Keresés

Részletes keresés

Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44301

Szia!

      Ez a két állítás önmagában nem mond ellent egymásnak. 

 

Ha azt állítottuk volna hogy a lámpánk fénygömbjének középpontjában állunk, és nem azt, hogy úgy látjuk, hogy ott állunk.. na akkor lehetne benne ellentmondás.

Előzmény: ivivan (44287)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44300

Bocs az elírásért..  kimaradt a lényeg..

  Tehát helyesen.

 

  Én azt állítom, hogy szemben az itteni közfelfogással, a térben álló IR lámpája minden  IR-ből nézve megmarad a fénygömbje középpontjában.

 

       És bár úgy alkalmazzuk a függvényeket, hogy  lámpa x=x0+vt ill.

 a  foton x=x0+ct függvény szerint mozog minden mozgó ÍR-ből nézve,

 ez hibás megközelítés.

 

   Mert, ha valóban áll a térben a lámpa, és a fotonok gömbjáének középpontja

is áll, akkor  a kettő nem mozdulhat el egyetlen IR-ből nézve sem.

 

   Miután itt úgy alkalmazzuk a függvényeket, hogy a fotonok mozgásfüggvényének

a sebességösszeadó függvénnyel helyesbített és egyszerűsítés utáni alakját

használjuk,  "beépítjük" a tévedést.

 

   Azaz ezzel a hibával nem a fény sebességét mérjük a rendszerünkből mérve,

hanem a tudottan a térben mozgás végző rendszerünk és a fény közötti távolodási sebességet egy egyszerű számtani csalással   c sebességnek minősítjük.

 

    A csalás eredményeként megjelenő energia ill. frekvencia/hullámhossz megváltozás felett pedig egyszerűen szemet hunyunk.

 

 

 

 

 

Előzmény: Gézoo4 (44290)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44299
Tehát szerinted a fény sebessége nem állandó, csak még nem sikerült ettől eltérő sebességet tapasztalnunk. Miért?
Előzmény: Astrojan (44297)
Gergo73 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44298
Erre nem érdemes reagálni, akkora baromság.
Előzmény: Astrojan (44297)
Astrojan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44297
A fényt minden inerciarendszerbeli megfigyelő c-nek MÉRI.

Tehát a 299,792,458 m/s az egy mese? Netán Albert Einstein szerencseszáma, amit megálmodott? Honnan is van ez a szám?


Mivel inerciarendszerek nincsenek ezért egyetlen inerciarendszerbeli megfigyelő sem mérheti a 299 792,458 m/s -t, tehát mese.

A szád onnan van, hogy a földfelszínen, vízszintes irányban</b> mérve ennyit lehet kiátlagolni c-re a pontosabb forgótükrös mérésekkel.

De sehol egy inerciarendszer ahol valaki is mérne. Tehát helyesen:

A relativisták szerint a fénysebességet minden inerciarendszerbeli megfigyelő c-nek KÉPZELI (mert még nem mérte soha)

És nem Einstein szerencseszáma hanem inkább Bay Zoltáné, aki törvénybe iktatta ezt a számot 1983-ban.
Előzmény: Gergo73 (44269)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44296
"De van ilyen rendszer PL: az a forrás és rendszere amit koncentrikus gömbhélyak vesznek körül, és mint irtad minden irányból ilyennek látják a megfigyelők ."

Gondolom itt fénygömbhélyakra gondoltál. Megjegyzem, hogy minden IR ilyen...
Előzmény: TEODOR (44292)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44295
"Nézzük.. Ha +c és -c között van minden IR lehetséges sebessége a többiekhez képest és minden IR-ből mért fénysebesség c.. AKKOR
az IR-ek között egy áll a térhez képest, és ebből mérve is c a fény sebessége,"

Levezetnéd nekem, hogy az első két állításból hogyan következik a harmadik? Mert nekem ez nem következik...
Előzmény: Gézoo4 (44289)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44294
Ez remek, de én az éterelmélet és a Gézoo elmélet közötti különbséget kérdeztem...
Előzmény: Gézoo4 (44277)
cíprian Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44293
"Én meg belenyugszom, hogy sosem fogom megtudni, hogyan lesz a rezgésszám méréséből használható távolságmérés,"

Lehetetlennek találod? Meglepő.
Előzmény: Mungo (44282)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44292

Az SR.-nek nincs szüksége a számitásokhoz az abszolut álló rendszer hollétének tudására.

 

De van ilyen rendszer PL: az a forrás és rendszere amit koncentrikus gömbhélyak vesznek körül, és mint irtad minden irányból ilyennek látják a megfigyelők .

 

Te mint megfigyelő csak egy egyenes mentén vizsgálödhatsz.

 

Ha most találok, megfigyelek  ilyet akkor három eset lehetséges ő is és én is állunk a térben vagy eggyüt mozgunk , a másik két eset az amikor egy egyenesen mozgunk .

 

Mind a három esetben a forrás körül koncentrikus gömbhélyak láthatók.

Előzmény: Gézoo4 (44290)
pint Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44291
semmi semmi nem megy be
reménytelen
adjátok már fel, hogy végre előjöhessen más téma, mert ez rém unalmas
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44290

 

 És most a "Gézoo féle allítás".. én azt mondom, hogy

 

az álló IR lámpája, az összes IR-ből nézve is áll a fénygömbjei középpontjában.

 

   Mert bármely ir-rel kölcsönösen

    a lámpa  mozgásfüggvénye x=x0+vt   a fotonoké x=x0+ct 

 

 Így minden nem álló ír-ben

    a lámpa  mozgásfüggvénye x=x0+vt a fotonoké x=x0+ct 

 

   és ez is specrel..

 

Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44289

Ügyesen elbeszélünk egymás mellett..

 

  Nézzük.. Ha +c és -c között van minden IR lehetséges sebessége a többiekhez képest      és      minden IR-ből mért fénysebesség c..  AKKOR

 

   az IR-ek között egy áll a térhez képest, és ebből mérve is c a fény sebessége,

  azaz a specrel nem zárja ki, hogy a fény sebessége a térhez képest is c legyen,

  és azt sem zárja ki, hogy legyen a térben álló IR..

 

   Ebben  az álló IR-ben működő gömbsugárzó fénygömjeinek középpontja

       és     a lámpa is áll a térben. 

 

   Azaz az összes többi ír-ben is áll a fénygömbök középpontja, de a lámpa nem.

 

 Ez eddig megegyezik a specrel előírásaival.  Gondolom mindenki egyetért.

 

 

 

mmormota Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44288
"Szerintetek az sr.: Nincs olyan IR amelyik nem mozdul ki a saját fénygömje
középpontjából a többi rendszerből nézve.. "

Mi az, hogy egy _inerciarendszer_ kimozdul vagy nem mozdul egy gömb középpontjából??? Ezt ahelyett használod, hogy a fénygömb középpontja mozog vagy nem mozog az IR-ben?

Szerinted van olyan IR, amelyben a fénygömb középpontja mozog?

Úgy tűnik azt hiszed, van ilyen. (Bár annyira nem értesz a matematikához, hogy ezt meg se tudod értelmesen fogalmazni.)

Ha szerinted igen, akkor nézzük ezt meg konkrétan. A mozgásokat ebben az IR-ben írjuk le.
Felvesszük azt az egyenest, amelynek mentén gömb közepe szerinted mozog. Legyen az a sebesség, amivel a középpont mozog,:v.
Felvesszük ennek az egyenesnek azt a két pontját, ahol metszi a gömbhéjat: P1 és P2.

Na most. Ha P1 és P2 egyaránt c-vel mozog ellentétesen az egyenesen, akkor a pontokat összekötő szakasz felezője áll. Márpedig ez a szakaszfelező éppen a gömb középpontja. Ez ellentmond annak, hogy szerinted v-vel mozog.
Ha valamelyik nem c-vel mozog, akkor ellentmond annak az alapfeltevésnek, hogy a fény c-vel mozog minden IR-ben, így ebben is.




Előzmény: Gézoo4 (44277)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44287
"Az sr. állítása, hogy minden rendszer úgy látja, hogy önmaga áll a fénygömb középpontjában.. Gézoo ezzel egyetértek--"

"Szerintem az az egy, amelyik nem mozog a térben.. minden IR-ből nézve áll a fénygömbje középpontjában."

Nem látod, hogy az előbbi két állítás egymásnak ellentmondanak? Ha minden IR-ben áll a fénygömb középpontja, akkor a hozzá képest mozgó fényforrások kimozognak a fénygömbjükből. Ez így világos, nem?
Előzmény: Gézoo4 (44277)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44286
Ha a szupernóva távolodik, akkor a látványa szerint középen marad a "fénykörnek", nem?
Előzmény: Gézoo4 (44284)
pint Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44285
mondom, az egész galaxis ennyivel távolodik. mint ahogy minden más galaxis is a közelben. mint ahogy minden a közelben. vö hubble állandó.
Előzmény: Gézoo4 (44284)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44284

 

   Ez még jobb..  rosszul emlékeztem a 0,003c-vel, az általad említett 0,001 helyett..

 

(Bár a mondanivalóm lénygét nem nagyon befolyásolja,  olyan szempontból, hogy nem c közeli, hanem  legfeljebb 1-2 ezred c közeli sebességellek találkozunk.)

 

Előzmény: pint (44283)
pint Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44283
más forrásból meg azt tudtam meg, hogy mind a LMC (a szupernova helye), mind a szupernova kb 280km/s sebességgel távolodik vöröseltolódás alapján. ilyen közelségben a világegyetem tágulása még nem túl nagy. ez ugye ~0,001c.
Előzmény: pint (44281)
Mungo Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44282

Szóval én elfogadtam Bay elvi indokolását, vagyis a c fénysebesség (előzetesen megmért) birtokában kivitelezhető a rezgésszám mérésen alapuló méteretalon, és ez pontosabb minden távolságmérésnél.

 

Én meg belenyugszom, hogy sosem fogom megtudni, hogyan lesz a rezgésszám méréséből használható távolságmérés, az általad emlegetett, de konkrétan soha ki nem fejtett módszer szerint.

Valahogy ott tartunk, hogy van igen pontos rezgésszámmérőnk és ennél sokkal pontatlanabb hosszmérő eszközeink. Méter etalon pedig (szerinted) csak elméletileg létezik, ha eddig jól értettelek.

Előzmény: cíprian (44221)
pint Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44281
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44280

Szia!

    Valóban csak egy példaként említettem. Több dologra példa egyben.

És igen, a legfontosabb eredménye a megfigyelésnek, hogy pontos távolság mérést

tett lehetővé.

     Egyébként vélhetően az a szupernova sem áll a térben, hanem csak olyan csekély a sebessége, hogy a felvételek felbontásan nem teszi lehetővé a meghatározását.

 

    Ezzel inkább arra utalnék, hogy a látható univerzum a térben nagyjából zéró sebességtartomány körüli sebességeken mozog..

 

(  Mert akár mozoghatna c közeli tartományban is.., de az ilyen megfigyelésekből látszik, hogy szerencsére zéró körüli..)

Előzmény: pint (44279)
pint Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44279
valóban volt nemrég cikkezés egy csillagászati esemény kapcsán. sajnos gézoo által adott részletek nem elegendők arra, hogy azonosítsuk az eseményt. amiről én beszélek, az az volt, hogy megfigyeltek egy felvillanás körüli ködöt, amit a fény egyre távolabb és távolabb világított meg, ahogy az idő múlt. ez azért jó, mert így sikerült pontosan megmérni a rendszer távolságát, hiszen a fénygömb terjedési sebessége ugye c. az meg azért fontos, mert ma igen nehezen lehet messzi objektumok távolságát mérni. csak közvetett módszerek vannak, pl a vöröseltolódás, ami viszont beleméri a saját mozgást is, továbbá hipotetikus (hubble állandó ugyebár). van még aztán a fényesség olyan objektumoknál, amiknek a mérete (fényessége) szűk tartományban mozoghat, és közeli objektumokkal sikerült már megmérni a távolságot parallaxissal, stb.

semmi olyasmi nem következik az eseményből, amit gézoo próbál kihozni. feltéve, hogy ugyanarról van szó egyáltalán, persze.
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44278

  Mert  ha jól emléxem akkor a szupernova a mi rendszerünkben 0,003 c körüli sebességgel mozog.. a lényeg az, hogy olyan naggyal ami jól mérhető..

 

 

Előzmény: ivivan (44255)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44277

Szia!    A lényeg mákhéjban:

 

sr:       A specrel állítása, hogy az összes IR-ből mérhető fénysebesség c.

 

Gézoo: Ebből következően, ha az összesből, akkor abból is amelyik a térben áll.

 

    Azaz létezhet olyan IR amelyik áll a térben.  Ezt tartod Te éternek.. tévesen.

 

  Az sr. állítása, hogy minden rendszer úgy látja, hogy önmaga áll a fénygömb középpontjában..  Gézoo   ezzel egyetértek--

 

   Szerintetek az sr.: Nincs olyan IR amelyik nem mozdul ki a saját fénygömje

középpontjából  a többi rendszerből nézve..      

 

   Szerintem az az egy, amelyik nem mozog a térben.. minden IR-ből nézve

áll a fénygömbje középpontjában..

 

  

 

Előzmény: ivivan (44273)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44276

Szia!

 

  Linket nem, de több csillagászati szakkönyv anno leközölte a képsort..

Többek között Kulin György valamelyik könyvében..talán "A távcső világa" címűben..

 

  " Ülök a sziklán, és látom, hogy mekkora büszkeséggel száguldtok el velemszembe, mellettem a kenuitokkal..

   A zaj miatt hiába szólok, hogy nem én megyek szembe veletek, szemben az árral,

a sodrással, hanem a hátam mögött van a Niagara.."

 

  Ez rád is érvényes.

 

Előzmény: /dev/null (44262)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44275

Szia!

    Nos, egyrészt nem következik. Másrészt a konkluzió "sem lehet" érvényes.

 

  Már önmagában attól sem, hogy azt állítod "hogy nem létezik olyan tárgy"  .. ez önmagában  bizonyíthatatlan feltevés.

 

   Másrészt, ha a foton minden rendszerből mérve-nézve ugyanazzal a c sebességgel

halad, a tér ugyanazon pontján van adott időpontban, akkor :

 

  a 1 db foton a tér adott pontján adott időpontban, adott irányban halad

 

    .. és ezt látja mindenki a saját rendszere szemponjából.

 

  

  Azaz a tér azon pontját ahonnana villanás elindult, azaz a fénygömb középpontját,

 

  minden a térhez képest mozgó rendszer mozgónak látja.

  

  Egyetlen egy nem.. a térben álló IR, mozdulatlan a fénygömb középpontjához képest.

 

  Egy éve magyarázom, de nem érted, ezért kicsi az esélye, hogy most másként lesz.. de rajtam ne múljon, ezért újra leírtam.

 

 

Előzmény: mmormota (44256)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44274
Egy ilyen állítást illik indokolni. Miért "nem nyert"?
Előzmény: Gézoo4 (44272)
ivivan Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44273
Beidéznéd, hogy mi volt a válasz az éterelmélet és a Gézoo elmélet közötti különbségekre, mert én most sem találom, pedig visszaolvastam...
Előzmény: Gézoo4 (44271)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.19 0 0 44272
Sajnálom,  "Nem nyert.." de nézd a jó oldalát: újra próbálkozhatsz :)
Előzmény: ivivan (44255)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!