Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.11 0 0 15838

Persze a nagyon nagy felületen elosztló levegő miatt lehet, hogy már annyira lassan fog áramlani a levegő, amit az olcsó műszer már nem képes pontosan megmérni.

Ez ellen két módon védekezhetünk:

- ne alkalmazzunk túlságosan nagy átmérőjű vödröt (épphogy légmentesen körülvegye a falon az anemosztátot)

- a műszer vásárlásakor figyeljünk oda a "mérhető legkisebb légsebesség" adatra

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15837)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.11 0 0 15837

"Van légsebesség mérőm, csak szerinte erre a feladatra kicsi a propeller átmérője (kb.3-4cm) Ha ebből csinálnék ilyen tölcséres cuccot az mennyire volna hiteles?"

Jó látod a problémát, a pl 10 centis szellőzőcsőhöz képest egy 3 centisre leszűkülő mérőtölcsér már durván hamisítaná a mérést. Nem véletlenül van a profi műszereknek olyan szép nagy átmérőjük :)

Mai találmányom: a légmérő-vödör

- végy egy nagyobb átmérőjű műanyag edényt, pl nápolyis vödör a teszkóból (csoki parány, keserű csokoládéval, csak ez a jó)

- vedd ki belőle a csokit és óvatosan tedd át egy papír dobozba, a dobozd add fel postán a címemre

- a vödör alját vágd ki, tehát lesz egy nagy átmérőjű (marhavasatag) csöved

- a vödör felét töltsd ki egymás mellé ragasztott vékony falú villanyszerelő csövekkel, a kis csövek átmérő/hosszúság aránya ne legyen kisebb 1:10-nél

Ha ezt rászorítod a falon levő lukra, akkor a likból kijövő levegő először egy üregbe kerül, ahonnan csak soksok párhuzamosan futó csövön keresztül tud távozni, ezáltal a falból örvényesen kijövő áramlás laminárissá (párhuzamossá) alakul.

Na most jön a kis szélmérő műszered: a soksok lyuk előtt TÖBB HELYEN megméred a légsebességet (széleken is és középen is), és ebből súlyozva megállapítod, hogy a vödör teljes felületén kb mennyi lehet az ÁTLAGOS légsebesség. Ebből lehet már légmennyiséget számolni.

A dolog működésének lényege:

- kis átmérőjű műszerrel a teljes légáramnak csak egy "szeletét" tudjuk megmérni, az éppen mért szeletke adatai nem mindig jellemző a teljes légáramra (vagy inkább szinte soha nem jellemző :)

- egy lamináris (párhuzamos) áramlás nem ugyanolyan gyors a keresztmetszet minden pontján, tehát pl ha egy cső közepén mész, akkor becsapod magad, mert a csőfal közelében akár sokkal lassabb is lehet (csőfal fékező hatása).

- örvénylő (NEM lamináris) áramlásban soha nem tudhatod, hogy mit mérsz éppen, ez nem mérés, csak durva saccolás, vagy még az sem (lásd pl egy örvényesen kifújó anemosztát elé tartott picike szélmérő: hahaha)

- ha egy légáram már legalább 1:10 átmérő:hossz arnyú ÉS egyenes csőben áramlott, onnantól azt már lehet laminárisnak (örvénylés-mentesnek) tekinteni. tehát ott már lehet méréssel próbálkozni kis méretű műszerrel is.

Előzmény: tormap (15834)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.11 0 0 15836

"A tölcséres sebbeségmérést hogyan tudom átszámítani m3-re?"

A légáram kiszámolásához a keresztmeszet és a légsebesség szükséges, akár tölcsér szája, akár csövezés bármely pontja.

Arra kell még odafigyelni, hogy maga a mérő-tölcsér is növeli a mérendő rendszer fojtását, tehát a tölcsér használata kisebb-nagyobb mértékben meghamisítja a mérést. Minél kisebb magának a rendszernek a saját fojtása és minél nagyobb a mérőtölcsér saját fojtása, annál nagyobb lesz a mérési hiba. Tehát pl hiába van nekünk olyan szuper tölcsérünk, ami maga csak 2 psscal fojtású, ha a mérendő szellőző cső saját fojtása is csak 20 pascal-os, akkor maga a mérőtölcsér 10%-os hibával torzítja a mérést. Persze lehet, hogy a száz ezer forintos szuper anemométerben be lehet kapcsolni valamilyen tölcsér-kompenzáló számítást, ezt ne tudom,  de  olcsó műszereknél a gazdinak kell ezt is figyelembe vennie.

Előzmény: tormap (15834)
tormap Creative Commons License 2019.03.10 0 0 15835

Mikor készült a jegyzőkönyv akkor hol mértek? Milyen adatok szerepelnek a jk.-ben? m3/h vagy m/s?

Nem tennéd fel ide? 

Előzmény: coffein2 (15828)
tormap Creative Commons License 2019.03.10 0 0 15834

Van légsebesség mérőm, csak szerinte erre a feladatra kicsi a propeller átmérője (kb.3-4cm)

Ha ebből csinálnék ilyen tölcséres cuccot az mennyire volna hiteles?

Úgy érzem, hogy a kicsi átmérő miatt ha rátenném az egyik légszelepre ott megnőne az ellenállás és inkább a többi szelep felé menne a levegő. Meg ezt lehet nem is a szelepeknél ha nem a kidobó beszívó pontokon kellene mérni. Lehet veszek egy tölcsér azt kipróbálom, hogy mit mutat. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15830)
sznandi1977 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 15833

A tölcséres sebbeségmérést hogyan tudom átszámítani m3-re?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15832)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.08 -1 0 15832

"A két ventilátort egyforma fordulaton járatom."

A külvilágból befújó és a belvilágból kifújó csőrendszer légellenállásai között jelentős eltérés lehet, nem ritka, hogy a hosszú  befújó csőhálózatnak három-négyszer akkora a fojtása (pasal), mint a rövid elszívónak. Tehát attól, hogy a két ventilátor azonos fordulaton jár, attól még eltérő légmenyiséget szállíthatnak (nézd meg a ventilátoraid nyomás/légszállítás jelleggörbéjét).

Ráadásul ha jól emlékszem, akkor nálad nem is radiális (mókuskerekes), hanem axiális lapátú ventilátorok vannak, azok még érzékenyebbek arra, hogy hány pascallal kell megküzdeni.

Tehát azon se lepődj meg, ha esetleg az derül ki a végén, hogy a két (azonos fordulatú!) ventilátorod között tényleges légszállításban háromszoros különbség van.

https://www.conrad.hu/hu/Search.html?search=anemom%C3%A9ter&sort=Price-asc

Előzmény: tormap (15827)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.08 -1 0 15831

"harmadik kézzel kapaszkodsz a létrába

és a negyedik kezeddel kezeled a stoppert."

Elnézést, összekevertem a bolygókat (máshol is fórumozok).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15830)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.08 -1 0 15830

"Nekem a zsákos dolog nem jött be."

- csinálj erős drótból egy 20-30 centi átmérőjű teniszütő formát (rövid, enyhén ferde nyéllel)

- a karikájára ragaszd rá a zsák száját

Egyik kézzel (a nyelénél fogva) rászorítod az anemosztátra a teniszütőt,

a másik kézzel öszeyűröd a zsákot a nulla méretűre,

harmadik kézzel kapaszkodsz a létrába

és a negyedik kezeddel kezeled a stoppert.

De ha van egy légsebesség mérőd, akkor barkácsolhatsz neki egy tölcsért, amilyen a profiknak van:

https://www.conrad.hu/hu/testo-aramlasmero-anemometer-keszlet-testo-417-set-1007623.html

Előzmény: tormap (15829)
tormap Creative Commons License 2019.03.08 0 0 15829

Értem, de házilag elég nehéz. Nekem a zsákos dolog nem jött be.

Szerintem nem lehet normálisan a menyóhoz szorítani.

Előzmény: coffein2 (15828)
coffein2 Creative Commons License 2019.03.08 0 0 15828

Szellőztető berendezés beüzemelésénél beállítják ki- és befújt levegő mennyiségét. Nálam beüzemelési "jegyzőkönyvben " rögzítve.

Előzmény: tormap (15827)
tormap Creative Commons License 2019.03.08 0 0 15827

De ez, hogy látszik az én hőmérséklet adataimból?

Egyébként gondolom, hogy van eltérés. A két ventilátort egyforma fordulaton járatom.

De ugye a hőcserélők átforgatása után pont a kidobott oldal légellenállását gondolnám kisebbnek.

Valahogy meg kellene mérnem pontonként a ki-be légmennyiségeket.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15826)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.08 0 0 15826

"De ez nem maga a hatásfok?"

A levegőben tárolt/hordozott hő(energia)mennyiség nem csak a hőmérséklettől függ, de a levegő mennyiségétől is. Azonos hőmérsékletű, de kétszer annyi levegő kétszer annyi hőenergiát tartalmaz.

Tehát ha

- az egyik levegő irányban 200 m3/h levegő áramlik és  15 fokot  változik a levegő hőmérséklete

- a másik irányban csak 100 m3/h levegő áramlik és szintén 15 fokot változik a levegő hőmérséklete

..akkor

mivel a légmennyiség csak fele akkora

ezért az átadott hő(energia)mennyiség is csak fele akkora

ezért a hatásfok csak 50 százalékos, hiába egyforma a hőmérséklet változás.

A hatásfok számításnál a légmennyiségeket csak akkor lehet figyelmen kívül hagyni, ha mindkét irányban egyenlő mennyiségű levegő áramlik. Ha különbség van, akkor az is egy (két) plusz szám a képletben.

Előzmény: tormap (15825)
tormap Creative Commons License 2019.03.07 0 0 15825

De ez nem maga a hatásfok? Ha egyenlő lenne a két hőfok akkor lenne a hatásfok 100% nem?

Előzmény: NAND708 (15824)
NAND708 Creative Commons License 2019.03.07 0 1 15824

A hőmérséklet különbségből számolható hatásfokokat csak akkor lehet elfogadni, ha a kimenő és a bemenő légáram mennyisége megegyezik. Ellenkező esetben nem zárt a rendszer.

Nálad a párásabb (energiadúsabb) kidobott levegő hőmérséklete 10,8 fokot csökken, a száraz, friss levegő 8,5-et nő. Ebből arra lehet következtetni, hogy kevesebb levegőt dobsz ki, mint amennyi friss bejön.

Előzmény: tormap (15823)
tormap Creative Commons License 2019.03.06 0 0 15823

Ezt most mértem.

elszívott:22,8

befújt:19,3

kidobott:12

beszívott:10,6

Ez a te számításod szerint mennyi?

Valamiért úgy érzem, hogy azért 21nek illene lennie a befújtnak. 

Előzmény: peterch (15820)
Tomo75 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 15822

A gépbe csatlakozó elszívó ág 160-as csöve "össze van esve". Mi lehet az oka?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.06 0 0 15821

"A Recair is a két belsö csonkon ( elszívott használt levegö , befújt friss levegö ) mért hömérsékletböl számol "

A Recair hogyan számol és milyen értékekkel?

Előzmény: peterch (15820)
peterch Creative Commons License 2019.03.06 0 0 15820

Szia !

Az a képlet jó , amelyik azt mutatja meg , hogy valósan mennyibe kerül a kidobott energia pótlása  akár százalékban akár pénzben kifejezve . A Recair is a két belsö csonkon ( elszívott használt levegö , befújt friss levegö ) mért hömérsékletböl számol  . Magyarul : Ha 100 egység a höntartás és 80%-os a hatásfok , akkor 20 egységet kell folyamatosan pótolnom .

Szerintem .:) 

Előzmény: tormap (15819)
tormap Creative Commons License 2019.03.06 0 0 15819

Nekem az volna a jó ha a legkisebb volna a 80. De jó, hogy ennyi féle képlet van.

Előzmény: sylvanus67 (15818)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 15818

Eleké a jó:)

Előzmény: tormap (15817)
tormap Creative Commons License 2019.03.05 0 0 15817

Számoltam ma ismét hatásfokokat.

72% 80% 90% a három képlet eredményei. :DD

A 80 az Elek féle képlet.

VaZoLa Creative Commons License 2019.03.05 0 0 15816

tegnap este már bevásároltam fehér pvc-ből, szűkítő+könyök+anemosztát....(6szett)

de ha lenne "normális" 10ezer alatti megoldás, akkor azt megfontolom....

(úgy tűnik, hogy megint belefutottam egy "nem így szoktuk" dologba....)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (15815)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.05 0 0 15815

Veszel egy olcsó anemosztátot, és hátul egyből egy 90 fokos kanyarral csatlakozol rá. Vagy magad barkácsolsz a csőből egy 90 fokos törést.

Vagy lehet barkácsolni is: anemosztát hátuljára 10 centi "hosszú" csövet, a végét lezárod és oldalról becsatlakozol egy vékonyabb csővel. De én ezt az egészet valószínűleg vékony XPS lapokból barkácsolnám, négyszögletes anemosztáttal.

Előzmény: VaZoLa (15814)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.05 0 0 15814

nem egészen...:)

sajnos ez a kombó 19ezer....(doboz:10ezer+rács:9ezer)....

Előzmény: sylvanus67 (15813)
sylvanus67 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 15813

Hát ez pont 10.000 alatt van:)

Előzmény: VaZoLa (15812)
VaZoLa Creative Commons License 2019.03.04 0 0 15812

Urak!

75/63 csővégre keresem a legolcsóbb fali oldalbevezetésű doboz+ terelőrácsos anemosztát kombót...(10ezer alatt)...

Tudtok ebben segíteni?

ilyesmire gondolok:

https://aerauliqa.hu/Termekkorok/Csovek-idomok&termek=Aerauliqa-PLMLCS-200X100-1x75

tormap Creative Commons License 2019.03.04 0 1 15811

A befektetett munka és pénz szerintem nem hozza meg a várt eredményt. Nem lehet olyan jó hatásfokú hőcserélőt építeni mint gondolnád. Hiába a nagy felület. 200euró körül egy gyári hőcserélő. Nem érdemes szarakodni.

Biztos nekem kerülte el a figyelmem de szerintem nincs itt olyan aki meg volna elégedve vele.

Ha van, linkelje bárki. Akkor legalább nyugodt leszek, hogy én csesztem el valamit és keresem a hibát.

Részemről annak is örülnék ha te is megépítenéd a sajátod és látnám, hogy az milyen hatásfokot produkál.

Előzmény: Gprinter (15808)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.04 0 2 15810

"nekem az egész mindenség fent lenne a fűtetlen padláson."

Mindig mindenkinek elmondom, hogy a sonoflex falában lévő vékonyka gyapotréteg az NEM hőszigetelés, csak zaj-csillapítás. Maga a gyártó sem nevezi hőszigetelésnek, csak egyes (fizikából felmentett, illetve arcátlan) kereskedők hülyítik ezzel a népet.

Az a legjobb megoldás szerintem, ha a a levegő csöveket a födém  hőszigetelése ELŐTT rakod le, így a 20-30 centi vastag födém hőszigetelés egyúttal a levegő csöveket is letakarja, hőszigeteli.

Előzmény: Gprinter (15803)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.04 0 1 15809

"Van esetleg bármi értelme csak elszívó pontokat kialakítani minden szobában?"

Nincs túl sok értelme. Hol jönne be a friss levegő?

Előzmény: Gprinter (15802)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!