Keresés

Részletes keresés

Ati_66 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201637

Ezekkel a kalkulált mutatószámokkal lehet követni az egyéni fejlődés mértékét, de szerintem értelmetlen másokéval összehasonlítani.

 

A tavalyi évemben egy elég jó futó formát építettem az októberi cél versenyre, amit az RI értékek is jeleztek. év elejéhez képest a szintes/magas intenzitású edzések alacsonyabb értéke  és szint nélküli könnyű futások magas értéke közötti különbség is jelentősen lecsökkent.

Közben az Ownindex alig ingadozott 48-52 között és én nem látok összefüggést az OwnIndex és az RI között.

 

Szerintem a Polar OwnIndex (Vo2max) egyáltalán nem utal arra, hogy az ember milyen futó teljesítményre képes. Azt csak az RI index tükrözi.  Ezért is gondolom azt, hogy a Polar OwnIndex tesztje esetében reálisabb lehet a VO2max értéknek megfeleltetés, mint az RI érték esetében.

 

Fekete az RI görbe és a skála mindkét görbéhez azonos osztású 30-90-ig. A kiugró 90 közeli RI-t egy bringás edzésre adta az óra. 

 

 

  

Előzmény: Spenót (201633)
bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201636

Az "igazi" Vo2Max-om pedig tenyleg ilyen alacsony es piszkosul megorultem neki, hogy az ora ilyan pontosan eltalalta. Ha ez nem veletlen, akkor nagyobb bizalommal fogadom az egyeb elemzeseit is az edzesek hatasarol es a javasolt valtoztatokat. 

Bar amilyen keveset edzek nincs ok tere a valtotoztatasnak es igazabol jol is erzem magam igy. :)

Előzmény: Spenót (201633)
bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201635

Meg csak 3 futas van az oraban (raadasul mind hegyen, bar ez a jovoben is igy marad majd), lehet hogy tobb adattal jobban becsul majd. 

Erdekes hogy a goyko14 altal belinkelt tablazatbol nem egyszeruen a 48-hoz tartozo erteket vette, hanem egy fura mixet:

 

5k 23:48 megfelel 44-es Vo2Max-nak

10k 51:50 megfelel 41-es Vo2Max-nak

21k 2:00 megfelel 40-es Vo2Max-nak

42k 4:34 megfelel ~35-36-os Vo2Max-nak

 

Az eddigi eredmenyeim pedig 54-56-os Vo2Max erteknek. Kivancsi leszek hogy a kovetkezo edzesek soran hogyan korrigal majd. 

Mar probaltam keresni hogyan lehetne legjobban megfeleltetni a mert zonakat a garmin altal hasznalt zonaknak, de egyelore nem talaltam meg a tuti tippet.

 

Előzmény: Spenót (201632)
bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201634

Tul nagy jelentoseget eddig sem tulajdonitottam neki, annal is inkabb mert siman tudtam 60-70 kozott barmilyen erteket produkalni attol fuggoen milyen tempot futottam. Valoszinuleg az atlagosnal alacsonyabb pulzussal futottam az atlagosnal valamivel gyorsabb tempot es ezt forditotta at egy magas Running Index ertekke. Persze ahogy nott a pulzus - es kisebb mertekben a tempo - szepen korrigalt es alacsonyabb erteket szamolt.

Egyebkent ez utobbi felelt meg a tenyleges versenyeredmenyeknek, mivel azokat azert magasabb pulzustartomanyban futja az ember.

 

 

Előzmény: goyko14 (201631)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201633

Nálam a kalkulált VO2Max nagyon jól mutatja a formámat. 43 és 50 között mozog az óra szerint. Amikor köhögős korszakom volt és alig kaptam levegőt, akkor nagyon leesett. Most is esett, amikor ez a hasmenéses vírus elkapott. A valóságban lehet, hogy nem változik ilyen gyorsan, de valamennyire azért változik.

Alapvetően viszont a genetika határozza meg a lehetőségeinket. Ezért is mondom, hogy szerintem nálad a 48 rohadt alacsony.

Előzmény: bandita (201628)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201632

Valami nagyon el van keffentve. Nekem is 48 most az óra szerint a VO2maxom. Valamelyikünknél nagyon mellényúlt. 

Szerintem leginkább nálad. Vagy a beállított adataidnál (max pulzus, LTHR, nyugalmi pulzus, testsúly, nemtommi...) van gond vagy még nem tért észhez az óra a teljesítményed miatt. :)

Eleinte a laborban kalkulált max pulzushoz állítottam a zónákat úgy, hogy a 2-es zóna teteje az alsó laktátküszöb (LT) volt. A 4-es teteje (asszem) meg a felső laktátküszöb (IAT, de itt is vannak eltérő vélemények). 

Sajnos már nem emléxem, hogy pontosan hol, de asszem egy garminos oldalról vettem, hogy hogy állítsam be.

 

Egyébként a zónák beállítása szerintem úgy jó, ahogy neked hasznos. Én arra használom, hogy az edzés végén tudjam, hogy hol mennyit töltöttem. Közben nem a zónákat nézem, hanem a pulzusszámot.

 

Előzmény: bandita (201627)
goyko14 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201631

A Polar Running Indexet egesz jol kiismertem az elmult evekben. Minel lassabb volt a tempo es igy alacsonyabb a pulzus annal nagyvonalubban osztogatta a magas szamokat. Aztan ahogy kozeledett a pulzus a felso hatarhoz egyre kisebb erteket becsult. 

Nekem érzésre a Garmin mintha pont fordítva csinálná. Minél többet edzel a felső zónákban (és ezzel jó esetben párhuzamosan nő a tempó is), úgy adja a magasabb értékeket. Mindenesetre ne lepődj meg, ha a Polaros rutint el kell engedned ha mindenáron az motivál, hogy magas értéket láss :)

Mondjuk ez inkább csak megérzés. Sem a Polaros, sem a Garminos időkben nem annyira érdekelt ez a feature hogy mélyebben foglalkozzak vele. Örültem ha magas, kb ennyi :)

Előzmény: bandita (201628)
goyko14 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201630

Az 'igazi" VO2Max valóban olyan érték ami nehezen fejleszthető. A Garminnál viszont ez egy elég félrevezetőre sikerült elnevezés, kb egy olyan indikátor inkább ami alapvetően jól követi a kondícióváltozást (testsúlyarány, tempó, pulzuszónák). Ezért szerintem általános trendkövetésre, kondíció megállapítására alkalmas - látok korrelációt, erre mindenképp lehet használni, a training status-szal együtt.

 

De akárcsak a pulzust (majdnem mást írtam :)), másokéval ezt sem hasonlítgatnám össze.

 

A tempó / pulzus(zóna?) kombó minden bizonnyal a számítás alapja, a szintet az én tapasztalatom szerint nemigen számolja bele - bár ez csak megérzés, ennyire mélyen nem foglalkoztam vele. Ami feltűnő, hogy a futás kb 5-10 percében beadott állapotjelzés sokkal feltünőbben nem számol a megtett szinttel - síkon valid értéket kapok, hegyifutás elején (ahol általában sok a felfelé) teljesen fals. Ez elég bosszantó hiba, bár nem életbevágó, mert azért érzed, hogy milyen állapotban vagy.

 

A versenyidő számítás szerintem sima excelből cellabemásolás, azzal én nem frusztrálnám magam a helyedben.

Előzmény: bandita (201628)
amatőr Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201629

Long, tavaszi félmaraton? Azt meg is kell még élni! :)

Az én koromban már ne nagyon tervezzen az ember, pláne, ha előtte áll még egy fél- és egy egész maraton.

Nagyon leeresztettem így késő nyáron, kora ősszel, heti két futás, nulla hosszú, utoljára 20 km-t nagyjából másfél hónapja futottam.

Kapar a torkom, izzadok-lihegek pár lépcsőtől.

 

Long, hogy is volt az idei Vivi nyulazás?! :)

Végigbeszéltem volna, 2 órás tempónál? Áh... :) 

 

 

bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201628

A Polar Running Indexet egesz jol kiismertem az elmult evekben. Minel lassabb volt a tempo es igy alacsonyabb a pulzus annal nagyvonalubban osztogatta a magas szamokat. Aztan ahogy kozeledett a pulzus a felso hatarhoz egyre kisebb erteket becsult. 

 

 

A Vo2Max kapcsan ugy emlekeztem, hogy az egy adottsag amin nem nagyon tudsz valtoztatni. Ehhez kepest - ha jol ertem - a Garmin altal szamitott ertek valtozhat - es vele a becsult versenyidok is. 

Mindenesetre furcsa hogy milyen pontosan eltalalta a mert Vo2Max-ot es ennek ellenere mennyire mellelott az elerheto versenyidokkel. Valoszinuleg ezeknek a szamitasanal nem csak a Vo2Max-ot, hanem a futasok atlagtempojat is figyelembe veszi (de a szintet nem?). 

 

Nalad korrelal a Vo2Max a kondiciod valtozasaval?

Előzmény: goyko14 (201623)
bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201627

Koszi, azt hiszem jo baratok leszunk a Garminnal. A V800 utan olyan erzes mint amikor a 6310-es Nokiarol atalltam okostelefonra. :))

 

A laborban meghatarozott zonak (E1, E2, EX, AN, SW) egy az egyben megfeleltethetoek a garmin altal hasznalt 5 zonanak?

Nalad milyen Vo2Max-hoz kalkulalta a 3:27-et? Nekem 48-at mutat (az Ensport is ennyit mert ket eve) es ehhez tippel 4:34-et.

Előzmény: Spenót (201618)
bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201626

Igyekszem az alkalmazkodni az ora altal tamasztott elvarasokhoz, mostantol kenyelmesebbre veszem a tempot. ;)

Előzmény: O/O (201617)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201625

Érdekes, hogy az én laborlátogatásaim valahogy mindenkiből kihozzák a humor Haroldot... :)

 

Long felkészül...

Előzmény: Szajrés (201622)
goyko14 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201624

Persze nem rakta be a képet :(

 

Ezen a linken pl megtalálható: https://cicerunner.wordpress.com/2014/07/11/garmin-fr620-race-times-from-vo2-max/

Előzmény: goyko14 (201623)
goyko14 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201623

Ez egy többször visszatérő kérdés http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=152050919&t=9006174

 

Nálam pl nagyon nem egyezik meg. Ez egy kalkulált érték, trendkövetésre jó. Ha jól tudom a Firstbeat algoritmusával kalkulálják, itt például leírják nagyjából hogyan (sajnos magyarul nem találtam): https://bethanyrutledge.com/blog/garmin-race-predictor/

 

Az értékhez párosítottak (megfelelő mennyiségű adat gyűjtésével) 5-10-fm-m időket, azt beledobták egy excelbe és azt kapja a földön mindenki. Szóval ha nő a számított VO2Max, akkor változik az érték egy előre beállítottra. Ez azért nem olyan tudományos. Nem valószínű, hogy minden Garmin felhasználó akinek mondjuk valamiért pl 47-es értéket kalkuláltak éppen 46:01-es 10km-et tudna futni. (talán az elv az mögötte, hogy ezzel a fizikai paraméterekkel és edzettségi állapottal, ennyire lehetsz képest - de még ez is több sebből vérzik).

 

Lehet, hogy frissítették azóta, utoljára talán ez volt a táblázat.

 

Előzmény: bandita (201615)
Szajrés Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201622
Halottam már olyanról, aki ezt fordítva csinálja (alapozás/maraton) :-)
Előzmény: Spenót (201621)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201621

Annyira jó volt beleolvasgatni a régi diagnosztikáimba, hogy be is jelentkeztem jövő hét péntekre. :)

Remélem, jó tanácsokat kapok majd a maratonom előtt és az utána következő alapozáshoz.

Szajrés Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201620

Nem tudom a Phoenix milyen talpvastagsággal, droppal bír, de most megnéztem, és a guide iso és guide iso 2 ezen adatai megegyeznek, úgyhogy lehet, hogy csak optikai a különbség.

Előzmény: Törölt nick (201616)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201619
Ja, és a VO2max nálam is megegyezett a laborban (lifelike) mért értékkel, sőt a felső laktátküszöb is, így amikor emelkedett, nagy bizalommal hagytam újrakalkulálni.
Következő labortesztet novemberre tervezem, ott majd kiderül, hogy érdemes volt-e bízni benne.
Előzmény: bandita (201615)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201618
Gratula a Garminhoz!
Természetesen a zónákat a laborban mérthez állítottam, de a legutóbbi labor régen volt, így most átmenetileg az óra által kalkulált LTHR alapján kitalált zónákat használom.
Nem tudom, hogy pontosan mitől függ a verseny saccoló működése. Nálam túl optimista. Maratonra pl. 3:27-et mond, ami nevetséges. A harmadánál elpusztulnék 5 percen belüli tempóval.
Előzmény: bandita (201615)
O/O Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201617

Mindig éreztem hogy aránytalanul jók az eredményeid! Tessék Garminosan futni, akkor pontos lesz :) Nekem 5-1o km ig jo utána kicsit erős, nem futottam még olyan jókat, viszont ha konkrétan készulnék azokra a távoóra, úgy érzem menne. Tehát nálam kb. 5 perces pontosság.

Előzmény: bandita (201615)
bandita Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201615

Kerdesem lenne a mar regota Garmint hasznalo kollegakhoz.

Ma vegre szamolt Vo2Max-ot az oram (kb 1 hete van meg, eddig adatokat gyujtott). Az ertek teljesen egyezik az Ensportnal merttel. Ez eddig 1 pont a Garminnak. :)

Viszont a szinten most megjelent Race Predictor becslesek koszono viszonyban sincsenek az eddigi eredmenyeimmel. Ertsd sokkal rosszabbak, a maratoni ido konkretan masfel oraval tobb. (-1 pont a Garmintol)

Nalatok mennyire pontosal ezek a becslesek? Mennyire korreralnak a Vo2Max-al, ha az no (valtozik egyaltalan?) akkor javulnak a becsult idok is? Vagy ettol fuggetlenul a futasok szamanak novekedesevel pontosabb lett a becsles?

Kovetkezo kerdes a szabadon beallithato pulzuszonakra vonatkozik: 

 - hasznaljatok ezt a featuret?

 - ha atallitom akkor befolyasolja valamelyik masik szamitott erteket? (Vo2Max, aerob/anaerob terheles, race predictor, ...)

 - @Spenot: neked is vannak ensportos meresi eredmenyeid, hasznalod ezeket az ora beallitasara a max pulzuson kivul? pl. a zonaknal? 

 

Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201614
:-D
Előzmény: Pinyo (201610)
Csempa Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201613

(és az eredményt is kiírja)

Előzmény: Csempa (201612)
Csempa Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201612

Az EliteHRV-ben be tudom állítani, hogy mennyi ideig mérjen, és nyugodtan bele lehet szenderegni, mert az idő lejártakor egy erőteljes gongütést hallat :)

Előzmény: Pinyo (201610)
Szajrés Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201611
Juhúúú! Én pqkkot kaptam a rendeléstől számított kilencedik munkanapon! Úgy látszik szerencsém volt.
Guide Iso 2-t próbált màr valaki? A Nyúlcipő oldalán láttam khaki színben baráti áron. Nekem kicsit olyan bumszli hokásnak tűnik a talpa. Mondjuk egyelőre így nem aktuális a dolog, hogy megjött a sima Guide Iso.
Pinyo Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201610

Ma reggel meg akartam mérni a pulzusomat, de amíg kivártam az ébredés utáni pár percet, valahogy visszaaludtam. Mire újra felkeltem, már kiment az egész a fejemből :)

Előzmény: Csempa (201605)
Spenót Creative Commons License 2019.09.05 0 0 201609

Ez a célidőtől függ. 2 órán belüli esetben rohadtul csendes nyúl tudnék lenni. :)

Előzmény: Mr Long (201608)
Mr Long Creative Commons License 2019.09.05 0 1 201608

Ok, de nem pofazol vegig hulyeseget :)

Előzmény: Spenót (201607)
Spenót Creative Commons License 2019.09.04 0 0 201607

ON az!

Mitől fél az a maraton? ;)

Ha csak félmaraton lesz tényleg, akkor én is alkalmas leszek ám nyúlnak, ha el nem cseszkurálom. :)

 

 

Előzmény: Mr Long (201606)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!