Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2021.08.11 0 3 46

Annak nincs semmi értelme, amit te leírsz. Mindent mindennel összekeversz. Vektort az abszolút értékével, vesszős rendszert a vesszőtlennel. A Lorentz transzformáció természetesen rendben van.

Előzmény: cseik (44)
cseik Creative Commons License 2021.08.11 0 0 45

nem feltételezem, hogy nem ismered a lorentz transzformációt, de kérlek az eddigiek fényében nézd át a kiindulási feltételeit. nem kell értelmezni fizikailag, csak megnézni, hogy mit mond a matek. vektor vagy skalár, 0-val való szorzás stb. mert pl a kiindulási feltételek alapján a az 'a' és 'b' konstansai egyenlőek nullával, vagyis amikor visszahelyettesíti az x' = ... és t' = ... képletekbe, akkor egy nulla taggal rendelkező szorzást kell kapnia, aminek eredménye kötelezően nulla. vagyis a transzformáció (a matek alapján) akkor érvényes ha a t' és x' értéke nulla, ez pedig akkor lehetséges ha v = c.

Előzmény: cseik (44)
cseik Creative Commons License 2021.08.11 0 0 44

'Ennek így ebben a formában semmi értelme nincs.'

köszönöm a választ, én is ezt gondolom. ezt a két, összefüggő egyenlőséget, nem én kreáltam hanem lorentz.

 

vagyis most azt mondtad, hogy lorentz matematikailag értelmezhetetlen kiindulási pontból vezeti le a transzformációját.

 

akkor jöhet a következő kérdés, az előbbi alapján:

1. a két egyenlőség együtt marhaság, és akkor a transzformáció értelmezési tartományát kell átgondolni. (eg, akkor igaz ha v = c)

2. a lorentz transzformáció általános érvényűen jó és akkor a lenti két egyenlőség együtt értelmezhető. csak akkor hogy lehet 1 = -1?

 

1 vagy 2. és miért.

 

ok, most jöhet, hogy ő másként gondolta. ha így van, akkor hogyan?

 

Előzmény: Mungo (43)
Mungo Creative Commons License 2021.08.11 0 0 43

ha a + b*c = 0 és a - b*c = 0, akkor mennyi a,b és c?

Ennek így ebben a formában semmi értelme nincs.

A c*t a fény sebesség abszolut értéke szorozva az idővel, amely szám egy távolságot jelent (ami skalár), jelenleg iránytól függetlenül. Függetlenül attól, hogy a móricka koordinátarendszer origójától jobbra, vagy balra haladt valami.
Ha az origótól mért távolságot fejezem ki az x paraméterrel, akkor x-c*t=0 mindegy, hogy a fény merre felé haladt.
Te a vektoros alakba buzultál bele nem kicsit, de akkor az annak megfelelő leírást kellene alkalmaznod, nem pedig a Murguly féle hülyeségeket.

Előzmény: cseik (42)
cseik Creative Commons License 2021.08.11 0 0 42

akkor leegyszerűsítem a kérdést, hátha így mellébeszélés helyett konkrét választ kaphatok:

 

ha a + b*c = 0 és a - b*c = 0, akkor mennyi a,b és c?

Előzmény: Mungo (36)
NevemTeve Creative Commons License 2021.08.11 0 1 41

Igaz, de ettől még két pont távolsága egy nemnegatív skalár: |x2-x1|

Előzmény: jogértelmező (39)
szabiku_ Creative Commons License 2021.08.11 0 0 40

Azt tudtad, hogy amit a Lorentz-transzformációra fel szoktak írni, az valájában csak az úgynevezett speciális Lorentz-transzformáció? Ez azt jelenti, hogy az egyik és másik téridő koordináta-rendszer origója valamelyik időpillanatban egybeesik (azaz nem kerülik el egymást), valamint a térbeli orientációjuk egyezik (azaz térben nincsenek elfordulva egymáshoz képest), és a mozgás az egyik térbeli koordináta-tengely irányában (mondjuk az x tengely irányában) történik. Azért ezt használjuk, mert matematikai felírása így a legegyszerűbb, kerüli a felesleges bonyolítást, könnyem átlátható. Ami itt szabad paraméter, hogy előre vagy hátra mozog a konkrét egyikhez képest a másik rendszer, és hogy milyen nagy sebességgel. (Tehát + vagy - v) Nem a c -t kell előjelezni. 

Előzmény: cseik (-)
jogértelmező Creative Commons License 2021.08.10 -1 0 39

"2. Két pont távolsága lehet-e negatív?"

 

Ha az isiben koordinátarendszert rajzoltunk, a nullától balra mindent negatívnak kellett venni.

Előzmény: NevemTeve (33)
jogértelmező Creative Commons License 2021.08.10 0 0 38

"Murguly György ...."

 

Ő amatőr filozófus. Dilettáns megmondóember.

Könyvében érvelés helyett ilyen kijelentést tesz: " Az nem lehet, hogy így legyen."

Előzmény: cseik (35)
NevemTeve Creative Commons License 2021.08.10 0 2 37

Minden jó, ha jó a vége!

Előzmény: cseik (35)
Mungo Creative Commons License 2021.08.10 0 2 36

Az idő nem múlik, ... c könyvében, ahol matematikailag levezeti az eredeti feltevésemet, hogy a transzformáció matematikailag értelmezhetetlen.

Remélem az fel sem merült benned, hogy a loretztrafó egy négydimenziós forgatás. Ez örömmel töltel, mert így tovább vidulhatok a cáfolataidon. Olyam snassz lene ha ezt abbahagynád, mert mégiscsak sikerült megértened valamit a specrelből.
Úgyhogy hajrá cseik, tudsz te ennél veretesebb mókát is! (Murguly igazán nagy mester, ne szégyelj tanulni tőle, ha már beöltöztél medvének...)

Előzmény: cseik (35)
cseik Creative Commons License 2021.08.10 -1 1 35

közben megtaláltam az eredeti kérdésemre a választ a Dr. Muguly György - Az idő nem múlik, ... c könyvében, ahol matematikailag levezeti az eredeti feltevésemet, hogy a transzformáció matematikailag értelmezhetetlen. továbbá levezeti, hogy a lorentz transzformáció átalakítás után megegyezik a galilei transzformációval, csak negatív sebességet tartalmaz, és ez adja a különbséget. azt is bizonyítja, hogy a negatív sebesség használata helytelen a fizika szabályai szerint.

 

köszi mindenki véleményét

cseik Creative Commons License 2021.08.10 0 0 34

az attól függ, hogy a pontok abszolut távolságát vagy a pontok helyzete szerinti távolságát keressük.

ha arra vagyunk kiváncsiak, hogy egy v sebességgel t idő alatt mekkora x távolságot teszünk meg, akkor x = v*t.

ha arra vagyunk kiváncsiak hogy hova jutunk akkor (+/-)x = (+/-)v*t, ahol a +/- a koordináta rendszer által van meghatározva.

 

a matekban ez két külön ág, az algebra és a vektorgeometria.

a fizikában viszont pl a sebesség és út vektormennyiség, mivel van nagysága és iránya. az irány a világunk által meghatározott koordináta rendszerhez viszonyított. tehát a fizikában az algebrai forma alapból nem létezik és ha szükség van rá, akkor úgy képezzük, hogy |(+/-)v| = |(+/-)x| *t. vagyis a vektorok abszolut értékével csinálunk belőlük irányfüggetlen skalárt.

 

e miatt mondom, hogy a lorentz transzformáció hibás, mert a fényre felírja -c = |(+/-)x| *t. vagyis a sebességet a koordináta rendszerhez képest irányfüggően adja meg, de a megtett utat a koordináta rendszertől független skalárral.

Előzmény: NevemTeve (33)
NevemTeve Creative Commons License 2021.08.10 0 0 33

Közeledünk, de még ne siessük el, egyelőre van itt egy tisztázatlan kérdés, ami a következő kettő:

1. Két pont távolsága vektor-e vagy skalár?

2. Két pont távolsága lehet-e negatív?

Előzmény: cseik (30)
atherton_ Creative Commons License 2021.08.09 0 0 32

oké, de szerintem az akkor is ugyanaz a fénysugár, csak a másik inerciából nézve, és ez már eleve a Galilei-transzformációból adódik: https://hu.wikipedia.org/wiki/Galilei-transzformáció , de az eddigiek alapján ezzel is bajod lesz, szóval én is feladtam.

Előzmény: cseik (27)
Mungo Creative Commons License 2021.08.09 0 3 31

attól, hogy valamit sokan igaznak fogadnak el, az nem jelenti, hogy igaz is.

 

Attól, hogy neked nem sikerült megérteni valamit, még nem jelenti azt, hogy hülyeség.

Illegette itt már magát elég sok "tudós", akiknek a newtoni fizika is meghaladta a szellemi képességeiket, tehát eggyel több, már igazán nem okoz problémát.

Kéretik legalább szellemesen cáfolni a Lorentz trafót hagy mulassunk egy kicsit ebben a szellemi sivatagban amivé degradálták a trollok ezt a fórumot. :o)))

Előzmény: cseik (20)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 30

szóval ha kimész a konyhába akkor megteszel 10 métert, majd amikor visszajössz, akkor megint 10 m-t. szóval 20 méterre vagy a ponttól, ahol szomjas lettél?

Előzmény: NevemTeve (24)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 29

a kapcsos zárójel hibás megjelenítés,

Előzmény: cseik (27)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 28

ha érted, akkor légyszi nekem is áruld el.

 

állom a fogadást. mennyi?

Előzmény: Fat old Sun (25)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 27

akkor nézd meg ezt:

'A negatív X tengely irányában terjedő fényre a következő hasonló egyenletet kell feltennünk: x ′ + c t ′ = μ ( x + c t ) ( 4 ) {displaystyle x'+ct'=mu (x+ct)qquad quad (4)} .'

Előzmény: atherton_ (26)
atherton_ Creative Commons License 2021.08.09 0 0 26

én itt nem látok olyat, amit te leírtál. csak ezt:

x-ct=0 (1)

x'-ct'=0 (2)

és nincs 'ellenkező irányú fény', hanem ugyanaz a fény van egy másik inerciarendszerből nézve.

Előzmény: cseik (18)
Fat old Sun Creative Commons License 2021.08.09 -1 0 25

Nem kívánok több szót vesztegetni rá. Világos, hogy hol érted félre.

Persze az is lehetséges, hogy az elmúlt százhúsz év alatt te vetted észre először, hogy a Lorentz-trafó hibás.

Nagy összegben azért nem fogadnék rá.

Előzmény: cseik (23)
NevemTeve Creative Commons License 2021.08.09 0 0 24

Mindjárt megmondom, csak előbb kimegyek a konyhába egy pohár vízért. Nincs is messze, minusz tíz méterre van innen. (Ugyebár szerinted a távolság lehet negatív.)

Előzmény: cseik (23)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 23

nem állítottam egyiket sem. látom te érted, úgyhogy téged is megkérlek, hogy légyszíves azt magyarázd el, hogy ha c a fény sebessége, x az általa megtett út, t ennek időszükséglete akkor hogy lehet igaz az x = c*t és az x = -c*t egyidejűleg.

Előzmény: Fat old Sun (22)
Fat old Sun Creative Commons License 2021.08.09 -1 0 22

Akkor én vagyok a harmadik, aki elmondja neked, hogy x és x' nem ugyanaz, továbbá egy vektor és a hossza sem ugyanaz. Minden félreértés ebből származik.

Előzmény: cseik (18)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 21

ezt nem is mondtam.

Előzmény: pk1 (12)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 20

akkor szerinted miért nem probléma az 1 = -1 és a nullás tagok léte?

mármint azon túl, hogy okosak azt mondják ez jó, mert csak

 

attól, hogy valamit sokan igaznak fogadnak el, az nem jelenti, hogy igaz is.

Előzmény: Mungo (15)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 19

tudom, a specrel két alapja a relativitás elve és az állandó fénysebesség vákuumban.

igazad van, a lorentz transzformáció nem alapja, hanem eszköze, amivel levezeti az állításait.

de ettől még nem lesz automatikusan igaz

Előzmény: jogértelmező (17)
cseik Creative Commons License 2021.08.09 0 0 18

https://hu.wikipedia.org/wiki/Lorentz-transzform%C3%A1ci%C3%B3

de ugyan így benne van Einstein specrel leírásában is

Előzmény: Fat old Sun (13)
jogértelmező Creative Commons License 2021.08.09 0 0 17

A spec.rel. alapja két posztulátum, melyekből különféle tételek következnek - vezethetők le.

Előzmény: jogértelmező (16)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!