Keresés

Részletes keresés

Povi_ Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3622

Úgy tűnik, játék és demo írásnál kénytelenek vagyunk megkerülni a szabványos exos hívásokat, átírni a megszakítást stb.

Ami szerintem annyira nem nagy baj.

Zozo, az exos23-ban mennyire változtattál az eredeti rom-on? A belépési pontok ugyanazok maradtak? (pl. joy olvasás miatt kérdezem...)

Mennyire más a rendszerszegmens? (változók címei stb.)

Povi_ Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3621

Szerintem ez egy értelmes dolog lenne: új vdump, ami a ma használt színes nyomtatókat tudja kezelni...

 

hardver: mp3 lejátszó? c64-re már van! :-) Lenne egy mp3: device, és szövegszerkesztés (e-mail írás...) közben lehetne EP-n zenét hallgatni!

Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3620
"Szóval fáj látni, hogy tökéletesen hiába fáradoztak vele."
Ezzel egyet tudok érteni.
Mondjuk ha kicsit erőteljesebb vasat (Enterprise 2006 :-) sikerülne tolni az EXOS alá, akkor használhatóbb lenne :-)
Előzmény: tigrian (3615)
tigrian Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3619
Ajjaj, ezekszerint mégsem világos.
Képzeld azt, mintha a programod ORG 0-val lenne fordítva. A file-ban így is van, minden cím 0-hoz képest relatív.
Amikor az EXOS betölti, akkor viszont nem a 0000 címre teszi, hanem bárhová.
Ezért az összes címhez hozzáadja azt az értéket, ahova a programod elejét tölti.
Ezt a "modul load" végzi el, a memóriában már az így korrigált értékek lesznek. Betöltés után tehát már minden helyreáll.
Ha pl. 2C34-re tölti be a programot, akkor a végeredmény (a betöltés után!) az lesz, mint ha ORG 2C34-gyel fordítottad volna a programot.
Előzmény: gafz (3613)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3618
Az EXOS a fájl bitjei alapján dönt, azt pedig, hogy milyen jelzőbitek kerülnek a fájlba, az Asmon mondja meg a te utasításaid alapján: ha .CSEG akkor áthelyezhető, ha .ASEG, akkor abszolult, vagyis az a érték amir leírtál.
Előzmény: gafz (3613)
gafz Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3617

Ha a szerény képességű hardware-ből ki akartak csikarni valami értelmeset, akkor kellett némileg software-ből támogatni....

Előzmény: tigrian (3615)
tigrian Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3616
"a számrendszerek keverése miatt"
Hát igen, én is sejtettem, már írás közben, hogy nem egészen kóser.
De adatnak nálam hexa a natív, viszont sorszámként nem láttam még.
Próbáltam kimondani: "0D-edik", nem tetszett :-))
Előzmény: Zozosoft (3601)
tigrian Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3615
Most, hogy egy kicsit jobban belemásztam a hangrészbe, jöttem rá, hogy mennyi-mennyi energiát öltek bele. Eleve burkológörbét SW-ből megvalósítani, queue-t csinálni stb.
A hangrész tekintélyes méretű helyet foglal a ROM-ban, igencsak megdolgoztak vele.
Szóval fáj látni, hogy tökéletesen hiába fáradoztak vele.
Előzmény: Zozosoft (3597)
Povi_ Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3614
Nekem a jó kis epson 3,5"-os fdd-n még jumperelhető, hogy b:-nek, vagy a:-nak láttassa magát!
Előzmény: Zozosoft (3609)
gafz Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3613
És az exos hogy dönt? Ha az érték 4000h-nél kissebb, akkor módosít, ha nagyobb akkor helybenhagy?
Előzmény: Zozosoft (3601)
Povi_ Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3612

Igen, meg lehet, én is megcsináltam, csehszlovák pisztolpákával... (bár az igaz, h két EP-m van, így neki mertem vágni, ha valamiért elrontom, még marad egy)

 

Végre működik a programom. Az volt a baj, hogy a saját megszakítási rutinomból nem szabad exos-t hívni, valami hiányzik a rutinomból (lehet, hogy az 1-es lapot is el kellett volna mentenem?)

 

Mondjuk így jobb is, mert képernyő törlésnél, nem áll meg egy kicsit a hang (az exos hívás ugye az elején csinál egy DI-t). Most saját képernyőtörlő rutinom van, ami 20h-val tölti fel a videomemóriát.

 

emulátor-hiba: a joystick olvasást CALL 0EFD7H-val csinálom (3-as lapon a ROM0 van), így ki tudom kerülni az EXOS hívást (joy olvasás). Na és az emulátoron ez nem működik. Hasonló hibám már volt, amikor a spectrisben a külső joy olvasást eredetileg a portok olvasásával csináltam meg. Ha emlékeztek rá, írtam is akkoriban, hogy igazi ep-n működik ext1-el, emulátoron meg nem.

Előzmény: MrPrise (3605)
Spidermans Friend Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3611
Tápom sajna csak egy van. Illetve van egy Spectrum tápom is, azzal is működött a gép, de hosszabb ideig nem használtam vele. Kipróbálom, baja nem lehet...vagy igen?
Előzmény: Zozosoft (3610)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3610
Le is fagy a gép? Akkor szinte biztos, hogy a táp. A tápfeszültség ingadozása egyébként a modulátor működését is befolyásolja.

Ha jól emlékszem 1-2 hónapja Gafz kollégának volt hasonló problémája, neki is a tápja volt rossz.
Sajnos az EP tápokban szeret egy idő (10-20 év :-) után kipusztulni az egyenírányító, ennek első szakasza az ingadozva leadott fesz...
Előzmény: Spidermans Friend (3607)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3609
Rögtön aktualizálnám is a milyen floppyt leírást :-)
Bármilyen PC-s floppy használható, de oda kell figyelni pár dologra:
PC-n minden floppy B: meghajtónak van jumperelve, így a kábelben pár drót megtekerésével oldják meg az A: és B: megkülönbeztetését.
Régebbi floppykat oda lehet jumperelni amelyiknek EP-n használni akarjuk (A:-D: tetszőleges, floppyn lehet a jelelölés A-D, vagy 0-3, vagy 1-4), sajnos az utóbbi 7-8 évben gyártott meghajtókról már hiányzik is a beállítási lehetőség, ezeket vagy B:-nek használjuk, vagy a szalagkábellel kell játszani.
180,360,720-as meghajtókkal nyílvánvalóan semmi gond. 1,44-es simán működik 720-asként, 16Mhz-re turbosított WD-vel pedig 1,44-esként is. (Arra kell figyelni, hogy ha DD-s kislemez hiányában HD-s lemezt akarnánk 720-asra formázni, akkor szigetelőszallaggal ragasszuk le a "méretlukat", azt ami az írásvédelmi lukkal átellenben van.)
1,2-es meghajtókkal van némi gond, mivel ezek eltérő fordulatszámúak (360 rpm, a normál 300 helyett). Az ősi meghajtókat át lehetett jumperelni 300-as fordulatúra, így akkor lehetett használni 720-asnak. Hogy egy ilyen átjumpereltet 1,2-esnek használjuk, ahhoz 13,3333333Mhz-re turbosított WD kell.
Ha nem átjumperelhető az 1.2-es floppynk, akkor 720-asnak csak 9.6 Mhz-re turbosított WD-vel lehetne használni, ekkor az 1.2-es módhoz 16 Mhz-es WD kell, mint ahogy az 1.44-eshez is.
Előzmény: MrPrise (3606)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3608

Ha töltéshangra vágysz (amit meg tudok érteni! :-)), akkor ott az EPTE.

 

Előzmény: Spidermans Friend (3607)
Spidermans Friend Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3607
Igen, pontosan ezt produkálja. Már bekapcsoláskor sem tökéletes a kép, piros vagy kék pöttyös, néha kicsit, néha jobban, és fokozatosan kezd elromlani, váltogat FF-be és vissza, aztán ugrálni kezd, végül futni. Ez kb. másfél óra alatt megy végbe.
Tudom, hogy a modulátoron csvarhúzóval utána lehet állítani, de mire leszedem a fedelet, lefagy a masina.
De tulajdonképpen nem olyan nagy baj, az EP-t igazából csak a töltéshang által okozott nosztalgiaérzés miatt használom, azzal az ürüggyel, hogy a programjaimat átviszem kazettáról PC-re, hogy az emu megegye őket:) Arra meg van két gép, legfeljebb óránként cserélem őket:)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3606

Hm. Érdekes, hogy szinte minden téma benne van az EnterFace első számában amiről mostanság itt szót ejtettünk.

Milyen monitort lehet használni, floppy-k, de még midi is :-)

 

Előzmény: MrPrise (3605)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3605

Az Enterpress-ben található leírás alapján meg tudja a composit kimenetet csinálni egy igazi EP-n az is aki amúgy nem pákával a kezében alszik el és kel fel? ;-)

 

Előzmény: Zozosoft (3603)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3604
Van egy Spectrumom is, abba is gyorsan bele bütyköltem egy composit kimenetet, elkerülendő az RF-et :-) (ott alapból csak RF van)
Előzmény: Zozosoft (3603)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3603
Na igen az RF jel használata az első amit el kell kerülni :-)
Anno már a Junoszty tévénkre is csináltunk composit video bemenetet :-)
Mondjuk színes megjelenítőknél gond, hogy az EP alapban csak monochrom composit jelet tud. Némi forrasztgatással lehet bele színest bütykölni.
De legcélszerübb, és egyben a legjobb minőségű az RGB jel használata (Ehhez SCART csatlakozó kell a tvre/monitorra).

Előzmény: MrPrise (3599)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3602
Én az EP kézikönyvből tanultam meg a BASIC-et, utána pedig az Entepressből az assembly-t. Régi szép idők!
Előzmény: Zozosoft (3577)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3601
Ez egy picit félreérthető lett a számrendszerek keverése miatt :-)
Tehát:
Ha tehát a programodban a 13-ik byte-ot címzed, akkor 000DH lesz (a modulban).
Amikor az EXOS betölti a modult, akkor a programodat ahova tölti, ahhoz képest 13-at ír helyette. Ha tehát 3C12H-n kezdődik a programod, akkor 3C1FH lesz.
Előzmény: tigrian (3593)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3600
Odébb megy=elhangolódik, tehát máshol jön be az EP "adása"
Előzmény: MrPrise (3599)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3599

Ha elromlás alatt azt érted, hogy odébb megy és emiatt a kép minősége romlik, akkor az ahogy én tudom azért van mert a gépben lévő modulator nem a legstabilabb. Úgy emlékszem az Enterpressben olvastam erről.

Anno nekem akkor volt a legjobb a kép mikor nem volt a adás a királyi tvben (akkor még csak 1 csatorna volt és hétfőn nem volt adás :-))

Előzmény: Spidermans Friend (3595)
MrPrise Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3598

Egyik ismerősöm egy "production" ftp szerveren játszotta meg ;-)

Nem kevés cucc lett oda... A userek meg szidták, hogy miért nem megy?

Persze hogy a valós ok, nem volt publikus :-D

Előzmény: tigrian (3587)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3597
"A gyakorlat persze ellentmondhat."
Én is ellent akartam mondani, de gondoltam a zenészek jobban értenek hozzá :-)))
Előzmény: tigrian (3594)
Zozosoft Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3596
Mit jelent, hogy elromlik?
Legvalószínűbb, hogy táp... mindkét gépet ugyanazzal a táppal próbáltad?
Előzmény: Spidermans Friend (3595)
Spidermans Friend Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3595
1,7-es Celeronom van.

Másik kérdés: miért van az, hogy az EP képe egy idő után elromlik? A melegedés miatt? Ezt tuneren és tévén is műveli, mindkét gépem.
Előzmény: MrPrise (3562)
tigrian Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3594
Kis korrekció így lefekvés előtt. :)
Csak 25 hangot tud tárolni, hangcsatornánként. Nincs sok értelme tehát előre kiküldeni sok hangot.
Belátom, sokkal-sokkal macerásabb, mint a HW-t direktben piszkálni. Még az is lehet, hogy sokkal lassabb is (az elviselhetőnél). Mégis, elvileg ez a helyes út. A gyakorlat persze ellentmondhat.
Előzmény: tigrian (3588)
tigrian Creative Commons License 2005.12.14 0 0 3593
Hogy valódi választ is adjak:
A "relloc" érték ilyenkor a program elejéhez képest relatív.
Ha tehát a programodban a 13-ik byte-ot cłmzed, akkor 0013 lesz (a modulban).
Amikor az EXOS betölti a modult, akkor a programodat ahova tölti, ahhoz képest 13-at ír helyette. Ha tehát 3C12-n kezdődik a programod, akkor 3C1F lesz.
Remélem, így már érthető.
Előzmény: gafz (3591)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!