"Nem is kell hozzá méreg" Igen volt már több ilyen, de sajnos mindíg kiderül hogy a felesem igaz. Nem hat, illetve nem elégséges stb. Sőt átverés.
A drága forgófészkes csoda kaptár, a bodzavirágpor, meg a ráolvasás akár. A végén szinte mindíg a "kemény" szerek segítetek ha ugyan még lehetséges volt.
Bár voltak azért hatásos alternatív atkaölő szerek is, de büdös lett tőle még a méz is. Máskor meg nem hatott, aztán meg nagyon....
Hogy mit tudtak az elődeink? Hát méhészkedni. Nem volt globalizáció. Nem voltak idegen méhkártevők. Sem túlzsúfolt méhlegelők, mérgek, stb. De nem lehetett akkoriban sem, minden rendben.
"Boczonádi Szabó Imre a saját tapasztalatai és folyamatos küzdelme az országos egyesület kisszerű vezetésével 1894-ben oda vezetett, hogy meghirdette a magyar kaptárkérdés reformjának 7 pontját." idézet Csuja Lászlótól
Beretyóújfalu és Artánd körül jelentették valamikor vagy 1975-ben ,hogy Varroa "fertőzésünk" van így hivatalosan is köztudott lett. Azóta eltelt vagy négy évtized és nyomjuk a stesz cuccost ,szerves savakat: oxál a "sláger". Már a Kumafosz,.. az az egy "trifoszforsav" is képbe kerülhet ?? Anyákat cserélünk évente és az eredmény valahogy "rákkutatás" szintem totyorog, szerintem meg ahogy látom. A CCD- szindrómás teljes kaptárelhagyás hozzá gyütt !! Szóval a kérdésem ,hogy a "szagg-emberek" és illetékesek meddig jutottak azokkal a fene-nagy kutattgatásokkal ? Csak mindig egyre drágább és macerásabb eljárások jönnek ki a végén, hogy a költségekről szó se essék. Így volt ez mindig ? Vagy elődeink jobban tudtak valamit csinálni. Ha igen akkor abból kellene tanulnunk szerintem. Ahogy járom az utam ,úgy tapasztalom is ,hogy vannak nagyon jó megoldások is. Nem is kell hozzá méreg és nem valami ellen küzdeni végre ,hanem valamiért és tenni is. Jó magam megprobálom. Szív. üdv.
A keretek pontos visszarakása, sorrend jelölése, nem jelent rajzásgátlást. Sejtem hogy arra gondolsz, hogy így nem szorítjuk meg akaratlanul az anyát. Viszont a keretek sorszáma helyet érdemeseb a tényleges pillanatnyi állapotát is megnézni. Például teletömhetik virágporral, ilyen esetben én már ezeket kintebb rakom, és fiasításra alkalmas lépeket helyezek a fészekbe.
Sőt, van olyan mézeltetési fogás ahol direkt "keverjük" a kereteket. Vagy éppen megfordítjuk az elrendezést, fészek és méztér csere.
Az anyák jelölése, nem csak nagy állományoknál célszerű. Bár, már vagy 10-éve már én sem jelölöm őket, csak a kaptáron tüntetetem fel az anya korát. De jelölve rögtön szembeötlő volna egy spontán anyaváltás. Így csak következtethetek.
A rajzásihajlamot nem én találtam fel, ez közismert és széleskörben régen elfogadott tétel. A tenyésztési szempontok között is, az elsők között illik említeni mint kizáró tényezőt.
Viszont egyesek, pont ezt a hajlamot igyekeznek kihasználni. (van erre épülő, komplex mézeltetési fogás)
Mások, pontosan a rajzó hajlamú családokat preferálják. Ugyan is a rajzási láz ébredéséhez nem pusztán hajlam kell, hanem nagy népesség, és mézzel dugig rakott kaptár. Így ezektől a családoktól mentenek szép, jó bölcsőket, repcén, akácon. így erre épül az anyacseréjük.
Megjegyzem, mesterséges anyanevelés esetén, mindennek stimmelni kell hogy hasonló nagy bölcsőket húzzanak.
Magam is, szívesen kikeltetem a mentett válogatott rajbölcsőket a keltetőgépemben. Kicsit nyűgös, mert szétszórt a kelési idő.
Még egy gondolat, a fiatal anyás családoknál is húzhatnak rajbölcsőket, de ezek lerágásra kerülnek, feltételezem hogy az anya beszúr, majd a dolgozók így már lerágják. Ilyet idén többet is láttam, tapasztaltam.
Szia, FvT kérdései valóban, hogy mivel is kezdjen. (?) Mivel nem vándorlási gondjai vannak és Te sem mással kezdtél mint jó magam...stb. Tehát NB javaslatom lenne..szerintem az áttekinthetősége miatt. Gondoljunk csak bele egy hátsó kezelésű szisztémával a kiváncsi első évek alatt...na nem is folytatom. ,-)) Nem csak azzal kezdtél ,hanem most is hasonló irányba mész szerintem.. xDD. A stress hatás amit írtam az egy mókuskerék efektus és ismételt rajzást okozhat (csak kimaradt egy "a" betű és félre érthető voltam. Bocsesz. Teljesen kíméljük meg a családokat a felesleges izgatástól ez az első és ez autómatikusan azt jelenti ,hogy jelölt kereteket használjuk és mindig a helyére is kerüljön vissza, így feleződik a rajzás, szerintem . Soha ne tegyük forditva vissza !..ezt szerettem volna vele mondani. A fészek közepe a lényege ennek ott aztán nix.. forgatás meg csere bere..Az anyacsere így felesleges rajzásgátlónak, más ok-okkozatban persze ám legyen...Évekig jó lehet egy anya és minek váltani évjárattól függően ? Bár jelölni lehet, ha már annyi, de annyi van ,hogy könyvelés is köll hozzá... xDDD. Gondolom a kamerádunknak ,azért még mérsékelt és áttekinhető mennyiséggel kel majd beteleltettnie. Persze nem tudom, hogy hány családdal vagy rajal kezdet. Biztos ,hogy 2-3 nál nem javasolnék senkinek sem többet kezdeni. Inkább egy család és két szívben 100%-os öreg méhésztársa legyen indulásnál . ,-)). Ha kell akkor azok segítenek majd. Ez sem mennyiségi kérdés hanem minőségi fejlödési fokok..Most 1000 -bocsánat de ez a rajzó örőkítős izzét...nem tudom lekövetni, és ezért bocsánat mindenkitől. Megrajzott raj, még meg is rajzik, de közel sem az "ősi bűnei és hajlamai" miatt, megfigyelésem szerint és véleményem szerint. Máshol látom a gondokat, mert ez a szociállís viselkedésükben keresendő. A legbékésebb munkásméh is képes megszúrni és nem a hajlamai miatt..és..és és.. Anyósomat nem bosszantom, akkor aranyos.. xDDD. Már a kora miatt is ugye..De le nem cserélem le. Szív. üdv. Remélem humorosan sikerül folytattni és nem "hitvita szinten" ..köszi a megértésed.
Köszönöm a válaszokat, nyilván mint minden téren, itt sincs egyedüli üdvözítő technológia.
Mindnek van előnye, és hátránya, mindenki megpróbálja a saját igényei és lehetőségei szerint kihasználni az előnyöket, és csökkenteni a hátrányokat.
Én 4 hónapja fekvőket vettem, és mivel ezek voltak az első kaptáraim, ezekben kezdtem el gondolkodni.
Nemrég összeismerkedtem egy méhésszel, egy 60 családos konténerrel termel.
Nagyon megtetszett a rendszer, annak ellenére , hogy sok helyen idejétmúltnak tartják.
Persze ez nem zavarja a barátomat, vígan termel vele .
9 db NB a fészek, természetesen meleg építményben, és hátul még plusz 4 hizlalt félkeret , és egy sor hizlalt félkeret felül.Ez olyan a szememben, mint egy kis fekvő, de rakodóvá bővíthető. Hátsókezelésű.
Természetesen azonnal elkezdtem adoptálni a látottakat , szimpatikus a konténer.
Álló méhészetet tervezek, 4 lehetséges telephelyem jöhet szóba. Ebből egy ami abszolút biztonságos, a többi szétszórtan helyezkedik el. Nagy súlyt nyom a latba , a biztonság, és talán a konténer ami a legnehezebben lovasítható.....
Nem utolsó sorban szerintem költségkímélőbb mint a kaptár.
Szóval elsősorban megpróbálom az előnyöket kidomborítani, és megoldani a hibáit.
Mik a hátsókezelésűnek a hátrányai, és mik az előnyei?
A rakodó kaptárak hogy csak a nagyoknak való, meg hogy ők csak fiókot kezelnek ez azért nagyon sarkított és leegyszerűsített meghatározás. Annak ellenére hogy ipari méretű termelésre, ez alkalmas.
Ennél árnyaltabbak a dolgok a valóságban.
Igen több sebből vérzik, mert nagyon sok hátrányát felkell vállalni, az egyébként nem vitatható előnyeiért.
Sok alkatrészből áll, sok illesztési felület van, ezért öreg és gyenge minőségű, vagy pontatlan megmunkálású kaptárak esetén sok helyen kibújhatnak a méhek.
Az éppen használatonkívűli, fíókok, szöktetők, aljdeszkák, anyarácsok raktározást igényelnek.
Vándorlásra előkészítésük, időigényesebb a hevederezés, pántolás miatt. Rakodása is nagyobb figyelmet igényel.
Szellőző értéke majdnem felinnyi, mint egy NB 18-as fekvőnek.
Jelenleg preferált félkeretes, rendszer esetén, több mint duplázódik a keretek száma.
Ezeket nem elriasztásul írtam, csak a tényszerűség okán, hogy a könnyebb pergetés miatt, milyen plussz dolgokat kell felvállalni.
Az is igaz hogy lehet csak fiókokat kezelni, sőt ezeket a dolgokat olyan segédmunkások is elvégezhetik, akik nem értenek a méhekhez.
Sőt olyat is lehet, hogy belesemnéznek a fészekbe.
"anyacsere célja és értelme elsősorban ha nem jól fiasit"
Igen, és továbbá még az is igaz amit a rajzásról írtam.
Persze hogy cseréltek régen is anyát, ugyan is nem minden esetben történik meg a természetes anyaváltás. Ez megint öröklött hajlam, több olyan esettel is találkoztam, amikor a kimerülőfélbenlévő gyenge feromontermelő anya esetén, sem kezdtek válóbölcsőt építeni. Sőt ezekben az esetekben az álanyaság is fellépett.
"Hátránnyal jár-e az anyacsere?" Persze pénzbe kerül. :-) Illetve sok munkába, ha magad neveled,( ismereteket is kíván)
Estleges hátránya, a leginkább elterjedt anyásítási eljárásból kifolyólag a petézés kiesése napokig. Bár az új anya ezt bőven "bepótolja" majd.
Viszont el is kerülhető, pontosabban fél, vagy egy napra csökkenthető (sőt az egyetlen 100%-os módszer) a szabadon anyásítás, egyszagúvá tétellel. Én vaníliás vizes permetezéssel teszem, Régebben erről már írtam itt.
Nem hinném hogy stresszelni kellene a méhcsaládokat azért, hogy ne akarjanak rajzani.
Hogyan képzeled ezt?
A rajzásgátlás első és legjobb lépése az ha nem rajzó hajlamot örökítő új 1-2 éves anyák vannak az állományban.
A többi, már csak "tűzoltómunka".
A bölcsőzés, az éppíttetés, a lepergetés, a szellőzők nyitása stb.
Szia, nem" vérzik" az sehol sem ,szerintem, Könnyen áttekinthető és ...jön a tél !..xDD..gondolj arra is. ,-)). Úgy is szoktuk mondani a "rakodó (amerikai) a nagyoké", a boci meg a méhészkedőké. ,-)). Ök egész fiókokat cserélnek,gondolom az időhiánya miatt is. üdv. és sok sikert.
Szia, valóban úgy gondolom, hogy anyacsere célja és értelme elsősorban ha nem jól fiasit, rajzás ellen több streszhatás és mókuskerék léphet fel,szerintem. Izzéé..inkább kérdezem ? ,-)) Az anyacsere nem jár semmi "hátrányal" ? Régen is alkalmazták ? Köszi minden infodat. üdv.
Szia, sok mindent másképpen látunk és mások a véleményeink is ,szerintem. Egyszer összefutunk majd az életben és akkor derül ki,hogy valóban segítőkész széndék van valóban a háttérben. ,-))). Ha szabad az álláspontomat kifejteni ,de..de ! csak úgy ,hogy ez a véleményem és tapasztalatom és senkit sem kívánok megygőzzködnyií !! xDD. A rajzás ami valójában 50% körüli a kezdőnek levihető simán 10% alá. (Pont). Csupán stress okozza ,illetve mi okozzuk nekik, szerintem. (Ez a :"mi okozzuk" - a környezetünkre is értendő). jelölni kell a kereteket és nem össze-vissza pakolászni vissza. Náluk rend van és érzékenyek akár a "szomszédaink" a méheinkre. Vonatkozik a fészekre és a mézeskeretekre is. Aztán a többi...stb. üdv.
A rakodó tuti? Hát nem. "Az is több sebtől vérzik" A kettő fajta rendszert, eddig még senkinek sem sikerült ötvözni, teljesmértékben illetve vitathatatlan sikerrel. Ha valaha valaki ezt megoldja .....
Mindenkinek, saját magának kell ebben dönteni. Minden kaptár rendszerről, elmondható hogy vannak bár nagy előnyei a másikkal szemben, és ez a hátrányokra is érvényes.
Megkell ismerni de legalább elméletileg, és személyes igények, lehetőségek alapján dönteni.
Ha csak hobbi szintjén marad a méhészkedés, akkor lényegtelen.
Idős fájós derakú embereknek, nem való a rakodó kaptár. Hacsak nincsennek állandó fiók emelgető segédei.
A rakodó kaptárak nagy előnye, a szöktetési lehetőség így könnyebb a mézelvétel, talán ez a legfőbb előnye.
Hátrányai :A kaptár elkészítése, pontos precíz megmunkálást igényel. Jó minőségű faanyagot.
Vándorláskor hevederezni kell. Kissebb a szellőző értéke, borulékonyabb.
Csak néhány dolgot említettem meg,
Örösi Pál Zoltán - Méhek között című könyvében részletesen tárgyalja ezt a témakört.
Péntek Lajos az MHVK kaptárt, a kétrendszer ötvözése céljából készítette. Szűk körben terjedt el.
Anya csere, és terv szerű anya csere a megoldás, évente minimum a felét cseréljük le. Az az évi, és lező évi anyás családoknál jellemzően nem fog rajzás történni. Akár évente mindet is cserélhetnénk, De az anyák többnyire második eszetendőben, mutatják meg igazi teljesítményüket. Az új anyák első hanapjaikban könnyen megtorpannak , beszurulnak a petézéssel, virágporos lépek, szűzlépek megakaszthatják. Főleg a Júniusi hordástalan időszakban. Jobban ada kell figyelni a fészek berendezésére.
Ez természetesen más jelenség, mint a kimerülő öreg anyák csökkenő petézése.
Ott többnyire már nincs egésztáblás fiasítás, de ez egy más téma.
A rajzási ösztön, fiatal pontosabban előző évi anyák esetén is felléphet, a körülmények fennállása esetén ( zsúfolt, megszorított család, bőséges hordás) de a rajbölcsők lerágásra kerülnek, az esetek többségében.
A Cirkusz által említett, "24 keret egy termelő család" azt kétanyás jászsági módszerrel lehet többnyire elérni. ( sok munkaidő igénye miatt, ma már nem igen alkalmazzuk)
A 24 NB keretes kaptárakban, két család fejlődik tavaszon, majd egyesítik főhordás előtt (Akác) többnyire az öregebbik illetve a gyengébbik anyát eltávolítják.
Az NB 24-es kaptárakat a múltszázad elején alkotják meg, Boczonádi Szabó Imre
Akkoriban pedig sokkal kedvezőbbek voltak a méhlegelő viszonyok, nem volt vegyszeres gyomirtás, tarlóhántás, és 10x annyi méh, mint ami ideális lenne. Sőt még a vegyszeres rovarirtás, is váratott még pár évtizedet magára. Az atka megjelenése is a 70-es évek végén történt. Csak a fontosabb momentumok is, mutatják az akkori kedvezőbb feltételeket. Szóval ennek ellenére, miért is kellett 2 anya a 24 keretes kaptárba?
Szia! Ezt ügyesen meg lehet előzni.szelekcióval.Természetesen ehhez kell a jó méhésznapló. A közepesen rajzó család bent tartható akácig.sőt utána is. Az amelyik már repcén menni készül annál tudom ajánlani az anya cserét. A legjobb a jó minőségű anyától származó kelőbölcső. Kis szerencsével akácon már az új anya dolgozik.Az anyakeléséig sajnos 4 naponta bölcsőzni kell.
Azért ne feledjük,a rajzás természetes folyamat. Késleltetni lehet,de elnyomni nem.Pontosabban el lehet,de az a család akkor már nem nevezhető termelő családnak.Ami NB méreten számolva 24 keret körül van.
..."- a legjobb mézeltetési technológia, az erőss család"..- stb. Bizony bizony, van is benne igazság, sőt...Ezt már 70-ben is így tanitották a Kátkiban (Gödöllőn). De ez mennyiségí kérdés ám, szerintem és ezt elérni (rajzás nélkül), csak egyképpen lehet,szerintem(tünk),.. és véleményem(nyünk) szerint. ,-))). üdv. u.i Emlékszem a könyvére (alacsonykeretes ok-okkozatokat tárgyalta ,talán..) bár tévedhetek ilyen későn.. ,-)))
Értem, illetve sejtem mire célzol, illetve gondoltál. De ha megfigyeled, a jó anyás családok, sokkal többet kibírnak. Nyilván nem kell magyaráznom hogy miért.
Változik a környezetünk, sajnos mostanában nem a méhek javára.
Emlékezetem szerint Dr. Vicze Ernő megállapitása, hogy a legjobb mézeltetési technológia, az erőss család. Ez nagyon igaz, (persze addig, amíg nem rajzik meg :-) ).
........."- hanem a méh :-), Tehát egészséges méhcsaládok, amelynek a "motorja" a jó anya, és a kellő megfelelő hordás, méhlegelő. "...- stb. Hol van az már, hiszen mindegyik vakaroódzik és prüszköl, ha eggyáltalán hazatalálnak ?
Valóban a tűző nap sem igazán kedvez a bádogtetőnek. :-(( . Nálam a 24-es nagyboci teteje átmelegedett miután az öreg körtefa árnyékoló hatása már nem volt. Egyszerüen rátettem egy 8 cm vastag hungarocel maradék táblát egy féltéglával rögzitve, amit természetesen az első vihar átköltöztettet a szomszédba. Erre jött a "B" terv és kapot egy bontott de jó nehézz B30-as téglát. xDDD. Kicsit túl is nyúlt a méretei miatt a tetőn,de jól szolgált. Csak két komolyabb plusz mozdulatba kerültek a megbontások és néha lila lábujj körmök, ha ráesett a "nehezék". Családtagok örömére, mert ritka ,hogy méhészkedés után biccegünk .Nem elég hogy ecetszagú a kezünk meg füsstös a ruhánk ..?? xDD ,-)).. 8-9 kereten teleltettem benne és bal illetve jobb oldalain belül szigeteltem, karton anyaggal. A teteje meg ujjságpapír némi plusz (régi papplan cuccos..) amit az asszony adott a hagyatékából, hozományából. Persze ,hogy alsó kijáros röpdeszkával...cifrázva. ,-)) Pofásak a kaptáraid ,mi tagadás, találékonyságra vall, gondolom tisztítani is egyszerű. Kivülről fested, idővel ? Üdv. u.i. Ja kérem ezek a hadi-tittkok ??...azt hittem,hogy vége már a hidegháborúnak. ,-)))
Nem fáznak :-) , oldal, és felső szigetelést alkalmazok, tehát az egyébként szokásost. Fekete fóliával takarom télire. Én inkább azt próbálom elkerülni hogy ne legyenek állandó napon, (nyáron) vagyis inkább részben árnyas helyen legyenek a lehetőséghez képest. De ezen dolgokat, ajánlatos a hagyományos deszka kaptárak esetén is betartani. Mivel használok hagyomágyos kaptárakat is, így nem igazán tudok lényeges és bizonyítható mérhető különbséget egyik javára sem állítani.
Nem a kaptár termel hanem a méh :-), Tehát egészséges méhcsaládok, amelynek a "motorja" a jó anya, és a kellő megfelelő hordás, méhlegelő.
De visszatérvre a hőszigetelésre, Az OSB hővezetési tényezője szinte századnyira annyi, mint a fenyődeszkának, elhanyagolható a különbség.
Viszont, én nem 2 cm-es, csak 1 cm-es OSB-ét használok.( különben sem könnyebb, sem olcsóbb nem lenne) Igy elméletileg a fele a hőszigetelése. Viszont a gyakorlatban, ellenpontozódik az illesztések rések hiányával Nem fúj be a szél. Télen egyébként a méheknek, elég a száraz huzatmentes kaptár. Gondolj arra, hogy többen teleltetnek nyitott aljal is. A tavaszi fejlődés idején fontosabb a szigetelés. De ezzel sem volt gondom.
Nem azt állítom hogy a világ legtökéletesebb kaptárja, csupán annyit hogy saját elvárásaimnak megfelelt. Hozta az elképzeléseimet. Természetesen minden tovább fejleszthető, mint ez is, már több mint 10 év telt el, az első széria termelésbe vonása óta. A második sorozatot 3-éve készítettem, ez látható a képeken természetesen már apróbb változtatásokkal az elsőkhöz képest.
A harmadik sorozat, megint egy tovább fejlesztett változat lesz. Az eddigi tapasztalatok alapján apróbb és nagyobb, változtatások fognak beépülni. (ezek nem publikusak)
Valószínű, az már MHVK formátumú lesz, lényegét illetőleg. De erről még, nem igazán szeretnék többet elárulni.
Az MHVK Péntek Lajos fejlesztése, erről Könyve is jelent meg.
Szia! Igen! Jól emlékszel,már á beszéltük a kaptár témát. Mivel nekem, amikor volt meleg építményesem , Nem készítettem erről feljegyzést A különbség oda vissza számot tevő nem volt,mert akkor azt választottam volna.
Mostanában a hátul kezelős rakodókon jár az eszem.Ugyan még jó messze az az idő amikor már a rakodóim nehezek lesznek,de erre az időre is fel akarok készülni.
Rakodó kaptárakra már nem szeretnék átálni. Mert az egy más világ, én ezt tanultam ezen a "nyelven" fekvőkaptárban gondolkodom. termelek és ebből élek. Most még bírnám a fiókok emelgetését, de meddig? Ettől függetlenül már gondolkodtam a rakodó kaptárak OSB változatán, őszintén bevallom már elsőre elméletben is találtam, megoldandó problémát. De nem tartom lehetlennek. (Régebben voltak rakodó kaptáraim, igaz csak próba szinten.)
Ezek NB 15-ös kaptárak, nekem elég volt még idáig.
Amikor kezdtem vidékünkön, a fekvőkaptár volt a legelterjedtebb fajta.
24 keretes, 2 családdal, ez azért annál nagyobb 3 kerettel.
Most, a melegépítményű 15-ös kaptárak irányában gondolkodom, sőt már egy kaptáramat át is építettem.
Hátrafelé szívesebben hordják a mézet, mint oldalra, illetve felfelé.
Most a gyakorlatban is kipróbáltam, igazolta a mások által leírtakat.
A Péntek Lajos MHVK kaptárja, illetve technológiája keltette fel az érdeklődésem.
Ámbár van rajta, mit tovább gondolni.....
Igaz, ő az NB kereteket 90 fokkal elforgatva építette használta. De ragaszkodott a15 db kerethez.
Cirkusz01 A kaptárméreteket, mi már emlékezetem szerint tárgyaltuk, régebben itt.
Szia! gazából azt is elírja,és mások is,hogy a téli fészket úgy kell berendezni,hogy ne kelljen léputcát váltani .Hozzáteszem,egy termelő feles család nem is tud.
Tudod igazi kezdő betegséged van. Mindenkinek végig kell járnia ezt az utat. Ez alól én sem voltam kivétel. Nagyon sok igazság van a szakirodalomban.Abban is amit egymásközt beszélünk,mi méhészek.
De a való életre kevés hatásuk van.Tudod a méhek nem olvasnak szakirodalmat.
Nagyon sokszor a méhek egy dolgot másképp értékelnek,és csak nézünk,hogy most mi van. Ilyenek az anya váltások pl. Gyönyörű szép anya ,szerintünk kiválóan petézik,aztán be petéztetnek vele egy bölcsőt,vagy kettőt.A buta méhész ilyentájt letöri a bölcsőket ,aztán szeptember körül az anya elvész,vagy Pót bölcsőket húznak.
De nagyon sok hasonló dolog van még. Ez a szép a méhészetben.
Természetesen festve, és a csőlábak aljára kb 30x60 mm -es laposvasak hegesztve a felvekvő felület növelésére. "félkész" kaptárakat fotóztam, az OSB lemezek 10 mm vastagok 12mm-esek a "sarokpánt" és homlok rátétek.