Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37396

Biztos a VTC szelepet állítottad? Azok jellemzően fix hőfokra vannak, van benne egy patron, az határozza meg a hőfokot. Ezen patron cseréjével lehet változtatni hogy milyen hőmérsékleten nyisson.

 

 

Egyetlen egy VTC szelep van tudtommal aminek állítható a hőmérséklete, ez pedig a VTC422. Ez viszont nem megy le 45C-ig. Ilyened van a rendszerben?

Előzmény: Tóth Nándorka (37394)
lala1961 Creative Commons License 2022.12.18 0 1 37395

Üdv ! Te tényleg ügyes vagy tudod a Vtc állítani !? Nem a Vta-t állítod ,eddig a Vtc-d 45 c fokos volt ?! A kazánodat toljad ,mert pufit úgy lehet/tudsz csak felfűteni !:-)

Előzmény: Tóth Nándorka (37394)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2022.12.18 0 2 37394

Sziasztok. Pufi fűtésnél a fát fektetve ugyanúgy, vagy inkább állitva pakoljam? A vtc szelep hőfokát emeltem kb 60 fokra, a visszatérőt, a kazánnak, de sokkal több idő, mire félig átfűti 60 fokra. Folytottam a pufi visszatérőn

bnorci71 Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37393

ha 2 lépcsőben töltöd a pufit, 45°C partonnal, legyen dt20°C második körben akkor is 65°C tápvizet fog kapni mintha első körben is azt kapott volna.

Miért is jó ez nekem?

 

Az első körben lesz egy frankon hidegen dolgozó kazánom.

Előzmény: Kapocska (37384)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37392

Te írtad ezt a nemzetközi egyezményt, nem én, ezért kérdeztem rá, ebben mi a szélsőség? Állítottál valamit, én meg rákérdeztem.

 

Meglepődnék ha bármilyen egyezmény is lenne ilyen téren. Bármilyen üzemállapotra hőmérsékletre és egyéb paraméterekre tervezhető kazán



"Azon a kettőn kívül hány tervezett/dokumentált munkapontút láttál?"

 

Milyen kettőn kívül? Összesen olyan 10-12 "háztartási célú fatüzelésű jellegű "kazán bevizsgálásának eredményét néztem át anno pusztán kíváncsiságból (nem csak hazaiakat), ebben vannak falelgázosítók is, de ez lényegtelen szerintem.

Azt meg nem tudom mi az a "publikált népszerű teszt". Minden normális gyártónak a kazánjához elérhetők a vizsgálatok és eredmények, ami alapján a műszaki paramétereket meghatározzák a kazánra. Máshogy nem is lehet. Persze ha a sarki lakatos gyárt egy kazánt az már más témakör, de aki ilyen termékeket előállít és elad, ezt - elvileg - kötelező megtennie, minősítenie.

 

(Részemről a Totya-t nem tekintem kazánnak, annál inkább "vashulladéknak", még ha meg is leszek érte kövezve. Már amikor az eredetit megcsinálták az is az volt, majd "legendás" lett és mindenki aki tudott hegeszteni meg lemezt hajlítani elkezdte koppintani meg így úgy módosítani. Persze ettől nem lett jobb semmivel, max népszerű.)

Előzmény: Kapocska (37390)
lala1961 Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37391

Üdv ! Már nem görgetek vissza ,de mintha Te javasoltál volnál valamit Nándinak ,arra próbáltam reagálni ,de csak eddig tartott !:-)

Előzmény: Törölt nick (37386)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37390

Ne vidd szélsőségekbe a dolgot!!!


"(Nemzetközi egyezmény,hogy a kazán teljesítményét 15fokos dT-vel határozzák meg)"


"A két ellentétes dolgot egy koordináta rendszerben,ha ábrázolnánk
 akkor a metszésponton kéne üzemelteni/tölteni a pufit és nem egyik v. másik
irány szerint."


 "a kazánt milyen munkapontra tervezték"

Azon a kettőn kívül hány tervezett/dokumentált munkapontút láttál?
(Totyáról is sok van gondolom)


Mondjuk a publikált népszerű tesztet ha nézem akkor az jön ki  az átlagnál ,hogy 4540l/h  a forgalom (és ezt nem is írják mert bukta volna).
Na most ez az átlag felhasználó parasztvakítására jó csak. 
("kazánt milyen munkapontra tervezték"     ez lenne az , és ez kinek kell? ) 

Előzmény: Törölt nick (37388)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37389

magad dT lett

 

magas dT lett

Előzmény: Törölt nick (37387)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37388

"Ha azt nézzük,hogy az 1 lépcsőben történő töltés hatásfoka nem jobb (rosszabb)
mint a többszöri átforgatás (hőcsere annál jobb............) akkor mégjobban

nem indokolt a magas értékű patron."

 

A fő szempont az, hogy a kazánt milyen munkapontra tervezték (mert kb bármire tervezhető), mert akkor a legjobb a hatásfoka. Ha ettől bármilyen értékben eltérsz az üzemeltetés során, csak rosszabb kazán hatásfokot kapsz minden szempontból.

 

Arra kell törekedni, hogy azon a munkaponton használd a kazánodat, ahol a legjobb a hatásfok. Az hogy ez a munkapont milyen körülmények és paraméterek mellett áll elő, azt a gyártó által készített vagy készíttetett vizsgálatok fogják megmondani, és ez a fő lényeg, hogy ezt közelítsük. Minden más rontani fog a helyzeten, akárhogy is rágjuk meg.

 

Ha a gyártó olyan kazánt tervez, hogy hideg visszatérő mellett bazi nagy hőlépcsővel adott áramlási sebesség, kéményhuzat stb mellett a legjobb  hatásfokú a kazán, akkor így kell üzemeltetni. Azonban a kazánok 99%-a nem ilyen üzemre van tervezve.

Előzmény: Kapocska (37384)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37387

A hőcsere hatásfoka számos paramétertől függ, nem lehet egy paramétert kiemelni, mert az az egy paraméter is összefügg a többivel.

 

Ezen alapján hideg vizet kéne visszavinni a kazánba kazánvédő nélkül és akkor még nagyobb lenne a dT, és még jobb a hatásfok mert semmi más nem számítana, és azt azért tudjuk, hogy nem így van. És pl olyanokat is figyelembe kell venni, hogy a kazánnak mint hőtermelőnek milyen munkaponton a legjobb a hatásfoka. Ha nézel ilyen laborvizsgálatokat, ahol azt nézik meg, hogy külön féle külső paraméterek és beállítások mellett mikor mekkora lesz a hőleadása a kazánnak, akkor abból látható, hogy az adott kazánnak mint hőtermelőnek és hőcserélőnek hol van az optimális munkapontja és mikor a legjobb a hőelvétel. Láttam már pár ilyen vizsgálati eredményt, de olyat még nem ahol a magad dT lett volna a legoptimálisabb - nem véletlenül.

 

Egyszerre kell komplexen figyelembe venni mindent, amit házilagosan persze nehéz megtenni (és nem is biztos hogy meg kell, mert a gyártó már elvileg ezt megtette).

Előzmény: Kapocska (37382)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37386

"se a Te Vtc cseréd nem indokolt"

 

Nyilatkozod ezt úgy, hogy pl nem ismered a rendszeremet. (mondjuk még nincs is kész az új pufival)

 

Mégegyszer: nem azért raktam be magasabb hőfokú vtc-t, mert az előző nem teljesítette vagy nem működöt volna.

 

"Nándié is azon pont közelében van"

 

A 45C-os kazánvédő valóban megfelelő értékű kazánvédő? Biztos, hogy pont ellátja azt a funkciót, amit kellene?

Előzmény: lala1961 (37381)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37385

Akkor az van, hogy dupla idő lesz a feltöltés (azonos tömegáramot feltételezve).

 

Ráadásul igazából a kazánvédőt is értelmét veszti innentől kezdve.

 

De hát itt pont nem 15C dT van ebben az esetben.

 

Megmutatod nekem azt a bizonyos nemzetközi egyezményt, ami ezt az értéket tartalmazza? Szerintem ilyen nincs sehol, nem is lenne értelme ilyen formában.

Előzmény: Kapocska (37380)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37384

Üdv!
"A fizika a számokkal ragyogóan elvan ,de a gyakorlat az ez !:-) "
De a gyakorlatban is érvényes a fizika , az,hogy nem ott mérünk  ahol
a legmelegebb van az nem a fizika hibája.


Ha azt nézzük,hogy az 1 lépcsőben történő töltés hatásfoka nem jobb (rosszabb)
mint a többszöri átforgatás (hőcsere annál jobb............) akkor mégjobban
nem indokolt a magas értékű patron.
A két ellentétes dolgot egy koordináta rendszerben,ha ábrázolnánk
 akkor a metszésponton kéne üzemelteni/tölteni a pufit és nem egyik v. másik
irány szerint.

Előzmény: lala1961 (37383)
lala1961 Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37383

Üdv ! Az Ok ,de egy bizonyos KAZÁN dT felett ezek a kazánok csak rotyognak ,alul a "JÓ" hideg visszatérő ,fent meg épp a fullos égés (teljes terjedelemben égés) !:-) No optimum se radiátor felé se pufi felé !:-) A fizika a számokkal ragyogóan elvan ,de a gyakorlat az ez !:-) Szerintem .

 

 -Ui: Azért nem szeretem az igazán magas hőfokú Vtc-et ,mert ott is az a baj ,hogy a kazánodba már 65-70 c fokos vized kering ,és ha a tűz igazán elindul ,akkor akár a legnagyobb tömegárammal sem tudod levinni a kazánról a forró vizet rotyogás ,dübörgés nélkül !:-)

Előzmény: Kapocska (37382)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37382

Különben meg a hőcsere annál jobb (hatásfok) minél nagyobb a hőm. különbség. 

:-)

Előzmény: lala1961 (37381)
lala1961 Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37381

Üdv ! Csak azt gondolom ,hogy se Nándi cserére buzdítása se a Te Vtc cseréd nem indokolt ! Nándié is azon pont közelében van ,a Tiéd meg szinte túl is teljesíti a nevében szereplő feladatát(KAZÁNVÉDŐ,kazánvédelem)!:-) A hideg(kb20 c fok) radiátor v pufi visszatérőktől kell védeni  a kazánodat a kátrányosodástól és persze a hőlépcső is optimálisabb tud lenni ,amit azért megint nem jó toltolni ,mert ha nem tudod levinni a hőt (tömegáram)olyan gyorsan ,akkor a kazánba lehetnek elkerülendő megforrások .

Előzmény: Törölt nick (37379)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.18 0 0 37380

Hosszú!
Röviden: mi van ,ha 2x fordul meg a víz a pufiban? (v. többször)
(Nemzetközi egyezmény,hogy a kazán teljesítményét 15fokos dT-vel határozzák meg)

Előzmény: Törölt nick (37379)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37379

Azért emeltem fel, hogy 85-90C-os vizet tároljak a pufferben, nem azért mert nem működött jól (jelenleg az új puffer még be sincs kötve).

 

Ha 80C-os vizet akarsz tárolni, ahhoz nagyon karcsú a 45C-os visszatérő a kazánba, ez 35-40C-os hőlépcső a kazán be és kimenete között. Ezt csak nagyon alacsony tömegáram mellett fogja tudni megcsinálni, ami még lassabb felfűtéshez vezet amellett, hogy baromira nem ideális semmilyen szempontból.

Előzmény: lala1961 (37378)
lala1961 Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37378

Üdv ! Nem a pár ezer forintról van a szó ,hanem hogy kéne a meglévővel IS jól üzemelni ! Írtad ,hogy a hatásfok miatt még nagyobb hőfokú (60 -ról 65 C fokosra )cserélted a Vtc -d ! Én meg azt gondolom ,hogy szumma jó állapotból tud relatíve jó hatásfok kijönni (kémény,Vtc,kazán,pufi,vezérlés,SZÁRAZFA stb.) . Szerintem . 

Előzmény: Törölt nick (37375)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37377

"De igen.. "
Akkor miért nem látszik?


Az a maradék hatónyomás ami a visszatérőn van az így nem segít rá (még azt a keveset sem)
a pufi felől a sziv. szívóágára.


"Az a cső, a pufi alját és a vtc szelep hideg ágát köti össze."
Álló helyzetben így nem véd a visszacsapó a gravitációtól (kazán -pufi ,pufi-pufi).

Előzmény: Tóth Nándorka (37376)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2022.12.17 0 2 37376

De igen.. Mondjátok hogy a visszatérő ágat a pufi aljához kössem, ne a vta aljához. Avval mi változna!? 

Előzmény: Kapocska (37374)
Törölt nick Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37375

Egy 60C-os patron az Esbebe parezer ft, de nekem tok mindegy......

Előzmény: Törölt nick (37365)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37374

 

Abból az állásból miért nem látszik nem egyforma?

Előzmény: Tóth Nándorka (37373)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2022.12.17 0 2 37373

Folyásirány a kazán felé. Az a cső, a pufi alját és a vtc szelep hideg ágát köti össze. 

Előzmény: Kapocska (37372)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37372

Előzmény: Tóth Nándorka (37371)
Tóth Nándorka Creative Commons License 2022.12.17 0 2 37371

Vta hideg ágba rakok a pufi aljához egy lengőt, a meleg ágba rugóst a vta után, ezeket könnyen megoldom. Másik:a kazán visszatérőben nyelves volt, emiatt létezne hogy a lakás szivattyúja lehúzta róla a meleget? 

Kapocska Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37370

VTC 400-as sorozat:

**A hőmérséklet-stabilitási feltételek akkor érvényesek, ha a primer körből származó meleg víz >10°C-kal

 

melegebb, mint a kevert hőmérséklet, és a szekunder körből származó visszatérő víz >20°C-kal hidegebb, mint a kevert hőmérséklet.

Előzmény: Kapocska (37369)
Kapocska Creative Commons License 2022.12.17 -1 1 37369

Üdv lala1961 !

Előzmény: lala1961 (37368)
lala1961 Creative Commons License 2022.12.17 0 1 37368

Üdv Olvtárrsak ! Hát ezt nem is olvastam: 
"Nos lomhán tölti a puffert, 3 óra is kell" ,nem tudom mire számít ,egy relatíve nagy ház felfűtése kapcsán ,ahol a lakást is és a puffert is kell melegíteni !:-)

Kapocska Creative Commons License 2022.12.17 0 0 37367

"Pedig 30 kw a kazán. A víz 1000liter"
"2 szinten, felül 6db 1800as,lent 5db 1600os radiátor van.."                    és ebben nincs víz ugyi?


"hogy 60 fokos patronnal is kátrányos a kazán alja,"                                   2 napja


"Vtc 45 fok, a lakás fele vta 55 fok van."                                                      8-9 órája


"Jajj bocsánat, vtc 572.elirtam..elnézést"
2 éve még VTC 400-as sorozatból volt 1  beépítve  kicserélted 500-as sorozatúra???


"Nos lomhán tölti a puffert, 3 óra is kell,"
Ha van egy 30kW-os kazánod az nem azt jelenti,hogy állandóan ilyen teljesítményenüzemel!
Nekem van egy autóm amiben ,ha kell 110 ló dobog ,sima úton 90-nél nem dobog mind a 110.


A fontosabb kérdés,hogy mennyi fával megy végbe ez a töltés.
"Na meg a lakás fele nyelves vcs van, amin a kazán szivattyú áttol valamennyit, ide ha rugóst rakok, sokat folyt a lakás fele!? "


Nem tol azon semmit, a lakás felé van gravitáció (2szint 11 radiátor ,nem is kicsik).
Oda a rugós volna jó a gravitáció miatt.


 A VTA "hideg" bekeverő ágtól 10cm-re van bekötve a  radiátor visszatérő és így ellenállás nélkül megy reciben a szivattyú. Jó volna áttenni lentre és a bekeverő ágba egy lengő vcs.
(helyi gravi)

Előzmény: Tóth Nándorka (37354)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!