Keresés

Részletes keresés

Tiborcsik Creative Commons License 2003.12.28 0 0 186
Gratuláljunk Dézsi Zoltán jászberényi szuperriporternek!
theow Creative Commons License 2003.10.26 0 0 185
Akinek van jászsági Bolya az ősei, rokonai között az jelentkezzen!
banyaszbeka Creative Commons License 2003.06.15 0 0 184
Hálából, hogy benéztél a Kunszentmárton topikba, fölhozom a topikodat, hátha most rátalálnak a listán a mai jászberényiek.
Előzmény: Tiborcsik (181)
gyoz_tesh Creative Commons License 2002.08.25 0 0 183
Már le is bontották a szökőkutakat.

Kíváncsi vagyok, mi lesz helyette. A fákat szerintem nem bántják, legalábbis nem hallottam róla, de így is elég nagy viták voltak már a szökőkutak miatt is.

Előzmény: Matr Ica (182)
Matr Ica Creative Commons License 2002.08.05 0 0 182
Túl későn jutott eszembe, hogy bekukkantsak ide. Persze a fesztiválon ott voltam. Biztos találkoztunk is, csak nem vettük észre... :-DDD

Hát azt hallottátok-e, hogy a város vezetése át akarja építeni a főteret?
A korsós lányt kiebrudalják valahová, a szökőkutakat is megszüntetik, bár azok helyett talán lesz valami csobogó. Belekerül egy rakás pénzbe és legfeljebb úgy is szép lesz, de szerintem így is jól néz ki és a más városbeli ismerőseim szerint is. Legfeljebb a szökőkutat kellene átfesteni.
Sajnos túl sokat nem tudok. Érdekelne például, hogy mi a tervük a főtér nálam jóval idősebb szép fáival.

Tud valaki konkrétabbat is erről?

Előzmény: Tiborcsik (181)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.07.31 0 0 181
Most hétvégén ismét csángó fesztivál lesz berényben. A szigeten már építik a mutatványosok-kirakodók a placcaikat.

Érdekel valakit egy esetleges találka az ünnepi forgatagban?

Törölt nick Creative Commons License 2002.03.11 0 0 180
Meglehet,hogy az a jó változat,mert mi kb. 40 éve elköltöztünk a Jászságból Gödöllőre,s az Y eltűnése már a város hatása lehet. Igy kevésbé "parasztos".)))))))
Előzmény: Matr Ica (179)
Matr Ica Creative Commons License 2002.03.11 0 0 179
Áááá -így már nekem is ismerős! Csak az én apukám nem réklának, hanem réklyának hívta.
Előzmény: Törölt nick (178)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.08 0 0 178
Nehogy forrón edd,én 3 napig 40 fokos lázzal fetrengtem,mert beleégett,beleragadt a gyomromba.
Apu egyébként amai napig réklának hivja a létrát, és nagyi is.
Előzmény: Tiborcsik (177)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.03.08 0 0 177
Nem ismerem egyiket sem a kettőből. De ezt a reszelt tejes sült krumplireszeléket kipróbálom. Egyébként hasonlít a vasi dödölléhez és a tóth sztrapacskához. Előbbi gombóc és a népdal szerint hét tál is kevés belőle, az utóbbi inkább olyan nudliféle és sült szalonnával, juhtúróval isteni.
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.07 0 0 176
Na JÓÉJT minden otthonmaradt és elbitangolt jásznak(és kunnak is).
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.07 0 0 175
Nekem jászsági,mert csak ott ettem.És tudod milyen beteg tud lenni egy 7 éves kis jász lányka,ha tűzforrón jól bekajál belőle? Én tudom! Azt tudja valaki,hogy a RÉKLA az tájszó,vagy csak félrehallás?
Előzmény: gyoz_tesh (174)
gyoz_tesh Creative Commons License 2002.03.07 0 0 174
Én is a Jászságban élek.

Macok: krumpli, (reszelve) tej, (ill. valamennyi víz) liszt, só, és már lehet is sütni. :)
És ez csak a Jászságban ismert?

Előzmény: Törölt nick (173)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.07 0 0 173
Szia, kösz a reagálásért,úgy tűnik,hogy ez egy igazán emberi topic. Szóval kedves kérdéseidre a válasz: nagyon rég költöztünk el,de 18 éves koromig minden nyarat Fényszarun töltöttem a nagyiknál. Berényhez sajnos a születésen kivül semmi közöm nem volt. Szép élmények? Elég annyi, hogy gyönyörű gyerekkorom volt?! MACOK Mondd valakinek ez valamit?
Előzmény: Tiborcsik (172)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.03.07 0 0 172
Üdv sinisa! Mikor kerültél el innen? Mire emlékszel szívesen? Esetleg valami szép tájszóra is. Mikor jártál erre legutóbb?

Off.
Matrica kukknts be a szomszéd vár topikjába is!
On.

Törölt nick Creative Commons License 2002.03.07 0 0 171
Sziasztok drága földijeim! Hála 'matricának' előkerült ez a topic,és igy rátok találtam.Régóta olvasgatok itt az Indexen, és annyi témához szerettem volna hozzászólni,de ahhoz regisztrálni kell,no meg könnyen szenvedéllyé válik az irogatás. Tegnap estig birtam!Ma már ahová csak akartam volna,de az első hozzászólás csak méltó helyre kerülhet. Ide! Magamról: Jászberényben születtem,Fényszarun cseperedtem,aztán elköltöztünk,de nagymamáim és még sok közeli rokon most is ott él.
Matr Ica Creative Commons License 2002.03.07 0 0 170
Sajnos nem lehet interneten keresztül rendelni - legjobb tudomásom szerint.
Előzmény: Tiborcsik (165)
Thibi Creative Commons License 2002.02.18 0 0 169
Rákerestem: pampuska - a farsangi fánk népies neve.
A Pallas Nagylexikonban a recept : zsirban sült, édes, kelt tészta élesztő, cukor tej (v. tejfel), tojás, finom liszt és vajból, mely vegyüléket a megkelés után gyengéden kis ujjnyi vastagra kinyujtva, és pogácsaszurkálóval kiszurva, másodszori kelésnek vetnek alá. Ezután két fánk közé egy kevés gyümölcsizt, leginkább barackizt tesznek, gyengén egymáshoz nyomják és forró zsirban csukott lyuk fölött zsemlyeszinüre sütik. meleg helyen itatós papirral borított szitára teszik, s ha az egész adag kész, csinosan tálalva, vaniliás cukorral meghintve, feladják. A sikerült fánk egyik főkelléke a körületét képező fehér szegély.

Előzmény: Tiborcsik (168)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.02.18 0 0 168
Számomra a pampuska = rántott hús hús nélkül. Vagyis amikor már minden szelet húst belemártottál a lisztbe, tojásba, prézlibe, kisütötted, ottmarad a tányérok alján némi maradék és a hússült olaj, akkor keversz a lisztbe-tojásba-prézlibe egy csipet fekete borsot és sót, jól összekevered, lepényt formálsz belőle és kisütöd a maradék olajban.
Majdnem ugyanolyan finom, ha nem finomabb, mint maga a rántott hús, köretnek, főételnek is elmegy és édesanyámra emlékeztet, ez a legszebb az egészben.
Thibi Creative Commons License 2002.02.18 0 0 167
Mifelénk sem a rántotthús mellé jár. Baracklekvárral,porcukorral az igazi.
Egyébként Besenyszög még a Jászsághoz tartozik?
Előzmény: Tiborcsik (165)
mouser Creative Commons License 2002.02.17 0 0 166
amit nálunk jelent, azt biztos nem rántott hús mellé adták, viszont kiskoromban, mikor anyukám meleg dunna alatt keltette, akkor prímán beleugráltunk játszani.

ezt vehetjük akár újabb feladványnak is :-)

Előzmény: Tiborcsik (165)
Tiborcsik Creative Commons License 2002.02.17 0 0 165
Interneten keresztül lehet rendelni abból a könyvből? Én befizetnék egyre.

Más:
Nem tudom, a pampuska jász szó-e, mindenesetre kíváncsi vagyok, tudjátok-e mit jelent, azt jelenti-e nektek, amit nekem? Anyukám mindig csinált a rántotthús mellé. Nos, mi az?

Előzmény: Matr Ica (162)
oregmedve Creative Commons License 2002.02.12 0 0 163
Haliho,
hm, 77-ben az asszony bolcsodes, en 2 eves voltam :), igy nem hiszem hogy talalkoztunk a baratnoddel - hacsak annyira el nem huzodott az iskola :))
Előzmény: Matr Ica (159)
Matr Ica Creative Commons License 2002.02.12 0 0 162
Sziasztok!

A február 2-ai Jászkürt újságban olvastam valamit, amiről úgy gondolom, sokatokat érdekel :

A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének Jászberényi Csoportja könyvsorozat megjelentetését tervezi, melynek első kiadványa
Sáros András: A jászberényi főtemplom története
címmel idén ősszel jelenne meg.
...
A főtemplom történetének bemutatása kapcsán feltárul majd az olvasó előtt a jászok betelepedésének, a török uralomnak, az eladatás időszakának, a redemptiós korszaknak, a monarchia idejének és a XX. század ellentmondásos korszakának haladó és retrográd irányzata. A kiadvány érintőlegesen foglalkozik a Ferences és a Szentkúti templom, a kápolnák és a parókiák történetével is. A leírást 75 színes és fekete-fehér fotó egészíti ki, amelyek az egykori dokumentumokról és a templomról készültek.
...
A Keresztény Értelmiségiek SZ. J. Cs. várja mindazok jelentkezését, akik előfizetésükkel segíteni kívánják a könyv megjelenését...
...
Az előfizetők kedvezményes áron, 1.500 forintért juthatnak hozzá a könyvhöz. Nevüket és foglalkozásukat megjelentetik a kiadványban. A könyv előfizethető 2002. április 30-ig a főplébánián (Szentháromság tér 3.), illetve a KÉSZ tagoknál.

Tiborcsik Creative Commons License 2001.08.08 0 0 161
Jászok ide!
A szolnoki gulyásfőző versenyen "jász gulyással" akarok nevezni. Ezért kérlek benneteket, meséljétek el itt, felétek hogyan csinájják a gulyást.
Ha ez nem megy, végső soron találjunk ki virtuálisan egy új receptet, mindenki mond egy hozzátevőt, én kezdem a zöldbabbal, mert abból (mint Gombóc Artúr a csokoládéból) nem engedek.
Tiborcsik Creative Commons License 2001.08.03 0 0 160
Nagy dolgok történnek mostanában Jászberényben. Az egész város fel van bolydulva, program program hátán. A bercsényi iskolában Jász Expo (és a résztvevők hátán a verejték) folyik. A főutcán este hatkor lovas bandériumok és táncosok felvonulásával vette kezdetét a kilencedik csángó fesztivál. A felvonulás végső célja a szabadtéri színpad, mely mellett a szigeten amolyan igazi hamisítatlan búcsú hangulatú kirakodó vásár szórakoztatja a nagyérdeműt. Az árusok zöme határainkon túlról érkezett, a ponyvákra, állványokra, fűre kirakott áru elsősorban a népművészeteket idézi: bekecs, dolmány, kincskereső kisködmön, irha, rokolyás szoknya, csipkeblúz, különböző hímzések, szőttesek, csomós szőnygek, posztók, paszományok. A másik része az árusoknak vidámparkot árul. Dodzsem, körhinta, zsákbamacska, diótörő. A harmadik, ugyancsak népes árussátorban édességet döngicsélnek körül a vevők és a darazsak. Kókuszos, linzeres, rumosdiós tekercsek, krumplicukor, medvecukor, törökméz, s mi szem szájnak és orrnak ingere.
Sajnos mucimagot senki nem árult, mikor megkérdeztem egy popkornárust, asse tudta, mi fán terem az.
:(((((
Matr Ica Creative Commons License 2001.06.18 0 0 159
És mikor végzett a Bercsényiben ? Én 1977-ben - a Szécsi tanárbácsi osztályába jártam. A barátnőm viszont gyetvais volt és szintén '77-ben végzett.
Előzmény: oregmedve (157)
Tiborcsik Creative Commons License 2001.06.14 0 0 158
Anyukám meg ott tanított,(a Bercsényiben) még 1965 táján néhány évet.
oregmedve Creative Commons License 2001.06.14 0 0 157
Szia, en gyetvais voltam, de az asszony hamisitatlan becsenyis.

LVG?

Előzmény: Matr Ica (134)
Tiborcsik Creative Commons License 2001.06.14 0 0 156
Berény => Berin => Bering (szoros). Vagyis a jászok ősei minden bizonnyal a távoli Kamcsatkáról származnak :)))))

Egyébként a dödölle az echte vasi kaja. De mija jász kaja?

És miajaza berény?

Előzmény: lord (155)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!