Keresés

Részletes keresés

. kata31 Creative Commons License 2022.01.02 0 1 26357

Az M0 bezárásnak olyan szerepe is van, hogy akik eddig a sugaras egy úton be, azután másfele ki kellett autóval közlekedjenek, az M0 nyugat-észak vonalon akár busszal is gyorsabban fogják a célhelyeket elérni.

Az is halad és komoly téma esz a választás után!

 

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9041887

Előzmény: padisah (26355)
névtelen Creative Commons License 2021.12.31 0 4 26356

Szerintem nem kezelhető szükséges rosszként a közösségi közlekedés: az egységnyi "fogyasztása" (egy utas elszállítása vs környezeti hatások) a legkisebb.

Egyáltalán nem biztos, hogy van hely a belvárosban elég parkolót építeni mindenkinek. Az elég parkoló és az elég kapacitás: sosem elég, a szabad kapacitás újabb igényt generál és az kb megszüntetné a mai értelemben vett belvárost, annyira radikálisan átalakítaná.

És, itt még csak a helyben lakókról beszélünk.

Nem értek egyet veled - nagyon nem - hogy az átutazóknak azonos "joga" van a területre, mint akik ott lakik, és külön nem,  hogy az átutazók hátrányban lennének.

 

Azt értem, hogy jó lenne, de ezen elvek mentén megszűnne a mai értelemben vett városmag. Le kellene bontani a nagy részét, hogy út és parkoló épüljön. És, ezzel az oda utazási igény is megszűnne, a belváros élhetetlenné válna, tehát, ez egy negatív spirál, lásd: a közel-kelet tömegközleedés mentes nagyvárosai.. (zaj, dugó, szlömösödés, élhetetlen állapotok, iszonyat lassú közlekedés - és szinte csak egyéni közlekedés létezik).

 

Szóval: értem az igényeid, de ez szerintem megvalósíthatatlan.

 

Előzmény: padisah (26355)
padisah Creative Commons License 2021.12.31 -2 0 26355

Nem ennyi autóra készült anno a város, különösen a belváros. A jó közösségi közlekedés elengedhetetlen szükséges rossz a belvárosi/nagyvárosi területeken, mert egyszerűen nem fér annyi autó, amennyire igény van. Ahogy fent is írtad, több az igény, mint a hely.

 

ezzel a kiegészítéssel elfogadható, viszont ennek is van egy implikációja, ami sokadik válaszban is visszatér:

- a belvárosban - mivel nincs hely minden helyi autós igény kielégítésére sem - szelektíven kell olyan autó(s) ellenes intézkedést hozni, ami az ottani autóhasználatot szorítja vissza

 

jelenleg, és ez a te válaszaidból is visszaköszön, ennek pont az ellenkezője történik, a helyi (kielégíthetetlen) autóhasználati igényeket premizálja a rendszer (parkolási kártya, magas parkolási díjak, átjárhatatlan utak), a kívülről érkezők átmeneti autóhasználati igényei rovására

 

össztársadalmi szinten olcsóbb az autósokat kiterelni a külső kerületekbe, mint a belső kerületekben annyi parkolóházat építeni ami lefedi a potenciális igényeket

 

ahogy emelkedik az egy főre jutó gdp és a fizetések, az autóhasználatra vonatkozó igény is vele fog emelkedni, és ezt nem lehet a szőnyeg alá söpörni, vagy egyszerűen betiltani

 

Előzmény: névtelen (26354)
névtelen Creative Commons License 2021.12.30 -1 4 26354

Nem véletlen más az ára egy belvárosi ingatlannak és egy kertvárosinak. Nagyon más. Nem csak az "építményt" veszi meg, aki megveszi, hanem a helyet is, ahol van.

Aki adott helyen lakik, mindig előnyben van, mert "otthon" van, mint aki oda megy.

 

A másikkal, amit mondtál: "a 4 parkolóhelyre 30-40 lakás is juthat" ez viszont valós gond. Főleg, hogy a szabályok ezt nem követelik meg az építők meg - externáliaként - ha nem muszáj, nem foglalkoznak vele. És, pont így születnek új lakópartok bevásárlási lehetőség, üzlet, közösségi közlekedés stb. nélkül, ami gond és később visszaüt.

 

"önkormányzat [..] érdeke hogy szűküljön a közlekedésre használt felület, ezzel pedig hozzájárul a dugókhoz"

Ez ennél összetettebb. Nem ennyi autóra készült anno a város, különösen a belváros. A jó közösségi közlekedés elengedhetetlen a belvárosi/nagyvárosi területeken, mert egyszerűen nem fér annyi autó, amennyire igény van. Ahogy fent is írtad, több az igény, mint a hely.

Kicsit távolabbról nézve: a hely korlátos erőforrás a belvárosban, sőt: erősen korlátos, tehát erős érdekellentét/ütközés borítékolható. Ezért írtam a prioritás-gondolatkísérletet is korábban (1. helyiek 50%, 2. jogos külsős forgalom 25%, 3. 25% piaci áron elérhető maradék).

 

Nyilván - és ebben vélhetőleg egyetértünk -ennek a megoldása nem könnyű feladat, onnantól kezdve, hogy mi a sorrend és arány.. nem véletlen, hogy a politika sem tud mit kezdeni, mert a megoldás az = sok pénz.

Előzmény: padisah (26353)
padisah Creative Commons License 2021.12.30 -1 0 26353

nem mondanám...

ha én megyek autóval a belvárosba, akkor nekem fizetni kell, neki nem

ha ő jön ide, a kertvárosba akkor neki nem kell fizetnie, és nekem sem

 

tehát nincs jog előtt egyenlőség, neki előjoga van velem szemben, más joga van mint nekem, és ebből anyagi előnye is származik

 

egész konkrétan a parkolóhely használatának az értéke beépül az ingatlana árába, miközben nem nem vette meg az ingatlant ahol az autója áll, és nem is ő aszfaltozta le; legjobb esetben ő maga is kifizette ezt a felárat az ingatlan vásárlásakor

 

de ez most csak a morális igazság része, amiben én vagyok a másik fél,

de ott van ugyanannak a 4-5 szintes lakóház lakásainak a többi tulajdonosa is

egy ilyen ingatlan előtt (pl Hegedűs Gyula utca 13. ker) nagyjából 3-4 autó tud parkolni, miközben a 4 szinten, szintenként 3 lakással legalább 12 lakás van, vagy sokkal több, mert bent körfolyosós udvar van, és a 4 parkolóhelyre 30-40 lakás is juthat

 

tehát pl ők egymással is versenyben vannak a parkolóhelyért, és az autóhasználat jogosságában legfeljebb olyan körülmények különbözőek, mint egy mozgássérült állapot

 

általában elmondható, sokkal peremkerületibb lakótelepekről is, hogy azok építésekor sokkal kevesebb autóra számítottak a tervezők, és messze nincs annyi utcai parkolóhely mint ahány ingatlan, ezt az ingatlanfejlesztők most is előszeretettel elspórolják, illetve igyekeznek áttolni a közre

 

én alapvetően nem gondolom hogy közfeladat lenne az autók tárolásáról gondoskodni, és hogy ezért önkormányzati kötelezettség a közterületen ingyenes parkolást biztosítani a helyben lakóknak, ez kifejezetten magánügy, és mindenkinek ugyanazt a jogot kéne kapnia - ezt persze a szavazati jog eltorzítja

 

ami viszont az önkormányzat feladata, az az utak átjárhatóságának a biztosítása, és ez szemben áll a parkolással

de az önkormányzat nem kap pénzt a közterület közúti funkciójáért, viszont pénzt kap ha fizetős parkolást szervez rá, vagy kiadja éttermeknek, tehát az az érdeke hogy szűküljön a közlekedésre használt felület, ezzel pedig hozzájárul a dugókhoz

 

 

 

 

Előzmény: névtelen (26352)
névtelen Creative Commons License 2021.12.30 0 1 26352

A helyben lakóknak mindig van egyfajta előnye azzal szemben, aki távolról jött, ez így normális.

Előzmény: padisah (26351)
padisah Creative Commons License 2021.12.30 0 0 26351

nyilvánvalóan ezért van ez a mostani rendszer, nem azért mert igazságos, és célszerű

Előzmény: névtelen (26350)
névtelen Creative Commons License 2021.12.30 0 0 26350

Még egy gondolat ehhez: abban a pillanatban ahogy bárki bevezeti a bejárók előnyben részesítését a helyben lakókkal szemben, azt a következő önkormányzati választásokig nem fogják elfelejteni akik helyben laknak és rosszul jártak..

Előzmény: padisah (26348)
névtelen Creative Commons License 2021.12.29 0 2 26349

Szerintem bármi irányba megyünk el, annak nem szabad vállalhatatlan érdeksérelmet okoznia. Az, hogy valaki a belvárosban él és olyan parkolási díjat vezetünk be, hogy ellehetetleníti az életét és a másik oldalon pedig a másik kényelme van, az szerintem nem helyes.

 

Nem értek egyet (személy szerint) a teljes tiltással. Szerintem a helyes egyensúlyt kell megtalálni (és ez nagyon nem könnyű), ami összességében a legtöbb embernek jó, és másik oldalról pedig nem okoz senkinek sem vállalhatatlan érdeksérelmet.

 

Ha több a (jogos igénnyel tartott) autó, mint a hely, akkor azt társadalmi szinten kell kezelni (jogos igénynek kb a lakásonkénti 1 autót tartom, személy szerint, szubjektíven és a belvárosra vonatkoztatva) -> tehát parkolóház, stb.

Ami ez felett, azt pedig egyénileg (plusz parkolási engedély, piaci áron).

 

Az, hogy bárki napi szinten tudjon ingázni a  belvárosba és ott parkolni - ennek a lehetősége is jogos igény, de ez piaci dolog, piaci árral - mert van alternatíva (közösségi közlekedés - még ha ez komfortban alacsonyabb és időben több is).

 

Értem az igényed, hogy kertvárosiként szeretnél kényelmesen parkolni a belvárosban, de egy zsúfolt városban ez nem a legfontosabb igény és nem a legnagyobb érdeksérelem, ha nem  tud megvalósulni. Mondjuk egy belvárosi, kisgyerekes család nem tudja az általad kitalált magas díjat az egy autóra megfizetni, ezért nincs autója, vs. 15 perc helyett 5 perc alatt találsz ott parkolót.

Előzmény: padisah (26348)
padisah Creative Commons License 2021.12.29 -1 0 26348

ez a model ott bukik, hogy több lakás van a belvásorsban mint ahány autónak hely, és még kéne 2x annyi a többi felhasználónak -> ezen parkolóházak építésével lehet segíteni

 

Ezenkívül a másik hogy hamis ez a prioritási lista, mert a helyhasználatban az elsődleges prioritást a közlekedő jármű kell hogy kapjon, aminek ellentmond a sűrű beparkolás. Azzal is, hogy helyet vesz el az úttesttől, ahol közlekedni is lehetne. És azzal is, hogy a parkolóhelyre beállás/kiállás feltart még több autót.

 

tehát igazából a belváros parkolási gondjain is az segítene, ha az ott lakóknak (ingatlant birtoklónak) megdrágul az autó fenntartása, mert nekik is versenyezni kell a helyért a többi szereplővel, nem kapnak kedvezményes vagy ingyenes parkolást (legfeljebb aki igazolt mozgáskorlátozott)

 

ha nekik drága az autó fenntartása, akkor vagy kiköltöznek az autóval együtt, vagy nem erre költik a pénzük, vagy elviszik parkolóházba, mert az lesz az olcsóbb megoldás, nem a lakás alatt parkolni

*****

mivel olyan a belváros autózhatósága amilyen, és erre még a helyiek előjogokat is kapnak, kertvárosiként eszem ágában sincs a belvárosba menni bármilyen tranzakció kedvéért. Ha mások is így állnak hozzá, akkor a belvárosi üzleteknek le fog áldozni, és elkezd a terület gettósodni.

Előzmény: névtelen (26347)
névtelen Creative Commons License 2021.12.29 0 1 26347

A helyfoglalási arányokról ritkán esik szó, ezzel kapcsoltban gondolat: a helyeket úgy célszerű elosztani, hogy azzal a lehető legkisebb érdeksérelmet okozzuk, összességében.

 

Leegyszerűsítve és kiindulásképp: a kezelhető jármű szám legyen a "100%". Nincs megkülönböztetve a használat (haladás)  és a tárolás (parkolás), a 100% az adott területen maximálisan kezelhető jármű szám, közösségi közlekdés nélkül.

Nézzük sorba a jogos érdekeket és arányokat (szubjektív):

1. prioritás: a területen lakók és az ott működő vállalkozások érdeke, hogy hozzáférjenek az egyéni közlekedéshez, mivel a hely korlátozott, így korlátozottan (pl, lakásonként 1 jármű), tehát itt az alapvető mobilitási igényről van szó, nem arról ami "kényelmes".

Ez szerintem 50%, hogy a lakók haza tudjanak menni, a cégek pedig meg tudják közelíteni a telephelyet. (marad: 50%). Ez legyen olcsó vagy ingyenes és mennyiségben korlátozott (jármű db-ra).

2. prioritás: Eseti használók. Azok, akik ügyet intézni mennek, bútort szállítanak, vízvezetéket mennek javítani. Ez - szerintem - 25%. Nem piaci alapú, hanem kedvezményes díj, de ez minden esetben a használattal arányos és csak eseti használat esetén él, napi bejárásra nem.

 

3. prió: a piaci maradék 25%, ami piaci áron elérhető, tehát az ár a zsúfoltsággal nőhet, de nincs korlát.

Itt az ár akár elég magas is lehet, akár 10-100e Ft/hónap napi bejárás esetén.

 

Kérdés, hova sorolódnak azok, akiknek a munkája napi szinten jogosan a belvároshoz ÉS autóhoz kötődik (pl pizzafutár, csomag szállító, élelmiszer bolt áru feltöltő stb).

Előzmény: NAR (26346)
NAR Creative Commons License 2021.12.29 0 1 26346

"miközben (számomra) nyilvánvaló, hogy a belváros helyfoglalási problémáit a belvárosiak autói okozzák (akkor fogy el minden centi hely amikor ők hazaérnek a munkából)"

 

Múltkor a feleségemnek hétköznap munkaidőben be kellett vinnie Belső-Józsefvárosba 10-15 darab 250+ oldalas könyvet. Ez ahhoz már túl sok, hogy csak úgy a hóna alatt villamoson bevigye, ezért autóba ült, bement, keringett fél órát parkolóhelyet keresve, de nem talált, úgyhogy dolgavégezetlenül kellett hazajönnie. Beültem mellé, visszamentünk, parkolóhely továbbra sem volt, de annyi időre megálltam az utca közepén, hogy kiszálljon a könyvekkel, majd mentem 2-3 kört (parkolóhely továbbra sem volt), amíg elintézte a dolgot, majd ugyanúgy az utca közepén megállva vettem fel és jöttünk haza. Nem pont az az érzésem volt, hogy csak munkaidő után fogynak el a parkolóhelyek... Egy másik alkalommal a Kossuth térhez kellett mennünk - mivel néhány évvel korábban a célpont háztömbnél simán találtam parkolóhelyet, ezen felbátorodva autóval mentem. Ezúttal nem volt, 15 perc keresgélés után három utcával arrébb sikerült letenni az autót - utólag belegondolva valószínűleg jobban jártunk volna a HÉV+metró+villamos kombinációval, odafelé mindenképpen.

Előzmény: padisah (26344)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.12.28 0 1 26345

a helyfoglalás nem csak a várakozás idejére szól... hanem menetközben is, különösen dugóban...

Előzmény: padisah (26344)
padisah Creative Commons License 2021.12.27 -1 0 26344

ebből a helyfoglalás problémáját úgy próbálják megoldani, hogy a kertvárosi/agglomerációs lakosok autóját kitiltják, a helyi belvárosi ember meg továbbra is ingyenparkolást kap az ingatlanához, de csak ha rendelkezik ingatlannal, akkor akár többet is, mivel a tőkejószág tartozéka

 

ha csak ott él, és bérlő, akkor viszont viheti az autóját fizetős parkolóba, a városon/parkolási zónán kívülre

 

miközben (számomra) nyilvánvaló, hogy a belváros helyfoglalási problémáit a belvárosiak autói okozzák (akkor fogy el minden centi hely amikor ők hazaérnek a munkából)

 

Előzmény: névtelen (26343)
névtelen Creative Commons License 2021.12.27 0 1 26343

Az externália nem csak a károsanyag-kibocsátás, hanem elsősorban belvárosban a helyfoglalás, a zaj és rezgés kibocsátás is.

 

Én nem autó ellenes ideológiát látok, hanem szimplán ideológiát, napi politikai érdek szerint, és az autózás mögött nagyon erős lobbi érdek van és az autózás ellenesség mögött is(!). Ezért nem az érdemi megoldások vannak terítéken, ami szerintem a legnagyobb baj: érdemi kérdésekről nem lehet beszélni, csak ideológia (érdek) ideológia (szintén érdek) ellen.

Előzmény: padisah (26342)
padisah Creative Commons License 2021.12.27 0 0 26342

én azt látom hogy a csapból is az autó(s)ellenes ideológia folyik, és épp hogy erőszakkal akarják az embereket a tömegközelekedésre terelni

akik egyébként ha csak tehetik, a tömegközlekedésről váltanak egyénire

 

ennek az ideológiának az egyik sarokköve, hogy az autózással járó externáliákat kell hangsúlyozni, vagy éppen a médiában felnagyítani

a média hatalmasakat tud torzítani, és pl a dízel meg az atomenergia externáliáit a valóságosnál sokkal nagyobbnak mutatják be, a megújulóét meg sokkal kisebbnek

 

azt a hamis közvélekedést próbálják generálni, hogy az egyéni autózás valami borzasztóan szennyező a tömegközlekedéssel szemben, ami lehet hogy néhány speciális összevetésben igaz (pl metróval szemben igaz lehet), de a félig/negyedig megtelt eur 0 dízelbuszhoz képest már biztosan nem

 

és alapvetően szerintem a belvárost átszelő 5-ös, hetes buszcsalád esetében sem, akármilyen eur besorolású dízelbuszok is bonyolítják ott a közlekedést

(inkluzíve a metrópótlást is)

 

tehát a médiában az a flag, hogy "közösségi" a dízelmotort egyből mentesítette a szennyezéstől...

 

Akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a szennyezés okozta életminőség romlás konkrétan hogyan áll szemben a jobb minőségű közlekedés életminőség javulásával, és ez természetesen nem mindenkire hat egyformán. pl nyilvánvaló hogy a belvárosban lakásban élők több szmogot fognak szívni mint a kertvárosiak, miközben a tömegközlekedés és autózás közti életminőség differencia meg nekik a legkisebb, és akkor ezen az alapon a belvárosi próbálja a kertvárosi autóhasználatát korlátozni/betiltani. Fordítva azért ilyen reláció nincs, a kertvárosi nem próbálja megtiltani a belvárosinak hogy buszozzon vagy villamosozzon. (és értelemszerűen az autóhasználtát sem)

 

innen most át lehet egyből kötni arra, hogy mik a városrészek funkciói, és hogy ezt milyen irányba érdemes a jövőben alakítani, vagy merre fog magától átalakulni

 

(én elég sokat laktam Bp belvárosi részén is (1. ker, újlipótváros), most kertvárosban vagyok, és sokkal jobb itt, a jövőben meg inkább vidékre költöznék)

Előzmény: névtelen (26341)
névtelen Creative Commons License 2021.12.27 0 1 26341

"egyéni közlekedés/személyautó lényegesen jobb életminőséget és életszínvonvalat jelent."

 

Ez érdekes: igazából valahol a közösségi közlekedés többet "tud": nem kell vezetni, forgalomra figyelni, HA az jó minőségű. Az autózással töltött idő az holtidő. Az már más kérdés, hogy a gyakorlatban nincs/kevés az olyan közösségi közlekedés szolgáltatás, ami verni képes az autót.

 

"Sokkal inkább azt gondolom, hogy ha az életminőségre optimalizálunk, akkor pont fordítva, a tömegközlekedésről kell az embereket az egyéni közlekedés felé"

Ennek a buktatója azon van, hogyha az externáliákat valóban megfizetteted, akkor ez a gazdag kevesek kiváltsága lesz, ha meg nem, akkor annak társadalmi szintű (és fájdalmas) ára lesz.

 

Amit "ködös ideológiának" hívsz, az szerintem az, hogy nem akarják kimondani az egyéni közlekedés extrém externália hatását, viszont szeretnék azt csökkenteni a "tömegközlekedésre tereléssel".

Előzmény: padisah (26340)
padisah Creative Commons License 2021.12.27 0 0 26340

Ahol van rá mód és lehetőség, ott át kell ültetni az embereket tömegközlekedésre.

Ezzel nem értek egyet, meggyőződésem, meg úgy a napi tapasztalat is ezt mutatja, hogy az emberek számára az egyéni közlekedés/személyautó lényegesen jobb életminőséget és életszínvonvalat jelent. Ezt akarják egyesek hatalmi szóval elvenni, mindenféle ködös ideológiákra hivatkozva.

 

Sokkal inkább azt gondolom, hogy ha az életminőségre optimalizálunk, akkor pont fordítva, a tömegközlekedésről kell az embereket az egyéni közlekedés felé ... nem terelni, mert azt nem kell, hanem csak hagyni hogy menjenek maguktól. Lehetőséget biztosítani erre. És egyébként az egyéni közlekedéshez tartozik a kerékpározástól a mikromobilitáson át a motorozás is.

Előzmény: seadxdx (26338)
padisah Creative Commons License 2021.12.27 0 0 26339

ezekkel a felvetésekkel általában egyetértek, különös tekintettel az atomenergiára

 

viszont az akkumulátoros hajtás kifejezetten megfelel a városi személyautózás támasztotta igényeknek, igazából műszakilag jobb megoldás, még a kibocsájtástól eltekintve is, mint a belsőégésű motor, aminek a hatásfoka részterhelésen csapnivaló, a rövid utakon a katalizátor, de még a motor sem melegszik fel az üzemi hőfokára, és a vezérelhetősége sem olyan jó mint az elektromosnak

 

A hibát a törvényi szabályozásoknál ott követték el, ahogyan írod is, hogy a kisautókat bünteti, a gyártók pedig ott, hogy az elektromos autót a belsőégésű motorral hajtott személyautó teljesértékű helyettesítőjeként akarják eladni (és ez a szándék is legalább felerészben a politikából jön), holott a műszaki optimumot egy korlátozott hatótávú, és kisméretű kifejezetten városba szánt elektromos autó jelenti. Lényegében a mai L7e kategória egység sugarú környezetében kellene kiépülnie a városi-egyéni közlekedésnek. Mondhatnánk úgy is, hogy az eddig megismert személyautónak létrejön egy csak-városi és egy csak-országúti változata, ez utóbbiban megmarad a belsőégésű motor, az előbbiben pedig elektromos hajtás van.

 

Mivel a gyártók a nagy hatótávolságot, a nagy teljesítményt, és a gyors tölthetőséget hajkurásszák, a végeredmény elkerülhetetlenül egy városi közlekedésre alkalmatlan túlméretezett, és túlárazott szörnyszülött lesz, amit gazdagok tudnak csak állami támogatásokkal megvenni.

Előzmény: rm40 (26337)
seadxdx Creative Commons License 2021.12.26 0 0 26338

ez újfent egy adalék, hogy a légszennyezést a belsőégésű motorokra fogni nem helyes, tehát nem kizárólag az felelős érte

 

El ne felejtsük, egy lassan ötven éves folyamat eredménye, hogy a járművek légszennyezése ekkora részt ad ki. Katalizátor, ólmozott benzin kivezetése, hatékonyságnövelés, légellenállásra odafigyelés. Ugyan most már azt tartják, hogy egységnyi kibocsátáscsökkentéshez legnagyobb költségráfordítás a gépjárműveknél van, de az ötven évnyi kondicionálás eredménye, hogy a gépjárművek kibocsátására figyelnek az emberek a legjobban.

 

illetve ezen motorok egy részét a tömegközlekedés, teherautók használják, ezért igazságtalan a személyautósokat felelőssé tenni és büntetni

A BKK facebookos oldalán volt pár hete egy kép, hogy BME hallgatói megmérték az szgk-k járműtelítettségét. Ahol van rá mód és lehetőség, ott át kell ültetni az embereket tömegközlekedésre.

 

 

A házak/lakások fűtés és energiahatékonyságának javítása kisebb befektetéssel nagyobb mértékben csökkentené a kibocsátást (bocs, bejglimérgezés miatt fogalmazásom a szokásosnál is vacakabb): szigetelés, ablakok cseréje, gépészet korszerűsítése.

 

Mellé az energiatermelés zöldítésével is sokat lehetne csökkenteni a kibocsátáson, mivel egyre több villamos energiát használunk fel. December elején egy hét alatt háromszor dőlt meg az energiafogyasztási rekord. Bár láthatóan nem törekszenek erre. Pl. a mátrai szénerőmű veszteségeire megy el több tízmilliárd, egy ogy. képviselő meg ősszel hozta fel, hogy hova tűnt el több geotermikus erőműre adott állami forrás.

Előzmény: padisah (26334)
rm40 Creative Commons License 2021.12.25 0 2 26337

másrészt szintén a trend, hogy cserélődnek le a belsőégésű motorral hajtott személyautók BEV elektromosra, aminek a lokális szennyezése a porra és zajra korlátozódik. Ez a trend később - főleg Bp vonatkozásában - , a nyugatról ide öregedő használt BEV-k tömegesebb megjelenésével fel fog gyorsulni. Még később meg olcsóbbak lesznek. Teljesen indokolatlanná válik egy BEV személyautó flottával szemben a légszennyezésre való hivatkozás.

A BEV témának van egy közösségi vs egyéni dimenziója: a BEV technológia arra alkalmatlan, hogy egész nap a városban üzemelő járművet hajtson, mert hatótáv korlátja van, és a hasznos teher helyét (súlyát) foglalja el. Személyautóban viszont, amit naponta 1-2 órát használnak a városi forgalomban remekül beválik, és éjszaka töltve még segíti is a villamos rendszert az egyensúlyban tartásában.

 

A BEV iránti napjainkban megnyilvánuló ideológiavezérelte vakhit nagyjából ahhoz fogható, mint amikor a '60-as években sokan a kereskedelmi űrutazást és más bolygók 2000-re kolonizációját vizionálták. A villamos-energiatárolás kérdése még ma is számos megoldatlan műszaki, gazdasági, sőt világpolitikai kérdést tartogat, s ami kis mértékben, korlátozottan, jogszabályilag totál aszimmetrikusan dotálva működni látszik, az legalább annyira nehezen megvalósítható a (városi-elővárosi) élet teljes keresztmetszetében és nem csak a közületek járművei vonatkozásában. A mikromobilitási eszközöknél pedig azt látjuk, hogy az nem a gépjárműforgalomról, hanem a gyaloglásról terel át embereket, végső soron ugyanúgy növelve a kibocsátást.

Sok szempontból ott tartunk, mint az '50-es években, amikor egyes ideológiavezérelte politikai rendszerek a gazdasági és műszaki racionalitásokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyva ad ki direktrívákat (hányat fialjon a disznó), melyeket az ipar mindenféle trükkökkel tud teljesíteni, mely trükkök végül az eredeti célokkal ellentétes hatásokat ér el. Például a szabályozással kinyírjuk a valóban gazdaságos, alacsony kibocsátású kisautókat, helyükre mégoly zöldnek mondott, valójában a hatalmas tömegük, keresztmetszetük miatt óriási anyag- és energiaigényű SUV-szörnyeket hozunk létre.

Vagy például városon belül sokkal racionálisabb egy elektromos hajtású buszt a hálózat minden pontján folyamatosan táplálva energiával ellátni, most mégis erőltetjük az energia járművön tárolását, mégoly gazdaságtalan (és emiatt környezetszennyező) is az a kis energiasűrűség miatt és akkor még nem is említettük az energiatárolók gyártásával és reciklálásával kapcsolatos súlyos kérdőjeleket.

Sokan kidobnák a nukleáris energiát a villamosenergia-mixből és erőltetnek helyette alaperőműként a Föld nagy részén tökéletesen alkalmatlan megújuló energiával hajtottakat, bagatellizálva az energia ipari mértékű tárolásának egyelőre megoldatlan kérdéseit, befogják a fülüket az energia nagy távolságra továbbításával járó jelentős veszteségeivel kapcsolatos problémákat.

Mára a csillagszeműek kerültek döntési pozícióba, száműzve minden mérnöki tudást és tapasztalatot a stratégiai kérdések közeléből, az "oldjátok meg, nem érdekel, hogy lehet-e és hogy miként" szerepre kárhoztatva őket.

Előzmény: padisah (26327)
NAR Creative Commons License 2021.12.25 0 2 26336

Egy december 24-ei baleset margójára: a Pünkösdfürdő utca - Szentendrei út - Ország út kereszteződést nemrég építették át (kétszer is). A Google Maps műholdképén még a régi állapot látszik, a Street View-n már a jelenlegi. A régi probléma az volt, hogy a Szentendrei útról csak egy sávban lehetett az Ország út és a Pünkösdfürdő utca felé is haladni, az utóbbi van annyira erős forgalmú, hogy a HÉV lámpa meg a 11-es út keresztezése visszatorlaszolja, ezért az előbbi irányban haladók nemes egyszerűséggel a szembejövő sávban kerülték ki a dugót - az átépítés ezt legalizálta. Most az lett a gond, hogy mivel a Szentendrei út - Pünkösdfürdő utca forgalom olyan erős (teljesen lehetetlen időpontokban, mint egy szerda délelőtt is 150-200 méteres sorok szoktak lenni), ezért az Ország út felől balra bekanyarodni elég nagy kihívás. Azt szokták csinálni a sofőrök, hogy van egy autónyi hely a bal kanyar közepében (lásd StreetView kép, ahol a pizzafutár áll), oda szoktak bemenni: így persze a Szentendrei út felől az Ország út felé menő autósok semmit nem látnak, hogy jön-e valaki jobbról - ha tippelnem kellene, a fenti balesetet is ez okozta. Bónuszként a linkelt képen érdemes megnézni, milyen ívet választ a Suzuki is. Lassan jöhet a harmadik átépítés is, hogy a budakalászi kereszteződés mintájára lámpát tegyenek a kereszteződésbe - és talán így a XXI. század harmadik évtizedében azt is sikerül megoldani, hogy összehangolják a HÉV-vel...

NAR Creative Commons License 2021.12.25 0 0 26335

"keresni kellene a technikai megoldást arra is, hogy a városok már szennyezett levegőjét hogyan lehet tisztítani"

 

Nem tudom, létezhet-e erre technikai megoldás, de szinte biztosan egyszerűbb elkerülni a szennyezést. Pl. egy biomassza-erőmű kéményén megfogni a szennyezést, a háztartásba meg meleg vízzel vagy árammal vinni a meleget. Persze a távhő kertvárosokban nem egyszerű, az áram beleiktatása meg lehet, hogy túl nagy hatékonyságvesztéssel jár...

Előzmény: padisah (26334)
padisah Creative Commons License 2021.12.24 0 0 26334

https://index.hu/techtud/2021/12/18/felereszt-a-fatuzeles-felel-a-legszennyezettseg-miatti-rakkockazatert/

 

A tavaly közzétett kutatások szerint Nagy-Britanniában a levegőt szennyező szálló por apró részecskéinek legnagyobb forrása a háztartások fatüzelése, amely háromszor nagyobb mértékben szennyezi a levegőt, mint a közúti közlekedés, annak ellenére, hogy a lakosságnak mindössze nyolc százaléka fűt fával.

...

az éves PAH-szennyezés 31 százaléka főként télen a fatüzelésből, 33 százaléka a dízelből és az olajból, 29 százaléka pedig a benzinből származik. (Athén)

 

a görögöknél azért melegebb van mint itt, szerintem Budapesten összességében több fát égetnek itt mint ott, még úgy is hogy eléggé gázfűtésre/távfűtésre van a Bp fűtése átállítva

 

ez újfent egy adalék, hogy a légszennyezést a belsőégésű motorokra fogni nem helyes, tehát nem kizárólag az felelős érte

 

illetve ezen motorok egy részét a tömegközlekedés, teherautók használják, ezért igazságtalan a személyautósokat felelőssé tenni és büntetni

***********

a fatüzelés és alternatívái között van egy olyan különbség, hogy a fa nettó szén-dioxid szennyezése nulla, míg az alternatíváké nem, az elektromos áram is hordoz fosszilis kibocsájtást, tehát igazából a lokális vs globális szennyezés közötti választásról beszélhetünk, és nem feltétlenül az a helyes (morálisan) ha a lokális szennyezésre fókuszálunk a globális helyett

 

ettől függetlenül az belátható, hogy a városok fűtése fával nem oldható meg, már csak a mennyiségeket tekintve sem

**************

keresni kellene a technikai megoldást arra is, hogy a városok már szennyezett levegőjét hogyan lehet tisztítani

pl. elektrosztatikus porleválasztással, a nagyon frekventált helyeken

nemeza Creative Commons License 2021.12.21 0 1 26333

Covid kapcsán sokkal többet autózok, mint előtte.

Albertfalva - Kőalsó vagy Örs vonalon ketten, köztes megállótól Kökiig egyedül. Ha a feleségem vezet, akkor Népligettől ő megy egyedül az Örsre.

Eza példa azt szemlélteti, hogy nem mindegy hol mérsz.

Ráadásul van egy csomó egyéni vállalkozó, akik viszik a holmijukat - sokszor nem egy laptopról, hanem szerszámokról / edényekről / flipchartos dobozról is szó van.

 

Előzmény: Zabalint (26331)
Zabalint Creative Commons License 2021.12.20 0 2 26332

valójában reggeli csúcsban elenyésző, amelyikben NEM csak a sofőr ül.

Előzmény: Zabalint (26331)
Zabalint Creative Commons License 2021.12.20 0 2 26331

Ha mindenki ilyen módon közlekedne, akkor csak za autók felében ülne egy-egy ember, de valójában reggeli csúcsban elenyésző, amelyikben csak a sofőr ül.

Előzmény: NAR (26330)
NAR Creative Commons License 2021.12.14 0 0 26330

"És valahogy elég sok utas nélküli autót látok a városban csak sofőrrel"

 

Ezzel az a becsapós, hogy ha pl. a gyereket viszem nagymamához, akkor odafelé teli van az autó, visszafelé meg üres - az utóbbi látványból meg könnyű félrevezető következtetést levonni.

Előzmény: ÁsítóSárkány (26329)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.12.14 0 0 26329

De, éppen az elég törvényszerű, legalábbis amíg a kőolajszármazékok jelentős szerepet visznek a meghajtásban.


Az egy másik kérdés, hogy városi szinten a fűtés vs. egyéni gépjárműves közlekdés vs. tömegközlekedés összehasonlításban alighanem még mindig a sok korszerűtlen fűtési rendszer miatt még mindin magasan a fűtés viszi a prímet. Az ezzel kapcsolatos kritikával egyetértek, jó lenne többet tenni a korszerűbb fűtés irányába, hőszivattyútól a kondenzációs kazánon át a faelgázosító kazánokig elég széles a választék.

 

Legjobb tudásom szerint a fejenkénti kibocsátásban a félig telt busz hasonlítható a 4 főt szállító autóhoz, ld. pl.

https://www.unilinkbus.co.uk/travel-bus-help-improve-our-citys-air-quality

 

Nyilván a buszoknál is kerülendő a sok üresjárat, aminek van valamennyi korlátja (külső területek kevesebb utasa), de ezeket a korlátokat ügyes forgalomszervezéssel, rövidített betétjáratokkal bőven lehet kezelni.

És valahogy elég sok utas nélküli autót látok a városban csak sofőrrel, velük az 1/8-ig töltött buszok az összehasonlíthatóak, mármint az EURO6-ot az EURO6-hoz! Tegyük hozzá, nem csak buszból futnak bontószökevények...

 

Előzmény: XNC (26328)
XNC Creative Commons License 2021.12.14 -1 0 26328

"A városon belüli egyéni gépjárműközlekedéssel meg az a fő gond, hogy a levegőminőségen keresztül jelentős rejtett költséget terhel másokra...."

 

Na most a levegő minősége 1 eléggé összetett kérdés.

Nem törvényszerű, hogy az egyéni közlekedéssel az tovább romlana; mint ahogyan azt előttem is kifejtették.

Előzmény: ÁsítóSárkány (26325)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!