ha tudod mikor van az a 3. 

...de ő se tudta, csak mondta! :-))) 

Szerintem zalánál(is) bármennyire is kísért a vágy, a túlterhelés ügyében, nem kell hülyére leterhelni, főleg ha magadnak és nem eladásra csinálod.

 

Borkészítésnél nálam a motiváció onnan kezdődött, hogy egy nyári délután szerettem volna inni egy jó fröccsöt, de miből? Ültem a teraszon a szőlőben, meleg volt és szerettem volna. Csak egy pohárral. Csak egy jó fröccsöt szerettem volna.

 

A pálinka menet közben alakult, mert sajnáltam a seprőt, a darab borokat kiönteni és nagyon finom lett. Most már tudatosan készül a pálinka, nem csak a "maradékból".

 

A vidékeden, Mátra alján, falu szélén, pihennek az oltvanyaim, ha megyek érte, telepítés előtt szólok neked és ha össze tudjuk  hozni,viszek termékkmintát.

Előzmény: IsKol (24794)
szervezkedő Creative Commons License 2020.01.05 0 0 24796

Nem celozgatok, csak nem tudom mik a lehetőségeid.

 

Van áram, nincs áram. Van vezetékes víz, nincs vezetékes víz. Van kutad nincs kutad. Ásott vagy fúrott? Van vonohorgod, nincs futód? Van a szőlőben valami kunyhód ahol tudsz tárolni eszközöket stb stb stb. Hátival permetezel vagy telepített géppel.

 

Majd az egyik hozza a másikat.

Nekem pl nem jött be a telepített permetező a gyümolcsfáknál, pedig nagyon jól kitaláltam fejben. Nálam van fúrt és van ásott kút is. A fúrt nagyobb kapacitású, de 600m távolság a konektorig, az ásott kútnál van villany.

Gondolj majd ilyenekre is.

 

Rotakapahoz talán van szivattyú, fűnyíró adapter, stb. 

Előzmény: Halfkey (24795)
Halfkey Creative Commons License 2020.01.04 0 0 24795

Ha arra utalsz, fűkaszát vagy rotációs kapát vennék mindenképp (csak ugye nemtudom melyiket).

 

Ha nem arra utalsz, elmagyarázod mi mással gépesíthetek? Tényleg kezdő vagyok a dologban, elnézést :D 

Előzmény: szervezkedő (24788)
IsKol Creative Commons License 2020.01.03 0 0 24794

A Zalagyöngye sor távolsága 2,2 m és vagy 120 cm-en van a termőkar míg a Zweigelt sorok 160 cm-re vannak és 40 cm-ről lettek a karok felhozva kb. 80 cm-re. Mindez a Mátra nyugati lábánál van

Sztem a Zalagyöngye ideális szőlő hobbistáknak - bár Neked több van ha jól emlékszem -, mert csemegének is elmegy, jó évben 3-4 permetezéssel is elmehet. Akár pálinkának is jó lehet. Kiváncsi vagyok a borodra no meg a technológiára ;-) amit említettél. Én nem tudtam vele foglalkozni mert mind a kb. 10 mázsát "elvitték".

Szóval ez az ültetvény nem olyan necces ha a zöldmunkát elvégzem.

A Zweigelt sem túl bonyolult - mondom első éves szőlőben járóként - de "sűrűbb" sorok miatt jobban kell figyelni a zöldmunkára. Ráadásul a karok emelése miatt az első bujtató szál lett a vezető szál és így hiányzik egy pár a bújtatáshoz, (amit napközben bebújtattál az este már a dróton kívűl nézte a permetezést) fogyott is a Tapetool kötöző szalag.

A borral meg egy kicsit kísérletezek majd a jövő héten. (szűrés, derítés stb.)

Előzmény: szervezkedő (24792)
granov Creative Commons License 2020.01.03 0 0 24793

Pont homokon kéne a sok zöld. A puszta föld párologtat a leg jobban.

Előzmény: szervezkedő (24792)
szervezkedő Creative Commons License 2020.01.03 0 0 24792

A felsoroltakon kívül lehetne még folytatni sok mindennel. Az objektív összehasonlításkor azt sem szabad kihagyni, nem mindegy hogy az én soproni tapasztalatomból, te Kecelen szeretnél hasonló eredményeket elérni. Nekem az a véleményem, minden csepp vizet meg kell őriznem a növényem részére. Nekem ez a fő célom, az én loszos homokomon.

Én 1-2 éve adtam fel, a karaszoláshoz való ragaszkodást. Kifizetni egyszerűen képtelenség, magunk pedig családilag el sem kezdjuk, mert májustól októberig folyamatosan csinálhatnánk. Törekszem arra hogy minél tisztább legyen a terület. 

Amikor hasonlitgatunk es a tapasztalatokat cseréljük, nagyon fontos lenne pl az is, ki milyen fajtánál tapasztalt valamit. Nekem pl zalagyöngyénél az a tapasztalatom, bármit elb*szhatsz, terem szépen. Ugyanott, ugyanakkor pl egy cabernet sauvignon még azt sem tolerálja, ha a szomszéd szőlője elhanyagolt.

Előzmény: IsKol (24791)
IsKol Creative Commons License 2020.01.03 0 0 24791

Gondolom mindennek van hatása mindenre ;-)

Művelési magasság, sortávolság és a már sokat hangoztatott zöld munkák.

Az uralkodó szélirány figyelembe vétele telepítéskor...

és az időjárás.

Én imádom a zöld sorközöket (bár a barna is tetszik de jobban bírom a fűnyírót és/vagy fűkaszát mint a kapát) és ez 35 óra munkát jelentett kb. 0,6 ha területen. 

Nem mondom, ha biztos lenne az ültetvény jövője lehet beruháznék egy fűnyíró traktorra... és azon ülve permeteznék is ;-)))

 

Ha jól emlékszem az első kaszálás volt "látványos" mert a Májusi/Júniusi esők miatt csak olyan 60 cm-es korában tudtam vágni az ősgyepet majd egyszer olyan 30 cm-es magasságnál de akkor már nem nőtt annyira meleg és csapadékhiány miatt, majd szüret előtt (mint a versben) olyan 20 cm-nél.

 

Részemről talán egy negatívuma van zöld soroknak, a zaj munkavégzéskor...

 

De hát a hobbi nem összehasonlítható a munkával.

Előzmény: granov (24790)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!