Ezt a topicot az ókori római hadsereg(mint az európai modern hadsereg előképe)szervezete,felépítése,haditechnikai,etnikai,stb. jellegzetességeinek ismertetése ,vélemények ütköztetése céljából nyitottam.
Ha ez carnuntumi fotó, akkor új kiállítás lehet, esetleg vándorkiállítás, mert én nem láttam a Petronel - Carnuntum nevű városban ilyet kiállítva a városi múzeumban, de még az amfiteátrumi kis kiállításnál sem...:)
Si vis pacem, para bellum és egy hasonló mondás, " Egy király sosem akarhat háborút, de készen kell állnia rá..." - a lényeg, hogy végső soron, mindig az erőszak oldott meg mindent! És nem, nem vagyok pacifista, nem is lehetek, mivel evvel a témával foglalkozom.
Igy lehet és Magyarország műemlékvédelmének legnagyobb fájdalma, hogy Gorsiumban állott egy ókeresztény bazilika (amit magyarul csak Basilica Palaeochristianának szoktak nevezni).
Ez éppségben fennmaradva és törököt is átvészelve használatban volt az 1700-as évek elejéig, mikor is az egész bazilika Fehérvár barokk ujjáépitésének áldozatául nem esett.
Elmegyek részt venni egy " tárlat " vezetésen, a belvárosi templomba. Póczy Klára szerint, ez hazánk legrégebbi folyamatosan használt keresztény imahelye... Az biztos, hogy római előzményeken alapul a templom.
Igen, most nagyon békésnek tűnik, akkoriban azonban nem lehetett...
Úgy rémlik mintha lett volna valamilyen partraszállás ennek a helynek a közelében a második világháborúban, de lehet hogy tévedek. Az első és második világháborúba bevonult és elesett katonákoról van emlékmű Eyemouth-ban, úgy nézem.
Nos, igen. A princepsek, nem tudjuk mikor, de megcserélték a csatasorban elfoglalt első helyüket, princeps, vagyis első, első sor beliek, a triariikkal, akik meg harmadik - okat jelentett. A hastatik, mint veteránok, kerültek leghátra, egyfajta tartalélknak. És igen, ők megmaradtak a régi nehéz döfőlándzsákkal. Persze csak a Marius reformokig, mert onnantól, mindhárom sor, pilumokkal lett felfegyverezve. Ezért volt érdekes a kép, mert nem csak triariik, hanem hastati is látható a képen. Ami azt illeti, a legfiatalabbak a triariik, felszerelése ekkor nem igazán különbözött a princepsekétől. Inkább, a harci tapasztalatban és életkorban különböztek.
Én erről csak annyit tudok, hogy eredetileg a három sor (hastati, principes, triarii) mindegyike döfőlándzsával (hasta) volt felszerelve, de Kr. e. 250 körül bevezették a hajítódárda (pilum) használatát, és ezután csak a leghátsó sor volt lándzsás, az első két sor pilumot hajigált.
Itt is lehet látni, igen. Én nem innen töltöttem le. Attól függetlenül, nem pontos, vagy nem teljes a megnevezése a képen látható katonáknak, ezért is volt a kérdés! Itt tudni kell, hogy melyik csatasor ( a nevük segíthet ), milyen felszereléssel rendelkezett akkoriban...
Kicsit furcsán néztek errefelé rá, hogy Róma történetét egy angol irja meg? Olaszul ki sem adták ;
Volt már más angol elkövető is:
The History of the Decline and Fall of the Roman Empire[a] is a six-volume work by the English historian Edward Gibbon. It traces Western civilization (as well as the Islamic and Mongolian conquests) from the height of the Roman Empire to the fall of Byzantium. Volume I was published in 1776 and went through six printings.[1] Volumes II and III were published in 1781;[2][3] volumes IV, V, and VI in 1788–1789.[4][5][6][b]
Úgy vélem a topikhoz valamennyire mégis kapcsolódik az iménti írásom : Mary beszélt és írt a Római Birodalom fennhatóságának kiterjesztéséről Britanniába. Ezen belül érdekes volt hallani és olvasni Hadrianus falának felépítésének, majd fokozatos elhagyásának történetéről, a fal gazdasági és hadászati jelentőségéről. Talán ennek okán is tervezzük végigtúrázni a fal egy részét a következő kirándulásunk alkalmával.