Keresés

Részletes keresés

fejes.i Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67669

Amikor a szivattyú összeszedi a vasat, akkor azon már sem a savazás, sem az iszapleválasztó nem segít.

A régebbi készülékek szivattyúi nem voltak annyira energiatakarékosak, mint az újabbaké, cserébe az újakban erős állandó mágneses forgórészek vannak, az szedi össze a vasiszapot és egy idő után beáll, mint a szög. Egyszerűen nem tekeri el a járókereket és több esetben láttam olyant, hogy kézzel is nehéz volt.

Ekkor már javíthatatlan a szivattyú, elejétől fogva kell védeni.

Savazni kazántestet kell/lehet illetve a lemezes HMV hőcserélőt, az simán vízköves szokott lenni.

Az elég baj, ha úgy adják el a Viessmannt eleve, hogy 5-7 évet tart. Annyit a legócskább kazán is elmegy fele annyiért.

Előzmény: sr1 (67663)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67668

Akkor nem volt szerencsém!

A K-val kezdődő üzemelte be, majd jött évente karbantartani, mert csak úgy érvényes a garancia. Kb 10 év után egyszer csak az üzemi hőfok max 36-ig ment csak fel. Kijött a szerelő: vagy szelep, vagy panel. Mindkettő 60 eFt, de ő a szelepre gyanakszik. Mondtam, hogy OK! Fizessek előre, mert nem építi be, csak ha ki van fizetve. Rendben, de ha nem az, akkor visszateszi a régit és visszaadja a pénzt? Ja azt nem!

Megköszöntem és hívtam a saját szerelőmet, hogy tud-e ilyenben segíteni? Tudott, a panel volt a hibás. Mondta, hogy Kispesten egy mérnök srác ezeknek a javításával foglalkozik és felújítatta vele 15 eFt-ért (akkor).

Előzmény: BözsiBözsi (67666)
fejes.i Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67667

Van olyan, hogy Thema Condens.

Nos, úriember nem kérdőjelezi meg, amit a másik állít, de azért mondanék pár dolgot.

https://www.saunierduval.hu/downloads/termekek/thema-condens/themacondensszerhu2010-68371.pdf

Ez a Thema Condens gépkönyve. Benne van a hőcserélő (kazántest) sematikus képe.

A szomorú valóság az, hogy a kazán gyártók jelentős része ugyanattól a beszállítótól veszi ezeket az ún. Giannoni típusú kazántestet.

Ennek évek alatt lett annyira nem jó híre, hogy mostanára át kellett nevezni Sermeta nevűre, mert hát az most egy új. (Név).

Ez az elsődleges hőcserélő úgy néz ki, hogy rozsdamentes (nem saválló!) anyagból készült, kissé ellaposított cső fel van tekerve hordó alakúra. Ez be van téve egy bódéba, amibe a venti fújja be a gáz-levegő keveréket és innen pufog kifelé.

A visszafolyó kondenz víz meg szépen átcsorog a csőköteg talán 0,3-0,5 mm széles résein és kifolyik egy szifonon keresztül.

Ezt a hőcserélőt alkalmazza, az Ariston, Baxi, Vaillant... és még sokan mások is. Bosch pl. nem. Viessmann se.

 

Minden más felsorolt gyártó készülékeiben minden karbantartásnál ki kell tisztítani a hőcserélőt.

Ha ez nem történik meg, a következő folyamatok játszódnak le:

- a kondenzvíz valójában egy kb 4,5 pH-s kénes sav. Szépen lerakódik a rozsdamentes csőkötegre és szép lassan elkezdi megenni az anyag felületi rozsdamentes rétegét.

- a feltekert csövek közötti rések szépen lassanként eltömődnek. A ventinek egyre keményebben kell dolgozni ahhoz, hogy megfelelő gáz-levegő keverék legyen. Sok esetben a venti zörögni kezd, idő előtt meghal.

- a kazántest hőátadása romlik a fentiek miatt, következésképp erősebb lánggal fog égni és tökéletlenebbül, még jobban ráégnek ezek a koszok.

- ha levegő kicsit porosabb a környéken, a kondenzvíz levezető cső/szifon el szokott dugulni (ilyen fotóim vannak Aristonról, Baxiról és Vaillantról egyaránt), olyankor folyamatos égésnél a kondenzvíz szépen feltelik a kazántestben, egészen az égőfej alsó harmadáig, akkor eléri az ionizációs elektródát és kazán kiáll lángleszakadás hibára. Eztán a kondenzvíz szépen leszivárog a csövön, resettel lehet újra indítani, akkor megint megy egy kicsit. Az ilyen kazántestek belsejében a hátsó hőszigetelő panelen vörös elszíneződés jelzi, hogy már egy ideje a 4,5 pH-s savban főzik a kazántestet, amit idővel már nem lesz rozsdamentes.

Azzal most nem foglalkozom, mi történik a víz oldalon, mert ez is éppen elég.

Tehát összefoglalva: a többi gyártók ugyanattól a beszállítótól származó kazántestét rendszeresen kell tisztítani, különben igazolhatóan és drasztikusan romlik az élettartama. (Az az igazság, hogy ezért bírnak ki kevés évet...)

Kivéve a Saunier Duval ugyanonnan származó hőcserélőjét. Az kivétel, azt nem kell karbantartani. Csak tudnám, miért?

 

 

 

Előzmény: halaloszto (67664)
BözsiBözsi Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67666

Az meg hogy?

 

A Duval-nak van itt vagy 10 szerelőcsapata. Mindegyik "külsős".

 

Dél-Pest XX.k.

 

Nekem pl. egy csepeli csapat csinálta 2 éve a cserét.

Előzmény: Laci/Zápolya (67665)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67665

Jó ha van ismerős szerelő. A területi szakszervizt ki ne hívd véletlenül se! Kutyaütők.

Előzmény: halaloszto (67664)
halaloszto Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67664

Condens lesz, mert tuti kondenzációs. 

Kicsit csalok, mert van ismerős szerelő. Ő ajánlotta, és ő mondta azt is, hogy amíg megy, addig ne piszkáljuk. Hozzátartozik, hogy nálam évi kb 1000m3 gáz fogy, szóval nincs sok üzemóra benne.

Előzmény: fejes.i (67661)
sr1 Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67663

A legtőbb esetbe, akkor szokták savval kimosni, amikor a fűtőtestekből összedett fémreszelék elvándorolt a szivattyúhoz a falikazánba.

Létezik egy mágneses szűrő, amit be lehet építeni a rendszerbe. Az van az esetek 70%-ban megoldja a problémát. Ha nem, le kell szerelni a fűtőtesteket is kimosni.

 

Én 22 évig használtam egy klasszikus Vaillant kazánt,  kétévenként jött egy szerelő és rendbetette (a háromútas szeleppel szokott a gond lenni), esetenként 100-130eurót fizettem érte.

A tavaly szólt, hogy a hőcserélőn lát egy sérülést, ami most nem szivárog, de a kazánt ki kell cserélni, mert alkatrészeket már nem lehet kapni hozzá.

   

Vettem a céges beszállítómtól egy kondenzációs Veissmant 32kW-ost (Vitodens 100-W), de figyeleztetett, hogy ez max. 5-7 évet fog tartani. 

Le kellett bontani az inox kéményt is a régi kazántól, mert ugyazon a lyukon vittem ki a falon a új kazán csövét. 

Most kezdett szarakodni a 200literes  Vaillant bojler is, kicsi lett a nyomása a melegvíznek.

Valószinű, hogy tönkrement az magnézium anód, de a szerelő azt állítja, hogy az le van vízkövesedve valahol. A víz és a fűtésrendszer csövezete rézcső. 

A héten rendeltem egy új Valillant bolier, mert a bekötéseket nem kell változtatni.

 

 

 

 

 

    

 

 

 

Előzmény: tfe_tng (67649)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67662

Nohát találtam egy magyar faesztergálós youtube csatornát, most nézegetem a vidiket és próbálom utánozni a dolgokat.

Persze bénázok sokat. Évek óta farigcsálok mindenféle gépen, de azt hiszem ezen a gépen a legkönnyebb hibázni.

A késtámaszt ma el is törtem egy rossz mozdulattal. 20 mm öntött vas... erre képes a forgó tömeg.

Amúgy más fórumokon is több ilyen törött tartót láttam,nem ritka eset. 

Most mókolhatok másikat, mert boltban nem találtam.

 

fejes.i Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67661

Ja és ez nem is "számít be", mert ha Thema Classic, akkor az nem kondenzációs.

 

Előzmény: halaloszto (67659)
fejes.i Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67660

Szerencséd lehet, de egy eset nem "statisztika".

Túl sok olyan kazánhoz hívnak, amihez 3-4-5-6 évig nem nyúlt senki. Vagy ha nyúlt, csak kinyitotta és, belefújt és elkérte a pénzt.

 

Előzmény: halaloszto (67657)
halaloszto Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67659

saunier duval thema classic

 

Előzmény: rferi (67658)
rferi Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67658

Gyártó?

Típus?

 

Csere előtt állok

Előzmény: halaloszto (67657)
halaloszto Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67657

Tolom a tesztet, most 9 éves a kazán. Egyszer nem ért hozzá senki. Az előző rendesen karban volt tartva, az 7 évet bírt, amikor másodszor halt meg a vezérlő és kellett volna bele új venti is, akkor lett a mostani helyette.

Előzmény: fejes.i (67656)
fejes.i Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67656

A régi nyílt égésterű készülékeknél még előfordulhatott ilyesmi (vélekedésem szerint főként nagyon tiszta égési levegő és szerencsés minőségű fűtővíz esetén), de a mostani kondenzációs kazánoknál gyakorlatilag lehetetlen. Nem létezik 10 évig nem karbantartott égéstér, mert előbb megáll különféle hibákkal.

A kondenzátum 4,5 pH kémhatása némi kéntartalommal együtt forralgatva elég gonosz dolog hosszú távon a tűz oldalon.

Előzmény: 409 (67651)
BJaca Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67655

Igen, és reméljük, megtapasztalja, hogy milyen magyarországon az oktatás, és talán elmeséli a volt kollégáknak.

Előzmény: Mindenváró Ádám (67654)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2024.03.29 0 0 67654
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67653

Hát ezeknek nem jutott eszükbe ilyen sok minden.

 

 

Előzmény: fejes.i (67645)
409 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67652

Ja bocs, nem a tiéd, fejes.i-é.  :)

Előzmény: tfe_tng (67650)
409 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67651

"ma sem értem, hogy az összes többivel ellentétben, amit valaha is láttam, az miért nézett ki úgy, mintha új lenne, holott 10 éves volt."

 

Az enyém 26évig működött, közben kétszer volt takarítva. Pontosabban szétszedtem hogy kitakarítom, de nem volt mit. A végén a gázadagoló döglött meg, a hőcserélő akkor is olyan volt mint új korában.

Előzmény: fejes.i (67645)
tfe_tng Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67650

Az én töltőszelepem ? :)

Előzmény: 409 (67648)
tfe_tng Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67649

Viessmann, nem az első rodeóm. 

 

Amikor beköltöztünk, akkor a fűtés nem igazán ment rendesen, mert senki nem állította be, én meg nem értettem hozzá. Szénné volt vízkövesedve a hőcserélő, mínusz 5 fokban 18 fokot tudott csinálni a kazán (27kW-os). A lényeg, hogy annó a kazán csonkokra rácsatlakoztak és egy szivattyúval átmosták a rendszert. Amikor elbaszták, akkor szétspriccelték a savat, ennek a nyomai a mai napig ott vannak a falon :) Mindenesetre a savazás után irgalmatlanul elkezdett fűteni a rendszer, fürdőgatyában mászkáltam télen. Mondtam a srácoknak, hogy vissza ne merjék venni, mert most egy hétig melegedni fog a család :)

Előzmény: fejes.i (67647)
409 Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67648

"Biztosan kiváló minőség lehet :)"

 

Olyan ez is mint a 6$-os töltőszeleped. Csak itt az 1.50$-os kütyüt akarják eladni 13285ft-ért.  ://

Előzmény: tfe_tng (67644)
fejes.i Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67647

Amúgy nem tudom, milyen kazánod van, ez a "savazás" is elég széles határok között mozoghat.

A Giannoni kazántestes rozsdamentes hőcserélős készülékeknél elég light-os a dolog munka szempontból, kis spriccelés, kevés vegyszer, fél palack vízzel lemosás. Ezért nyilván erős túlzás az 50.

Mondjuk Unical ALU-szilícium öntvény kazántest: ki kell szedni a kazántestet, lúg-sav, víz-magasmyomású mosó és ezt ismételni, lehet, hogy többször.

Társasházi, emeletes házi környezetben nem is tudom helyben megcsinálni, el kell vinni. A lúg-sav, amit rálocsolok egy kazánra, mondjuk 10e ft. Ha az ügyfélnél meg tudom csinálni, akkor kifizettetem az egészet (18e a két komponens 0,5-0,5 liter), mert egyszer tettem be az autóba egy bontott dobozzal, 50 ezer értékű szerszámot mart szét, mire észrevettem, hogy folyik...

Volt, hogy hatszor "savaztam ki" a fenti eljárással kb fél nap alatt (nyilván nem álltam végig mellette otthon, de ennyi idő ráment) és aztán vissza kellett vinni, visszaszerelni...

Előzmény: tfe_tng (67643)
fejes.i Creative Commons License 2024.03.28 0 1 67646

"Két hete fizettem 46k-t a karbantartásért, de rádobtak még vagy 30-at, mert koszos volt, illetve mondták, hogy visszajönnek 50-ért kisavazni, de amúgy is döglött a szivattyú, az mindössze 200k... "

Én is tudok ilyent, de azokat nem szokták kétszer hívni ugyanoda...

Előzmény: tfe_tng (67643)
fejes.i Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67645

Nyílt égésterű készülékeknél jó pár évig inkább 15 ezer volt az elfogadott ár. Most már valószínűleg több.

Nekem 1x sikerült talán nyílt égésterűt kitakarítani 15 perc alatt, de ma sem értem, hogy az összes többivel ellentétben, amit valaha is láttam, az miért nézett ki úgy, mintha új lenne, holott 10 éves volt.

De szétszedni, a hőcserélő lamelláit kitakarítani, deflektort kitakarítani, kéményt ellenőrizni, a könyököt, ha kell, kitakarítani, tágulási tartályt ellenőrizni, előfeszítési nyomást beállítani, elektromos bekötéseket ellenőrizni, megmérni feszültséget, N-föld között esetleg, gáz égés ellenőrzése "lángkép" alapján és egy CO2 mérővel fűtés és HMV üzemmódban, és végül is nem utolsó sorban a koszok, korom kiporszívózása. Szükség esetén vízcsonkok tömítését cserélni.,

Kb ez jut eszembe.

Előzmény: Mindenváró Ádám (67638)
tfe_tng Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67644

> Ennél sokkal érdekesebb viszont az ára. Kínából rendelve 950ft-ért kettőt adnak....

 

Biztosan kiváló minőség lehet :)

Előzmény: 409 (67642)
tfe_tng Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67643

Két hete fizettem 46k-t a karbantartásért, de rádobtak még vagy 30-at, mert koszos volt, illetve mondták, hogy visszajönnek 50-ért kisavazni, de amúgy is döglött a szivattyú, az mindössze 200k... 

 

Bezzeg a hőszivattyút megúsztam 40-ből, úgy, hogy semmit nem csináltak. (kislagozták a kültérit, meghúzták a csatlakozási pontokat - ezt én is meg tudom oldani) Mondjuk ez még csak 1 éves, a kazán meg 7... 

 

A programozóimat meg nem tudom eladni, mert a spanyol beszerző csaj elmesélte nekem, hogy itt mennyire olcsó az élet, szóval ennyit nem kérhetek értük. 

 

Elmegyek festőnek vagy villanyszerelőnek :)

Előzmény: fejes.i (67634)
409 Creative Commons License 2024.03.28 0 1 67642

Bizonyára nem tudják mit jelent a "derékszög" és arra gondoltak, hogy nem egyenes, hanem "sarokfúró".

Ennél sokkal érdekesebb viszont az ára. Kínából rendelve 950ft-ért kettőt adnak....

Előzmény: BJaca (67640)
tfe_tng Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67641

Dehogy, ez a kőműveseknek van ! :)

Előzmény: BJaca (67640)
BJaca Creative Commons License 2024.03.28 0 0 67640

Aztabetyár:

https://fixo.hu/termek/1pc-derekszogu-furo-105-fokos-derekszog-vezeto-szog-hosszabbito/

 

 Derékszögű Fúró 105 Fokos

 

Celsius?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!