Keresés

Részletes keresés

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28597

Így van, a jogszabály is csak az 5%-os áfa tartalmú számlákat zárja ki a 70%-os számlabenyújtási kötelezettségből! Van olyan bank, aki előírta, hogy csak 27%-os számla nyújtható be, a 70%-os teljesítéshez! 

Előzmény: For-dzsi (28594)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28596

Szia! 

Az általad leírtak nem kizáró okok!

Ha  többi feltételnek is megfeleltek akkor rendben lesz!

Előzmény: 90Szilárd90 (28593)
For-dzsi Creative Commons License 2018.10.05 0 1 28595

Áfatv 10. § d pont.

Előzmény: Ejejump (28589)
For-dzsi Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28594

Szerintem ez tévedés lesz, a 70%-ban lehet 0%-os számla is, csak nem vehető igénybe utána adóvisszatérítési támogatás. Valaki vmit félreért.   

Előzmény: Hitelmentor (28588)
90Szilárd90 Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28593

Sziasztok!

Elkezdtük az építkezést generálkivitelezővel (aki, mint később kiderült csak 27%-os ÁFA tartalmú számlát volt hajlandó kiállítani, de ez a banknak nem gond), a bankkal kötött szerződésben bepipáltuk, hogy generálkivitelezés, ÁFA-visszatérítést nem igénylünk. A ház 32%-os készültségénél felbontottuk a szerződést a generálkivitelezővel és szakáganként külön-külön folytatjuk az építkezést (ha így kezdjük el, jogosultak vagyunk ÁFA visszatérítésre)

Van-e valakinek tapasztalata, ismerete azzal kapcsolatban, hogy ilyen esetben vissza lehet-e mégis igényelni az ÁFÁ-t? (számláink a kezdetektől 27%-os ÁFÁ-t tartalmaznak)

Köszönöm!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28592

A 70%, az 70%-ot jelent! :)

Ha valaki épít egy könnyűszerkezetes házat 24 millióból és szeretne 5 millió áfát visszaigényelni, ahhoz nem elég a 70%, mert az 5 millió visszaigényléshez legalább 23,5 millió forintról kell számlát beadni!

Ebben az esetben a 70% ahhoz elég, hogy jogosult legyen az áfa visszaigénylésre. Tehát 24 milliónak a 70%-a 16,8 millió forint, aminek csak 3,57 millió forint az áfája.

Előzmény: Ejejump (28590)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28591

Szerintem azt bízd a vállalkozóra, hogy ő milyen szerződést szeretne lényeg, hogy olyan megállapodást írjatok alá, ami véd Benneteket. (pl.: köttök egy sima generál szerződést 27%-os áfával, majd utána lesz több alszerződés, amiket a hivatalos helyekre adtok be, vagy kapásból több alszerződést írtok alá) Én javaslom a szerződést ügyvéddel is átnézetni!

Az 5%-os számlázást az Áfa törvény szabályozza!

Ha termékértékesítés történik akkor 5%-kal kell szabályozni. Azt nem tudom, hogy van-e tételes felsorolás, azt a törvényt nem ismerem "betűről-betűre".

Előzmény: Ejejump (28589)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28590

Amúgy ez a 70 %-s számlabemutatási kötelezettség gyakorlatilag 100 %-t jelent egy ilyen erősen támogatott konstrukció esetén, mint ahogy én tervezek építetteni, ugye?

Előzmény: Hitelmentor (28588)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28589

Szia,

Nagyjából értem, köszönöm.

Ez viszont:

Van olyan cég akit ez nem érdekel és csinálják egy céggel 27%-os áfával. (ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy hivatalos helyre - pl.: bank, e-napló - csak olyan szerződés kerüljön benyújtásra, ami nem szerkezetkész állapotra szól, tehát az alapozás-falazás-tető 3-asból az egyiket ne írják bele abba  a szerződésbe)

Akkor mi kerüljön a szerződésbe, h. ne legyen generálszerződés szerkezetkészre, de mégis elkészüljön mind a 3 építési fázis? Mármint ha gond van a kivitelezői teljesítéssel, akkor az építtető védve legyen, h. mégiscsak szerepel az a tétel - pl tetőfedés - csak épp... nem úgy .. :)

Feleségem kérdése pedig ez:

A kérdésem az, hogy mi írja elő a generálkivitelezőnek az 5%-os áfa tartalmú számla kiállítást?Az áfa törvény 3. sz. melléklete a termékekre írja elő, azaz amennyiben lakóingatlan értékesítés történik.Ha mi egy vállalkozóval arra szerződünk, hogy elvégzi a ház építéséhez kapcsolódó feladatokat (itt gondolom van tételes felsorolás), és ő 27%-os áfa tartalmú számlát állít ki szolgáltatásról, akkor ő szabálytalanul jár el?Van-e olyan az áfa tv-ben vagy vmelyik jogszabályban ami ezt az esetet szabályozza. Melyik az (esetleg melyik §-a)?

Előzmény: Hitelmentor (28586)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28588

Annyiban igazad van, hogy törvény úgy szól: "Adó-visszatérítési támogatás igénylése esetén a számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél 5%-os általános forgalmi adó-mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe", így ergo a 0%-os számlák bele tartozhatnának, a 70%-os számlabenyújtási kötelezettségbe! Viszont NGM állásfoglalás alapján csak  27%-os számlát fogadják el!

A 18,5M Ft csak akkor elég, ha nettó összeget írsz. Bruttó összeg 23,5M Ft, szerintem így megjegyezhetőbb.

Előzmény: nagypapi (28587)
nagypapi Creative Commons License 2018.10.04 -13 0 28587

A félreértések elkerülése érdekében azt azért fontos tisztázni, hogy az 5 millió Ft ÁFA visszaigényléshez minimum kb. 18,5 millió Ft ÁFÁs számlát kell benyújtani, tehát itt nem játszik a 70%. A többi lehet 0%-os (pl. kisadózó). 

Előzmény: Hitelmentor (28586)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.04 0 1 28586

Elég sok Áfa visszaigénylést intéztem, így tudok írni tapasztalatokat!

Két oldala van az áfa visszaigénylése:

1. banki oldal: az idei március közepi változások miatt a bank már nem nézi, hogy hány céggel szerződsz, a lényeg - ahogy az ügyintéző is mondta - legyen meg a teljes költségvetés 70%-ról a 27%-os áfa. Ha egy cég 2 millió áfatartam felett számláz (kb br 9,5 millió forint) akkor be kell mutatni a banknak az adott céggel kötött szerződést

2. kivitelező oldala: őket az áfa törvény köti, miszerint a cég köt veled egy olyan szerződést, ahol legalább szerkezetkész állapotra köttök szerződést, ott kötelező 5%-os számlával számlázni.

Van olyan cég akit ez nem érdekel és csinálják egy céggel 27%-os áfával. (ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy hivatalos helyre - pl.: bank, e-napló - csak olyan szerződés kerüljön benyújtásra, ami nem szerkezetkész állapotra szól, tehát az alapozás-falazás-tető 3-asból az egyiket ne írják bele abba  a szerződésbe)

A vállalkozók többsége pedig 2 céggel oldják meg! 

Előzmény: Ejejump (28580)
yeti31 Creative Commons License 2018.10.03 0 1 28585

Elhiszem, hogy nem egyszerű normális kivitelezőt találni 5% áfás építésre. Főként azért, hogy ne álljon a pénze az áfában nem nagyon szeretik. Pedig az alvállalkozó már fordított áfás számlát kell adjon neki és így csak a saját anyagvásárlásában áll benne 22% áfa, mivel 5%-ot te fizetsz neki. Viszont ő nettóban fizeti az alvállalkozóit akik anyagosan vállalnak! Nem olyan borzasztó dolog ez, csak lehet nincsenek tisztában a dolgokkal.

Én 16 tavaszán az elsők közt építettem a CSOK feltételeivel a saját házam és örültem az 5%-os lehetőségnek, bár szeptemberig nem tudta a bank a szerződéesem megcsinálni, mire összejött a szerződés rá egy hónappal költöztünk.

16 őszén kezdtünk lakást kulcsrakészre szintén 5% áfával, a tulaj a rész számlákat vitte a bankba és mi kaptuk a pénzt bár a K&H tetű lassan fizetett, de a tulajnak semmi pénzmoszgást nem kellett intéznie, közvetlen a bank fizetett és belefértünk 100m2 lakással a 20-ba.

Idén tavasszal építettünk 27-es rész munkát, na ott legalább 6-7 kivitelező számláz külön és a tulaj veszi részben az anyagot. Hát nem olyan egyszerű ez a megoldás! Sokat kell előre finanszírozni a tulajnak.

Nem írígyellek, inkább eggyüttérzek veled! Nem lesz egyszerű dolgod!

Ha kérdésed lenne keress meg!

Előzmény: Ejejump (28582)
Zompasz Creative Commons License 2018.10.03 0 0 28584

Sziasztok!
Ha a csok bírálata rendben (hitel nélküli csak csok) és alá lesz írva a csok-szerződés, majd a fundamenta kiutal ügyvédi letétbe és az ügyvéd ad erről igazolást a csok folyósító felé, utána mennyi időn belül folyósítják a csok összeget?

Köszönöm!

lingar4 Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28583

Osztatlan közös tulajdont, három lakóegységgel, megosztási vázrajzzal, használati szerződéssel nem hiteleznek a bankok? Mióta? Saját házunk mögé építjük az újat, külön, külön mérőkkel, saroktelek, külön bejárat....eladtuk a régit, most vette észre a bank a széljegyet. Ez hogy érinti a teljesen független újat? Két hónapja vekengenek hol ezzel, hol azzal....közben meg az újat kéne befejezni.

Ejejump Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28582

Köszönöm.

Ez az 5 %-s ÁFA-s építkezés sajnos nem így működik, ahogy a jogszabályok szerint működnie kellene.

Ajánlatokat kértem generálkivitelezésre:

Kaptam 7-t, abból 1, azaz egy csinálná meg 5 % ÁFA-val, a többi 27-tel.

Az egy 5 %-s ajánlat nettó m2 ára 295 e Ft lenne. 5 % ÁFA-val megterhelve a nettó 129 m2-s házat 40 millából építenék fel. Eddig rendben is van, korrekt ajánlat.

A 27 %-s ajánlatok - több generálszerződésnek nevezi, holott nem azok, mert nem 5 %-kal dolgoznak - 38.6 és 56 millió Ft között változnak. 

Mondom nagyszerű, 38.6 mFt, CSOK 10+10 és 5 mFt ÁFA visszaigénylés, máris csökkenthetem az önrészemet .. (magyarán marad valamennyi pénzem, mire felépül a ház) De Ő pl egy céges szerződést írna, és ódzkódik az 5 mFt ÁFA visszaigényléstől. Elgondolkodtató, h. vajon miért...

Van egy ajánlat 40.6 mFt-ra, csok 10+10 és még 5 mFt ÁFA visszaigénylés is játszik. Ők viszont abszolút nem bizalomkeltőek, nem szerződünk velük.

Valamint elég sok mindent nem is teljesítenének, egyszerűen kihúzkodták a teraszokat, a kocsibeállót, vékonyabb hőszigeteléssel, kevesebb ezzel-azzal számoltak.

Azért írom le, h. lásd, az ár nagyjából ugyanannyi mindenkinél - az 56 millást úgymond kiszórom, kilóg - ÁFA % ide vagy oda.

Vagyis ha 5 %-kal építtet az ember, egyszerűen feljebb srófolja a kivitelező a nettó m2 árat. És bizony egyéb hitelt nem vennék fel erre, hanem küzdök a pénzemért, legalábbis azért, h. a CSOK és a lehetséges 5 mFt ÁFA visszaigénylés ne egy az egyben a kivitelező, és az építőanyag kereskedők zsebébe vándoroljon. Persze prózai oka van ennek: van egy keretem, és nem akarom túllépni. Annyit nem ér.

Amúgy az egyik 27 %-s ajánlattevőnél bepróbálkoztam, h. egyszerűen nettósítottam a a m2 árat, majd mondtam, h. akkor ezzel a nettóval kérném 5 % ÁFA-val felépíteni. Nem írom le mit mondott. :)

Előzmény: yeti31 (28581)
yeti31 Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28581

Ha már 1 "szervezős" megoldást akarsz, akor egyszerűbb 1 generál kivitelezővel szerződni kulcsrakész lakásra. Csak számold végig, hogy kb. mennyiből lesz kész a lakás és abból kapsz vissza 5 milliót. Egy bizonyos összeg fölött már jobb az 5% áfát választani. Generál kivitelezőnek ütemezés szerinti rész számláit viszed a bankba és a bank utal, sok vállalkozósnál vegyél meg mindent előre és fizesd ki a vállalkozókat aztán igényled vissza az áfát. A bank értékbecslése nem lesz összhangban a kifizetéseiddel. Generál kivitelezőnél elég 1 felelősség biztosítás és elég egy felelős műszaki, több vállalkozósnál ezeket vállalkozónként rád terhelik majd és műszaki ellenőr is kell majd minden szakágra külön.

Pl. legyen 90m2 a lakás és 350eFt/m2 ár a kulcsrakész az ugye 31.500.000,- Ha ebből igényelsz vissza 5 milliót, akkor 26,5millió lesz a vége és vállalkozónként biztosítás és FMV +100-200eFt valamint ME még 2x100eFt minimum. 5% áfával mindez 26.043.307,- összesen.

A generált tudod kötbérezni ha nincs kész időre, a több vállalkozóst nem nagyon mert megy majd az egymásra mutogatás, hogy ki miatt késik az átadás.

De ez csak szerintem van!

Járj utána olyanoknál akik már végigjárták a CSOK-os építést!

Előzmény: Ejejump (28580)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28580

Sziasztok,

Nem CSOK, hanem az 5 mFt ÁFA visszaigénylésre vonatkozó kérdésem lenne:

K&H-s hölgytől tájékozódtam úgy, h. az 5 millió ÁFA visszaigénylés szempontjából nem számít hogy hány vállalkozóval vagyunk szerződésben, hánytól kapunk számlát, hanem csak az az előírás, hogy a számlák 70% a 27%-os ÁFA-t tartalmazzon.

Tehát lehet akár 1 is? "Építési tanácsadós" megoldás, helyettem szervezik le, hozzák be a cégeket, de én csak 1 céggel kötök szerződést.

Mindez feltételes mód persze, amíg nem tudom, h. járható-e ez az út.

For-dzsi Creative Commons License 2018.09.21 0 1 28579

Minisztériumi állásfoglalás van erről. Csak az a megkötés, hogy nem lehet a támogatott ingatlanba bejelentve cég, az otthonról dolgozás nem tiltott/ tiltható. 

Előzmény: eroemeles.com (28577)
eroemeles.com Creative Commons License 2018.09.19 0 0 28578

Sziasztok,

Az, hogy a "Lakást a lakáscéltól eltérően hasznosítják" pontosan mit jelent? Neten nem nagyon találok információt...

Otthonról nem szabad dolgozni?

Munkaszerződésben nem szerepelhet, hogy "otthoni munkavégzés"?

Köszönöm!

eroemeles.com Creative Commons License 2018.09.19 0 0 28577

Szia,

Hol írja ezt a kormányrendelet? Köszi!

Előzmény: hiteltudor (28576)
hiteltudor Creative Commons License 2018.09.18 0 1 28576

Azt nem tudom, hogy mi értelme, de ezt írja elő a kormányrendelet, hogy sem székhely, sem telephely nem lehet a CSOK-os ingatlan.

Előzmény: nagypapi (28575)
nagypapi Creative Commons License 2018.09.18 -13 0 28575

Nem jelenthet be saját vállalkozást sem a CSOKos ingatlanra? Ennek mi értelme van? Simán lehet, hogy a csokot felvett személy vagy hozzátartozója alapít egy céget. Akkor azt máshová kell bejelentenie? 

Előzmény: hiteltudor (28574)
hiteltudor Creative Commons License 2018.09.18 0 0 28574

Nincs kizárva a CSOK miatt, hogy más is beköltözhessen a házba, lehet akár állandóra is bejelentkezni. Csak vállalkozás nem létesíthető ott és székhely sem lehet a CSOK-kal vásárolt ingatlan az első 10 évben.

Előzmény: Törölt nick (28573)
Törölt nick Creative Commons License 2018.09.16 0 0 28573

Üdv!

CSOK-kal kapcsolatban érdeklődnék. Hátha valaki tud válaszolni, mert én nem találtam a neten kielégítő információt, erre vonatkozóan.

Adott egy család, anyuka és gyerekek. Anyuka házat vásárolt CSOK és lakáshitel segítségével. A ház elég nagy(4,5szoba kb. 140m2), beköltözhetnek-e a nagyszülők? Anyuka kapcsolatot létesít, költözhet-e az illető? A gyerekek édesapja(akivel a csok igény benyújtásakor nem, de azóta újra kapcsolatban van) költözhet-e?

Amennyiben valamelyikre a válasz igen, mikor és milyen formában(állandó v. ideiglenes)? Amennyiben nem, ellenőrzik-e kik laknak az ingatlanban? 

Köszönöm

Juggler7777 Creative Commons License 2018.09.15 0 0 28572

Sziasztok!

Banknál azt mondták, hogy elvileg befogadható lesz a dolog, ha az előszobából konyhát alakítunk ki, de ugye akkor újra értékbecslést kell kérni.

Ki lesz alakítva egy csap mosogatóval és egy tűzhely lesz elhelyezve. A házba be van kötve a vezetékes gáz. Ettől még lehet palackos gáztűzhely a konyhában (korábbi előszoba), vagy rá kell kötni a vezetékesre? Ha igen, akkor inkább berakunk egy villanytűzhelyet amíg az értékbecslő kijön.

Rakunk be asztalt, székekkel is. Kell konyhaszekrényt is elhelyezni, hogy elfogadják?

Azt nem értem még, hogy az ügyintéző azt mondta, hogy így elfogadják komfortosnak elvileg. Miért nem válik ezzel összkomfortossá ( 3 szoba, 14, 16 és 20 m2, konyha - ami az előszoba volt 21 m2, fürdő, amiből nyílik a wc, spájz, gázkazán és vegyestüzelésű kazán is van, szennyvízhálózat a faluban nincs, de van emésztőakna).

Köszönöm

J

For-dzsi Creative Commons License 2018.09.14 0 0 28571

A kályha csak akkor lesz jó, ha be van kötve a kéménybe, ha csak "ott áll", az kevés. Ezenkívül üzemképesnek is kell lennie.

Előzmény: Renaultmánia (28570)
Renaultmánia Creative Commons License 2018.09.14 0 0 28570

Ha jól emlékszem a belmagassággal sehol sem lesz gong 250--265cm közt van. 
A nem használt helyiségben is kell hogy legyen kályha jól értelmezem, majd kölcsönkérünk valakitől addigra arra az 1 napra amíg jön a becslő(gondolom ott nem kell fűtenünk ha úgy van. Villany meg lesz csinálva. 1 villany és egy konnektor elegendő lesz? 

Előzmény: Hitelmentor (28569)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.09.14 0 0 28569

Nem kis fába vágjátok a fejszét!

Érdemes előértékbecslést kérni!

A kamra része a ház hasznos alapterületének amennyiben 1,9m magassága megvan!

Fűtés szükséges, illetve villany is!

Előzmény: Renaultmánia (28566)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.09.14 0 0 28568

Talán az Unicreditnél tudom elképzelni, a többi banknál az önerő beépítése után folyósítják az állami támogatást!

Előzmény: AJAMA (28565)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!