Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44220

Bocs, kimaradt egy szó:

 

"Te viszont azt kérdezed, hogyan lehetne előállítani a kripton-86 segítségével a merev méteretalont. Ez nem jó kérdés."

Előzmény: cíprian (44217)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44219

Az ábrán fel van tüntetve a baloldalon és a jobb oldalon is a rendszerhez képest álló megfigyelő.

 

Ők is csak azt tudják megfigyelni, hogy a mozgó rendszeren belül a forrás és a tükör között mindig ugyan annyi hullám van és szintén ugyan annyi visszafelé.

 

Vagy szerinted más eredményre jutnak?

Előzmény: ivivan (44216)
cíprian Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44218

Bocs, kimaradt egy szó:

 

"Te viszont azt kérdezed, hogyan lehetne előállítani a kripton-86 segítségével a merev méteretalont. Ez nem jó kérdés."

Előzmény: cíprian (44217)
cíprian Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44217

"Hát nem tudom mennyire on, de a csevely korábbi részében a méter etalon "hamissága" kapcsán előkerült a 86-os tömegszámú kripton is. Én méterrudat emlegettem. Erről nyilatkozott ciprian:"

 

Egyáltalán nem off a témánk. Nagyon sok lózungot el lehetne kerülni, ha nem a merev rudat, hanem a kripton-86 izotópra alapuló rezgésszám mérést használnánk etalonnak. Másrészt aki összekeveri a Dopplert az idődilatációval, annak is segítene a tisztán látásban.

 

Először is ne szerény személyemnek tulajdonítsd azt a megállapítást, hogy a távolságmérésen alapuló méteretalon sokkal pontatlanabb, mint a kripton-86 izotóppal, mert a rezgésszám mérése pontosabb, mint a távolságmérés. A távolságméréssel ugyanis nem érhető el a 10-12 relatív hibahatár. Ez a megállapítás Bay Zoltántól származik.

 

Természetesen, hogyha a kripton-86-os rezgésszámmérést arra használnánk fel, hogy méteretalont faragjunk ki, akkor a mérés pontossága a távolságmérés pontatlanságára süllyed le.  Ez vasból fakarika lenne. :-) Te viszont azt kérdezed, hogyan lehetne előállítani a kripton-86 segítségével méteretalont. Ez nem jó kérdés.

 

Másrészt nem villamosmérnök a szakmám, bár nem vagyok elveszve itt sem. Egész egyszerűen nem érdekel a technikai kivitelezés e tekintetben. Téged érdekelnek a részletek is, biztos vagyok benne, hogy kis utána nézéssel rájössz, hogyan lehetne egy fényfolt helyét méteretalonnak tekinteni anélkül, hogy merev rudat fabrikálnánk.

(A rajzod szerint a pontatlanságot akkor viszed be, amikor a V alakú tükröt mechanikusan mozgatod)

 

 

Én megelégszem azzal, hogy a fényfolt helye az 1m távolság, amelyet a kripton-86 kisugároz. Gondolom itt két műsszaki probléma van. Egyszer fel kell erősíteni az energiát, hogy látható fényfolt legyen. Másodszor le kell számolni az 1650763,73 impulzust, és ekkor kell megjelenjen a fényfolt az adótól 1m távolságra. Szerény tudásom alapján nem látok itt kivitelezési megoldhatatlanságot.

 

Szóval én elfogadtam Bay elvi indokolását, vagyis a c fénysebesség (előzetesen megmért) birtokában kivitelezhető a rezgésszám mérésen alapuló méteretalon, és ez pontosabb minden távolságmérésnél.

 

Sok itt az olyan kérdés, amely a Dopplerre kérdez rá a relativitáselmélettel kapcsolatban. Azt tapasztalom, hogy "tanult olvtársaink" válaszukban a merev rúdból indulnak ki, és ezért nem tudják magukat megértetni igazán. Ha a kripton-86 méteretalonnal próbálnák megértetni magukat, szerintem sokkal kézzelfoghatóbb lenne az érvelésük.

 

 

Előzmény: Mungo (44194)
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44216
Ez még nem válasz a kérdésünkre: most már tudjuk, hogy ez egy fényóra, de nem tudjuk hol akarod nézni a frekvencia változást? Ha a rendszeren belülről vizsgálódunk, akkor frekvencia változás nyilván nincs. Ha a rendszerhez képest mozgó megfigyelőt választunk, a frekvencia akkor sem fog változni, de nyilván nem fog egyezni azzal a frekvenciával, amit a rendszerhez képest álló megfigyelő tapasztal.
Előzmény: TEODOR (44215)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44215

Szia NT Gergő betett egy linket onnanvan az ábra .

 

Csak arra akartam rávilágitani, hogy ha a forrás mozog akkor a hullámhossza is megnyúlik a mozgás irányában m másképen mondva, annak ellenére hogy mozog a rendszer a forrás és a tükör között ugyan annyi hullám van mint ha áll a rendszer.

 

A hullámhosz és az idő is egyformán megnyúlik és ezek reciproka a frekvencia.

 

 

Előzmény: NevemTeve (44213)
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44214
Hát ha elmondod, hogy mit ábrázol az ábra, akkor megmondom, hogy hol mi változik.
Előzmény: TEODOR (44212)
NevemTeve Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44213
Először talán magyarázzuk el, hogy mi ez az ábra, mit kellene rajta látni, te mit számoltál ki belőle, stb...
Előzmény: TEODOR (44212)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44212

Vizsgálódjunk egy picit.

 

 

 

Szerinted Iván az A-B szakaszon és a B-C szakaszon változik a frekvencia?

Előzmény: ivivan (44211)
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44211
Hát én megnéztem a Wikin és az f=f0*sqrt(c-v/(c+v)) képlet szerepel, amit mindig is mondtunk. Hol a gond?
Előzmény: TEODOR (44210)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44210

Egyetértek abban amit irsz.

 

Légyszives nézd meg a wikin a levezetést és a képleteket, mert ott máskép irják.

 

Persze a jó képlet ott is szerepel:-)

Előzmény: Gergo73 (44209)
Gergo73 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44209
Elmondom, hogy kell értelmezni. A relativitáselmélet szerint a klasszikus Doppler-ből adódó frekvenciát a kísérleti elrendezésben pontosan 1.00205-tel kell megszorozni, hogy a mért frekvenciát kapjuk. A kísérlet tanúsága szerint a tényleges szorzószám 1.00204999909 és 1.00205000091 közé esik.
Előzmény: TEODOR (44202)
Gergo73 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44208
De amire én utaltam ott a beérkező frekvenciát nem a mozgó rendszeren belül állitották elő az adott volt , tehát a frekvencia módosulás márcsak a saját rendszer sebességéből adódhat.

Elég zavarosan hangzik. Rendszer meg társai a fejedben léteznek, nem a természetben. A természetben az van, ami a kísérletben: gyorsan száguldó lítium-atom, illetve mérőműszer, ami sebességet és frekvenciát mér. Kérdés, hogy meg tudod-e mondani, mi lesz a frekvencia a sebesség függvényében. A relativitáselmélet baromi pontosan képes erre, tehát nincs helye fanyalgásnak.
Előzmény: TEODOR (44205)
mmormota Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44207
"de ha moduláció útján közlöm ezt a számadatott akkor már mindent tud a rendszerem állapotáról hozzá képest"

Ez elég sok Doppler mérésnél teljesül. Ugyanis sok mindennek vonalas a színképe, és ebből fel lehet ismerni, mi is sugározta ki. Vagyis tudjuk, hogy mi sugároz és álló helyzetben milyen lenne a frekvencia spektruma. Így azt is tudjuk, mennyit tolódott el.
Előzmény: TEODOR (44205)
mmormota Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44206
Nem sok értelmezzni való van rajta. A specrel modell szerint számolt Doppler shift 4,4*10^-7 pontosságon belül megegyezik a kísérletben megmért értékkel.
Előzmény: TEODOR (44202)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44205

Ha jól értem arról szólt a kisérlet, hogy megmérték egy litium ionnak a frekijét , aztán felgyorsitották és ujbóé megmérték a frekit.

 

Ez idáig rendben is van hiszen rendszeren belül mértünk alap értéket és sebességgel módositott értéket .-

 

De amire én utaltam ott a beérkező frekvenciát nem a mozgó rendszeren belül állitották elő az adott volt , tehát a frekvencia módosulás márcsak a saját rendszer sebességéből adódhat.

 

Tételezzük fel hogy mire is jó ez , ülök a rendszeremben és sugárzom az emlitett 300Mhz-es frekvenciát , ez igy nem sokat mond a rendszeremben mozgó másik rendszernek , de ha moduláció útján közlöm ezt a számadatott akkor már mindent tud a rendszerem állapotáról hozzá képest.

 

 

 

Előzmény: TEODOR (44202)
NevemTeve Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44204
a lényeg persze az, hogy a lorentz transzformáció nem azonos a hosszkontrakció és az idődilatáció felemlegetésével, azok csak speciális esetek.

Ezt dacból sem hajlandók tudomásul venni, én pl ezt szoktam mindig bepasztázni, de tök felesleges...
Előzmény: pint (44203)
pint Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44203
ha nem lenne itt naponta kétszáz (jórészt felesleges) hozzászólás, akkor meg tudnám neked keresni, amikor néhány egyszerű számítással bemutattam, hogy miért is van ilyen nagy eltérés.

a lényeg persze az, hogy a lorentz transzformáció nem azonos a hosszkontrakció és az idődilatáció felemlegetésével, azok csak speciális esetek.
Előzmény: TEODOR (44200)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44202

Ezt hogyan értelmezed?

 

 

Előzmény: Gergo73 (44201)
Gergo73 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44201

Most szerintem ez képtelenség maximum a rendszerek között csak gammával vagyis annak mértékével történhet frekvencia csúszás.

 

Szerinted képtelenség, de valójában a relativisztikus Doppler-effektus képletét nagyon pontosan ellenőrizték kísérletileg. Nézd meg ennek a dokumentumnak az utolsó oldalát, utána a többit. Arról szól, hogy egymilliomod pontossággal ellenőrizték kísérletileg a képletet 19000km/s-mal (fénysebesség 6.4 százalékával) száguldó lítium-ionokra.

 

Előzmény: TEODOR (44200)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44200

A model arról szól hogy rendszeren belüli eszközökkel megmérem a forrás oldali doppler shiftet és ebből vissza számolom a rendszer sebességet.

 

Tegnap előtt kiszámoltam a dopplert egy 0.8c sebességű detektorra aminek a rendszerébe 300Mhz jel juttb be , hogy minek érzékeli.

 

Az eredmény kis helyreigazitás után 900Mhz és 100Mhz-re adódott a képletek szerint.

 

Most szerintem ez képtelenség maximum a rendszerek között csak gammával vagyis annak mértékével történhet frekvencia csúszás.

 

 

Előzmény: Gézoo4 (44198)
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44199
Semmit nem értesz. Abszolút. Nem a fényforrástól távolodik a fény c-vel, hanem minden megfigyelőhöz képest. Nincs benne semmi túlvilági: ha egy c sebességű esemény 3-4 eseménypontjának koordinátáit átszámolod egy v sebességgel mozgó IR-be, akkor ott is azt fogod kapni, hogy ahhoz az IR-hez képest is c-vel terjed.

Amit te mondasz, az az éterelmélet: van egy abszolút álló rendszer (=éter), amihez képest terjed a fény c-vel. Ezt váltotta le a specrel. Hogy nem látod ezt?
Előzmény: Gézoo4 (44195)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44198

Szia!

   Figyelj csak! 

 

    Van két IR.. kettő között v sebességgel.  f frekijű forrás mindkettőben.. 

 

   Lorentz-el átszámítjuk a másik rendszer órához   tartozó hullámhosszot a saját rendszerünkbe.. 

 

   Elvben mindkét rendszerben ugyanaz az arány alakul ki a saját/a mért/és az átszámolt között..

 

   Ha jól értelek akkor a modelled a mozgatott detektorokkal erről szól..

 

 

Előzmény: TEODOR (44175)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44197

Szia!

     Miért ne lenne az?  Hossz mérce.. relatív hosszal.

Előzmény: NevemTeve (44193)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44196

Szia Mormi!

    Köszönöm, de elegendő lett volna, ha megköszönöd a jókívánságot. És csendben ünnepelsz.

 

 

Előzmény: mmormota (44113)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44195

Szia!

     Nos, éppen ez a specrel egyik érdekessége. Mint tudod, azt írja, hogy a fény minden irányban azonos sebességgel halad egy IR-ben.

 

   .. és azt is, hogy minden rendszerből c-nek mérjük a sebességét, sőt azt is,

 

    hogy minden IR-ben zajló folyamat azonos alakú függvényekkel írható le.

 

  Ezt értelmezhetjük úgy is, ahogyan Te is és Mmormota meg a többiek, azaz

a lámpádtól elstartol egy foton, és

 

  ez a buta foton, mindenható képességgel bírva, már kilépését követő ps-től egészen évmilliárdokig tudja, hogy hol  van a lámpája.. és makacsul a lámpától távolodik c sebességgel.  x=x0+ct függvény szerint.

 

  Sőt ezt a zseniális mindenható fotont, amely így nyílván c-nél sokkal nagyobb sebességű kommunikációt tart fenn a lámpájával, még  túlvilági képességek is erősítik.

 

      Hiszen al ellobbanó gyufa lángjának kihunyása után évmilliárdokkal is pontosan tudja, hogy hol van a gyufa lángjának szelleme..

   

       és továbbra is makacsul követi annak mozgását.. és  túlvilági létének helyétől

 

        x=x0+ct függvény szerint továbbra is halad a végtelen felé.

 

   Ha ezt az x=x0+ct túlvilági elvet ismeri a foton, és ezt mint Te is és a többi "elv"-társad  rendületlenül elfogadjátok valóságnak, akkor kár tovább beszélgetnünk, mert ez a szellemi szemellenző akadályozza a látásotokat.

 

   Ha pedig belátod, hogy x=x0+ct csak a térben valóban álló rendszer esetén

érvényes, az összes többi rendszerben x=x0+(c+v)t érvényes, akkor van értelme tovább beszélgetnünk.

 

  Rajtad áll. 

 

Előzmény: ivivan (44112)
Mungo Creative Commons License 2008.03.16 0 0 44194

"merev" rúd ...

 

Hát nem tudom mennyire on, de a csevely korábbi részében a méter etalon "hamissága" kapcsán előkerült a 86-os tömegszámú kripton is. Én méterrudat emlegettem. Erről nyilatkozott ciprian:

 

Jelenleg a legpontosabb mérés a rezgésszám mérése, emiatt az idő  és a méter etalonját a rezgásszám mérésére alapozzák.

 

Szóval kíváncsivá tett, hogy ezzel hogyan is jelöl ki egy méteres távolságot.

 

(Természetesen konkrét mérési utasítást szeretnék látni, ha már az általam jónak vélt teljesen elavut.)

Előzmény: NevemTeve (44193)
NevemTeve Creative Commons License 2008.03.16 0 0 44193
Skacok, biztosak vagytok benne, hogy a "merev" rúd itt on-topik?
Mungo Creative Commons License 2008.03.16 0 0 44192

Én így mérném

 

Én történetesen ezzel az elavult módszerrel mérmém ki az egy métert, vázold fel a te áltaad ismertetett módszerrel hogyan kell ezt csinálni.

Előzmény: Mungo (44191)
Mungo Creative Commons License 2008.03.16 0 0 44191

Azért mérünk frekvenciát, mert sokkal pontosabban tudunk frekvenciát mérni, mint távolságot. Ezt Bay Zoltán találmánya tette lehetővé: az elektronsokszorozó és fotonsokszorozó.  Bay előtt csak elektronszámlálót ismertek.
 ............................................................................................................................
Jelenleg a legpontosabb mérés a rezgésszám mérése, emiatt az idő  és a méter etalonját a rezgásszám mérésére alapozzák. A párizsi méteretalont el kell felejteni, mert a távolságmérés pontatlanabb rezgésszám mérésénél.

Nem frekvenciáról beszéltem, hanem rezgésszámról.
  ............................................................................................................................
Nem értelek, mi a problémád.
A fénysebességet ismertnek vesszük, kimérjük a rezgésszámot, ebből számoljuk ki a hullámhosszúságot.
 ............................................................................................................................
"Konkrétan hogyan állítsz elő egy használható méterrudat."
 ............................................................................................................................
Felejtsd el a merev rudat, senki nem akar már ilyent előállítani, én akarom ezt a legkevésbé :-)
  ............................................................................................................................
1m =1 650 763,73 λ
 
 A  λ hullámhossz: λ=c/υ
 
 ahol υ a rezgésszám, ezt mérik.
 ............................................................................................................................
A problémám csupán annyi, hogy szeretnék kijelölni konkrétan egy egyméteres távolságot. Rendelkezésemre áll egy frekvencia adat, ismerem a fénysebességet, sőt van egy ideális "rezgésszám" mérőm is. A te általad ajánlott módszert szeretném alkalmazni. Hogyan jelölöm ki az egy méteres távolságot.

Mindössze erre kérném az utasítást.

 

(Mint említettem, néhány tükörrel és féligáteresztő tükörrel kényelmesen megoldható a probléma, de mivel említetted, hogy ez ugye elavult módszer, szeretném megtudni, hogyan kell ezt rezgésszám méréssel megoldani. Csak ki tudod olvasni ezt Bay könyvéből és én is szeretnék okosodni.)

Előzmény: cíprian (44188)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!