Keresés

Részletes keresés

Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 260

Ha ez minden e vektorra igaz akkor itt az e el is hagyható.

Egyetértek. Csakhogy:


(1) ezt nem mondtad a 233-ban
(2) ez egy nemtriviális állítás (nem az olvasónak kellene kitalálni)
(3) mondtál helyette egy zöldséget ("válasszuk a konstans e-t a változó n-nek")

Na most két ilyen integrál számértéke egyenlőségéből nem következik az integrandusok egyenlősége.

 

Jelen szituációban nem is egyenlők az integrandusok. Az egyik integrandus a gradiens, a másik egy normálirányú vektor. Nem is erről szól a feladat.

 

Akkor azok egyenlőségéből már következik az integrandusok egyenlősége.

 

Ez sem igaz. Pl. ha tekinted az f(x,y,z):=x és g(x,y,z):=y függvényeket és V térfogatok gyanánt origó körüli gömböket választasz, akkor mindkettőnek integrálja végig nulla (a térfogatokon és a felületein egyaránt), de a függvények (az integrandusok) mégsem egyenlők. De neked nem is erre van szükséged. Te csak azt akarod látni, hogy

 

(grad f)(p) = limV->p 1/vol(V) intA fn dA.

 

Mivel a jobb oldalon már tudod, hogy intA fn dA = intV grad(f) dV, ezért csak azt kell bizonyítanod, hogy

 

(grad f)(p) = limV->p 1/vol(V) intV grad(f) dV.

 

Ez pedig a grad(f) folytonosságából és a háromszög-egyenlőtlenségből azonnal következik:

 

|(grad f)(p) - 1/vol(V) intV grad(f) dV|

 

= 1/vol(V) |intV grad(f)(p) - grad(f)(r) dV(r)|

 

<= supr in V |grad(f)(p)-grad(f)(r)|

 

és a jobb oldal a grad(f) folytonossága miatt a nullához tart, amint V rászűkül a p-re.

 

Azaz: alkalmazzuk a baloldalra még egyszer a G-O.

 

Erre nincs szükség, mint az előbb magyaráztam.

 

Előzmény: Törölt nick (258)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 259

Igaz. Mint már mondtam. Nem utálom én a Lebesgue integrálást. Nehogy úgy gondold.

Előzmény: Gergo73 (257)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 258

{intV grad(f) dV}.e = {intA fdA}.e

Ha ez minden e vektorra igaz akkor itt az e el is hagyható.

Ekkor baloldal egy térfogati integrál, jobboldal egy felületi. Na most két ilyen integrál számértéke egyenlőségéből nem következik az integrandusok egyenlősége.

Ezért a jobboldalt át kell alakitani V térfogati integrállá, ugyanazon V mint baloldal,

vagy a baloldalt A felületire. Akkor azok egyenlőségéből már következik az integrandusok egyenlősége. Azaz: alkalmazzuk a baloldalra még egyszer a G-O.

 

Vagy egyszerűen csak mondjunk annyit: a Gradienstételt alkalmazzuk a feladat megoldására. Mert ezt igy nevezik. Ezt bizonyitottuk.

 

Előzmény: Gergo73 (255)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 257

Na durván ezért nem Lebesgue integrálunk a szakmában.

A L-integrált nem számolásra találták ki, hanem azért mert erősebb és általánosabb tulajdonságai vannak, mint a R-integrálnak: több mindent és könnyebben lehet rájuk igazolni. Pl. amikor szingularitásokkal rendelkezik a függvényed (mint pl. a 179-esbeli konvolúció, ami az r=p pontban "felrobban") vagy fel akarsz cserélni integrálokat biztonsággal (mint pl. a 179-ben tettem, hogy bevihessem a parciális deriválásokat és végül a Laplace-t az integrálon belülre) vagy egy függvénysor integráljainak/deriváltjainak limeszét azonosítani akarod a függvénysor limeszének integráljával/deriváltjával, akkor jobb és kényelmesebb a Lebesgue-integrálban gondolkodni, mert erősebb és általánosabb tételeket használhatsz rá, mint a Riemann-integrálra.

 

Előzmény: Törölt nick (253)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 256
Itt azt is mondhattad volna, e állandó vektor, kivihető az integráljel elé.

Igen, de azért vihető ki az integráljel elé, mert az e-vel való skaláris szorzás egy lineáris funkcionál, és az integrálás véges dimenziós tereken felcserélhető a lineáris funkcionálokkal.
Előzmény: Törölt nick (254)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 255

Nem ezzel volt a probléma. Azzal volt a probléma, hogy a 233-ban hiányzott az érvelésből egy jelentős lépés, míg helyette volt egy értelmetlen lépés (zöldség).

A jelentős lépés, ami hiányzott a 233-ból:

az előbbi azonosság átírható mint

 

{intV grad(f) dV}.e = {intA fdA}.e

 

Más szóval

 

v := intV grad(f) dV - intA fdA

 

egy olyan vektor, ami minden e vektorra merőleges (azaz v.e=0). Speciálisan ez a v vektor önmagára is merőleges (v.v=0), vagyis v a nullvektor. Ezzel beláttuk, hogy

 

intV grad(f) dV = intA fdA.

 

A zöldség, aminek nem volt értelme a 233-ban:

 

Akkor  integrálokra vonatkozó középértéktétellel továbbá ha a V térrészt és az A felületet a P pontra húzzuk és e vektort eleve e=n választjuk, adódik az állitás.

 

Az a baj, hogy sok embernek tanítanak felsőfokú matematikát (pl. mérnököknek, fizikusoknak), de nem tanítják meg nekik rendesen, mit jelent a matematikában bizonyítani valamit. Helyette megtanítják őket valamennyire intuitívan gondolkodni, érezni őket, mi igaz és mi nem, továbbá megtanítják őket sok matematikai tételre, és utána szabadon eresztik őket. Aztán gyakran matematikai ámokfutás lesz a vége. Már bocs, de így érzem.

 

Előzmény: Törölt nick (251)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 254
Igen. Itt azt is mondhattad volna, e állandó vektor, kivihető az integráljel elé.
Előzmény: Gergo73 (249)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 253

Az igaz, hogy nem precizen fogalmazok. Jogos a kritika. Én is sokat gondolkodom, te mit mondasz.

Na durván ezért nem Lebesgue integrálunk a szakmában.

 

 

Előzmény: Gergo73 (250)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 252

v:= intV grad(f) dV - intA fdA

Ezt így kellett volna:

 

v := intV grad(f) dV - intA fdA

Előzmény: Gergo73 (249)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 251

Én arra alapoztam:

div(fe)=fdive + egrad f

Legyen  e állandó vektor, akkor div e =0

 

Előzmény: Gergo73 (249)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 250
Ne azt figyeld mit mondok irva.

Nem fogalmazol precízen. Van valami a fejedben, de nem tudod szépen és tisztán átadni. Miért kell nekem kitalálni, mire gondolsz?

Vagyis már csak a) nincs megválaszolva.

De meg van válaszolva, mert mint mondtam, ahol a Riemann-integrál létezik, ott a Lebesgue-integrál is létezik és vele egyenlő. A jelen példánkban ez teljesül, hiszen a függvényünk folytonosan differenciálható.
Előzmény: Törölt nick (248)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 249

Hadd mondjam már el rendesen a bizonyítást (az eddigi jelölésekkel), mert így ahogy írtad hiányos és zavaros (pl. egy konstans e-t akarsz a változó n-nek választani).

 

Legyen e tetszőleges vektor, tovább tetszőleges x vektorra jelölje x.e az x és az e skaláris szorzatát. A G-O tétel szerint

 

intV div(fe)dV = intA fe dA.

 

A bal oldalon div(fe)=grad(f).e, a jobb oldalon dA=ndA. Felhasználva, hogy az e-vel való skaláris szorzat egy lineáris funkcionál, az előbbi azonosság átírható mint

 

{intV grad(f) dV}.e = {intA fdA}.e

 

Más szóval

 

v:= intV grad(f) dV - intA fdA

 

egy olyan vektor, ami minden e vektorra merőleges (azaz v.e=0). Speciálisan ez a v vektor önmagára is merőleges (v.v=0), vagyis v a nullvektor. Ezzel beláttuk, hogy

 

intV grad(f) dV = intA fdA.

 

Egy mutáns is ezt magyarázta, de ő se mondta el részletesen és érthetően.

 

Előzmény: Törölt nick (233)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 248

Áhh. Dehogy. Én bosszankodtam. Hogy mit nem lehet ezen az egyszerá feladaton érteni??  Ne azt figyeld mit mondok irva. Abból tudsz olvasni ami matematikai összefüggés.

Na most nem akarom borzolni a kedélyeket, de ezt még sehol se láttam Lebesgue integrállal. Meg általában Riemann integrálok a már emlitettek miatt. Vagyis már csak a)  nincs megválaszolva

 

Előzmény: Gergo73 (247)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 247
xi+yj+0k nem két komponensű vektor, hanem három kompensű vektor, aminek az utolsó komponense nulla. Ez az R3 eleme, mert R3-beli vektorok integrálásával adódott. Azonosítottad az R2 egy elemével, de ezt nem magyaráztad el nekünk, hanem megtartottad magadnak, hogy egy napot bosszankodjunk.
Előzmény: Törölt nick (246)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 246

Tessék itt egy két komponensű vektor: xi+yj+0k

Az látszik hogy, f z től független. Valójában ez egy sikfeladatra vezet.

 

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (243)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 245

grad f=lim eps---->0(1/8eps3)(I1+I2+I3)

 

Asszem most már értem, mit akartál mondani. A jobb oldali vektornak az i és j által kifeszített síkra való vetülete (magyarán a k-komponens elhagyásával keletkezett vektor) megegyezik a bal oldali vektorral. Mondd, miért nem tudsz pontosan fogalmazni?

Előzmény: Gergo73 (243)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 244

helyesen gépelve:

I1=iIntA1-(x1-eps)2y3+(x1+eps)2y3dydz

Előzmény: Törölt nick (241)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 243

grad f=lim eps---->0(1/8eps3)(I1+I2+I3)


Már mondtam, hogy ez így biztos nem jó. Egyrészt a bal oldal egy két komponensű vektor (két koordináta), a jobb oldal meg három komponensű vektor (három koordináta). Másrészt a példádban jobb oldali limesz nem létezik, mert ha I1-et vagy I2-t kifejted eps hatványai szerint, akkor eps-nak 3-nál kisebb kitevőjű hatványai is szerepelni fognak az összegben, azoknak összege pedig eps3-nal osztva nem rendelkezik határértékkel. Szóval itt valamit rosszul gondolsz, de ezt már a 227-ben elmondtam.
Előzmény: Törölt nick (241)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 242

233 ban levezettem és felirtam az előbb, hogy a gradiens igy is számitható.

A tételeket ismerem. A mérnököknek gyakran emlegetik, hogy nem Lebesgue integrálnak. Valóban nem. Az alábbi konstrukció a kérdés Lebesgue integrálással.

Mivel az RS integrál most létezik, hiszen a fv intható, akkor a megfelelő Lebesgue integrál most megegyezik a Riemann integrállal.

 

Előzmény: Gergo73 (240)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 241

f(x,y)=x2y3

T := {(x,y): 1<x<2, 3<y<4}.

Számoljuk ki az f fv. gradiensét a T tartomány (x1,y1) pontjában

a)Lebesgue-Stieltjes integrállal.

b) Riemann-Stieltjes integrállal

c) differenciálással (ez kész Gergő megadta)

 

b) Vegyünk fel egy 2eps élhosszúságú kockát a P pontban úgy, hogy középpontja a

 P(x1, y1,f(x1,y1) legyen, oldalsikjai a koo. sikokkal legyen párhuzamos. V =8 eps3

A zárt felület most éppen a kocka felülete. Számoljuk ki a jobboldali integrált. Az integrálok additivek. Ez tehát 6 integrál összege  lesz.

I1=iIntA1-(x1-eps)2y3+(x1+eps)2eps3dydz

I2=jIntA2-x2(y1-eps)3+x2(y1+eps)3dxdz

I3=kIntA3-f(x1,y1)-eps +f(x1,y1)+eps dxdy=0

A1, A2, A3 pedig a kocka oldallapjai vetületei a koordinátasikokra.

grad f=lim eps---->0(1/8eps3)(I1+I2+I3)

 

Előzmény: Törölt nick (220)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 240

De most nem a te bizonyitásodról beszéltünk. Hanem az L-S és R-S mértékek szerinti integrálról.

 

Ja, akkor félreértettem. Az egydimenziós Riemann- és Lebesgue-integrál kapcsolatáról a kövekezőt érdemes tudni:

(1) Ha egy függvény Riemann-integrálható egy [a,b] zárt intervallumban, akkor Lebesgue-integrálható is és a két integrál megegyezik.

(2) Egy függvény akkor és csak akkor Riemann-integrálható egy [a,b] zárt intervallumban, ha korlátos és majdnem minden pontban folytonos (magyarán a szakadási helyeinek halmaza lefedhető tetszőlegesen kicsiny összhosszúságú intervallumrendszerrel).

Ennek egyszerű következménye, hogy

 

(3) Rn-ben szép korlátos zárt halmazokon (pl. téglákon, sima hiperfelületeken, azok metszetein stb.) a folytonos függvények integrálhatók mind a Riemann-, mind a Lebesgue-értelemben és az integrálok megegyeznek.

Az biztos, hogy a gradiens igy is kiszámolható.

Szerintem a divergencia kiszámolásáról beszélünk itt, legalábbis a gradiensről általad írtakat nem értettem, továbbá a Gauss-Osztrogradszkij tételben divergencia térfogati integrálja szerepel, nem a gradiens térfogati integrálja.

 

Természetesen ha a parciális deriváltak léteznek és folytonosak, akkor a szóban forgó tételben az integrálok léteznek mind a Riemann-, mind a Lebesgue-féle értelemben és a fenti (3) pont értelmében azok megegyeznek.

 

Előzmény: Törölt nick (239)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 239

De most nem a te bizonyitásodról beszéltünk. Hanem az L-S és R-S mértékek szerinti integrálról. Az biztos, hogy a gradiens igy is kiszámolható. A kérdés a Lebesgue-Integrálás.

Mi ebben a zavaros?

 

Előzmény: Gergo73 (235)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 238
A Gauss-Osztrogradszkij tételből csak az következik, hogy ha a divergencia létezik

Pontosabban: A Gauss-Osztrogradszkij tételből csak az következik, hogy ha a divergencia létezik és folytonos

Előzmény: Gergo73 (237)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 237

Nem hiszem, hogy az integrálátlagos módszereddel le tudnád rövidíteni a bizonyítást.

Arról nem is beszélve, hogy attól, hogy az általad tekintett integrálátlag létezik egy pont környezetében, még nem világos, hogy a divergencia is létezik. A Gauss-Osztrogradszkij tételből csak az következik, hogy ha a divergencia létezik, akkor előáll bizonyos felületi integrálok (osztva térfogattal) limeszeként. De a divergencia létezését külön meg kell vizsgálni. A 179-ben apriori nem világos, hogy az (Us)(p) konvolúciónak léteznek a második parciális deriváltjai. Persze léteznek (ha az s kétszeresen folytonosan differenciálható és a deriváltak korlátosak és abszolút integrálhatók), de egy kicsit ezért is dolgozni kell, amint a 179 első felében részleteztem.

Előzmény: Gergo73 (236)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 236
Természetesen mondhatod azt, hogy a 179-ben megadott (Us)(p) konvolúciónak Laplace-a az integrálos módszereddel is ki kell hogy adja az s(p)-t. Persze, én meg mondhatom, hogy a Laplace eredeti definíciójának is ki kell adnia az s(p)-t. Na most hogy valóban kiadja, arról szól a 179-es üzenet. Nem hiszem, hogy az integrálátlagos módszereddel le tudnád rövidíteni a bizonyítást.
Előzmény: Gergo73 (235)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 235
Igen, csakhogy én nem a Laplace integrálátlagos kiszámításáról beszéltem a 179-ben, hanem arról, hogy miként lehet olyan függvényt megadni, aminek Laplace-a egy előre megadott függvény. Magyarán én egy differenciálegyenletet oldok meg a 179-ben, míg te a divergenciatétel egy triviális alkalmazását emlegeted itt (és azt is elég zavarosan).
Előzmény: Törölt nick (234)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 234

Ha kiszámoljuk a gradienst mondjuk ezzel a lokális módszerrel, akkor a Laplace

is adott, hiszen Laplace f= nabla nabla f.

nabla f= grad f

Tehát ezt ki tudom számolni igy is. A kérdés itt: a Lebesgue - Stieltjes integrálás.

(R_S nyilván létezik és ki is tudom számolni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (230)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 233

Nem. Legyen   v=fe itt f az előbbi adott skalárfv. e pedig tetszőleges vektor.

Ekkor a G-O ból tetszőleges A határú V térfogatú zárt térrészre, ami tartalmazza az

P(x1,y1,f(x1,y1)) pontot IntVdiv(fe)dV=IntAfedA itt dA az A felület külső normálisa irányába mutató vektor.  div(fe)=egrad f mert e állandó vektor.

dA =dAn. Akkor fe az f e irányú vetülete. Akkor  integrálokra vonatkozó középértéktétellel továbbá ha a V térrészt és az A felületet a P pontra húzzuk és e vektort eleve e=n választjuk, adódik az állitás.

 

Előzmény: egy mutáns (228)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 232

Igen.

 

Előzmény: egy mutáns (226)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 231
Igen. Erről beszéltem. (Bocsi. a dn miatt. rohantam reggel)
Előzmény: Gergo73 (225)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!