Keresés

Részletes keresés

s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48513

Mepiszt emlegettétek.

Nos, itt egy bankás kép!

Nekünk van "saját" bankás helyünk, egy szintén elhanyagolt zártkert.

Ott majdnem biztosra mehetünk, ha látni akarjuk.

A birtok környékén is hallottam őkelmét, de még nem telepedett le.

Sajnos!

Egyszer viszont a házunk előtt láttuk bogarászni.

A belváros szélén lakunk, mögöttünk sportpálya és a végtelen természet.

Szerencsés helyzet.

A lányom a garázs előtt ma is látott stigliceket.

A közeli vasútparti bozótos a tanyájuk.

Előzmény: s-ombre-ro (48512)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48512

Mindent értek s mindent tudok.

Képzeld csak el, fiatal koromban akár két hétig is eléltem a Mura parton.

Egyszer kellett kenyérért bemennem a faluba.

Azt ettem, amit fogtam, a folyóvizet forraltam teának.

A fűzfa ágán leereszkedett hozzám a füzike.

Később lett horgásztanyám, szinte minden időmet ott töltöttem.

Felettem, a magam ültette nyírfán ott fuvolázott a fülemüle!

Városi élet. Piha!

Amikor a lányom Budapesten élt, két napnál tovább nem tudtam maradni.

Olyankor is csak a Duna partjára kívánkoztam.

Írtam erről a Reader's Digest 2015. áprilisi számában.

Kár, hogy nálunk megszűnt ez a szórakoztató kiadvány!

(mindig próbálom az igazat mondani!)

Előzmény: corvi01 (48510)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48511

Lám, mire nem jó a Google Earth!

Kicsinyítve és elsőre nem értettem semmit.

Pláne, hogy úgy kezdted: - Kis madarak...

No, mondom magamnak, hol itt a madár?

Egyébként hasonló helyzetben vagyok a birtokon, de ott nem fák, hanem elhanyagolt hegyi birtokok vesznek bennünket körül, meg van egy nagy fenyvesem, amit a rokkantságom miatt kellett felhagynom.

Az imént ért haza a lányom a hegyről, ott van élet!

Győzte feltölteni az etetőket!

(én meg itthon pihenek gerinc becsipődéssel, hamar meg kell gyógyulnom, mert hétfőn már Pestre kell mennem gyógyulni! - furcsa helyzet, de már megbékéltem vele).

Előzmény: ZsuR (48507)
corvi01 Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48510

...Illetve, de,,,ha elvonulunk egy lakatlan sziget, lakatlan erdejébe mondjuk és zöldsátorban lakva, nem művelődünk, nem szórakozunk, bogarakat, növényeket ill. a körülöttünk élő elkapható állatokat esszük, amíg el nem fogynak... :-S

Előzmény: corvi01 (48508)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48509

Mepisz szerintem inkognitóban jár nálunk.

Amikor a helyi gyurgyalag élőhelyet említettem, azonnal reagált, megerősítette, hogy nyilvántartott fészkelőhelyről van szó.

Ez nem lehet véletlen!

Mindenesetre én is gratulálok Mepisznek a gyönyörű felvételekhez!!!

Ismeretterjesztés ez a javából!

Előzmény: püsisti (48485)
corvi01 Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48508

Gondolom vesztek kenyeret, ami tele van adalékokkal...
Gondolom vesztek olykor originált csomagolt árut (húsfélék/sajt/tej/tejfel...), ami eleve szinte lebonthatatlan csomagoló anyagokba van...
Gondolom, van telótok, TV-tek, PC-tek, ami kisugároz és amortizálódás után jó sok veszéllyes hulladékanyagból van...
Gondolom öltözködtök,,ruha/ciő,,, melyek anyaga ma 70-90% műszál,műanyag, műgumi....

Gondolom egy autó, nomeg akkumulátora előállítása, üzemeltetése, elhelyezése, megsemmisítése nem pont a természet része...
és Gondolom, használtok azért vmilyen energiát,,gáz/áram..stb, amik előállítása, vezetése sem épp környezetkímélő...

Sajnos az ember nehezen tudja magát kivonni a nem maga által kreált környezetszennyezésbő.. :-S

Előzmény: s-ombre-ro (48504)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48507

Kis madarak... nagy elonyben vagyok, nem az en erdemem, a haz korul nagyon sok fa van - szep, nagy, oreg fak... 

Előzmény: s-ombre-ro (48506)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48506

Nagyon jól teszed a dolgaidat!

Gratulálok! :)

A kis madarakat viszont irigylem!!! :(

A régi szép idők...

Előzmény: ZsuR (48505)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48505

Igen - esszeruen elni... jo dolog a muanyag - de a jobol is megart a sok.

Hasonaloan kertelek en is, bar a sajat szukseglet megtermeleset nem tudom vallalni, mert nagy reszben arnyekos a kertem - meg a derekam ugye...  meg a terdem... viszont amit megveszek azt felhasznalom, keves dolog megy szemetbe.

A kertembe olyan novenyeket ultetek foleg, amiket szeretnek a madarak magnak enni.  Madarak es pillangok... jo latni oket.

A hutes, futes hasonlo, a mosashoz, mosogatashoz gyorsan lebomlo szereket hasznalok - mostanaban mar lehet hatasost es olcsot kapni, mert par evvel ezelott nem tudtam megengedni, hogy "zold" legyek a mosas-mosogatasnal...

Szoval - kezd olvadni a jeg. Tegnap szep, meleg es napos volt az ido.

Ma hidegebb, es delutanra esot is mondanak, viszont addig napsutes es 4-6 fok.

A madarak esznek, jonnek, latogatnak, nem vettem eszre hianyt sem mennyisegben, sem valtozatossagban.

Előzmény: s-ombre-ro (48504)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48504

Egy fő jelen van!

- ha nem kell, nem fűtünk, vagy csak keveset;

- kis kocsink van kis fogyasztással - a kipuffogó cső olyan tiszta, mint új korában;

- textilből varrt bevásárló szatyraink vannak;

- álladó termoszaink, ivóeszközeink vannak - csak végső esetben veszünk PET palackos vizet - ha mégis, a palackot "rongyosra" használjuk;

- nem fogyasztunk gyors éttermi kaját, legtöbbször azt esszük, amit magunknak megtermeltünk - műtrágyával, vegyszerrel észszerűen élünk, komposzálunk és irtózunk a gyomirtó szerektől;

- a szemétből minden oda megy, ahol a helye van;

- energiatakarékos a világításunk;

- nem utazunk repülővel a déltengerekre;

Sorolhatnám tovább, de minek?

Általános elv, hogy ne várjunk másokra, a társadalomra, tegyük meg mindazt, amit megtehetünk!

A felelősség nem hárítható át!!!

(elnézéseteket kérem a hosszú offért, de egyik topikban rendesen megszóltak, amiért a természet védelmére keltem)

Éljenek a kis madarak (meg a méhek).

Addig élünk mi is! :(

Előzmény: ZsuR (48503)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48503

Van egy olyan erzesem, hogy ha a klima valtozik - egyre gyorsabban fog az idojaras is valtozni vele... jo lenne optimistanak lenni, es elhinni, lehet rajta valtoztatni... de sajnos nem ugy nez ki, hogy az emberek (foleg a vezetok) megertettek azt, hogy mit kellene tenni...

Ha csak a sajat hazunk tajat nezzuk... hanyan tudjak vallalni, es betartani, hogy nem hasznalnak... muanyag evoeszkozt, tanyert, poharat... nem vesznek muanyag palackozott vizet... nem hasznalnak muanyag bevasarlo taskat...

Ezek mind nagyon jelentosek lennenek, ha mindnenki tenne.  De... amig ugy erzik az emberek, hogy majd persze, en lemondok, es masok meg nem... szoval addig nem lesz komoly valtozas, meg csak meg sem allitja azt a folyamatot, ami elindult, nem pedig helyreallitana azt ami volt... aminek lennie kellene... :((

Előzmény: s-ombre-ro (48501)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48502

A tavalyi évben, mint volt mezőgazda szomorúan láttam a kukoricák lesárgult levélzetét.

Tipikus példa.

Az éghajlatváltozásra rátett egy lapáttal a légaszály.

Annak előtte nem is hallottam erről a fogalomról.

Azért csak bizakodjunk!

Amíg lehet...

Előzmény: s-ombre-ro (48501)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48501

Csekély angol tudásommal megértettem, hogy miről van szó.

Én az erdészetnél egy kiadványban már a hetvenes években láttam egy ábrát az MTA-tól arról, hogyan tolódnak lassan északra az éghajlati zónák.

Magyarország nagy része az előrejelzésben sárga és piros volt. Ezek meleg színek, nem sok jót jósoltak.

Most itt van mellettem az Athenaeum szerkesztésében az Országos Meteorológiai Szolgálat koordinálásával, szakmai anyagaival készült kiadvány: Emberpróbáló időjárás - orvosmeteorológiáról mindenkinek.

Csak kiragadott részletek:

- Az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés megkezdődött...

- Köztudott, hoy olvad az óceánok jégtakarója, korábban költenek a madarak, vándorlási útvonalaik is módosultak;

- Ez az ugrásszerű növekedés különösen nagy hatással lesz minden fajra és ökoszisztémára.

Mindezt az MTA és az OMSZ szakemberei jósolják adekvát, adatsorokkal alaposan megtámasztott feltevéseikben.

Én laikus vagyok, rá vagyok utalva a szakértők véleményére.

Szomorú vagyok.

Hiányérzetem van!!! 

Előzmény: ZsuR (48500)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48500

https://www.ncei.noaa.gov/news/weather-vs-climate

What exactly is weather?

More specifically, weather is the mix of events that happen each day in our atmosphere. Even though there’s only one atmosphere on Earth, the weather isn’t the same all around the world. Weather is different in different parts of the world and changes over minutes, hours, days, and weeks.

What exactly is climate?

Whereas weather refers to short-term changes in the atmosphere, climate describes what the weather is like over a long period of time in a specific area. Different regions can have different climates. To describe the climate of a place, we might say what the temperatures are like during different seasons, how windy it usually is, or how much rain or snow typically falls.

Veszpremi Creative Commons License 2019.02.06 0 0 48499

Én sem vagyok járatos ebben, max. érzéseim vannak meg felületesen itt-ott olvasok. Szerintem a klímaváltozás, de legalábbis annak hatásai sokkal drasztikusabbak és gyorsabban következnek be, mint amit "hivatalosan" mondanak. Tapasztaljuk a bőrünkön.

Madaraink: a múltkor, mikor hosszabb fagyos időszak volt, megjelentek nagyobb számban az etetőn, örültem. Aztán az enyheségben megint távoztak. Korántsem a régi ez!

Előzmény: ZsuR (48498)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48498

A klima valtozas es az idojaras - itt is azt mondjak - nem ugyanaz.

Gondolom a klima valtozas miatti idojaras valtozas lassabban fog bekovetkezni.  A mostani idojarasert talan egy  korabbi valtozast okolhatunk.  Nem olvastam vegig a cikkeket - tul sok politika volt benne.

Előzmény: Veszpremi (48497)
Veszpremi Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48497

5-kor csak félig-meddig hallottam, de most köszi neked újra meg tudtam hallgatni. Viszont nekem nem érthető, amit a madáretetőkön megfogyatkozott madarakról mond, t.i. nem értem a következtetést, azt mondja, hogy semmi köze hozzá a klímaváltozásnak, ugyanakkor az első szavaival agyoncsapja ezt az állítását, mivel azt mondja, októberben is nagyon meleg van eurázsiai szinten, ezért 30% madár jön csak le országunkba a korábbiakhoz képest... Na hát nem ez a klímaváltozás éppen (a szokatlanul meleg ősz)???!!! Aztán amit utána mond, hogy ha bejön a hideg, akkor ennek a fele elmegy délre és marad 15% itt. Na de miért nem jön az utánpótlás észak felől?

Ja meg ugye sokan mondjuk, hogy az itt élő fajokból is alig maradt már, pl. nálunk a veréb is nagyítóval keresendő már, 20 éve meg szétszedték a tetőt a fészkelésükkel, meg verébrajok voltak a kutyakaján, a madáritatóban... Cinke is kevesebb, rigó is alig.... Persze ezeknek megvan az oka, amiket mondott is, klímaváltozás, élőhelyek felszámolása, agrárium vegyszerek okozta mérgezések stb.

Előzmény: Magdi60 (48494)
flybird Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48496
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48495

Próbáltam meghallgatni, de a gépem csak vacakol.

Már a futball VB-nél is így jártam.

A tények azonban így is tények, kevés a madár.

Megfogyatkozásukban sajnos mi is hibásak vagyunk.

(nem mi itt, de általában az emberi tevékenység) :(

Előzmény: Magdi60 (48494)
Magdi60 Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48494

Ma a rádióban délután 5 után volt egy riport Orbán Zoltánnal a Magyar Madártani Egyesület szóvivőjével, érdemes meghallgatni, pár perc, beszélt arról hogy csökken a madarak száma, hogy egy fecske 1 kg rovart eszik meg egy nyáron, a mediterráneumban évi 25 millió átvonuló madarat mészárolnak le! És akkor még ott van a klímaváltozás, a mezőgazdaság változása, a kemikáliák, a rovarok csökkenése... 

https://www.mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2019-02-05_17-07-00&enddate=2019-02-05_17-31-00&ch=mr1

Dezodoros Ede Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48493

Hát nem tudni a madár csinálta elöbb vagy az ember :) egymást utánozzák.

Nálunk a vadgerlék leegyszerűsítették a képletet annyiban kimerül náluk a dizájn,hogy egyszer egyik,máskor másik fenyőn éjszakáznak :) VAN AMIKOR TÖBBSZÖR IS AZ EGYIKEN...aztán meg azt látom este  fát váltanak és a másikon mocorognak.Jó dolguk van,csak le kell szállniuk a fáról és terített asztal van,amit a kismadarak kivernek az etetőkből szedegetik össze lent.Ma kicsit havazott jöttek is zöldikék tengelicek szép számmal megint.

Előzmény: s-ombre-ro (48491)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48492

Természetesen!

Azt mutatja, hogy érző lények vagyunk.

Szeencsére!!!

Előzmény: Dezodoros Ede (48490)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48491

Nagyon jól mondod!

A madarakat semmiféle dizájn nem érdekli, a leg képteleneb helyeken is képesek élni és szaporodni!

Azért van kivétel is!

A trópusi lugasépítő madár.

Értem is, meg nem is, hogy miért épít "csodapalotát" a hitvesének, amikor a legtöbb madár legfeljebb magát mutogatja.

(csak nem tőlünk lesték el ezt a módit?) :D

Előzmény: Dezodoros Ede (48488)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48490

Azért jó hogy ilyen történetek vannak.

Előzmény: s-ombre-ro (48486)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48489

Aranyos a történet, mert neki esélye sem lett volna!!!!

A kisördög közben azt mondatja velem, hogy például macska csontvázat még soha nem találtak fán!

Pedig mennyien hívják hozzájuk a tűzoltókat! :D

Sokszínű élet!!!

Előzmény: Magdi60 (48487)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48488

:D A madarakat nem érdekli a " dizájn" ha éppen szomjasak vagy fürödni óhajtanak :D

Nem vagyunk konzervatívak,lazák és rugalmasak vagyunk ezért a kertben is jól elfér nálunk  a természetes és a modern elem egyszerre.

A kerti út nálunk is kanyargós  de a térkő varázs nevezetű sablonnal készítettem az utakat, itt sem áll léniában semmi,van itt természetes és mesterséges is...jól elférnek.

Klassz lehet az akác rönk tipegőd.Jó a (csak természetesség is.

Az angol mintás járda elemből csak 4 db lesz,éppen annyi amennyin jól mutat a nagy madár itató,körülötte fű.Mivel a kerti tavaknál van 1 kerti kuckó,és 1 szauna épület is, így összeilleszthetőek a természetes és a mesterséges dolgok is.A madárkák így is dijazzák a tóra járást de abban nem tudtak fürödni...de majd ezután :D a menő itatójukban :D  itt is a hajtott fűztől,tujától  elkezdve bambuszig a kertben több minden és  nem sznobra tervezve :D mi  használjuk is  a tavakat, fürdünk szaunázunk és utána merülő fürdőzés,és megosztjuk a kertet,tavat a cinegékkel,tengelicekkel,zöldikékkel és vadgerlékkel.

Előzmény: püsisti (48484)
Magdi60 Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48487
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.02.05 0 0 48486

"Ízlések és pofonok..."

Úgy van, ahogyan mondod.

Az én birtokomon sincs lénia, csak a fenyves lett szabályosan elültetve, meg a művelés miatt a zöldségek is sorban vannak.

Minden más ott, ahova letettük.

Az elvünk mondjuk az, hogy mindenből csak egy.

Amikor új növényeket szerzünk, gondolkodni kell azon, hova is tegyük, hol van még hely.

Ha a Spektrum Home műsorát nézed, ott is találkozhatsz szabálytalan, olykor zűrzavaros kertekkel.

Semmilyen elv nincs kőbe vésve.

Azt hadd ne mondjam, hogy a kis madarak mennyire szeretik az ilyen változatos élőhelyet.

Van is madár, csak győzzük a  kis munkásainkat etetni! :)

Előzmény: püsisti (48484)
püsisti Creative Commons License 2019.02.04 0 0 48485

A múltkor beszéltünk a fotós elismertségéről.Nagyon jó képeket csinálsz,próbálkoztál már valami lapnál ezekkel?Van egy pár folyóirat, magazin, próba cseresznye alapon talán....

Előzmény: mepisz (48478)
püsisti Creative Commons License 2019.02.04 0 0 48484

Hú ez nagyon komoly!Szerintem,de ez szigorúan a saját véleményem,a madárkák nem mernek fürcsizni benne mert annyira jó!Véleményem szerint ez már díszkertbe való,nekem a természetes dolgok jönnek be egy kertben.Mondom ezt úgy hogy nem ismerem a kertedet,de egy gondozott pázsitos kertben ahol az utak esetleg az udvar ilyen kővel van kirakva ott ez jól mutat és olyan környezetbe illik is. Az én kertemben "bábeli" zűr van,semmi mű dolog.Akácrönk tipegők kanyarogva,a növények,fák,bokrok úgy ültetve hogy sehol egy "sor" vagy egyenes.Ízlések és pofonok...

Előzmény: Dezodoros Ede (48467)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!