Először is azt kéne eldöntened, hogy milyen célból szeretnél madarat tartani. Ha gazdasági céllal, akkor a japán fürj való neked, ha a szépségéért, akkor választhatsz valami ritkább, kényesebb fajt is, mint pl. kaliforniai copfos, virginiai, mexikói, kék pikkelyes, vagy a törpefürjecskét.
Másfél négyzetméter az már malydnem röpde.
Én nem vagyok a zsúfolt tartás híve, szerintem a japánból 15-20 madarat bír el akkora terület, a kényesebb fajtákból 1-1 párat.
Csak a japán fürj él csoportban, náluk ált. 3 tojóra számolunk egy kakast, de én szoktam bedobni 3 családhoz egy tartalékot is, egyrészt mert lehet, hogy nem mindegyik tyúk tetszik mindegyik kakasnak, másrészt, ha valamelyik kakassal valami történik, újabb kakas már nem helyezhető be, mert amik "otthon" vannak, csúnyán ellátják a baját az új "betolakodónak".
Az idre honlapján biztosan találsz környékbeli tenyésztőt, ott nagyobb a mozgás, mint itt.
Sziasztok!szeretnék fürjet tartani,de élőben még nem láttam.valamilyen nagyobb testű érdekelne.kérdés milyet vegyek és hol.szeged környékén lakom.mennyire bírják a hideget.1.5nm es a ketrec hány db fér el benne,ha egyáltalán jó e a ketrec nekik. azt sem tudom hogy tudnak-e repülni vagy hogy közlekednek.mennyit tojik egy évben.kotlik-e.10 tyúkhoz mennyi kakas kell.röviden ennyi. kérlek segítsetek egy kezdőnek előre is köszi!
Ketrecekben, aminek nem rács az alja. Én a kicsiket mindig kiteszem a dobozból, amíg takarítok, 2 hétig lámpásak, de nem infra, csak íróasztali és 3 hetesen kerülnek ki a madárházba.
Hát amikor fényképeztem őket, hétfő volt, szombaton voltak 1 hetesek. Ugye milyen aranyosak? Azóta már sokat nőttek.
Nálam 3 hetes kor után kintiek, huzatmentes, télen téliesítem a ketreceket fóliával, hogy azért ne 0 fok legyen benne.
Igen, táppal etetem őket és mellé kapnak mindenfélét, magocskákat, zöldségeket, zöldet, gyümölcshulladékot, néha bogarakat, kicsinek főt tojást, túrót is adok.
Mindegyik fajtából van benne, még törpi is, egy részük lesz a következő tenyészállomány.
Biztos nagyon arik! Nekem most múltak egy hetesek és van 5 kis kétnapos copfoska is.
Az enyémeket csak kis "rongyosoknak" hívom, mert ahogy jönnek a pihék között a tollacskák, tényleg nagyon kis rongyosak, egyébként nagyon jó kis husikásak is? olyan szélesek, amilyen hosszúak, néhány nap múlva elszoktatom őket a lámpától, aztán utána egy héttel mennek is ki a többiekhez a madárházba.
Nagyon jól bevállt náluk a laktiferm, jó étvágyat is csinál és nőnek, mint a bolondgomba.
Igen, a páratartalom növelése párologtatóval történik.
Van egy lemez tálka, amiben szabályzott vízszint van.
a tálkában fütöm a vizet, ha szükség van rá
(tehát, ha a kelleténél alacsonyabb a páratartalom)
Vízkökiválás szinte minimális, mert ioncserélt vizet használok.
arra figyelni kell, hogy a párologtató mellékterméke a HÖ !!
szóval, ha a keltetö homérséklete már optimális, de a páratartalma alacsony,
a párologtató höje miatt megfuthat a keltetötér hömérséklete.
Ezért nálam úgy van megoldva, hogy ha a höfok elér egy beállított maximumot,
a keltetö leszellözteti magát.
Inkább azt csinálom, hogy keltetözárás elött egy forgácslap felületet jól megpermetezek vízzel, így gyorsan helyreáll a páratartalom, annélkül, hogy megforralná a párologtató vizét.
Jó megoldás lehet a "hidegpárásító" az nem termel plussz höt!
Sziasztok!Kedves Feketemarcsi érdeklödnék hogy szoktál-e eladni tenyésztojást!Úgy láttam hogy a hozzászolásokból nagyon a szívedhez nöttek ezzek a kis apróságok!Azt írtad valamelyik hozzászolásban hogy vannak olyan fehér tojóid amik képesek megnöni akkár 40 dkg is!!Hát azokat megnézném igazán,biztosan szépek lehetnek!!Egyébként hol laksz,elmehetnék megnézni a madaraidat egyszer??
Hát japán fürjnél ez tényleg elég rossz arány, nálam 100 tojásból 90 körül szokott kelni, de már februárban olyan is volt, hogy 27-ből 27 sikerült.
Egyébként valószínű, hogy a szállítás nem tesz jót nekik, mert én is vettem vérfrissítésnek 60 db tojást postán és 32-ben nem is indult el a fejlődés, pedig állítólag a gazdájánál jól kelnek.
Sajnos a tojások kényesek a rázkódásra. A fürjtojás keltetésénél a bevállt hőmérséklet a tojás felső síkjában 38,6 fok és a páratartalom megegyezik a tyúktojáshoz szükségessel. Forgatni az első naptól kell őket a közhiedelemmel ellentétben, mert az első néhány napban tapadhat le legkönnyebben a csírasejt és ezek a tojások tisztának tűnnek, mert olyan picuri még az embrió.
A kikelésénél pedig arra kell törekedni, hogy minél hamarabb kikerüljönek a gépből az aprólékok, mert túl elevenek és gurigázzák a tojásokat és amelyiknek alulra kerül a lékje, az könnyen megfulladhat, mert oda folyik a nyálka a tojásban, beszárad a lék és befullad a madárka.
Van, amelyik a hártyát nem tudja átszakítani, ott is figyelni kell, hogy segítsünk átlyukasztani, különben megfullad, hiába pattantotta ki a tojás héját, a hártyán keresztül nem jut levegőhöz.
Van egy nagyon jó vitaminkészítmény, ami segít a kis bogárkáknak az életkezdésben, és később is jó hasznát lehet venni, csökkenti a naposkori elhullást és segít az egészséges bélflóra kialakulásában, úgy hívják, hogy Laktiferm.
A fürjcsibét a keltetőből kivétel után azonnal etetni kell, mert különben éhen pusztul.
A főtt tojás jó a fejlődésükhöz, szeretik a tököt, reszelt görögdinnye héjat, zöldet, de ezeket nem szabad azért túlzásba vinni. Ha látszik, hogy lágyabb a kaki, csökkenteni kell az adagot.
Tőled vettünk Győrben fürjtojásokat, 30 darabot. 29-et tettünk a keltetőgépbe, ebből 11 kelt ki, 3 elpusztult a kikelésük után, de 8-an boldogan rohangálnak tegnap óta a ketrecükben!
Nagyon aranyosak, nagyon szépek! :)
Törökbálintra utaztattuk a tojásokat, úgyhogy lehet, hogy ezért sem volt túl jó a kelési arányuk. :( Amik nem keltek ki, azok között sok volt a befulladt embrió a tojásban...