A kávé, kávéfőzők és -darálók tudománya és művészete.
Szeretettel várunk kérdéseiddel és véleményeddel, de előbb nézz szét a www.kavekorzo.hu weboldalon, ahol már sok elméleti és gyakorlati tudnivalót összefoglaltunk.
A szimpla szűrőnél az egyenes fal csak annyiban lehetne jó, hogy nem kell hozzá külön tamper. Nagyon régen én is szórakoztam ezzel. Hátránya az ilyen kosaraknak, hogy a pogácsa egészen vékony bennük, ezért még a leggondosabb előkészítés mellett is könnyen csatonásodnak - drága gépek esetében is. Egy keveset segíthet ha updose-olsz azaz egy picit több őrleményt bele téve mintegy kimaxolod a teret amennyire csak lehet. Ezt viszont ki kell tapasztalni. Ha túltöltöd és a víztől megduzzadó pogácsa nem fér el pontosan a szűrő alatt, annak is csatornásodás a vége, főleg, hogy a gépedben százas, hogy nincs OPV, azaz túlnyomás-szelep. Legalábbis a TB1-ben nem volt és a teljes pumpanyomás rákerült a pogácsára. Fontos továbbá, hogy a kar mindig hajszál pontosan ugyanarra álljon.
De mindenekelőtt tanulj meg előkészíteni, rögmentesítés, eloszlás (WDT pl) és tamperolás. Ha csak egy hangyányit is félrenyomod a tampert vagy a legkisebb egyenetlenség marad az őrleményben, azonnal csatornásodni fog. Rakj egy tükröt a nyitott kar alá, akkor látod mi történik és amíg nem válik rutinná a helyes előkészítés, ne is vedd elő a másik kart! Persze könnyen lehet, hogy egyszer csak azt veszed észre, hogy nem is használsz mást a nyitottat mert élvezed a látványt.
Nem ismerem a Hófehérkét, de ha már eldöntötted, hogy ez neked jó akkor minek kérsz tanácsot? Továbbá elnézésedet kérem előre, de a gépről szóló tapasztalati leírásod az valami vegyes felvágottja az üres kínai marketing szövegnek és azoknak a dumáknak amiket facebookos álprofilokról irkálnak eladhatatlan áruk és háromszoros áron kínált aliexpress-es áruk alá - saját maguknak.
Persze megfelelhet belépő szintnek a Hófehérke és mindenki elkezdi valamivel. De az espresso belépő szintje sz.v.sz, nem itt kezdődik. Az megint más kérdés, hogy a Senseo vagy egy kapszulás egyszerűen nem egy kategória még egy ilyen olcsó karossal sem. Ha valaki megszokja a gépet és nem váltogatja a kávét, a minőségi különbség óriási - az utóbbi javára. Ám ha komolyan gondolod ezt a témát, nem sokáig fogsz megmaradni ennél a gépnél.
A Kingrinder K4 közepes és sötét pörkölésű espresso kávékhoz való, jó kis őrlő. A gumija sajnos hamar meg fogja adni magát és kell rá szerkesztened valamit, hogy legyen fogása de maga az őrlő sokáig fog szolgálni téged hacsak nem kacsintgatsz ki a világos pörik felé vagy nem térsz át a filterre kősőbb.
Sziasztok! Saeco gépemben vizes a pogácsa.Pontosabban a zaccfiókban van kevéske víz mindig.Megfigyeltem a leeresztésnél ereszt bele vizet. A főzőegység szűrőjét kitakarítottam tettem új csatlakozó idomot amely köti össze a boiler víz elosztó idomját a kivehető főzőegységgel. Valamint új központi egység pipa idom új központi egység tömítés és minden frissen zsírozva van.
Egy német kávéfőzőgépet láttam valamikor régebben "Barista" néven, 15bar volt ráírva, azt mondták, azért kell, mert a kapucsinóhoz azzal tudnak szép erős tejes habot csinálni.
Sziasztok, DeLonghi ECAM 22110 magnifika kavefozo gyenge kavet csinal a pogacsa szetesik, nem tomor. A daralon mar allitottam de nem segitett rajta. Mi lehet a baja?
Ez így klassz, sok mindent kipróbálhatsz, mielőtt eldöntöd, akarsz-e feljebb lépni. Az "egyszintes" egyszemélyest nem ismerem, az én gépemnek 58-as szűrői vannak, és azok közül az ún. La Marzocco egyadagosat használom: annak a közepébe fér bele kb 9 gramm, és külön 41 mm-es tamper kell hozzá.
Szerintem ilyet vettél, kezd el ezzel, aztán kialakul. Nagyon sokat kell próbálkozni, a tömörítés, a kávé pörkölése, az őrlemény finomsága, a hőfok, meg még egy csomó minden befolyásolja hogy jó kávé lesz-e. Gyakorolni, gyakorolni...
Próbálkozz, figyelj oda, aztán valami csak sikerül. Én is örültem az első jobb ízű kávénak.
Egy kollégámnak újságoltam az új szerzeményemet, értetlenkedett (nagy kávésok vagytok? ez nem lehetett két fillér...), aztán küldött nekem egy képet, hogy 19.900Ft-ét van Szarvasi kávéfőző a Tescoban. Szóval minden csak viszonyítás kérdése.
Ott van a DeLonghi Dedica, 59eFt az árukeresőn, 276 vélemény, 4,6-os osztályzat. Akkor az AVX Hófehérke kb ugyanez a szegmens: belépő az eszpresszó világába. Gondolom, most van aki felhördül, hogy ezek semmire sem valók - nem célom erről vitát nyitni.
Onnan próbáltam megközelíteni: mi az a szint, amivel már elfogadható kávét lehet főzni? Amint írtam, én a bolti őrlésű kávé + kotyogós illetve Senseo felől jövök, ahhoz képest egy nem tökéletes (olasz szabványnak megfelelő?) presszó is óriási előrelépés.
Hibátlan gép még 200eFt-ért sincs, de én azt sem tudom felmérni, az mivel nyújtana többet, mint ez.
Kérdés: ezen a fórumon van-e értelme ezen a szinten diskurálni, vagy aki aktív fórumozó az ennél sokkal feljebb van? Lehet, hogy nincs értelme, én elfogadom azt is, hogy bizonyos szint fölött nem megyünk egy bizonyos szint alá.
Amúgy az AVX Hófehérke és a Kingrinder K4 őrlő megérkezett, eddig nagyon pozitív a tapasztalatom vele:
- sikerült híg és sűrű kávét főzni - tehát van esély a megfelelő lefolyás és mennyiségek megtalálására
- a hőmérsékletet és a nyomást persze nem tudom hogy konkrétan mennyi, ezen segítene, ha hozzáértő tesztelné és elmondaná, képes-e a gép egyáltalán elfogadható kávét főzni. Várom a független teszteket, ha ugyan lesznek
- gyorsan melegszik, meglepően csendes a pumpa
- a főzet kellemesen kávéízű nekem, nem savanyú és nincs az az égett íze, mint a kotyogósnak. Nem vagyok sem ínyenc, sem gyakorlott kóstoló.
- a gép szép és jó minőségű benyomást kelt - a tartósságot majd az idő megmutatja, alkatrészek vannak a webáruházban.
- a gőz meglepően erősnek tűnik - 350ml-es fémedényben gőzöltem 1,5dl tejet, egész jó lett elsőre is. A referenciám a mikróban melegített tej - ahhoz képest óriási előrelépés... A gyerekek is lelkesek, ezzel csináljuk a kakaót :)
Egyelőre ennyit tudok mondani, hátha van másnak ebben a témában (ezen a szinten) tapasztalata...
Teljesen új vagyok a presszófőzés világában, eddig kotyogóst, Senseo kávépárnát használtam itthon - de már nagyon másra vágyom.
Sokat olvasgattam a különböző gépekről Delonghitól a Sage/Breville Bambinon át a különböző AVX gépeken át a Lelit Anna / Gaggia Classic / Rancillio Silvia klasszikusokig - végül elvesztettem az áttekintést, úgy döntöttem, valahol el kell kezdeni és egy kollégám javaslatára rendeltem egy AVX Hófehérke gépet Kingrinder K4 őrlővel.
Még nem jött meg.
Nem vagyok ínyenc típus, egyszerűen legyen elfogadható, se savanyú, se égett ne legyen. Azt is megtudtam, a friss őrlés az alapja az egésznek. Úgyhogy próbálkozom. A Hófehérke teljesen új gép, nagyon minimális tapasztalattal, de úgy voltam vele, annyira megbízom az AVX-ben, hogy megrendelem. Majd a tapasztalat megmutatja, helyes döntés volt-e?
Még azt sem tudom, hogy alakulnak az igényeim, de egy tisztes belépő szintnél nem fogok feljebb lépni.
Amit kérdeznék:
A kínaiak tényleg azt hiszik, 20 baron kell kávét főzni?
Az Aliexpressen fent van a Hófehérke (AVX EM3202) eredeti verziója is - de azért az AVX belenyúlt, pl. került bele OPV is, tehát nem biztos, hogy belül minden azonos.
A leírásban taglalják a 20 báros extrakció előnyeit.
A bemutatóvideón jó hosszú és híg kávét főznek.
Ez valami amerikai kávé lenne?
Nem ismerem ki magam ezen a területen, csak itt visszaolvasva látom, a 9bar OPV fontos dolog, ahhoz képest meglep, a 20 báros reklám.
nekem hasonló lépés volt - némi szerencsével - régebben egy Bezzera BB005. Ugyan kikapcsoltam belőle a mennyiség adagolást és csak karba őrlőként használom, de évek óta szépen teszi a dolgát. Nyilván van ennél feljebb-tovább, de ez legalább elfért a konyhában és annak idején nagyon baráti áron adta egy kávés kolléga.