Keresés

Részletes keresés

ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44251
"vigyáz­zunk, mert ez sem bizonyított!"

A természettudományban semmi sem bizonyított. Olyan elméletek vannak, amit még nem cáfoltak meg.

A fénysebesség megfigyelő függetlensége tapasztalati tény (bár se te, se Gézoo nem érti). Ebből logikailag következik a specrel, aminek egyik következménye, hogy semmilyen nyugalmi tömeggel rendelkező test nem mozoghat a fénysebességnél gyorsabban. Lehet ennek ellentmondó elmélettel előállni, de annak magyaráznia kell a tapasztalatokat.
Előzmény: TEODOR (44249)
mmormota Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44250
Nem egészen. Akkor megtaláltad azt a rendszert, amely a lámpához képest áll... :-)
Előzmény: Gézoo4 (44240)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44249
Már itt az elején módosítom tehát a relativitáselmélet azon vélt következményét, miszerint nem lehetséges a fénysebességnél nagyobb sebesség. Abból ugyanis, hogy a kölcsönhatások maximális terjedési sebessége a fénysebesség (vigyáz­zunk, mert ez sem bizonyított!), még nem következik, hogy ne lehetne ennél gyor­sabb mozgás. Csupán ilyen esetben nincs a két objektum között kölcsön­hatás, mert nincs idő a kölcsönhatás létrejöttére.

Ütközhet egymással két rakéta, két lövedék a fénysebességnél nagyobb sebes­ség­gel? Igen, de ekkor nem megy végbe köztük mechanikai, vagy egyéb köl­csön­hatás. Ezek szerint ütköznek és mégsem? Valami ilyesmiről van szó! A választ Louis de Broglie anyaghullám elmélete adja!

 

Ez az idézet nekem is tetszik.

 

http://vmek.niif.hu/05200/05241/05241.doc

 

Itt található az egész.

Előzmény: ivivan (44243)
pint Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44248
lehet, én már egy ideje nem nagyon próbálom értelmezni, amit ír
Előzmény: ivivan (44247)
ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44247
Tényleg. Nem figyeltem :-) De ha rákérdeznél biztos azt mondaná, amit írtam :-)
Előzmény: pint (44246)
pint Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44246
a 44240-ben nem ezt írja
Előzmény: ivivan (44245)
ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44245
Lemaradtál: Gézoo azt állítja, hogy van olyen IR, amiben a lámpa _minden_ IR-ből nézve a fénygömb középpontjában marad
Előzmény: pint (44244)
pint Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44244
dehogynincs, minden olyan IR, ami a lámpához képest áll.
Előzmény: ivivan (44243)
ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44243
Megértettem, de ugye azt is megérted, hogy ilyen IR nincs.
Még mindig várom az éterelmélet és a Gézoo elmélet közötti különbségeket.
Előzmény: Gézoo4 (44240)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44242

  Pedig a mi rendszerünkből nézve a szupernova v relatív sebességgel mozgott..

 

   Aztán rájöttek, hogy a c sebesség stimmel, csakhogy nem a kilövellést, hanem annak a gömbszerűen szétterjedő fényének a környezeti csillagködön való szóródását örökítette meg a képsorozat.

 

   Azaz találtak egy olyan csillagot, ami közel állt a térben..

Előzmény: ivivan (44239)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44241

     Néhány évvez ez elött az egyik szupernova felvillanásáról készült képsorozat elemzésekor az látszott a képeken, hogy a kilivellő anyag c azaz fénysebességgel

gömb alakban távolodik a szupernovától.

Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44240

       Azt megértetted, hogy ha találunk egy olyan IR-t amelyben a lámpa nem mozdul ki a fénygömb középpontjából akkor megtaláltunk egy álló rendszert?

 

 

Előzmény: ivivan (44239)
ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44239
Még mindig nem tudtad megmutatni a különbséget az éterelmélet és a Gézoo elmélet között...
Előzmény: Gézoo4 (44238)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44238

Sajnálom, hogy eddig nem sikerült ..

 

   Ahhoz mit szólsz amit Privattinak írtam?

 

  Arra utalok, hogy ha látunk egy olyan IR-t  amely nem mozdul ki a lámpája fénygömbjének középpontjából, akkor az az IR áll a térben..

   Teodor mozgatott detektoraival ez úgy vágna össze, hogy vegyünk egy fényforrást a rendszerünkben,

   Mozgassunk különböző sebességgel detektorokat, és ha azt tapasztaljuk, hogy

a detektorok szerint a fényforrásunk áll a fénygömbök középpontjában, akkor

állunk, ha pedig, kimozdul valamekkora sebességgel, akkor jöhet a hullámhossz

arányítás, és megkapjuk, hogy mi mekkora sebességgel mozgunk ..

 

 

Előzmény: ivivan (44237)
ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44237
A specrel szerint bármely IR-ben a fény terjedési sebessége x=x0+ct. Ezzel szemben áll a te értelmezésed, amit én éterelméletnek látok (az, hogy te az étert "abszolút álló rendszer"-nek nevezed nem változik meg az elmélet) és nem tudtad ezzel a hozzászólásoddal sem megvilágítani az éterelmélet és a Gézoo elmélet közötti különbséget.
Előzmény: Gézoo4 (44235)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44236

 

  Természetesen a sebesség összeadó képlettel helyesbítetten válik itt specrelessé..

 

De a lényegen csak szépít..

Előzmény: Gézoo4 (44235)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44235

Szia!

      Nagyon ügyes! Bár nem helyes.. de ügyesnek ügyes.

 

      Először is az éterről. Gondolom tudod, csak a példa kedvéért feledkeztél el arról, hogy az éter mint a "fényt vezető közeg" az éter elmélet alapja.

 

     A másik, hogy valamely IR-ből nézve, így akár a miénkből is nézve, mozoghat

egy fényforrás, aminek függvénye x=x0+vt ,

 

   amely fényforrás a rendszerünk x0 koordinátáján villant akkor  

 

    a villanás helyétől a specrel itteni értelmezése szerint  x=x0+ct függvény szerint

 

  távolodik a villanás fénye..  azaz nem az éter, és nem is Gézoo vagy éter  hanem

 

  az itteni specrel szerint  x=x0+(c±v)t függvény szerint távolodik a forrástól a fénye.

 

   De ehhez az kell hogy a mi IR-ünkben  x=x0±ct legyen a fény haladási függvénye.

 

  

 

Előzmény: ivivan (44234)
ivivan Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44234
Rendben.

Az éterelmélet: a fény egy "abszolút álló rendszer"-hez képet mozog c sebességgel, így bármely IR-ben a fény terjedési egyenlete x=x0+(c+v)t

A Gézoo elmélet: a fény egy "abszolút álló rendszer"-hez képet mozog c sebességgel, így bármely IR-ben a fény terjedési egyenlete x=x0+(c+v)t

Megmutatnád azt a különbséget, ami miatt a te "elméleted" különbözik az éterelmélettől?
Előzmény: Gézoo4 (44231)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44233
saját fényforrásai -k-nak .. kimaradt a k betű, bocs.
Előzmény: Gézoo4 (44230)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44232

Szia!

 

 Talán azért, mert amint megmozdítod a detektort, onnantól egy másik rendszer része.. az új sebességgel relatív rendszeré.

Előzmény: TEODOR (44200)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44231

Szia!

 

  Kár, hogy így látod. Mert ez azt jelenti, hogy ugyanúgy Te sem érted, mint ahogyan itt sokan mások sem.

 

  Jaaa, csak hogy ne legyél tévhitben, annak amit elmondtam csak azok számára

van köze az éterelmélethez, akik nem értik a specrelt-sem.

Előzmény: ivivan (44199)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 44230

Szia!

 

  Itt, ebben a topicban a közfelfogás x=x0+ct  a lámpától.. ha a lámpa  xl=x0 

helyen volt a kisugárzáskor. Ez neked nem elegendő.. Értem.

 

   Nos, a valóban állórendszer kimutatása, Ivánnak köszönhetően a jégpályás

példából következik.

 

   Ha bármely IR fényforrása az összes többi IR-ből nézve áll a koncentrikus

fénygömbjei középpontjában, akkor valóban áll a térben.

 

  ( Azt még itt is mindenki elfogadja, hogy az egymáshoz képest mozgó IR-ek

   mindegyike kimozdulni látja a többieket a saját fényforrásainak a fénygömbjeiből.)

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (44229)
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44228
Én is. A forrás és a tükör nem mozog egymáshoz képest, ezért nem lehet Doppler.
Előzmény: TEODOR (44226)
Gergo73 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44227
A 44209-es üzenetemben elírás van. Helyesen: A relativitáselmélet szerint a klasszikus Doppler-ből adódó frekvenciát a kísérleti elrendezésben pontosan 1.00205-tel kell leosztani, hogy a mért frekvenciát kapjuk (hiszen ennyiszer lassabban járnak az órák a mozgó lítiumatomon, magyarán ennyivel ritkábban bocsát ki hullámhegyet). A kísérlet tanúsága szerint a tényleges osztószám 1.00204999909 és 1.00205000091 közé esik.
Előzmény: TEODOR (44210)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44226

Természetesen a rendszerhezképest álló megfigyelőről beszéltem a B pontban.

 

 

 

 

Előzmény: ivivan (44225)
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44225
Mivel itt a forrás és a detektor nem mozog egymáshoz képest, ezért Doppler se lehet...
Előzmény: TEODOR (44222)
cíprian Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44224
Bocs kétszer küldi, abba kell ma hagynom.
ivivan Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44223
Az ábra egy fényórát ábrázol (ami ugye két egymással szembeállított tükörből áll). A hullámok száma nyilván egyezik a két nézőpontban, de ugyanezen okból a hullámhossz nem egyezik. Mi itt a probléma?
Előzmény: TEODOR (44219)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44222
A ábrán felvázolt rendszerben egyetlen helyen lehet elhelyezni megfigyelőtt ami a doppler effektust érzékelheti az pedig az ábra B pontjában van.
Előzmény: TEODOR (44219)
cíprian Creative Commons License 2008.03.17 0 0 44221

"Hát nem tudom mennyire on, de a csevely korábbi részében a méter etalon "hamissága" kapcsán előkerült a 86-os tömegszámú kripton is. Én méterrudat emlegettem. Erről nyilatkozott ciprian:"

 

Egyáltalán nem off a témánk. Nagyon sok lózungot el lehetne kerülni, ha nem a merev rudat, hanem a kripton-86 izotópra alapuló rezgésszám mérést használnánk etalonnak. Másrészt aki összekeveri a Dopplert az idődilatációval, annak is segítene a tisztán látásban.

 

Először is ne szerény személyemnek tulajdonítsd azt a megállapítást, hogy a távolságmérésen alapuló méteretalon sokkal pontatlanabb, mint a kripton-86 izotóppal, mert a rezgésszám mérése pontosabb, mint a távolságmérés. A távolságméréssel ugyanis nem érhető el a 10-12 relatív hibahatár. Ez a megállapítás Bay Zoltántól származik.

 

Természetesen, hogyha a kripton-86-os rezgésszámmérést arra használnánk fel, hogy méteretalont faragjunk ki, akkor a mérés pontossága a távolságmérés pontatlanságára süllyed le.  Ez vasból fakarika lenne. :-) Te viszont azt kérdezed, hogyan lehetne előállítani a kripton-86 segítségével méteretalont. Ez nem jó kérdés.

 

Másrészt nem villamosmérnök a szakmám, bár nem vagyok elveszve itt sem. Egész egyszerűen nem érdekel a technikai kivitelezés e tekintetben. Téged érdekelnek a részletek is, biztos vagyok benne, hogy kis utána nézéssel rájössz, hogyan lehetne egy fényfolt helyét méteretalonnak tekinteni anélkül, hogy merev rudat fabrikálnánk.

(A rajzod szerint a pontatlanságot akkor viszed be, amikor a V alakú tükröt mechanikusan mozgatod)

 

 

Én megelégszem azzal, hogy a fényfolt helye az 1m távolság, amelyet a kripton-86 kisugároz. Gondolom itt két műsszaki probléma van. Egyszer fel kell erősíteni az energiát, hogy látható fényfolt legyen. Másodszor le kell számolni az 1650763,73 impulzust, és ekkor kell megjelenjen a fényfolt az adótól 1m távolságra. Szerény tudásom alapján nem látok itt kivitelezési megoldhatatlanságot.

 

Szóval én elfogadtam Bay elvi indokolását, vagyis a c fénysebesség (előzetesen megmért) birtokában kivitelezhető a rezgésszám mérésen alapuló méteretalon, és ez pontosabb minden távolságmérésnél.

 

Sok itt az olyan kérdés, amely a Dopplerre kérdez rá a relativitáselmélettel kapcsolatban. Azt tapasztalom, hogy "tanult olvtársaink" válaszukban a merev rúdból indulnak ki, és ezért nem tudják magukat megértetni igazán. Ha a kripton-86 méteretalonnal próbálnák megértetni magukat, szerintem sokkal kézzelfoghatóbb lenne az érvelésük.

 

 

Előzmény: Mungo (44194)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!