Keresés

Részletes keresés

TEODOR Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44363

A képlet arra való, hogy amitt én látok megfigyelőként a sajátrendszeremben egy történésről, ugyan azt a jelenséget hogyan látja hozzámképest ismert sebességgel haladó másik rendszerben lévő megfigyelő.

 

Szerinted a megfigyelés miként befolyásolja a történést?

Előzmény: ivivan (44362)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44362
"Ki beszél itt arról az abszolut álló rendszerről amiben a fény terjed , itt konkrétan a fényről beszéltem , annak a terjedési tulajdonságairól ."

OK. És akkor szerinted milyen módon lehet leírni a fény terjedését (egy képletet kérek: x=... alakban)? Most már nem értem miről beszélsz. Eddig se nagyon értettem hogyan akarod kimérni az abszolút álló rendszerhez képesti sebességet valamilyen mozgó detektorokkal...
Előzmény: TEODOR (44361)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44361

Ki beszél itt arról az abszolut álló rendszerről amiben a fény terjed , itt konkrétan a fényről beszéltem , annak a terjedési tulajdonságairól .

 

De az a rendszer sem homogén változatlan , mert energia és anyag van benne.

 

Ha valahonnan elindul egy fénynek nevezett energia csomag , a térben hozzá képest más sebességgel és iránnyal mozgó megfigyelők mást és mást állapitanak meg róla , de ezzel nem változtatnak a fény tulajdonságain.

 

Einstein éppen ezért választotta a fény terjedését a képletei alapjául, és ehez a sebességhez képest viszonyit minden más IR mozgását.

Előzmény: ivivan (44360)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44360
Nem tudsz elszakadni az éter gondolatától? Mindenképpen kell egy abszolút álló valaminek lennie, amiben a fény terjedhet? Miért?

A fény mindenkihez képest c-vel terjed. Minden IR-ben, mindig. Ezt fejezi ki a képlet, amit már többször beírtunk.
Előzmény: TEODOR (44358)
pint Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44359
az ember azon segít, akin tud. a megváltoztathatatlanba célszerű beletörődni.
Előzmény: Törölt nick (44356)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44358

Igen Iván a fény mindig c sebességgel halad a vákumban , nem IR-ekben nem kordináta rendszerekben , nem képletekben .

 

A fény nem a forráshoz képest halad c sebességgel hanem a keletkezési pontjához képest halad c-vel onnan terjed tovább gombhély alakban, és nem valami kordináta rendszer origójától.

Előzmény: ivivan (44357)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44357
És ezt arra írtad, hogy milyen tapasztalati tényeket ismertek, ami ellentmond az x=x0+ct összefüggésnek? Hát ebben egy tapasztalati tényt sem látok...

Sőt. Itt épp azt írják, hogy a foton mindig c sebességgel terjed, amit mi is mindig mondunk és az előbbi összefüggés is ezt mondja ki.
Előzmény: TEODOR (44355)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44355

" Nem szabad elfelejtenünk, hogy Einstein nem egyszerûen Newton fényelméletét újította fel a klasszikus mechanika értelmében vett korpuszkulákkal. Einstein fotonja mindig c sebességgel terjed, mert hiszen a relativitáselmélet értelmében a c sebességgel mozgó korpuszkula okvetlen zérus nyugalmi tömeggel bír, és megfordítva. A foton sebessége tehát nem lehet kisebb c-nél, de természetesen nagyobb sem lehet a relativitáselmélet általános elveinél fogva."

 

Igy ir Bay Zoltán a fotonról.

 

Az egész szöveg itt található:

 

http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/tv100/tv898/foton1.html

Előzmény: ivivan (44350)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44353
De ne zavarjon a plusz- minusz "c" az egy intervallumot jelöl amilyen sebességű lehet az energia elnyelő tárgy a fotonhoz képest. De ha zavar akkor irj helyette "v"-t és v= 0 tól c-ig.
Előzmény: TEODOR (44352)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44352

Szia Iván , látom még most sem vergődtetek zöldágra a "2f" fogalmával.

 

A foton impulzusa :

 

p=E/c

 

Gondolom ezt ismered ha most ez a foton találkozik bármilyen sebességű anyagi testel a foton átadott impulzusa igy változhat.

 

P=E/c+-

Előzmény: ivivan (44350)
mmormota Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44351
"Ha beláttad, hogy a haladási függvény a tapasztalati tények tükrében nem lehet x=x0+ct alakú"

Mondj már egy tapasztalatot, amely szerint vákumban nem ilyen... :-)
Előzmény: Gézoo4 (44348)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44350
Milyen tapasztalat mond ellent az x=x0+ct dolognak? Én csak olyan tényeket ismerek, amelyek ezt alátámasztják...
Előzmény: Gézoo4 (44348)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44349

 

  Ha megérted,  hogy csak  hamis frekvenciaméréssel érvényes az általánosan

 

alkalmazott x=x0+ct függvény és helyette a konstans frekvenciájú

 

   x=x0+(c±v)t  alakot kellene használni, akkor belátod azt is, hogy ezzel

 

feleslegessé válna az "átlagolás" is.

 

 

 

Előzmény: mmormota (44344)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44348

Válasszuk most ketté az "átlagolást" és a foton haladási függvényét.

 

   Ha beláttad, hogy a haladási függvény a tapasztalati tények tükrében nem lehet  

  

   x=x0+ct alakú, akkor  azt is belátod, hogy ez bármely IR esetén így van, és

 

   helyette az x=x0+(c±v)t  alak lenne a helyes, akkor  belátható az is, hogy

 

   egy IR valóban áll a fénygömbje középpontjában, az összes többi csak

 

   hamis frekvencia méréssel láthatja önmagát benne állónak és az összes többit elmozdulónak.

 

 

 

 

    

Előzmény: ivivan (44346)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44347

   Egyébként kijár neked egy dícséret is.

 

"Egyébként itt pontosan azt mondtad, hogy a kibocsátott és detektált frekvencia akkor és csakis akkor egyenlő, ha a fényforrás és a detektor áll egymáshoz képest..."

 

   Na jó, egy fél dícséret.. mert azt látod, hogy állnia kellene a detektálás helyének A rendszerhez képest, de azt nem látod, hogy B rendszerben ez az álló hely mozog..

  Azaz B rendszerben a detektálás helyét kell v sebességgel mozgatni ahhoz, hogy ne csaljunk a  foton haladási függvényével!

 

   Azaz a változatlan frekvencián detektált foton helyének függvénye

 

    B rendszerben   x=x0+ct-vt szerint alakul,  (frekvencia váltás nélkül,) tekintve,

 

     hogy c >v ..

 

 

   

   

 

Előzmény: ivivan (44338)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44346
Mi alapján választod ki az IReket?
Előzmény: Gézoo4 (44340)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44345
Ezért írtam, hogy az "átlag" nem jó szó.
Egyébként tetszik a +-1-es példád. Nagyon jól szemlélteti (amit én nem tudtam megfogalmazni), hogy a véges -c..+c tartomány nem is annyira véges...
Előzmény: mmormota (44343)
mmormota Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44344
Értelmezd... :-)
Aztán, ha megvagy vele, próbálj valamit öszehozni a kis példámra...
Előzmény: Gézoo4 (44342)
mmormota Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44343
Mit átlagolsz?
A szakaszon értelmeztél egy hosszúságot, és úgy felezted meg, hogy a két oldalon ez a hosszúság legyen egyforma.
Ehhez kellett a hosszúság definiálása.

Tehát nem általában a levegőben lógva értelmeztél átlagot. Ennek van értelme.

De csak úgy általában átlag az nem értelmes.


Előzmény: ivivan (44337)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44342

 

  Ez egy jó kérdés!  Térjünk vissza a válasszal azután, amikor

 

   az x=x0+(c±v)t  függvényt értelmeztük.

 

Előzmény: mmormota (44339)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44341

Izé..

 

  Azt Te nem tudod, hogy a koordináta rendszerben egy segéd koordinátarendszert

 

tetszőleges sebességgel mozgathatsz?  Akár 1000 c sebességgel is?

 

  A detektálás helyét írtam.. nem azt, hogy a detektort kellene mozgatni..

 

  Fogd fel úgy, hogy végtelen sok detektor van, mind áll a B rendszerben, és csak az kap "szót" amelyik sorra kerül a v sebesség miatt.

 

 

Előzmény: ivivan (44338)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44340

Dehogy!

     Azt írtad, hogy gyorsan tudsz olvasni..  Akkor talán mostmár a figyelmesebben

olvasást kellene fejlesztened..

 

    Vagy érteni nem értetted?

 

   Oké, akkor egy példa n1 rendszerből megmérik X IR sebességét,  és ezt teszik

n2, n3, n4,..,n999    stb rendszerek is..

 

  Majd szépen átlagoljuk a kapott eredményeket.

 

  Ha elegendően sok rendszer adatát átlagoljuk, úgy, hogy egyenlő arányban legyen

köztük olyan amely az X IR szerint -c  és +c felé mozog, akkor az átlag jó közelítéssel megadja az X IR térhez viszonyított sebességét.

 

 

Előzmény: ivivan (44333)
mmormota Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44339
Felvehetsz egy végtelen sorozat IR-t, amelyek egy egyenes mentén mozognak. Egyet felveszel tetszőlegesen, majd egyet ehhez képest +1 m/sec sebességgel, egyet -1 m/sec sebességgel. Átlépsz a +1-be, és felveszel egyet ami ehhez képest +1m/sec. Átlépsz a -1-esbe, és ehhez képest egy újat -1-gyel.
Ezt a végtelenségig folytathatod. Lesz egy végtelen sok IR-ből álló rendszer, amelyben bármelyik IR-nek lesz +1 és -1 sebességű közeli sebességű szomszédja.

Na most, hogyan választod ki ebből a végtelen sokból a középsőt? :-)
Előzmény: Gézoo4 (44335)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44338
Izé. A B rendszerben lévő dolog, azért van a B rendszerben, mert a B rendszerhez képest áll. Ha valami mozog a B rendszerben, akkor az nem a B rendszerben van.

Egyébként itt pontosan azt mondtad, hogy a kibocsátott és detektált frekvencia akkor és csakis akkor egyenlő, ha a fényforrás és a detektor áll egymáshoz képest...
Előzmény: Gézoo4 (44336)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44337
Én is gondolkoztam rajta, de egy véges egyenesnek van közepe...
Előzmény: mmormota (44334)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44336

Nem olvastad?  Két hozzászólással lejjebb írtam..

 

   Oké.. hogy ne kelljen oda menned..

 

  Van két IR, köztük v sebesség, mindkettőben fényforrás, detektor, és amikor az egyik forrása mellett elhalad a másik detektora akkor megváltozik a detektált frekvencia..

    Ez kölcsönössen mindkét rendszerre igaz. 

 

   Nyílván, a saját rendszer egy adott pontján detektálva a saját forrás fényét, nincs

ilyen váltás..

 

  Ebből következik, hogy a másik rendszerben detektált frekvencia, csak akkor

azonos az eredetivel, ha a detektálás helye a rendszeren belül  a két rendszer

közötti relatív sebességgel mozog..

 

   Azaz az A rendszerbeli fény a B rendszerben, csak akkor nem fogja változtatni

a detektáláskor a frekvenciáját, ha a B rendszerben a detektálás helye v sebességgel mozog.

 

 

 

Előzmény: mmormota (44332)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44335

Így van!

 

   Fogod az egyenes -c és +c közötti szakaszát, és egyszerűen megfelezed.

Előzmény: mmormota (44334)
mmormota Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44334
Végtelen sok lehetséges sebesség esetén nem lehet csak úgy "átlagot" képezni. Olyan ez, mintha egy egyenes közepét keresnéd.
Előzmény: ivivan (44333)
ivivan Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44333
Tehát van egy IR, amiből indulunk a méréssel (mert ugye a többi IR sebességét csak valamihez képest tudjuk megmérni). Itt ugye (az előbb láttuk be) az fog kijönni, hogy minden IR sebessége a -c és +c tartományba esik. Ennek "átlaga" (szerintem nem szerencsés ez a szó, de én se tudok jobbat) valóban 0, ami alapján kijelenthetjük, hogy az az IR, amiből indulunk az áll a térben? Mivel a levezetésben tetszőlegesen választott IR-el indultunk, ezért kijelenthetjük, hogy minden IR áll a térben?
Előzmény: Gézoo4 (44324)
mmormota Creative Commons License 2008.03.20 0 0 44332
Mi az, hogy "állandó frekvenciájú fény"?
Előzmény: Gézoo4 (44331)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!