Keresés

Részletes keresés

Afrikaans8 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 2549

Ezek szerint tehát nem volt épp elhanyagolható probléma, ha a háború folytatódik.

Előzmény: showtimes (2545)
Afrikaans8 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 2548

http://www.historia.hu/userfiles/files/2008-09/Farkas1.pdf

 

"1915-ben bevezették a kenyérjegyet és a gabonával kapcsolatosan elrendelték a kényszergazdálkodást. 1916 telén már súlyos helyzetet teremtett a nyersanyag- és élelmiszerhiány. A gabona-, hús- és tejtermelés évről évre csökkent. 1915–1916-ban a gabonatermelés a korábbi évek termelésének csak a kétharmadát érte el. 1917-ben a Monarchiában az élelmiszer-ellátás már katasztrofális volt. (A liszt-fejadag Ausztriában 165, Magyarországon 233 g, míg húsból és zsírból mindössze 17, ill. 34 g.) A katonaság élelmezése is ijesztően romlott, pedig ők a hátországinak jó dupláját kellett (volna) kapják. A legsúlyosabb az utolsó háborús év volt. A kenyéradagok nagymértékben csökkentek. A nehéz fizikai munkásoknak sem jutott napi fél kiló. Ausztria–Magyarország nem volt képes a hátország nélkülözéseit, szenvedéseit enyhíteni. 1918 decemberére már a frontot sem tudták volna ellátni. A háborús nyomor a tömegeket otthon is, a fronton is fokozatosan a háború ellen fordította."

 

Lits Gábor A hadigazdálkodás jellemző vonásai az első és a második világháborúban c. cikke alapján (Új Honvédségi Szemle, 2006. jan. 5.)

Előzmény: showtimes (2545)
Afrikaans8 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 2547

A meghódított lakosság. Vae victis!

Előzmény: rudai gyerek (2544)
Afrikaans8 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 2546

http://index.hu/index2/#bloghu/mult-kor/2015/07/02/lenyugozo_szines_fotok_az_elso_vilaghaborubol

 

Hans Hildebrand képei a németek szemszögéből mutatják be a Nagy Háborút.

showtimes Creative Commons License 2015.06.24 0 0 2545

magyarok sokkal jobban álltak élelmiszerből, mint a németek... nálunk nem is volt tömeges éhhalál a legyengülés miatt, tehát a németekkel ellentétben ez marginális probléma volt a háború folytatása szempontjából 

Előzmény: Afrikaans8 (2543)
rudai gyerek Creative Commons License 2015.06.24 0 0 2544

És ki művelte volna meg a földeket?

Előzmény: Afrikaans8 (2543)
Afrikaans8 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 2543

A 80-as években adták a mozikban a belinkelt filmet: "Én is jártam Isonzónál" (Isonzó egy folyó).

Később egy tévéadásban vmelyik történész azt fejtegette, hogy a caporettói áttörés után hogyan lehetett volna Pó alföldjét megszállnia a magyaroknak, és olasz búzán kihúzni évekig a háborút, illetve megnyerni azt. A németek is kiváló éléskamrára leltek akkoriban az ukrán-orosz földeken (1917).

Előzmény: rudai gyerek (2542)
rudai gyerek Creative Commons License 2015.06.23 0 0 2542
giszik Creative Commons License 2015.06.13 0 0 2541

Két újabb katona portréja a nagy háborúból: 

536. Katonák az I. világháborúból 10.

A mai bejegyzésben - folytatva a korábban megkezdett sorozatot - újabb két I. világháborús katona portréját mutatom be. (A *-gal jelölt évszám a születési évet jelöli.) Az egyikük egy gyalogos az egykori 83. közös gyalogezredből:  K.cs.k.: Károly csapatkereszt  (12[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

rudai gyerek Creative Commons License 2015.06.05 0 0 2540
showtimes Creative Commons License 2015.05.20 0 0 2539

s a leírtak miatt volt nagy jelentősége az internacionalistáknak - vagyis a hadifoglyokból lett vöröskatonáknak, illetve egyes nemzetiségek kényszerszövetségesek voltak (lásd: zsidók és örmények). 

Előzmény: showtimes (2538)
showtimes Creative Commons License 2015.05.20 0 0 2538

Amennyiben történelmi hűségű volt az egyenruha, akkor nem jelentheti, lévén 1915-ben volt a gorlicei csata, ahol még Bugyonnij a cáratyuskáért harcolt :) 

 

A lovashadsereg témája itt off, de nyilván figyelembe kell venni, hogy a polgárháború szervezettsége, felszereltsége nem vethető össze a WW1-el, lévén nem voltak összefüggő, kiásott frontvonalak, rendesen felszerelt alakulatok, megfelelő fegyverzet... óriási térben mozogtak kisebb, nagyobb alakulatok.  gondolj csak arra, hogy a csehszlovák légió mekkora galibát okozott - ez igaz a vörösökre és a fehérekre is.  ezért tudták lengyel barátaink is Varsó alatt megállítani és megverni őket. 

 

az orosz hadsereg a legértékesebb évfolyamait, képzett katonáinak a többségét 1914/15-ben elvesztette, a maradékot meg a Bruszilov offenzíva emésztette fel, utána nem véletlen, hogy nem voltak képesek a fronton érdemi támadó, utána már védekező harcra sem, s jött a rebellió... a vörös haderő eleinte jórészt katonai szolgálat alól felmentett gyári munkásokból és tengerészekből állt, aztán ahogy a hatalmukat kiterjesztették vidékre a többség kényszersorozott paraszt lett. Utóbbiakat a legkevésbé se érdekelte az ideológia. 

Előzmény: Törölt nick (2535)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.18 0 0 2537

Tudod, Showtimes, én úgy vagyok ezzel, hogy amikor a filmekben a vörös lovasság rohamra indul a fehérek (Gyenyikiny, Krasznov) vagy a lengyelek (Piludski marsall) állásai ellen, én a lovakat sajnálom, nem a vörösöket...

Előzmény: showtimes (2534)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.18 0 0 2536

Mondjuk én nem kicsit elfogult vagyok a témában, mert az oroszokkal/szovjetekkel szemben mindig a lengyeleknek szurkoltam, a háborút is, sportot is beleértve.:-)

Előzmény: Törölt nick (2535)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.18 0 0 2535

A piros szalag a sapkán nem azt jelenti esetleg, hogy a Bugyonnij-féle I. sz. Vörös Lovashadsereg tagjai?

 

 

Egyszer olvastam ezekről egy cikket, hát az lesújtó véleménnyel volt róluk:

a kevés vörös érzelmű kozákon kívül főleg nagyvárosi radikális komcsikból és köztörvényes bűnözőkből toborozták őket.

Állítólag majdnem minden este be voltak rúgva és úgy énekeltek a tábortűz körül, a közismert orosz dal refrénjét, a Maty Volgát eltorzítva Maty Vodkának.

A civil lakossággal szemben sokat erőszakoskodtak, még a szerzeteseket és apácákat sem kímélték, sem a katonai kórházak személyzetét.

A komisszárjaik sem becsülték túl sokra őket, állítólag szívfájdalom nélkül belehajszolták őket a lengyel géppuskák és ágyúk tüzébe, ha a szükség úgy hozta.

 

Szóval ágyútöltelékként felhasznált kommunista söpredék, aztán a bolsevista propaganda ezekből kreált emberfölötti hősöket...:-(

 

De írd meg nyugodtan, ha szerinted nem így volt:-)

 

Előzmény: showtimes (2534)
showtimes Creative Commons License 2015.05.18 0 0 2534

vélelmezetten igen, bár nem hallottam a bemutatásukat, illetve a sapkán az a piros szalag nekem kicsit zavaró, de egyenruhákhoz nem igazán értek

Előzmény: Törölt nick (2533)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.15 0 0 2533

A képen első világháborús orosz lovasság?

Mármint az egyenruha szempontjából?

Előzmény: showtimes (2531)
giszik Creative Commons License 2015.05.11 0 0 2532

1915 májusi veszteségek: 

523. Száz éve történt 37.

Az I. világháború 1915. áprilisi helyi veszteségei után lássuk, mi történt községünk katonáival 1915 áprilisában! (A Vasvármegye, a Vasmegyei Független Hírlap és a Szombathelyi Ujság c. lapok tudósításai alapján.) A május 4-én közölt 384. számú[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

showtimes Creative Commons License 2015.05.04 0 0 2531

korán van még, a beillesztés lemaradt  :)

 

Szóval egy kép a hadijátékról és egy link a lengyel katonai bemutatóról:

 

 

https://youtu.be/Wv45O46IWZo

 

Mint látható, hallható a videón, óriási sikerük volt. A hadijátékot pedig tízezres nagyságrendű tömeg nézte meg a helyszínen.

Előzmény: showtimes (2530)
showtimes Creative Commons License 2015.05.04 0 0 2530

Nagyszabású ünnepségsorozat keretében emlékeztünk a hétvégén a gorlicei áttörés 100. évfordulójára Galíciában. A hagyományos koszorúzás mellett hadijátékot is rendeztek a hegyekben, illetve a lengyel határőrség zenekara és a hadsereg díszszázada bemutatót tartott. Utóbbiról beszúrtam egy videót.

 

 

Afrikaans8 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 2529

Miután fejbe lőtték, soha nem aludt el

Kern Pál túlélte az orosz katona lövését 1915-ben, de utána 40 év virrasztás következett. Tovább »

forrás: Index.hu

Pityesz80 Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2528

Üdv!

 

A sapka Horthy éra ahogy írták, egy kép az elejéről segítene, szinte biztosan őrmester ha a sapkarózsa ezüst színű. Tippem nekem is lovasság.

A bojt kardbojt, szintén ebből a korból.

Megkérdezhetem, hogy a sapkával milyen a terveid vannak?

 

I. vh-s tábori posta számokban nem tudok segíteni.

Előzmény: rkozma (2527)
rkozma Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2527

Üdv!

Köszönöm szépen a hozzászólásokat!

Újabb kérdésem volna.

Van több első világháborús levelezőlap a birtokomban.

A tábori posta számairól van valahol jegyzék (pl. egy könyvben vagy a neten)? Guglival próbálkoztam, de eddig eredménytelenül.

 

Köszi!

Robi

Előzmény: Cs_ (2525)
Platon Creative Commons License 2015.03.22 0 0 2526

Szerintem kár szerénykedni, nekem a világ minden gugiljával se ment volna :)

Előzmény: Cs_ (2525)
Cs_ Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2525

Kösz, de ennyire nem értek hozzá. Nagyjából felismerem a magyar/nagyobb/ismertebb hadseregek főbb dolgait, de a többiről csak annyi ismeretem van, hogy a google segítségét fel tudjam használni. 

 

 

A bajonett az 1895 mintájú. 

Előzmény: Platon (2524)
Platon Creative Commons License 2015.03.20 0 0 2524

Nagyon jól nyomod, le a kalappal :) Nem is tudtam hogy ennyire vágod az egyenruhákat.

Előzmény: Cs_ (2523)
Cs_ Creative Commons License 2015.03.20 0 1 2523

A felső két képen valamilyen bajonett van, a sapka az Horthy éra, a jobb alsó képen egy kard- vagy szuronybojt van. A Többi alkatrészre csak tippem van. A kék csík az valamilyen vállap féle lehet, fegyvernemi kékben, bár ilyet még nem láttam korabeli fényképen, ha igazam van, akkor alkalomszerű viselet rész lehetett, a nadrágtartóra hajazó valami meg, valami akasztó féle pl a kardhüvelyt erre lehetett akasztani.     

 

Szerintem az egész egy lovas honvéd vagy tisztes "alkatrészei"

Előzmény: rkozma (2519)
Cs_ Creative Commons License 2015.03.19 0 1 2522

A sapkán a kék szín azt jelöli, hogy valamilyen "gyors" alakulat tagja. Sokáig lovasságot jelölt, aztán a kerékpárosok, motorizált gyalogság és páncélosok is kékek lettek.

 

 

Előzmény: Cs_ (2521)
Cs_ Creative Commons License 2015.03.19 0 1 2521

A sapka az II. vh-s, vagy két háború közötti

Előzmény: rkozma (2519)
God:Boy Creative Commons License 2015.03.19 0 0 2520

Segítséget szeretnék kérni. I.VH-ban eltünt rokonomról szeretnék mennél többet megtudni. 1918-ban készült a fénykép. Sapkarózsa jelvénye alapján alakulata azonosítható? K.U.K valamelyk hadseregében harcolt

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!