Új digitális tükörreflexes (DSLR) fényképezőgéppel jelentkezik a Pentax. A K-50 névre keresztelt, most bemutatott modell feltehetően a K-30 utódja lesz.
Bocsi, de tesztekben olvastam és bizony verte a hasonló gépeket, de legrosszabb esetben is ott volt velük.
Engem túlzottan nem érdekel, nekem bőven megfelel, pedig szoktam gyors dolgokat is fotózni vele, nem túl jó objektívekkel. Tovább nem ragoznám a témát.
Azért a márkaszemellenzőt vedd le, mielőtt nagyívű dolgot mondasz. A Pentax fókuszsebességével bizony vannak problémák, főleg sebességben, ritkán pontosságban is. Nem mondom, hogy a Canon 2,8-as USM fix objektívekhez kell mérni, de érdemes lenne megnézni egy 18-135 STM f/sötét objektívet. Háromszámjegyű vázon próbáltam boltban, csak úgy ha már itt van belenézek. Háááááát, az "állam a földet verdeste" nem adja vissza az érzést, pár perc próbálgatás után csendben elkullogtam, pedig akkor 50-135 SDM-em volt, meg kicsi, könnyű fix35, illetve gyorsnak számító 16-45.
Nikonon 70-200/2,8-as legújabb obit próbáltam, az se semmi. Nekem régebbi konstrukciós "kurblis" fixeim vannak. Fém/üveg konstrukciók ellenére fürgék (fürgébbek), mint a műanyag DA-L 35/2,4.
Ez a teszt borzalom. Tárgyi tévedés is van benne. A k30, és k50 is 1/6000 a leggyorsabb zársebessége. A magas isos teljesítményt, hogy rosszabb, mire alapozza számomra érthetetlen. Ennek a tesztnek a valósághoz semmi köze. A pentanxok fókusz sebessége semmivel sem rosszabb mint a canikonoké normál fényben, sőt jobb szokott lenni, nem beszélve arról, hogy a fókuszsebesség nagyban függ a használt obitól. Ezt a tesztoldalt nem nagyon nézném.
Esetleg ha belinkelnéd a tesztet megnézném. Nem hiszem, hogy alacsony ison különbség lehetne. Magas ison is leheletnyi a k50 előnye szerintem. Mindenesetre valamiért jobban szeretem a k50-et. Talán jobban bejön a formája. A két gép képeit nem tudnám megkülönböztetni.
Köszi a választ. Valószínüleg beruházok egy 50-re én is hamarosan, bár lehet hogy a 30-ast is szívesen választanám. A képminöségről azért kérdeztelek, mert egy német teszt szerint a 30-ast jobbnak hozták ki, meggyőző különbséggel. Mindenhol azt olvastam pedig , hogy szinte teljesen azonos a két gép.
Semmi különbség nincs. Amit említettem az is 100%-nál nagyobb nagyításnál észlelhető vájtszeműek számára, mint én vagyok. Gyakorlatban teljesen egyformák.
Van egy kis gondom. K-50es vázon eddig gond nélkül használtam manuális (K bajonettes) obit. Manuál mód, rekeszgyűrű engedélyezve. Viszont pár napja a F-- jelzés fogad, se a rekeszt, se a záridőt nem tudom állítani, a zöld gomb lenyomása hatástalan.
A módváltó kapcsoló átállításakor (M-ből Tav-ba és vissza) látszik a kijelzőn, hogy egyik tárcsához és a zöld gombhoz sincs rendelve funkció. Van ötletetek, hogyan tudnám ismét használhatóvá tenni?
Vedd meg sjanek 55-300-át. Sokan dicsérik itt a pentaxosok kozott ezt az obit. Par nap alatt el szokott kelni. A pentax adok veszekben arulja. Bar hasznalt, de szep ujszeru allapotu es olcsobb mint a boltban.
Sziasztok! Másfél hete én is Pentaxos vagyok, egy K-50-es boldog tulajdonosa :) Egyelőre csak egy 18-55-ös kitobim van, és szeretnék egy telezoomot (csakis újat!), de amiket láttam, azokat a tesztekben eléggé lehúzták... Ti mit használtok, mit tudtok ajánlani? :)
Most jutottam el odáig, hogy nem akartam tovább lépni. Idáig, ha le amortizálódott a gépem mindig, próbáltam, még jobb magas isos gépet venni. A k30-al most úgy voltam, hogy cserének megint k30-at veszek. De egy k50 jött kevés expoval, jóárasítva. Reménykedtem, hogy hasonló a k30-hoz a maga isoja, mert a tesztek szerint ugyan olyan mint a k30. De "csalódásomra" egy hajszállal még jobb. Most van két jó használható gépem. Bár a k30 már 100 ezer fölött van expóban, de remélem még egy jó ideig elhúzza.
"ISO terén a K-5 -nek nincs oka panaszra. Még a K-50 -nél is jobb"
Ez azért szerintem nem teljesen így van a gyakorlatban. Tényleges felhasználásban a k30, és a k50 még inkább, eléggé verik. A k5ii-vel sem cserélném el feltétlen magas iso szempontjából. A k5iis-nél már gondolkodóba esnék .
"Nem gondoltam azt sem, hogy egy objektív és kész, mehet a makrozás, tájképfotózás, madárfotózás"
Nem is feltételeztük. Próbálunk úgy tanácsokat adni, hogy lehetőleg ne csalódjál. Meg fogod látni, hogy a DSLR teljesen más világot, más hozzáállást hoz magával mint a kompaktos kattintgatás.
Ismerőseimen is úgy vettem észre, hogy aki ilyenbe beruházott, az egy idő után nem simán fényképezni, hanem "szép képet alkotni" akar. :-). Az meg mint tudjuk nem megy oly egyszerűen.
Az objektívekre visszatérve egy használt Pentax 28-105 és egy Tamron 70-300 páros még egészséges kompromisszum lehet viszonylag olcsón.
Bukni viszonylag keveset lehet rajtuk, indulásnak meg talán jobban megteszi mint a 18-55/50-200 páros. Persze embere válogatja.
Nem csapódtam be... Én nem hiszem, hogy fogok hasonló képeket csinálni, mint amit teszvideókban vannak. Nem gondoltam azt sem, hogy egy objektív és kész, mehet a makrozás, tájképfotózás, madárfotózás. Viszont ne felejtsük el, hogy a 18-135mm es WR optika eleve nem tizenezer forintos optika, hanem 160eft.. Elvakult sem vagyok, csak egyetlen dolgot tudok a Pentaxról, hogy régen kifejezetten jó objektíveket csináltak.
Azért fetisizálásról szó nincs. Annyi, hogy az átfogásához képest meglepően jó képet ad. Persze csodák nincsenek, de utazó/túra zoomnak ez a legkorrektebb darab.
Persze összehasonlítási alapunk nem nagyon van, hiszen ilyen átfogással nincs alternatíva :-)
Volt erről polémia a PFC topicban úgy kora tavasszal, érdemes átolvasni. Anno a vége az lett, hogy kgyd fórumtársunk vett mellé egy Pentax 17-70 F4 -et :-) amit azóta is megelégedéssel használ.
Fetisizálni a pentax limited objektíveket szoktuk.
Az nem nagy újdonság, hogy az alsóbb szegmensben a Canon nem tud olyan érzékelőt tenni a gépeibe, mint amit a Sony ad a többieknek. A Canon kicsit gyengébb, de nem ezért szeretik annyira.
A tesztek becsapósak, Te is beleestél a csapdába. Ugyanis a teszteket a legjobb objektívekkel készítik (nagyon ritka amikor KIT objektívvel, leginkább 50/1,4 vagy valamilyen 2,8-as alapzoom). Ha feltekersz a gépre egy tizenezerforintos új árú csodát elfelejtheted azt a képminőséget amit a teszt kihozott. Hiába van a gépben a legfejlettebb, legjobb szenzor, ha az objektív nem tudja kiszolgálni. Ezért írtam azt, hogy egy régebbi használt, de olcsóbb gép és egy jó objektív hozza a legjobb ár/érték arányt. Egy K20D vagy egy K-5 nem felejtett el jó minőségű képet készíteni, csak az ára lett kedvezőbb. Jó, nincs bennük akkora nagy ISO. De mikor fényképezel alagútban brékelő fekete táncost?
"Sajnos" engem a Pentax K-30 v. K-50 18-135mm győzött meg. A 18-135 WR optikát sok helyen fétisizálják, a nagyon gyors AF miatt, nem beszélve, hogy ezt halkan is teszi. A Canon T4i-t (650-et) magas ISO-nál is elverte, és jobb a mélységélesség. A Canon-ok már nem a régiek, vagy én látok rosszul? Ennél jobb gépek voltak szerintem.
Nem ismerem konkrétan ezeket az objektíveket, de általánosságban igaz, hogy amelyiknek az átfogása nagyobb, annak a képminősége rosszabb. Én 3-4x-es zoomnál nagyobb átfogású objektívet nem nagyon vennék, kevés kivétellel. Számomra már a 18-135 képe is kompromisszumos, ettől még nagyon sokan használják megelégedéssel, és jó objektívnek mondják.
Ha azért akarsz nagy átfogású objektívet venni, hogy ne kelljen cserélgetni az objektíveket, akkor inkább ne vegyél DSLR-t (márkától függetlenül). Ebben az esetben sokkal jobban jársz egy nagyobb (de nem eszement nagy) zoom-os kompakttal, mint DSLR-rel. Ennyi pénzért nem kapsz nagy minőséget, sz@arból várat nem lehet építeni. A nagyon olcsó objektíveket nagyon kell rekeszelni, nagy a torzításuk, a színhibájuk, lágy a képük. Hiába van ráírva, hogy f5,6-tól indul, valamennyire használható képet f8-tól adnak.
Ha olcsón szeretnéd megúszni a gép beszerzését, akkor 3 dolgot tehetsz:
- Elfogadod, hogy az olcsóbb objektívek képminősége nem épp tökéletes, az elfogadható és a kevésbé elfogadható kategória szélén ingadozik, és olyat veszel(pl egy 18-200, 18-55 + 70-300, 18-55 + 50-200).
- Nem nagyon szeretnél a képminőségből engedni, ekkor le kell mondani az autofokusz és a zoom nyújtotta kényelemről, és lehet vásárolni néhány használt fix manuális objektívet nagyon jó képminőséggel. Egy a fent felsorolt objektívek új áráért nagyon jó sort lehet összerakni régi fix manuális objektívekből. Ezeknek az objektíveknek a használata kissé korlátos, gyorsabb mozgást kézi fókusszal lekövetni nehéz, sötétebb helyen nehezebb élességet találni. Ellenben egy Chino 35/2,8 + Pentax M50/1,7 + Chinon 135/2,8 fix objektív sor kijön kb 30-40 ezer Ft-ból, amennyibe a fenti csodák kerülnek.
- Elfogadod, hogy a minőségnek ára van, és a keretedből megvehető, a legtöbb fotózási szokásodhoz passzoló legjobb objektívet veszed meg, de ekkor le kell mondani bizonyos képek elkészítéséről. pl: Egy 18-135-ös objektív összességében nagyon jó utazó objektív, családi emlékképek megörökítésére, tájképezésre, de madarak fotózására nemigazán alkalmas. Egy 17-70-es objektív még jobb képminőségű, de távolabbi témák fotózására már nem alkalmas, mert rövid hozzá a gyújtótávolsága. Egy 17-50/2,8 tamron képminősége első osztályú, lehet vele tájképezni, virágot fényképezni, portréra, belső térben való fotózásra nagyon-nagyon ideális, de az 50-es vége sok általános esetben nagyon csekély lehet (pl egy iskolai ballagás, ha családi emlékképeknél és aktualitásoknál maradunk).
Nagyon jó a DSLR-ek képminősége, nem elrettenteni szeretnélek, csak vázolni, hogy itt mindannyian milyen cipőben járunk. Nem szeretném, hogy csalódás érjen, egy 18-200-as objektívvel nem éred el azt a képminőséget, mint egy jobb kompakt géppel.
A vásárlásnál egyvalamit nagyon tarts szem előtt: A képet az objektív vetíti az érzékelőre. Ha ez a kép eleve rossz minőségű, akkor a végeredmény garantáltan az lesz. Ha olcsóbban szeretnéd megúszni a beszerzést, akkor javaslom, hogy egy régebbi használt gépet vegyél és hozzá egy jó minőségű objektívet. Adott szűkebb pénztárcából így hozható ki a legjobb képminőség, ez képviseli szerintem a legjobb ár/érték arányt.
A Tamron vagy Sigma objektívek milyenek? 18-200mm es kivitelben. Ezekhez a gépekhez (k-30, k-50) nem ajánlatos venni? Ár/érték arány miatt kérdezem, mert olcsóbb objektívek.