Keresés

Részletes keresés

APT Creative Commons License 2020.09.23 0 1 167410

Nem tudok rá válaszolni, próbáld meg megreklamálni, és számolj be róla.. ;-)))

Az én - jogilag nyilván nem számon kérhető - értelmezésem például az ETA specifikációira az lenne, hogy hétköznapi esetben statisztikailag megalapozottan reménykedhetsz abban, hogy a megadott "átlagos" eltérésre vonatkozó számokon belül tud maradni az órád, de számon kérni, érte "asztalt verni" szintén normál, semmi extrémet nem tartalmazó hétköznapi használat mellett a második számot lehet.

Pihent agyú gyűjtőtársak végeztek olyan méréseket, ahol komoly, igényes, kronométer minősített órákat (Rolexeket, Breitlingeket, Omegákat) extrém igénybevételeknek tettek ki, légkalapáccsal, rázógéppel használták őket órákig, autó kerekéhez kötözve mentek velük - és bizony órák alatt össze tudtak velük hozni rendre perces eltéréseket. Amiben semmi csodálkoznivaló sincs, egyszerű fizikáról beszélünk, ha egy lengőrendszert meg akarunk mindenáron zavarni - akkor azt meg is tudjuk tenni, semmiféle elvi akadálya sincs...

Nem lehet elégszer leírni: akinek tényleg szívfájdalma a pontosság - az ne mechanikus órában gondolkodjon. Az egymillió eurós Patek Sky-Moon Tourbillonból sem tudnak kicsiholni napi 8-10mp-nél jobbat, nem is ígérnek ilyet...

Előzmény: Hokedli83 (167407)
APT Creative Commons License 2020.09.23 0 1 167409

Egyrészt igen. :-))

Másrészt, azért - minden malícia nélkül írom - tegyük ezeket a dolgokat rendben: ha egy mechanikus óra napi 20mp szórással jár - akkor az azért 2 tízezrelékes pontosság, az olyan, mint ha egy méteres rudat folyamatosan 0.2mm pontossággal méregetnél meg - ami persze messze nem a mai technikai lehetőségek határa - de azért ez egy nagy pontosság. Ennél valójában nincs nagyobb relatív pontossággal megmunkálva egy kiváló minőségű és tartós belsőégésű motor egyetlen alkatrésze sem (sőt, a legtöbb meg sem közelíti ezt a pontosságot, csak néhány ponton lehet ilyennel találkozni, jobbal nem nagyon).

És azt is tudomásul kell venni, hogy egy kommersz mechanikus órától ez egy jó eredmény. Ennyit tud.

Sajnos mára "nagyon el lettünk kapatva", mindenki megszokta, hogy praktikusan teljesen pontosnak tekinthető elektronikus időmérők veszik körül - de ugyebár a valóság az, hogy még a mechanikus órákra vonatkozó kronométer-szabvány is a +6/-4mp-es napi szórási tartományban maradást követeli meg - nem véletlenül, ez az, ami reálisan elvárható. Véletlenül különösen jól sikerült, vagy nagyon drága, sokat hangolgatott órák tudhatnak többet, stabil (ingás) nagy órák simán hoznak még sokkal jobbat is - de mégis mindig tartsuk szem előtt, hogy ha igazak lennének azok a legendák, amelyeket itt lelkes gyűjtőtársak esetenként terjesztenek az ő stabilan heti 1-2mp-et eltérő automata karóráikról - akkor nem tarolta volna le anno a piacot az a kvarcóra - amiből szintén csak a drágább, igényesebb, "VHP" kivitelek tudnak ténylegesen ennyit vagy jobbat, az átlagos kommersz kvarc karórától a havi 20-30mp eltérés teljesen elfogadható, a 10-15 már jó eredmény...

Egy napi 15-20mp-es járáseltérést azért ne tituláljunk "összevissza járásnak" - vagy, ha igen, akkor marad a DCF karóra, arra nem lesz panaszunk... ;-)))

Előzmény: belopack (167406)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167408

Na szóval teljes felhúzása után 10 és 60 perc közötti intervallumon 😀

Előzmény: Hokedli83 (167407)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.23 0 1 167407

Ha már mérnöki szemmel nézzük, akkor szerintem a megengedett legnagyobb eltérésnek sincs ilyen formában értelme. Vagy az tudjuk hogyan mérik? Miyota werk specifikációban pl az szerepel, hogy "Measure within lapse of 10~60 minutes from full winding", azaz teljes felhúzása után 10 és 60 percen keresztül kell mérni. Ha én pl irodában hordom az órát, ami miatt sokat lesz jóval 100% járástartalék alatt és így a megadott intervallumon kívül esik a járáseltérése akkor reklamálhatok?

Előzmény: APT (167405)
belopack Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167406

Tehát ha nincsen mázlim ugyanúgy össze vissza jár mint a seiko? Ne már. Mert ugye nem az a baj ha konstans késik vagy siet hanem ha egyik nap 20 mp a másik nap 5mp. Vagy -5.

APT Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167405

Ebben az a szomorú igazándiból, hogy lássuk be őszintén - ez a specifikáció az ETA részéről (pláne egy ilyen, a precizitásról szóló iparágban) egy marketing-bullshit. Ha jobban utána nézel (én megpróbáltam), egyszerűen nincs definiálva sehol, hogy mit kell érteni ez alatt az "átlagos" jelző alatt, ergo ez mérnökileg értelmezhetetlen, kitalálhatok rá többféle statisztikai metódust, de a pőre valóság az, hogy az átlagos felhasználó ténylegesen, mint ígérettel kizárólag a második, a megengedett legnagyobb napi eltérésre vonatkozó definícióval számolhat. És ne is számoljon azzal, a többi csak kamu, propaganda - amiben elvileg biztos lehet (és adott esetben meg is reklamálhatja jogosan), az a második adat.

Megjegyzem - a Seiko kizárólag ezeket adja meg. Sajnos sokszor ezeket is épp, hogy csak teljesíti, bár azért az ETA esetén is igaz, hogy az alap kivitelek (az egyszerű nikkel billegőjükről felismerhetők) esetében az a +/-30mp bizony már észrevehető, és ez praktikusan két nap között maximum egy perces eltérést is megenged, mindenesetre egy ilyen szerkezetnél mondjuk egy heti öt perces eltérés még nem elégséges ok a reklamációra, de még a Top Grade kivitel is belférhet két percbe - ez van...

A gyakorlatban persze a legtöbbször ennél tudnak jobbat, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy ha mégsem - hát, így jártunk...

Előzmény: pacs_425 (167402)
belopack Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167404

Hosszú távú átlag? Akkor azt jelenti egyik nap siet, a masik nap késik? Na az nem olyan jó. Mondjuk ha be lehet lőni heti 40mp-re akkor végülis...

Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167403

Szerintem itt egy werkről van szó, ami hosszú távú átlagban +/- 12 mp/napot tud, de lehetnek olyan napok, amikor átlag felett van, de akkor se több mint +/-  30 másodperc. Így ha van egy werked, ami számlappal felfelé +20 másodperc, de hordva +8, akkor az a specifikáción belül van.

Előzmény: pacs_425 (167402)
pacs_425 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167402

Az hogy hány pozícióban adjusztált, az azt jelenti, hogy ennyi pozícióban vizsgálták a werket.
Ennél szerintem nincs nagy tere az adjusztálgatásnak, egyből frankót gyártanak. Régen még volt:
http://www.pocketwatchrepair.com/how-to/adjustment.php
Minél több adjusted, annál jobb :)

Szerintem a megadott értékek azt jelentik, hogy pl. ha fogsz egy taliga standard 2824-es szerkezetet, az összes werk átlagban +/- 12 mp. eltérésű lesz naponta, de közülük a legrosszabb sem fog +/- 30 másodpercen kívül kerülni 24 óra alatt. Aztán majd ha nem jól gondolom, a tájékozottab olvtársak kijavítanak.

Előzmény: belopack (167401)
belopack Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167401

Ezt úgy kell érteni, hogy a top grade esetében 5 különböző pozíciók között az eltérés +-4mp és a napi ingadozás mondjuk hátlappal lefelé +-15mp?

pacs_425 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167400

"az ETA-ból is három minőségi kategória van"

A 2824 esetében négy:

The Different Grades of the ETA 2824-2

1. STANDARD GRADE: This grade is adjusted in two positions, specified with an average rate of +/-12 seconds per day, with a maximum daily variation of +/-30 seconds.
  2. ELABORATED GRADE: This grade is adjusted in three positions, specified with an average of +/-7 seconds per day, with maximum daily variation of +/-20 seconds.
  3. TOP GRADE: This grade can be adjusted in 5 positions, specified with an average rate of +/-4 seconds per day, with a maximum daily variation of +/-15 seconds.
  4. CHRONOMETER: This grade, unlike the others, is always serial-numbered as a result of the requirement of the certification authority. It is also the grade that must meet strict standards prescribed by the COSC (Contrôle Official Suisse des Chronométres - Official swiss chronometer testing institute)

https://www.dwiss.com/blogs/news/eta-caliber-2824-2

A legkönnyebb az ütésbiztosítás alapján megkülönböztetni őket, a jobbakban (top & kronométer) Incabloc van, a többiben Novodiac.

Incabloc:

Novodiac:

Előzmény: belopack (167395)
belopack Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167399

Na hallod... Most, hogy említetted megnéztem ezeket a steinhartokat és ezek is tetszenek. 

Eredetileg az "órabirodalom" honlapjan epos sportive sorozat, edox skydiver meg korabban az oris big crown modelljét néztem. De annyira nincsen konkrét mert a szempontok még valtoznak. 

Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167398

Már 500 körüli órákban is gyakran elabore ETA-van. Ezer körül szinte biztosan az van benne. Hogy konkrét példát mondjak, a Steinhartokban elabore ETA szokott lenni anno amikor még hozzáférhetőek voltak az ETA werkek "külső" cégeknek. Van konkrét óra amit nézegetsz? Talán ki tudjuk nyomozni mi van benne.

Előzmény: belopack (167397)
belopack Creative Commons License 2020.09.23 0 0 167397

Tehát ebben az 1000 eurós kategóriában az alapot teszik bele?

Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167396

Ha az órában mondjuk 'elabore' (közép) kateóriájú ETA werk van azt általában a gyártó feltünteti, mert úgy többet tud érte kérni.

Előzmény: belopack (167395)
belopack Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167395

Sziasztok, itt elhangzott néhány oldallal korábban, hogy az ETA-ból is három minőségi kategória van. Meg talán olvastam máshol is. Valami olyasmi volt pontosságra írva, hogy az első kategória napi 15mp, a második talán 5mp és a legjobb meg csak annyit írtak, hogy kronometer. 

Honnan lehet tudni, hogy amit megveszek abba milyet szereltek?

A seiko-s észrevételeket simán meg tudom erősíteni mármint felhasználói oldalról. 4r35 van, vadonat újonnan vettem, össze vissza járt,  de volt, hogy 2 óra alatt összeszedett 20mp-et. Ki lett cserélve a komplett, de nem a sajátjára hanem asszem 7s26 ra, most nem jár össze vissza de úgy sikerült most jelenleg belőni, hogy az órásnál a műszeren siet 45mp-et, kézen meg 0-15mp. Ez két év után a legjobb beállítás. 

Készülök venni svájcit, de nem omega meg rolex hanem ilyen 1000euro körül. 

Sokban van eta meg sw200 és éppen ezért kérdezem, hogy mik ezek a minőségi kategóriák mert nem szeretnék befürödni. 

Olyan elvárásom lenne pontosság tekintetében, hogy ha mondjuk sietős az óra akkor egy heten 40mp-en belül tudjon maradni. Hétfőn beállítom, hogy késsen 20-at és vasárnap max 20-at siessen. 

myf Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167394

Köszönöm az eddigi tanácsokat! Erről van szó:

Előzmény: APT (167389)
_BP__ Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167393

Eladtam.

Nálam szépen működött több, mint egy évig, és az előző tulaj sem panaszkodott.

20 éves werk létére szépen ment.

Előzmény: APT (167392)
APT Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167392

Akkor gyorsan add is el, mert már lámpással kell ebből még működőképeset találni.. És nem csak a kapacitorral van baj, mert az kis mókolással helyettesíthető a japánokban is használtakkal - de minden mással is, rotor, kilincsmű, elektronika - pusztul minden, ahogy csak tud... A kapacitor is ritkán húzza 6-7 évnél tovább, aztán rendszerint már reggelig sem jár el az óra...

Előzmény: _BP__ (167391)
_BP__ Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167391

Nem purcant ki, csak ezt az órámat meghirdettem, és a vevőnek csak a werk kellett belőle, ami szépen működik 20 éve :-) Donort keresett egy javításhoz.

Így most van egy tokom és számlapom, és az üres tokba akarok kvarcot tenni, hogy 'játszós', 'vizeskedős' óraként elkezdje a 2. életét :-D.

Az ETA persze nem válaszolt...

Átmérőre az F06.115 és a 06.412 stimmelnek, a szűk keresztmetszet a dátumablak és a mutató tengely átmérő lehet.

Előzmény: APT (167390)
APT Creative Commons License 2020.09.22 0 1 167390

Ez egy igazi "Fradi" (értsd: mindent bele) szerkezet volt az ETA-nál, teljesen egyedi alap-csapágylemezzel, a futómű több akkori - családelven épült - kvarc szerkezet áttételeiből lett összeválogatva, az automatika részben az ETA 2824 elemeire épült, a generátor és elektronika-rész ehhez volt kialakítva.

Egyébként nagyon rosszul vált be a gyakorlatban, csak a probléma volt vele, abba is hagyták, ez a Kinetic-irány a svájciaknak nem ment, bár szerintem a Seikonak, Citizennek sem olyan nagyon, mint azt sejtetik...

Ha egy kipurcant werket akarsz cserélni, akkor szerintem az átmérőben megegyező svájciakkal lehet próbát tenni, de dátumablak, számlaplábak, mutató tengely-átmérők nem biztos, hogy fognak stimmelni. Bár, ha a dátumablak stimmel, a többi talán megoldható...

Előzmény: _BP__ (167388)
APT Creative Commons License 2020.09.22 0 1 167389

A számlap ragasztható is. Van erre kifejezetten alkalmas kis ragasztó-csíkocska (https://www.ebay.com/itm/5PCS-Double-Side-Tape-Adhesive-Glue-Sticker-Watch-Dial-Watch-Repair-Tool/264676905257?hash=item3d9ff91129:g:DPsAAOSw3axeeIZL - nagyon jó !!), de sima, pl: Palmatexes ragasztás is szóba jöhet, csak óvatosan kell eljárni, ne jusson nem kívánatos helyre.

Az elforgó tokgyűrű problémája érdekes, megpróbálhatod rögzíteni azt is ragasztással. Ötlet - rakd össze az órát felhúzótengely nélkül, de úgy, hogy a tengely helyére betolsz egy jó erős, vastag acél csapot, például egy megfelelő átmérőjű, masszív acél varrótűt, amit biztosan nem tud elnyírni-törni a tokgyűrű, vastagabb a felhúzótengelynél, ugyanakkor beleér a szerkezetbe is, és nem engedi így azt összerakásnál elfordulni - így majd be tudod tolni a tengelyt is utána (ennél a werknél "bepattintós" a felhúzótengely, nem kell csavarral rögzíteni, tehát már összerakott állapotban is be tudod tenni).

A számlap nehéz dió, nagyon jó minőségű nyomtatóval, megfelelő alapra (ragasztható fólia) lehet szépet is nyomtatni, de profi számlapot sajnos csak profi eszközökkel lehet csinálni. 

Előzmény: myf (167385)
_BP__ Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167388

Sziasztok

Az tudja valaki, hogy az ETA 205.111 automata quartz werk milyen alapra épült, mi volt az alap quartz werk?

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&2uswk&ETA-ESA_205_111

Illetve lehet-e tudni, hogy melyik kvarc szerkezet rendelkezik PONTOSAN ezekkel a méretekkel?

Nekem az F06.115 és a 06.412 tűnik sanszosnak

https://www.eta.ch/en/our-products/quartz-movements/trendline/eta-trendline-f06115 

https://www.eta.ch/en/our-products/quartz-movements/trendline/eta-trendline-f06412

Köszi

Tsaby Motors Creative Commons License 2020.09.22 0 1 167387

Üdv!

Miért nevetne bárki is egy alkotó emberen?

Számlaprögzítés:

Alternatíva lehet a direkt erre a célra kitalált kétoldalas ragasztócsíkocskák. Ebay-en így érdemes keresni: "Double Side Tape Adhesive Glue Sticker Watch Dial Watch Repair Tool". Kicsit így magasabban van a számlap, de ha a mutatók felszerelhetők tőle akkor nincs gond vele. nagyobb számlapoknál is elég max 3 jól elhelyezett darab. Szerelésnél gond nélkül leválasztható, cserélhető.

Tokprobléma:

Jó lenne pár kép, de szerintem bármelyik ügyes esztergályos csinál hozzáillő tokgyűrűt ha látha mi a gond. Csak legyen ott minden darab.

Számlap:

Csak a fantázia szab határt :o)

Nyomtatható vizes fólia ( a lézernyomtatóhoz való) működhet. Lehet modellboltban kapni matrica lágyító sprayt azzal totál jól besimul száradás után lekezelve. Persze különböző festékanyagok, lakkok együttes használata esetén érdemes előtte összeférhetőségi próbát csinálni.

Egyszerű, de szép lehet szálcsiszolt fém alapra szórt járműipari izzólakk is. Rétegenként sötétedik, így akár ügyes kézzel ún. "sunburst" hatás is megoldható.

Előzmény: myf (167385)
Ritchie87 Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167386

Maximálisan egyet kell értenem minden mondatoddal! 

Előzmény: APT (167381)
myf Creative Commons License 2020.09.22 0 1 167385

Kicsit off, mert semmi svájci nincs rajta, de ez a fórum eléggé él, hátha tudtok segíteni, van valami ötlet.

Amatőr módon egy szkelettált órát "készítek", ebayról vett tokkal, miyota 8N24 szerkezettel, saját számlappal. (nem ér nevetni:-)

már majdnem  összeállt a dolog, de két kérdésem lenne:

1)  van gyári tokkarika, viszont a tok túl magas a szerkezethez. ezt pótoltam vékony plexi körlappal, de amikor rátekerem a hátlapot, már 2x elvágta a felhúzó tengelyt, mert elfordította a tokkarikát... Mivel lehetne "kitölteni" a rést hogy szoruljon is, ne is akadályozza a rotort és ne forgassa el az alsó tokkarikát? (+ adalék: a számlap rögzítése nem megoldott sajnos, lábat nem raktam rá...)

2) a számlappal variálok, először próbáltam por-(hideg)zománcot sütni a rézkörlapra, de nem lett szép, fényes ugyan, de hullámos..., most a rézlapra sprayal ment a festék, ez nem rossz, de az indexekkel bajban vagyok, jó lenne pecsételéssel átvinni, de hogyan, mivel...?. Olyan is készült, és csak közelről gáz, hogy fóliára nyomtattam indexet, rá a rézlapra, alulról festék...:-)

Köszönöm az ötleteket...

Snuffles Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167384

Igen, valóban elég semmiylen szegény, és még csak nem is pontos mindig. Viszont köszönöm szépen a választ! :)

APT Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167383

Valószínűleg eredeti, és a 70-es évek Synchron-tulajdonlású időszakából származó - igazándiból erősen középszerű, "semmilyen" óra, voltaképpen bátran összevethető a korszak orosz óráival is, többé-kevésbé hasonló minőséget képviselhet.

Előzmény: Snuffles (167382)
Snuffles Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167382

Írtam egy nagyon hosszút ide, de elveszett az egész. A segítségeteket szeretném kérni, de nem tudom összeszedni még egyszer az egészet, bocsánat. Másodkézből kaptam egy Doxának látszó karórát, szerettem volna utánanézni, hogy melyik modell, mikor lehet, netán eredeti-e, de nem jutottam sokra, csak jelenlegi Doxa modelleket találtam, külföldi fórumokon meg csak vintage leírásokat. Ez biztos nem vintage, nem antik, szerintem nem is eredeti, de érdekel, mert különben szép. Régen orosz karórákat gyűjtöttem, nem értek azokhoz sem, de kedvtelésből vettemaz évek alatt annak idején kb 15-20-at, a mai napig is szívesen bővítem a kis gyűjteményem, hordom is őket. Tudtok nekem segíteni? Köszönöm szépen előre is!

APT Creative Commons License 2020.09.22 0 1 167381

Nehéz erre mit mondani, mert van benne sok igazság is. A Seiko-t is elérte az a hullám, ami a svájci óraipar nagyjait is mind egy szálig - megpróbálják a márkanévből a legtöbbet kifacsarni, már nem a mérnökök, hanem a pénzügyesek uralják valójában a céget, és ha el lehet az adott márkanévvel adni valami vackot is drágán - akkor ezt meg is teszik.

Nem romlott egyébként a Seiko órák minősége - csak éppen nem is javult, de közben az áruk meg a többszörösére nőtt. Egy újonnan 15 ezerért megvehető Seiko 5-ben teljesen a helyén voltak azok a megoldások, és az a pontosságú szerkezet - ami egy 100-120 ezerért kínált, látványosabban kinéző, robusztusabb, de összességében ugyanazt a minőségi szinten kínáló 5 Sportsban már necces. Ez van.

Én például a 4R35-36-ot például egy alapvetően jó szerkezetnek tartom - de én is úgy gondolom, hogy drága (márpedig manapság egy 60-70 ezres óra is már drágának minősül) órába nem volna szabad betenni, nem oda való. Vagy akkor kellene belőle egy jóval igényesebb, precízebb billegővel-szabályozóval készülő kivitel is. De el tudják ezt adni - most még úgy tűnik, el tudják - hát megteszik. 

Valószínűleg olyan sumák, de racionális megfontolások is nagyon komoly szerepet játszanak mint a svájci, mind a japán/egyéb gyártók esetében, hogy bár a mai technológia lehetővé tenné, hogy megnyugtatóan pontosak legyenek a legolcsóbb, filléres órák is (a 10eFt alatt bármikor megvehető kínai Seagull ST36 Unitas klónoknál teljesen köznapi, hogy simán hozzák a kronométer pontosságot, pozíciótól, hőmérséklettől függetlenül húzzák a hibátlan, nyílegyenes vonalat a vibrón !!) - de ha ezt tennék, akkor saját drágább modelljeik piacát szűkítenék...

Így viszont tényleg oda jutunk, hogy az olcsó kategóriákban a racionális választás valamilyen jól megválogatott, megfontolt kínai óra, vagy (még) nem befutott nevű designer-termék, ahol értelmezhető ár/érték arányt kapunk, a magukat meg már a luxuskategóriába átpozícionálni igyekvő tradicionális nagy neveknél azonban a kifizetett összeg egyre nagyobb, hovatovább elsöprő hányadát magáért a márkanévért fizetjük.

Előzmény: Ritchie87 (167375)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!