Keresés

Részletes keresés

Koala-lumpur Creative Commons License 2007.02.15 0 0 111

Kedves LvT!

Írtam neked a pannonszlávokról szóló topic-ba. Megnézed? (Kik voltak a pannonszlávok?)

Köszönöm szépen!

Előzmény: LvT (82)
egy mutáns Creative Commons License 2007.02.15 0 0 110

Talán egy nyikhaj?

1m

Előzmény: jégkirálynő (109)
jégkirálynő Creative Commons License 2007.02.13 0 0 109

megnyugtathatlak, nem ez elégit ki, arra van más forrásom

 

csak elgondolkodtam egy olyan kérdésen, amit más vetett föl, és utána egy csokorba szedtem a többünk válaszát, hogy ne kelljen a delikvensnek sokat visszagörgetni, ha vmit betenne... mármint új szót.

 

kielégitett a válaszom?

Előzmény: cecilke (108)
cecilke Creative Commons License 2007.02.13 0 0 108
És ez esztétikailag kielégít, vagy van valami célod vele? :)
Előzmény: jégkirálynő (105)
jégkirálynő Creative Commons License 2007.02.13 0 0 107

ihaj-csuhaj

delej

 

 

Cseresznyeajak Creative Commons License 2007.02.12 0 0 106

zsivaj- j-vel :)

 

ami még eszembe jutott

 

kacaj, ricsaj.

Előzmény: jégkirálynő (105)
jégkirálynő Creative Commons License 2007.02.12 0 0 105

na, akkor összefoglalnám az eddigieket (hogy ne kelljen sokat visszakeresgetni, hogy volt-e már)

 

olaj

papagáj

muszáj

karaj

paraj

tutaj

talaj

moraj

delej

ganaj

sóhaj

Tokaj

tolvaj

taraj

lakáj

maláj

banzáj

 

és az újak:

 

duhaj

karéj

óhaj

robaj

dörej

röhej

csevej

zsivaj (de ebben nem vagyok biztos, a kereső kétféleképp adja ki)

The EMPEROR Creative Commons License 2007.02.11 0 0 104
De még van: taraj, lakáj, maláj, banzáj
The EMPEROR Creative Commons License 2007.02.11 0 0 103
Tényleg,azt kifelejtettem.. francba...
tolvaj
Előzmény: jégkirálynő (102)
jégkirálynő Creative Commons License 2007.02.11 0 0 102

tokaj

 

mert főnévről nem volt szó, mint kitétel

cecilke Creative Commons License 2007.02.11 0 0 101
sóhaj
Előzmény: The EMPEROR (99)
rumci Creative Commons License 2007.02.11 0 0 100
Akkor kapsz egy ganaj~ganéjt cserébe.
Előzmény: The EMPEROR (99)
The EMPEROR Creative Commons License 2007.02.11 0 0 99
Köszi (most eggyel kevesebb -j végű szóm van...:))
Előzmény: rumci (98)
rumci Creative Commons License 2007.02.11 0 0 98
Egyik sem. Az Altaj egy hegység, az altaji pedig egy nyelvcsoport, amely egyesek szerint nyelvcsalád. De egyik sem ékezetes. Az Urál viszont igen.
Előzmény: The EMPEROR (97)
The EMPEROR Creative Commons License 2007.02.11 0 0 97
elvileg lenne egy,csak nem vagyok benne biztos: altáj, vagy altájI (mármint nép)?
Előzmény: egy mutáns (95)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.02.09 0 0 96
Ennyi nem elég?
Előzmény: The EMPEROR (94)
egy mutáns Creative Commons License 2007.02.09 0 0 95

moraj, delej

 

Előzmény: The EMPEROR (91)
The EMPEROR Creative Commons License 2007.02.09 0 0 94
talaj

Tök sok agyalás után se jut eszembe több...
Előzmény: jégkirálynő (93)
jégkirálynő Creative Commons License 2007.02.08 0 0 93
basszus, nem olvastam végig, bocs....az egyszótaguakat hagyd figyelmenkivül
Előzmény: The EMPEROR (91)
jégkirálynő Creative Commons License 2007.02.08 0 0 92

vaj

haj

hajjajj(:)...bocs

karaj

paraj

tutaj

jaj

 

gyorshirtelen ennyi

 

ja, a háváj-t kifelejtettem:)

Előzmény: The EMPEROR (91)
The EMPEROR Creative Commons License 2007.02.08 0 0 91
Helló!
Remélem,nem leszek túl off,ha mégis,elnézést...
Ahogy olvasgattam a topicot,eszembe jutott,hogy vajon hány magyar szó van,ami "j"-re végződik? Pontosabban: nem képzett,egynél több szótagú,és nem összetett. Pl. olaj,papagáj,muszáj... stb. Mert szerintem nem sok, sőt,akár azt is megkockáztatom, hogy az összes ilyen szó más nyelvből átvett. Várom a szavakat :)

Kis Ádám Creative Commons License 2006.12.11 0 0 90

Kedves v peti!

 

Valószínűleg nem vetted észre, hogy külön topik foglalkozik ezzel a problémával. Javaslom, térj át oda!

 

Kis Ádám

Előzmény: v_peti (89)
v_peti Creative Commons License 2006.12.11 0 0 89
Euró hosszú ó-val. Azt írták egy helyen, hogy nem lesz rajta, marad a görög és alatinbetűs euró, de attól még magyarul Euró lesz. Bár szerintem az lenne a korrekt, ha rajta lenne. De van még egy-két nyelv, ahol másképp írják, így azt is rá kellene írni. Igaz, a magyar Pengőre is több nyelven rá volt írva a szöveg.
Előzmény: LvT (23)
lépcsömászó Creative Commons License 2004.11.30 0 0 88
Sziasztok!

A kérdéshez hozzátartozik a technikai fejlődés. 30 év múlva (jó, legyen 50) senki nem fog kézzel írni, de géppel sem. Lediktáljuk egy mikrofonba a mondandónkat, a gép értelmezi, és kikerül a képernyőre. Max. egy egérrel javítunk, ha a gép félrehall valamit.

Ha így lesz, és nem látom, miért ne lenne így, akkor az ly ellen semmiféle érv nem lesz: a gép automatikusan tudni fogja, melyik szóba melyik jel való.
Kis Ádám Creative Commons License 2004.11.30 0 0 87

Írod:

"Manapság nem ismerek semmilyen orgánumot, amely elhagyná az ly-t."

 

Igazad van, még itt, ha alkalmazzuk a hüjesírás szabályait, akkor is van ly, maximum a j helyén.

 

Azt hiszem,  az ly sajátos kulturális hagyománnyá vált. Ma helyesírás-ellenőrzést gyakoroltunk a hallgatókkal, a szándékosan elrontott szövegben volt minden, betűkihagyás, mgh.- és msh.-időtartam eltévesztése stb. A hallgatók egyedül a salyátra szisszentek fel. Az ly eltévesztése nem tévedés, az hiba.

 

Kis Ádám

Előzmény: rumci (85)
ttaarrllee Creative Commons License 2004.11.30 0 0 86

Lehívtam a Google-ban.

106 000 : 18 100 találat a muszáj javára.

Előzmény: lépcsömászó (83)
rumci Creative Commons License 2004.11.30 0 0 85
Sőt a valóságban ennél jóval hosszabb idő volt, hiszen a 19. század utolsó harmadában már szinte kizárólag a c írásmód dívott a sajtóban. Ezt az úzust megpróbálták a századfordulón normatívvá tenni, az Akadémia ellenállt, így született az iskolai helyesírás. Akkor már az újságok és az iskolák is c-ztek, így az Akadémia is behódolt előbb-utóbb.
Nagyjából ugyanez elmondható az IskH. többi újítására is, így ezek nem 20, hanem 50 éves időszak alatt fogadtattak el. A nagy eltérés az ly-nal szemben az, hogy az úzus már előre döntött, és a kodifikáció ment az úzus után. Manapság nem ismerek semmilyen orgánumot, amely elhagyná az ly-t.
Előzmény: Kis Ádám (84)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.11.30 0 0 84

Ami az ly elhagyását illeti, meg lehetne szokni. Hasonló trauma lehetett a cz kiküszöbölése, amelyet a magyar társadalom 19 év alatt fogadott el: az iskolai helyesírásban 1903-tól nem alkalmazták, az akadémia csak 1922-ben szentesítette.

 

Ádám

Előzmény: lépcsömászó (83)
lépcsömászó Creative Commons License 2004.11.30 0 0 83
Sziasztok!

Töredelmesen bevallom, nekem annyira természetes volt ly-nal írni, hogy kifejezetten megvitattam apámmal és szótárban néztük meg. Ezért is bukkantam föl a topicban, emlékezetes koppanás volt, amikor rájöttem, hogy az öregnek van igaza. Tényleg az -ály, -ély írásmódot sugallja a nyelvérzékem.

Mondjuk nehéz ügy, hogy szükség van-e az ly-ra, de az biztos, hogy furán mutatna az eddigi és mai magyar irodalom, ha utódaink követkeeztesen elhagynák az ly-t. Inkább megtanulom. Meg apámnak is jólesett, hogy igaza lett :-)
Előzmény: Mage (-)
LvT Creative Commons License 2004.11.29 0 0 82
Kedves playboy2002!

> Csak én direkt nyelvújítási szót kerestem analógiának, mert a citált szó keletkezése is hasonló azokéra.

A nyelvújítási szavak durván két csoportra oszthatók: (1) amelyek kialakulhattak volna maguktól, (2) amelyek nem.

Az, hogy a csevej későn került leírásra, az még nem ok arra, hogy a (2) csoportba tartozókkal vessük őket össze. Minden szóról külön meg lehet vizsgálni, hogy rendelkezik-e analógiákkal, megfelel-e a nyelv természetes struktúráinak.

> Kicsit azon lepődtem csak meg, hogy milyen gyorsan kilőtted a többségben levő, nyelvújítási -Ály képzős szavakat

A korábbi hozzászólásomban bemutattam, hogy

(A) a régi, "természetes" -l(y) ...
(1) ... képzős szavaknak nincs -g képzős párhuzama. Ugyanígy belátható, hogy a nyelvújítási képzéseknek sincs: vagyis nincs morfológiai analógia a csevejjel;
(2) ... képző nem járul hangutánzó-hangfestő szavakhoz: vagyis nincs strukturális analógia csevejjel;
(3) ... képzős szavak nem a cselekvés/történést jelölik annak eredményét tekintve, hanem a cselekvés/történés tárgyát, eredményét, eszközét stb.: vagyis nincs szemantikai analógia csevejjel.

Ennél alaposabban nem is kell kilőni a -l(y) képzőt.

Ezzel szemben, azt is megmutattam, hogy

(B) a régi, "természetes" -Aj ...
(1) ... képzős szavaknak van -g képzős párhuzama: vagyis van morfológiai analógia a csevejjel;
(2) ... képző hozzájárul hangutánzó-hangfeestő szavakhoz, vö. moraj, zsibaj~zsivaj stb.: vagyis van strukturális analógia csevejjel;
(3) ... képzős szavak a cselekvés/történést jelölik annak [oszthatalan egységként jelentkező] eredményét tekintve, vö. moraj, zsibaj~zsivaj: vagyis van szemantikai analógia csevejjel.
Előzmény: playboy2002 (81)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!