Az északi partvidékről írja Anderle Ádám könyve, hogy ez a korábban szinte alig lakott terület az El Camino de Santiago zarándokút révén népesült újra a 11-12. században.
Az El Camino mentén vagy egy tucat új város keletkezett, ezekbe főként Spanyolország más régióiból, sőt más országokból érkezett a lakosság.
A könyv szerint főként katalánok és aragónok népesítették be ezeket az új városokat, de franciák, angolok, sőt még németek is érkeztek, hogy az El Camino mentén telepedjenek le.
A híres zarándokút mellett felvirágoztak a rengeteg zarándok ellátására hivatott fogadók, zarándokszállások, üzletek, ez pedig újabb és újabb iparágak felvirágzását hozta magával.
A 11-12. században ezek a települések már igazi városok voltak, többek között rendszeres piactartási joggal.
Tömeges frank bevándorlásról az Eupedia nem tud, de nekem van otthon egy Spanyolország története c. könyvem, ha jól emlékszem, az említi, hogy a virágzó középkorban a délfrancia területekről, főleg Gascogne vidékéről jelentős bevándorlás folyt Spanyolország legészakibb régióiba.
Majd utánanézek.
Mellesleg a spanyol, főleg kasztíliai hidalgok (katonáskodó köznemesek) a Reconquista idején folyamatosan húzódtak délre, ahogy a keresztény-muszlim határvonalat a keresztény hatalmak sikeres katonai akciói egyre délebbre tolták.
Ez a katonáskodó köznemesi hidalgo réteg nemcsak a Reconquista, de az utána következő Conquista, azaz az Amerikák (sp. las Américas) meghódítása során is a hódító spanyol hadsereg fő erejét adták.
"The Franks were the ones who stopped the Muslim progression in western Europe by defeating the Moorish armies at the Battle of Tours in 732. Subsequently, under the rule of Charlemagne, the Spanish March was created as a buffer against the Umayyad Caliphate on the Spanish side of the Pyrenees (from Navarre to Catalonia). The March quickly evolved into the independent Kingdom of Navarre (8241620) and the Frankish County of Barcelona (8011162), later to become the independent Kingdom of Aragon (10351706). The Franks did not, however, colonise the region and the genetic legacy would only have passed through the (potentially proliferous) nobility."
Ez a Spanish March a latinban Marca Hispanica, spanyolul és katalánul Marca Hispánica, franciául Marche d'Espagne.
Nagy Károly 795-ben hozta létre, hogy ütközőállamot képezzen az Omajjád Kalifátus és a Frank Birodalom között.
Barceloniai Őrgrófságként is ismert, lényegében ez képezte a magterületét a későbbi Catalunya, Navarra és Aragón (Aragónia) régióknak.
Az 1982-es spanyolországi labdarúgó világbajnokság idején volt nagyon népszerű, de a spanyol válogatott szurkolói körében a mai napig az.
Tudni illik a hivatalos spanyol nemzeti himnusznak nincs szövege, csak dallama, ezért azt nehéz énekelni.
Ez a Viva Espana meg időnként mintha másodhimnusszá lépne elő.
Amikor a 2012-es EB-n a döntőben a hispánok 4:0-ra meghintették az italikuszokat, az örömmámorban úszó spanyol szurkolók ezt a dalt énekelve vonultak végig Kijev utcáin - persze a legtöbben már nem voltak szomjasak.
Az ukránok meg csak néztek, hogy mit danolnak ezek az őrült kasztíliaiak. :-)
Hozzáteszem, hogy pl. az angol szurkolókkal ellentétben a spanyol válogatott drukkerei legalább nem törnek-zúznak, nem rombolnak...
Nagyon durván leegyszerűsítve azt a kérdést, úgy is fogalmazhatunk - persze nagyon durva egyszerűsítés - hogy a neolitikumban és a bronzkorban az Ibériai-félsziget nyugati része főleg Észak-Afrika felől népesült be (beleértve a punokat is), míg a keleti része, főként a keleti partvidék (Catalunya és Valencia) kelet-északkelet felől, a földközi-tengeri partvidéki útvonalon érkező mediterrán telepesekkel, Észak-Itália és Dél-Gallia érintésével. :-)
Spanyolország egész jövőbeni történelmét meghatározhatja, hogy hogyan fog szerepelni a spanyol labdarúgó válogatott az idei labdarúgó világbajnokságon.
A köztudottan futballőrült Hispániában ez kardinális kérdés.:-)
Ha a válogatottjuk netán megnyeri a VB-t - amire a bombaerős játékosállománnyal rendelkező spanyol gárdának van is reális lehetősége - , akkor az országban villámgyorsan el fognak simulni a nemzetiségi és regionális ellentétek, a spanyol városok utcáin tízezrek fognak ünnepelni spanyol zászlóval a kezükben, az utcákon egymás nyakába fognak borulni spanyolok és katalánok és közösen fogják énekelni teli torokból, átszellemült tekintettel, hogy:
"Entre Flores, Fandanguillos y alegrias nació mi, España la tierra del amor Solo Dios pudiera hacer tanta belleza y es imposible que puedan haber dos. Y todo el mundo sabe que es verdad y lloran cuando tienen que marchar.
Por eso se oye este refrán "Que Viva España" Y siempre la recordarán "Que Viva España" La gente canta con ardor "Que Viva España" La vida tiene otro sabor
y España es la mejor."
Persze főként azt, hogy "Que Viva España", azaz "Éljen Spanyolország, meg azt, hogy "y España es la mejor", azaz "És Spanyolország a legjobb."
Érdekes, hogy a genetikai markerek eloszlásában nemcsak észak-déli, de kelet-nyugati mintázatok is kirajzolódnak.
A jelenlegi adatok szerint úgy tűnik, hogy a félsziget nyugati részén jóval kifejezettebb az észak-afrikai és vörös-tengeri eredetű genom, mint a keletiben.
Aki figyelmesen olvassa az anyagot, annak az is lejön, hogy miben különböznek a katalánok a spanyoloktól genetikai téren.:-)
Az Ibériai_félsziget népeinek népességben etikai története; egy aránylag rövid, közérthető összefoglaló ( sajnos angol nyelvű, de nem túl bonyolult a nyelvezete):
Aragóniai Ferdinánd élete, ő és felesége Kasztíliai Izabella hozta létre a Spanyol királyságot, foglalta vissza Granadát a móroktól 1492-ben és küldte el Kolombuszt Amerikát felfedező útjára.
1994-ben, majd 1998-ban volt szerencsém 1-1 hetet Katalóniában tölteni és elmondhatom, hogy nemcsak a tengerparti strandokon süttettem a hasam, hanem elég sok helyet megnéztünk az egyik haverral, kisebb településekre is eljutottunk, még Montserratba is, a katalánok egyik legfontosabb "szent helyére".
A hagyományos katalán építészetet nézve, beleértve a lakóházakat, városházákat, templomokat, kastélyokat stb., valóban az volt a benyomásom, hogy Katalónia közelebb áll Dél-Franciaországhoz, mint Spanyolország belsőbb vagy délebbi területeihez.
Egyébként Katalóniát egyfajta latinos-mediterrános báj és szépség jellemzi, de nincs az, amit Rómában és Olaszország délebbi részein tapasztaltam, ti. hogy az ember bokáig gázol a szemétben, a kimosott bugyik és lepedők meg az utca fölé kifüggesztve száradnak. :-)
Ezekhez képest a katalán városokban enni lehetett volna az aszfaltról. :-)
Szóval én kulturálisan leginkább Dél-Franciaországhoz kötném őket, annak ellenére, hogy földrajzilag túlnyomórészt az Ibériai-félszigethez tartoznak.
A franciákhoz mindenki közel áll, lévén Európa messze legheterogénebb népcsoportja ami még saját magán belül sem bír valami embertani/genetikai egységet produkálni :)
Ez alapvetően igaz, kedves Authosz, de azért óvva intek mindenkit attól, hogy túlzásokba essék. Nehogy arra a szintre jussunk el, mint egyesek, hogy a katalánok egy művelt européer kulturnép, míg a spanyolok egy katolikus vallású észak-afrikai népcsoport.
Talán ebben a régióban erősebb lehetett a vizigótok jelenléte, de konkrét adataim nincsenek.
A spanyol - katalán ellentét mögött szerintem részben a már régóta húzódó Madrid - Barcelona versengés, ill. a talán még régebbi Kasztília (Spanyolország központi régiója) kontra régiók versengés húzódik. Vagy úgy is fogalmazhatunk, hogy központi kormányzat kontra régiók.
Ha még régebbi időket nézünk, akkor egy egységes, központosított spanyol birodalom elképzelése, vele szemben a félig vagy teljesen önálló régiók laza konföderációjának elképzelése.:-)
Amellett Katalónia már nagyon régóta Spanyolország leggazdagabb és legfejlettebb régiója és nehezményezik, hogy a központi kormányzat elosztási rendszerén keresztül elvonnak tőlük forrásokat a kevésbé fejlett régiók, pl. Andalúzia támogatására.