Keresés

Részletes keresés

Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55473

Akkor sajnos passz...

Bónuszként, akvárium berendezéséhez egy kép, egyszerrű akvárium ugyan, de talán tudod

használni.

stubo Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55472

Cseréltem rajta a műanyagcsövet is,szét szedtem,át fújtam,nem látok hibát már amennyire értek hozzá.

A fej forgatható,ki húzható,a nyomás van a gyenge és az erősebb de semmi levegőztetés,csak szájjal fújva.

Sajnos nem tudom hogy mit tud ez a szűrő,és hogy kellene a levegőztetést nyomnia.

Csak a hozzá szólások és a gyári leírás alapján vettem meg.

Vödörbe is beleraktam,de semmi.

Előzmény: Tapivara (55471)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55471

Ha kisebb vízforgatásra is le lehet szabályozni, akkor talán le van szabályozva.

Ha nem ez a probléma, akkor talán a légbefúvó /nem a hajlékony/ :) van elfordulva.

A harmadik poénomat Tacsigazda már ellőtte.  :)

Előzmény: stubo (55467)
stubo Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55470

Sajnos sehogy nem nyomja,éppen a víz alá engedve sem nyomja.

De reklamálni nem tudok ezért,mert azt mondták,hogy ez nem hiba.

Előzmény: Tacsigazda (55469)
Tacsigazda Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55469

Az EHEIM szűrőt a vízfelszín közelében kell elhelyezni akkor nyomja csak a levegőt.

Előzmény: stubo (55467)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55468

Feltételezem, Anci-nak való táppal eteted, és elég rosthoz is juthat, ez esetben talán valamilyen 

bélféreg gyanúsítható, kivált ha ezt megelőzően előfordult fehéres, esetleg nyálkás, és

túlságosan vékony, hosszú fonálszerű ürítés.

Előzmény: szmeagol (55463)
stubo Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55467

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni EHEIM PICKUP 200 belső szűrővel.

Ma üzemeltem be az új szűrőt,de a levegőztető funkciója nem megy,pedig a megfelelő szinten van berakva.

Ha bele fújok a levegőcsőbe,akkor nyomja a levegőt.

A képen üzemben van,de levegő nulla.

Aquvanova 1800 okádja a levegő,pedig 30 cm levegőcső van rajta.

Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55466

Köszi, ez nagyon jó infó!

Előzmény: Nibiru (55464)
stubo Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55465

Megtaláltam az 55438 hozzászólásodban a válasz,igazad van nem figyeltem,elnézést.

Vissza olvasok a tápoldatra is.

Köszönöm.

Előzmény: Őszinte Ököl (55459)
Nibiru Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55464

Szia,
Anno nagyon régen egyike voltam az első "légpumpa megvetőknek". :)  De nem másoktól vettem át hanem saját tapasztalataim alapján álltam le a használatukkal. Akkor akvakertészet még nem is létezett, legalábbis itthon biztosan nem. Az egész onnan indult, hogy egyrészt mindig is utáltam a pumpák hangját, másrészt természetellenesnek tartottam, hogy buborékok táncolnak a vízben. 
Nem tudom idővel hogyan terjedt el, de biztosan nem arról van szó, hogy egyesek a növényeseket akarták majmolni.
Szerintem az akvaristák szépen lassan rájöttek, hogy megfelelő vízdinanamika mellett megtörténik a szükséges gázcsere és feleslegesen zúg az a vacak a lakásban. A csepegtetős szűrők megjelenése kb. 25 éve volt az első olyan változás aminél még nyáron, melegben sem volt szükség a pumpára. Nekem is működött ilyen néhány évig és bár nagyon jó tapasztalataim voltak vele, visszatértem a vödrös Eheim-hez mert túl nagy mennyiségű párát nyomott a ház légterébe és orrba-szájba elkezdtünk penészedni télen miután nyílászárókat cseréltünk. 
Az egyik esőztetővel megnyomom a felszínt ahogy régen, és nem kell levegőztetni. Egyedül nyáron, amikor bent nagyon felment bent is a hőmérséklet és a víz a normális tartományon túlmelegedett, na akkor és csakis akkor kapcsoltam be a pumpát. Figyelmezető jel amikor a kopoltyút túl nagyra nyitják a halak és szaporán lélegeznek. Az ilyesmi azonban rendkívül ritka, 3-4 évente ha előfordul.
Költözés van kilátásban amit előre tudtam ezért hagytam a halakat kiöregedni az akváriumból, de volt hogy 25-30 afrikai sügér éldegélt nálam levegőztető nélkül 540 l-ben.fűtés 

De mondok még valamit. Nem tudom hogy másoknál hogy van és nem is tudom az idejét mikor néztem be ide utoljára, de nálam fűtés sincs az akváriumban már nagyon rég. Bent van a cekász biztonság kedvéért, de szerintem vagy 20 éve ment utoljára. Pedig a házban csak 20 fok van a földszinten. A szűrők hulladékhője emel a vízhőmérsékleten 3-3.5 fokot, és ennyi. Ez is alatta van a szabványosnak, de a sügereim köszönik szépen nem reklamáltak. 

Előzmény: Tapivara (55449)
szmeagol Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55463

Sziasztok!

 

A képen látható hasi puffadásra, végbél körüli duzzanatra van ötlet, hogy mi okozhatja? Kb. 3 napja ilyen az anci, mozog, élénk, enni nem nagyon eszik, és nem is láttam üríteni (korábban jellegzetes, hosszú székletet produkált).

Az akvárium vize érzékszervileg rendben lévőnek tűnik, guppikkal, páncélos harcsákkal van együtt, más halaknál nem látok gondot.

 

warr Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55462

Köszi, pedig vannak itt-ott lyukak pár levélen (vettem plusz káliumot). Amúgy sima wendtii meg brown.

Jaja, tök békés egy betta, senkit nem bánt, a garnélák sem érdeklik :-)

Megpróbàlok majd holnap lőni róla. 

Előzmény: Tapivara (55461)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55461

Nagyon szépek ezek a Cryptocoryne-k, és ha jól látom van egy Betta-hím is az akváriumban!

Nem dobnál róla külön egy képet?

Előzmény: warr (55460)
warr Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55460

Én közben kicsit kiritkítottam a crypto-kat (lehet még fogok kicsit gyomlálni, meg moha is irgalmatlan mennyiség van...). meg lepucoltam a köveket. 

Egy kis kajával előcsalogattam az éhenkórászokat. Ezek állandóan zabálnának... 

 

Őszinte Ököl Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55459

Az 55438. hozzászólásomban ott a válasz a kérdésedre, hogy milyen fénycső és milyen színhőmérsékletű (kelvines) a megfelelő. 

Elég üres az akváriumod. Ha szeretnél bele több növényt, a fény nem lesz elég. Carbo-folyadék és növénytápoldat vagy aljzatba nyomtató táptabletta azért nem ártana. Ha kicsit lejjebb gördítesz, akkor pont olvashatod, az egyes ásványi anyagok hiányát és azok tüneteit, amik megjelenhetnek a növényeken.

Előzmény: stubo (55455)
warr Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55458

Ide azért még férne bőven növény, meg hal, úgy látom :-)

Előzmény: stubo (55455)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55457

Amúgy a Ledeknek is megvan a színhőmérséklete, olyat, hogy hidegfehér, lakberendezők mondanak,

akvaristáknál a színhőmérséklet a megfelelő infó.

Előzmény: Tapivara (55456)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.06 -1 0 55456

Azért az akvárium berendezéssel kapcsolatos tudnivalókra sem ártana kicsit rágyúrnod,

 egy sima 125-ös akvárium is nagyobbnak néz ki, ha csak minimálisan is jól van

berendezve.

stubo Creative Commons License 2021.01.05 -1 0 55455

Szia!

A víz oszlopot elírtam,mert a teljes magasság 70cm,a víz oszlop 65cm.

125cm az akvárium hossza.

Sima fehér neoncsövek voltak benne 1 évig.

Aztán jött a barna alga a növényekre,amit úgy irtottam ki hogy az egész növényt kivettem és átmostam.

Utána vettem egy sima hideg fehér 2 soros led lámpát 120 cm hosszban.

Azóta nincs algám,bár úgy veszem észre,hogy a növények sem nőnek.

Semmiféle tápot nem teszek a vízbe.

Írtad az áramlást is.

A belső szűrőm 1800l/óra,a külső szűrő teljesítménye,3000l/óra.

Milyen fénycsövet ajánlasz,teljesítményre,színre.

Még szeretnék bele több növényt.

Sajnos a xifok meg ettek elég sokat.

Előzmény: Őszinte Ököl (55453)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2021.01.05 -1 0 55454

Elírtam, elnézést: 4x52 Watt (vagy 6x39 watt)

Előzmény: Őszinte Ököl (55453)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2021.01.05 -1 0 55453

Az algásodás nem mindig a fénnyel függ össze. Lehet az erős áramlástól, magas foszfáttartalomtól, alacsony a szén-dioxid szint .....stb. Attól is függ, milyen típusú alga. 

A LED-ek színhőmérsékletben még mindig nem érik utol a fénycsöveket, túlságosan konstans "steril" fényük van. Ezáltal a növények fotoszintézise sem tud teljes lenni, így pedig nem fejlődnek. Elhiszem, hogy menő a LED, csakhogy a fénycsővel sokkal nehezebb mellé lőni. 

Ez a 0,5W/liter egy általános adat, a közepes fényigényre. Attól is függ, hogy milyen fajtájú növényeket tartasz és azokból is mennyit. Minden növénynek más a fényigénye. 

70 cm vízoszlop az azért viszonylag nagy! Jó magas akvárium akkor. Oda bizony 6x52 Watt el kell, ha sok növényed van. Világításnál ugye a vízoszlop sem mindegy, mert minél nagyobb a vízoszlop annál nehezebb megvilágítani az akvit. 

Ilyenkor szokott még az a probléma is előfordulni, hogy a magasabb akviban a magasabbra növő növények is magasabbra nőnek, és az alacsonyabb növények fölé nőnek, így az alacsonyabb növények pedig nem kapnak annyi fényt. Nem csak a magas vízoszlop végett, hanem mert a fölé növő másik növény is elveszi tőle a fényt. Persze itt attól is függ, hogy hogyan vannak a növények ültetve. 

Tegyél be ide egy fotót az akváriumodról, úgy szerintem könnyebben tudunk segíteni. :)

Előzmény: stubo (55452)
stubo Creative Commons License 2021.01.03 -1 0 55452

Szia Őszinte Ököl!

Az én 500 literes akváriumomba a te ajánlásod szerint 0,5W/liter,

6x40w fénycső kellene a növények miatt?

Idáig 2x39W fénycsövek voltak,és algásodtak a növények.

Most egy kétsoros led világít,és nincs algám.

De lehet hogy az meg kevés lesz a növényeknek?

Pl.a fodros vízi kehely ami eddig nőt mint a gomba,most új telepítés van benne kb.5-10 cm,és semmit nem nőnek.

70cm a víz oszlopom.

Előzmény: Őszinte Ököl (55438)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.03 -2 0 55451

Ez is igaz, pár hsz.-al ezelőtt talán írtam is, hogy mindegy mivel szellőztetünk: esőztetővel,

légpumpával, vagy diffúzorral, mármint a szellőztetés hatásfokát tekintve.

Bár a diffúzor teljesítménye a szűrő beállása után lenullázódhat, az már csak ráadás, hogy túlzott

oxigénfeldúsulást okozhat a vízben. / már amíg működik /

Amúgy én sem porlasztóval akciózok, hanem két szivacsszűrővel, csakúgy pluszban.

Az már sokszor volt platformon, hogy mikor kell mégis a "fent nevezett", :) úgyhogy ennek taglalását

inkább most mellőzném.  :)

 

Előzmény: Őszinte Ököl (55450)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2021.01.03 -1 1 55450

A légpumpa "megvetés" az nem növényes (akvakertész) szemlélet, hanem általános modern akvarisztikai felfogás, teljesen jogosan. A modern külső szűrők esőztetői és a belső szűrők diffúzorai pontosan arra lettek kitalálva, hogy helyettesítsék a légpumpát, ez sikerült is. (oxigén tesztekkel is lett ez bizonyítva) Tengeri akvarisztikában is anno légpumpával működtek a fehérjelehabzók, ma már tűrotorosak, ezért is hatékonyabbak. De édesvízi akvarisztikában is már nagyon ritka a légpumpás szivacsszűrő. Jó az amúgy, csak a motoros külső szűrők kényelmesebbek és praktikusabbak. 

 

Ahogy korábban is írtam vannak speckó akváriumok ahova kell a légpumpa. Szóval megszűnni nem fog a légpumpa gyártása. 😁 Mert egy normális akvaristának van a főakvi mellett egy kisebb karantén vagy nevelő akváriuma is, oda meg tényleg muszáj egy légpumpa. 

Mikor még kisállatboltban melóztam, ott sem fogyott már a légpumpa, úgy mint régebben. Persze ott is főleg azok vették, akiknek túltelepített akváriumuk volt, kevés növénnyel vagy növény nélkül. 

 

Amúgy pedig, a növényeket kell jól tartani az akviban. Azt pedig lehet egyszerűbben is. Nem kell hozzá fotonbomba fény, sem CO2-palack, sem hiperszuper ADA táptalaj. Japán és holland akvakertész stílus, módszerek és elvek nélkül is lehet jól tartani növényeket. Hiszen pont a te akvid az egyik jó példa erre, ott is szépek a növények, pedig bőven nem high-tech akvakertész stílusban nyomod. Azok a növények bőven termelnek annyi oxigént (és a guppijaid is elegendő co2-t a növényeknek), hogy ha kikapcsolnád a légpumpát akkor sem lenne semmi gond. 🙂

 

Ugyanez volt az én 170 literes kongólazacos-serpalazacos-gurámis akvim. Sima külső szűrő (Tetra Ex 800) esőztető + Eheim Biopower belső. Anubias, bakopa, tócsagaz, crypto. Semmi táptalaj, semmi extra fény, sima Neptun carbo vagy Easy Carbo volt a carbo folyadék és AquaLine TF Planter tápfolyadék (ráadásul ez magyar gyártású). Ennyi. Légpumpa soha sem volt, mértem oxigén teszttel, oxigén szintet, rendben volt. Nem volt túltelepítve az akvi, de azért kevés hal sem volt benne. 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Tapivara (55449)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.03 -1 1 55449

...És  neked van igazad, ez a levegőpumpát övező megvetés is nem más, mint a növényesektől átvett szemlélet, pedig a levegőpumpa szerintem is alapvető eszköze az akvaristáknak, akik halakat is

tartanak, gyakran nem is keveset, és nem csak egypárat a fotózás kedvéért.

Jók ezek az akváriumok, bizonyítják, hogy igenis van a levegőpumpának helye a mai

akvaristák eszköztárában is.

Előzmény: Nachat (55448)
Nachat Creative Commons License 2021.01.02 -1 0 55448

Én maradok a légpumpáról hajtott szivacsszűrős megoldásnál (matten). Egy 20 w-os pumpáról így egyszerre szűrhetek több (akár 6-8) akváriumot is, összesen kb. 1400 litert. Az akváriumok egy része persze sivár tenyész- vagy nevelőmedence (bennük sokszor talaj sincs vagy csak 1-2 cm vastagságban mosott folyami homok, illetve az Ancistrusoknál néhány faág, kókuszdióhéj, az elevenszülőknél pedig pár tő Anubias, jávai mohacsomó), illetve a 700 l-es díszakvárium. 

Az első fotón lévő 160 l-es nevelőakvárium bal oldalán látható egy szivacstábla (üveglapok közé beszorítva), ami mögül egy "pipán" keresztül áramlik be a légpumpa egyik kivezető csövéből a levegő a vizet fodrozóra állítva. Pár hét-hónap elteltével a frissen kék szivacs szépen bebarnul, megtelik élettel. Idővel persze eltömődik, 1-2 év múlva sor kerülhet a kinyomkodására (persze nem "nyers" csapvíz, hanem az akváriumból vízcserék alkalmával leszívott vízben), hogy aztán ismét üzembe álljon. 

Egy másik (240 l-es) akváriumnál jobb oldalt látható a szivacstábla.

Az 700 l-es ugyanezen az elven működik, csak persze nagyobb a szivacstábla mérete, és rajta keresztül egyszerre akár 3-4 pipa is áthajtja a vizet (még mindig ugyanazzal a légpumpával hajtva, mint ami pl. a feljebb bemutatott 160 és 240 l-es akváriumokba is át van vezetve). A fotón nem látszik a jobb oldalt elhelyezett szivacs, mert előtte vízbe lógatott Epipremnum-hajtások takarják a hasznos, ám nem túl díszes táblát.

És a 700 l-es alatt még van két további 160 l-es, lapos tenyész- és nevelőmedence (főleg albínó Ancistrusokkal), ezekhez is szivacsos szűrés csatlakozik.

 

Nem hangosabb, mint egy belső (vagy külső) motoros szűrő, nem foglal sok helyet. A légpumpát eldugom egy szekrényben (és polifoam-ágyba fektetem, hogy puhán pihenjen), jól viselkedik. Igaz, több méter műanyag légvezeték szükséges, de ezeket tetszés szerint szintén jól el lehet rejteni az akváriumok-állványok-szekrények mentén-mögött.

Tapivara Creative Commons License 2021.01.02 -1 0 55447

Ja, és az egyik legfontosabb majdnem kimaradt: valódi nehézbúvár, aki egy felnyíló gyöngykagyló 

méretes igazgyöngye láttán hevesen bugyborékol. 

Persze mindez levegőpumpa nélkül megintcsak megvalósulhatatlan ábránd lehetne.  :))

Előzmény: Őszinte Ököl (55444)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.02 -1 0 55446

Ezek a leveleken lévő bubik, a Növényesek szerint nem a beoldott széndioxid, hanem a növények által

kilehelt :) oxigén bubijai.

Szerintem a hagyományos halazásban sok gond okozója lehet, hogy koppintjuk a növényesektől

 a minél nagyobb szűrést, ami pl. túlzott vízáramlással jár, a tápozást, a világítást stb, de nyilván

a vegyészkedéstől ódzkodunk, pedig bizonyos dolgok csúcsrajáratása, csak úgy önmagában a 

többi nélkül, amolyan időzített bombaként működik, a kudarc előre megjósolható.

Valahogyan a kettőt, halazást-növényezést kellene egymással összeférhetővé tenni, ami

bőven nem a Növényesek egyes módszereinek átvételét kéne hogy jelentse, hanem önálló

módszerek kidolgozását. Szerintem.

Előzmény: Őszinte Ököl (55444)
Tapivara Creative Commons License 2021.01.01 -1 0 55445

Köszi, viszont BÚÉK !   :)

Ezek a diffúzorok sajnos csak szűrőpucolás után működnek megfelelően, azután ahogy a szűrő

beáll, az áramlás csökken, és a diffúzor elhal.

Előzmény: Őszinte Ököl (55444)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2021.01.01 -1 0 55444

Amúgy BUÉK! 

 

Amúgy van akinek pont tetszik a légpumpás "bugyborékoltató", amúgy is vannak ezek a műanyag levegőporlasztós dekorációk, például a felnyíló kincsesláda, krokodil kinyitja a száját, vulkán ...stb. :D

De ha azt vesszük a high-tech akvakertészek többsége abba IS gyönyörködik - a szép növények mellett - hogy a CO2-palackból a vízbe oldott szén-dioxid bubik ott vannak a leveleken. Aztán az összkép = fotonbomba fényben + "szódavízben" szuperzöld minden növény. (és akkor még az opti-white üveg, ha olyan az akvi). :DDDD

 

Szóval igen, szubjektív ízlésen/igényen is múlik sok minden. :) 

 

 

Előzmény: Tapivara (55443)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!