Keresés

Részletes keresés

BWels Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75809

Bocs a hülye fogalmazasert = sok momdjuk :-D

Előzmény: BWels (75808)
BWels Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75808

mondjuk mink nem tudtuk a kuncsaftnak mondani elöre hogy aztassa be. De teny ha vizesen  allott akkor bepuhult a körom.

Mondjuk nekünk volt körmözö fogo, monjuk a kecskeseknek az nagy volna de egy jo csipöfogo amit a betonvas szerelök hasznalnak az szerintem jo lenne az eleg kicsi es eles. ( nem össze keverni a sima szögkihuzo harapo fogoval)

Ha kemeny volt a pata mi segitettunk rajta Pl. ha teli talpu volt ott nagyon kemeny tudott lenni külön

melegitettünk vasat es megsötöttük vele igy jobban lehetett faricskalni. De mikor a patkot illesztettük

az is meleg volt sokkal könnyebb volt utanna faragni.

Előzmény: triplaharom (75803)
SN31 Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75807

Az egy jó tanács volt amúgy,majd ha a hurrogóknak nagy teljesítményű állatai lesznek rájönnek erre,a literesnél nem okoz.

Előzmény: Kecskeb (75805)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75806

Na... ezt nem tudtam... lovunk nincs, csak egy tehén....

De azt elaltatjuk és hívunk mestert hozzá...

:-)))

Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75805

Persze, hogy meg kell tanulnia, de most egy olyan valakiről van szó, aki még a körmöléssel, meg az elléssel ismerkedik, szóval messze van Ő még attól, hogy izomba adjon injekciót, de gondolom még azt sem tudja, hogy hogyan kell a kecskét megitatni egy fecskendővel....

Én se tudtam amikor elkezdtem és más sem .... kell valaki aki profi módon megmutatja, hogy meg tudja csinálni.

Nos... én ilyen dolgokon nem vitatkozom, hogy körmöljön vemhesen, vagy sem, adok tanácsot, abból, amit olvastam, vagy tapasztaltam, de senkit sem akarok meggyőzni arról, hogy hogyan csinálja.

A tanácsokban az a jó, hogy nem kell megfogadni őket.

Pár napja a Facebookon azt a tanácsot adtam, hogy hat héttel az ellés előtt ne adjon lucernát a kecskének, mert ellési bénulást okozhat.

Erre mások lehurrogtak, hogy ez hülyeség....

Rendben van, más könyvet olvastunk, más az állatorvosunk én így csinálom, mások meg máshogy.

Véleményt cserélünk 'oszt jó napot!

:-)))

Előzmény: SN31 (75796)
triplaharom Creative Commons License 2019.02.22 -1 0 75804

Ennyien,  már majdnem kitöszünk 1 fél juhászbojtárt ... (:-)))

triplaharom Creative Commons License 2019.02.22 -1 0 75803

Körmölés előtt a lovakat is trágyalében járatták, áltatták, a kovács kifejezött kérésére.

Előzmény: Kecskeb (75801)
SN31 Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75802

pontosan

Előzmény: triplaharom (75800)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75801

Igen... rohadt kemény tud lenni száraz időben az elhajlott megvastagodott köröm. Igazából azt gondolom, hogy ha az csípőfogóval sem jutsz sokra, akkor ne kínozd. Várd meg amíg esik az eső és felpuhul, akkor egy éles szerszám viszi mint a vajat...

Már azon töröm a fejem, hogy hogyan lehetne felpuhítani neki .... mindketten könnyebben viselnétek a dolgot.

Minden esetre, ha lesz valami vizes talaj körmölés előtt, akkor ne engedd be a szárazra, hanem áztassa meg amennyire lehet.

Előzmény: Törölt nick (75795)
triplaharom Creative Commons License 2019.02.22 -1 0 75800

A V- alakú árok tisztításáról se feledközz mög, ott szokott összegyűlni a trágya, büdösödik és be is gyulladhat tőle a köröm.

Előzmény: SN31 (75799)
SN31 Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75799

Egy kisebb méretű metszőollóval szépen le lehet vágni,akármilyen kemény.Először levágod ami a talpán visszahajolt,utána kiigazítod a széleit meg a sarkát,végül a hegyét.

triplaharom Creative Commons License 2019.02.22 -1 0 75798

Van sok birka is, mi vagy te nagygazda ? (:-)))

Törölt nick Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75797

Igen, gondoltam én is rá... csípőfogót is odakészítek:)

Előzmény: lacci40 (75794)
SN31 Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75796

Minek kell egy féreghajtózáshoz állatorvos? Bizonyos dolgokat meg kell tanulni egyedül elvégezni,ez is épp ilyen.Én még semmilyen különbséget nem érzékeltem vemhes vagy nem vemhes állat körmölése között pedig van vagy 120,igazából egyik állapotban se szereti.

Előzmény: Kecskeb (75790)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75795

Soha nem tudtam nagyot fogni mert kő kemény volt. A hátsó lábakon volt visszahajolás, azt láttam, de nagyon nyűgös volt.

Segitsééééég????? Még birkás is van, ő volt itt utoljára vágni a körmét és segített telefonon keresztül ellátni az első majd a  második gidát. Náluk is munkaerőhiány van.Ellenek a birkák és éjszakára nincs ember az elletéshez. Már az nagy segítség volt, hogy telefonközelben volt és tudott segíteni. Mondta is , hogy feltétlen ki kell mennem kitanulni a "szakmát" :) .

Az igazat megvallva, senki sem bírt a körmével. Senki sem tudta megcsinálni neki rendesen. Nagyon kemény volt.Ma nálunk esett és lehűlt a levegő, talán holnap felpuhul annyira, hogy egy lendületből megtudom csinálni mind a 4 lábat. Nagy bajt biztos nem csinálok. 

Előzmény: Kecskeb (75793)
lacci40 Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75794

Hátha segít én oldalcsípővel szoktam levágni a nagyját aztán van egy késem aminek a penge hossza kb10cm azt elköszörültem úgy,hogy csak kb fél centi legyen a szélessége a vastagságát hagytam és azzal szépen lehet körmölni.

Előzmény: Törölt nick (75785)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75793

Ne fogjál egyszerre nagyot, de ami a saroknál lejön, azt vidd végig egyenesen, párhuzamosan a szőrrel.

Amikor ilyen vastag a köröm, akkor ott a sarokrészen szokott lenni egy eltaposott gyűrődés... szerintem a tiédnél is van....

De először kezdd el a visszahajlott körmöknél, azt szedd le talpszintig, és utána állj neki a síkba húzásnak.

Nincs sehol egy pásztor, vagy egy állattartó??

Jó lenne, ha valaki egyszer megmutatná.

Előzmény: Törölt nick (75792)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75792

..és a saroknál hol kell elkezdeni? Mivan , ha a húsába vágok mert valahol ott van a hús...az a baj, hogy nem tudom hol kezdődik a hús és hol a szarú.

Előzmény: Kecskeb (75791)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75791

Ott van a rajzon, hogy melyik lábnál hogyan áll az ember.... megfogod a lábát és a saroktól indítva vágod a köröm hegye felé végig..

Nem magad felé farigcsálsz, hanem "elfele"...

:-))

Előzmény: Törölt nick (75789)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75790

Igen, de ebből az állatorvosok ezt a kétfélét ismerik és használják.... a mai állatorvosok többsége még ezeket sem...

Egy kecskés jobb ha megtanulja meglátni, hogy a helyi állatorvosa éppen valami hülyeséget fog e elkövetni, avagy sem.

Nekem szerencsém van a dokimmal, kezem lábam összetehetem, hogy harmadik generációs állatorvos és imádja az állatokat...

De sajnos ma már ez nem így van.... nem is tanulnak a kecskéről...

Hiába körmöljük állva, hidd el nekem, hogy nem szeretik vemhesség alatt a körmölést... saját tapasztalat.

Évek óta a kezem alatt nőtt kecske, vemhesen kellett körmölnöm, rázta a remegés és a rettegés....alig tudtuk megnyugtatni...

Nekik is más a pszichéjük vemhesség alatt...

Előzmény: SN31 (75788)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75789

Nálam az a baj, hogy azt sem tudom, hogy kell neki állni, hogy kell megfogni a lábát a kést ! A magam módján csinálom és lehet , hogy többet ártok mint használok vele. Ezért  csak kicsit vágtam belőle. A kés nekem nem jó, mert a hüvelykujjamat vagdostam vele össze, tiszta vér volt a körme az ujjamtól

Előzmény: SN31 (75788)
SN31 Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75788

Nem a facebook miatt hagyták itt a fórumot sokan...Rengeteg fajta féreghajtó létezik, olyan is amit vemhesség teljes ideje alatt lehet adni,meg olyan is aminek nincs várakozási ideje tejre...Azt a körmöt meg kell csinálni,soha nem fogja nyugodtan tűrni,kecskét pedig állva körmölünk mint a lovat,nem akadály a vemhesség...

Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75787

.Amit lehet elmondunk itt, de egyébként, ha visszaolvasol néha ha van időd, a pár évvel ezelőtti fórumba, akkor merem állítani, hogy minden kérdésedre megkapod a választ. Nagy élet zajlott itt, amíg nem jelent meg a Facebook.

Féreghajtás: - a professzionális féreghajtás űgy néz ki, hogy felmarkolsz egy-egy marék kecskebogyót és beküldöd (  postán) a laborba. (Pesten, ha jól emlékszem, akkor a Tábornok u-ban van egy. Ott meghatározzák neked, hogy milyen fajta parazita ellen kell oltani, vagyis célirányos oltást fog kapni a kecskéd. Lehet csoportos vizsgálat és egyéni (vagyis összekeverheted az összes kecske bogyóját, vagy kérheted egyenként is.

A szokásos féreghajtás: évente egyszer szólsz a dokinak, kimegy és ad valamilyen szert.

(a hobby-kecskések nagy része így csinálja, többé-kevésbé működik is, de azért ennek is vannak szabályai)

A fő szabály: - a vemhesség 3-4 -dik hónapjában hajtunk. Így a tej ellés után már fogyasztható lesz.

Ugyanis az Ivermectin alapú injekciókra 2 hónapos tejfogyasztási tilalom van. És vannak az itatós szerek, amiből szájon át ad a doki pár mililitert ezek az albendazol alapú féreghajtók. Ezeknek csak három nap a tejfgyasztási tilalma.

Amit javasolnék: - mindkét fajta szerrel (többféle néven fut mindkettő) egyszerre és minden kecskét. Ugyanis ha csak egyet hajtasz, a többiek simán visszafertőzhetik.

Bár a doki jól mondta, hogy 1-2 hónaposan vetélést okozhat, de arról nem beszélt, hogy az utolsó hónap vége felé viszont a kicsit is kihajthatja. Nekem is volt ilyen... bár egészségesen született, de egyértelműen a féreghajtó hatására ellett meg a kecském másnap... (én sem tudtam, hogy vemhes).

Ekkora állománynál, figyelni kell az ivarzást és fel kell írni a dátumokat. Ha magát az aktust nem is látod, tudni fogod, hogy melyik ivarzásnál vemhesült, mert utána már nem ivarzik vissza. Nálam az anyák összehangolták az ivarzást, két év után már egyszerre születtek 10 anyától a kicsik, 2-3 nap, max egy hét eltéréssel.

Szóval tudni kell a dátumot a féreghajtás miatt is, meg az ellési idők miatt is ..... ne kelljen aggódnod, hogy mikor fognak elleni.

Ja, igen..... vemhes kecskét nem nagyon illik körmölni .... szóval, ha már rendben lesz a körme, akkor ivarzás idején (általában szeptember-október-november) kell megkörmölni, aztán utána csak ellés után.

Persze mindig lehetnek kivételek, vagy szükség.

Megpróbálhatod a PVC vágót, de igazság szerint nem igazán jó (még ha L-ámának működik is... mert nagyon kicsit fog.

Igazából a körmölésnek két húzással kéne megtörténnie, egyik oldal egy vágás a körmölőkéssel, másik oldalt pedig már ez az egyenesre vágott oldal vezetné, hogy síkban legyen.

Nekem se megy... de igyekszem...

:-)))))

Előzmény: Törölt nick (75785)
L_áma Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75786

Huh. Nem csoda hogy nehezen jár. Tényleg a fűrészlap tűnik célszerűnek.

Ilyen volt az öreg lovunk, mikor megvettük. Kellett egy fél év, mire jó lett a patája. 

Előzmény: Törölt nick (75779)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75785

Múlt szombaton volt puha. Akkor vágtam belőle kb 2 cm-t vasfűrészlappal...és abba hagytam mert láttam rajta, hogy vagy fáj neki, vagy nyugtalanabb, de mindig elhúzta a lábát.Akkor erősödött a gyanúm, hogy a kecskénél valami nincs rendben. Gondoltam rá, hogy talán vemhes let vagy lehet... talán 1-2 hónapos ...de arra, hogy elleni fognak arra senki sem gondolt, még az állatorvos sem. Sőt féreg hajtott is adott.Kérdeztem tőle mi van ha vemhes ? Azt mondta ha 1-2 hónapos , akkor lehet, hogy elvetél  a féreghajtótól ...egyiknek sem volt nagy hasa

Először beton kemény köröm, majd puha ,de nyűgösebb...

Holnap délután tudok csak neki állni, későn érek haza, korán sötétedik.

Csípőfogóra gondoltam még.A kés nekem nem jó nagyon topán használom...bár a PVC vágó, ha kicsire tolnám ki a pengét.....elgondolkodtató .

Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75784

Éles metszőolló jó, vagy van aki csípőfogót használ a körömhöz.

De ha puha, akkor a körmöző késsel próbáld meg síkba húzni.... puha körmöt szépen viszi...

Előzmény: Kecskeb (75783)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75783

De azt mondtad, hogy most puha....

Nagyon éles erős késsel most meg lehetne csinálni, nem?

Előzmény: Törölt nick (75782)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75782

Kb. 3-héttel ezelőtt jöttem rá, hogy valószínű a szőr az iránymutató...amit látni az sajnos a köröm... a körmén jár...egyszerűen fogalmam sem volt hol kezdjem el, mert ollóval nem lehet átvágni , kést nem tudom hol  bele vágni ,kemény volt mint a beton. ezért most vasfűrészlappal vágok belőle, majd köröm csiszolóval csiszolom. 

Előzmény: Kecskeb (75781)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75781

A felső sor 5. képén mutatja és írja is, hogy milyen legyen a talp a szőr vonalához.

Ezt próbáld meg elérni...

Előzmény: Kecskeb (75780)
Kecskeb Creative Commons License 2019.02.22 0 0 75780

Vagy nagyon tönkre ment már, vagy nem jól vágod a hátsón a körmöt.

A fotón olyannak látszik, mintha domború lenne a talp... ez nem jó.... elvileg teljesen síkban kellene lennie elejétől a végéig...

Talán így könnyebb: a talpnak a szőrrel párhuzamosnak kell lennie.... nézd meg a rajzon, ha kinagyítod akkor jól látszik is...

Előzmény: Törölt nick (75779)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!