Keresés

Részletes keresés

vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 520

II. Theodo herceg ( 680 - 717 ). Az Agilofinger családból származott, pontos leszármazása nem ismert. 700 körül önállósította magát a frankoktól. Szövetkezett a langobardokkal, 702-ben menedéket adott Ansprand langobard királynak. Még életében felosztotta fiai közt a hercegséget, a frank királyok engedélye nélkül. 715-ben követeket küldött Rómába II.Gergely pápához, hogy engedélyezze az önálló bajor egyházmegyék kiépítését. 715-ben lányát Guntrudot elvette feleségül Ansprand király fia Liutprand. Ekkor négy egyházmegye létezett: Regensburg, Freising, Passau, Salzburg. Négy fia közt osztotta fel a hercegséget: Theudebert, Theudebald, Tassilo, Grimoald. 

Előzmény: vörösvári (501)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 519

szívesen

előbb - utóbb biztos írni fog

köszönöm,

nem gond - nem szégyenlem a származásom 

Előzmény: Mara300 (516)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 518

köszönöm, remélem igazad lesz :)

Előzmény: Mara300 (517)
Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 517

Biztos vagyok  abban, hogy eljutsz odaig.

Modszeres, alapos, köröltekintö ... (logo szalakat elkötö, .. "örökseg" D;) Üdv

Előzmény: vörösvári (515)
Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 516

Nagyon köszönöm a vazlatot  nekem.

 

Valoszinü ha tovabb jutottam volna az olvasasban az elsö  beirasomig, akkor talaltam volna erre a szerkezetre tampontokat.

 

Akkor nem is tartalak fel tovabb, kicsit kesöbb -ha vegere ertem a mai napig bezarolag a beirasok olvasaanak, akkor jelentkezem irasban is itt, vagy ha a kollegad az adott -tölem felvetett dologra-  jelentkezik.

 

Bocsas meg a kerdesemert, es a valaszt -nemet szarmazasu vagy-  arra külön megköszönöm, üdv es izgalmas tovabbi törtenelmi nyomkövetest kivanok.

Előzmény: vörösvári (514)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 515

Igazából csak Baden-Württemberg területének néhány állama, Bajorország és Poroszország kerül majd részletesebb bemutatásra az 1200-as évek nagy szétesése után, ha egyszer eljuttok addig.

Előzmény: Mara300 (513)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 514

A következő volt az alapelv. Először a mai Németország területe a germánok megjelenéséig. Utána a Németország területén élő germán törzsek története, akkor is ha túlnyúlt területük a mai határon. Utána az öt nagy törzs története akik létrehozták Németországot 911 után: a frank, szász, bajor, sváb, türing és persze szintén nem gond, ha túlnyúltak a mai határon. Most majd ismertettem a bajorok után az alemann hercegség történetét. Utána jön a Meroving állam története, majd a Karoling állam története, közben a törzsi hercegségek története a Karoling korban. Utána jön Németország története Madarász Henriktől. 

Érdekel a történelem általában és német származású vagyok, ezért ez a téma. A germán törzsek történetéről is van egy topikom, azt már befejeztem. 

Szerintem Kaspar jelentkezni fog valamikor, ő rendszeresen ír ide, érdekli a téma.

Előzmény: Mara300 (512)
Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 513

Ha megengeded, javasolhatok Neked valamit? (gondolkodtam egy kicsit a "szelektalason" ..etc ...)

 

Mi a velemenyed arrol, hogy egy un "akasztofat", vagy egy "karacsonyfat" visszafele csinalnal, elindulva 1914-töl(?) vissza mondjuk az 1. szazadig, es az 1914-es Nemetorszag területet levezetned, hogy mikor hova tartozott (itt "allam" a kathegoria).

 

Ez csak egy munkalap lenne, magadnak.

 

 

Szivelyes üdvözlettel, es  akkor majd jelentkezem.

Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 512

(Majd csak fogom D;, most a -hatulrol, ahogy irtam- a 15 old-nal vagyok, elöre haladok. Meg van tehat 14, hogy kepbe legyek, este probalom majd befejezni.)

 

A kronologiai valasztast jonak es celszerünek tartom, de -mivel meg nem az 1. hanem a 15-/14-oldalnal (visszafeletöl olvasok) vagyok, meg nem latom, hogy van -e a Nemetorszag "törtenete" mellett egy un vezerfonalad. Gondolom mint allam lesz a keret aztan itt, összevezetödnek a dolgok ide, aztan tovabb... ("1200-as évek után, csak az össznémet történelemről lesz, az egyes német államokról csak akkor" ...hm...)

 

Megkerdezhetem Töled, hogy mint maganember van ez az erdeklödesed, vagy? ...?  vagy ...? Termeszetesen itt csak ket kategoria van: magan-erdeklödes es nem magan.., tehat altalanos ertelemben van a kerdes. Nem ok nelkül kerdezem.

A topik tenyleg nagyon a figyelmemet felkeltette, es a jövöbeni -ha esetleg aktivan valamit irok,-  szohasznalat miatt segiteni az informacio.

 

Ami Teged erdekel (a sok minden mas mellett a konkret temaban gondolom)  es elegge benne vagy, kivandorlas,  -keletre valo kivandorla, az egy nagyon erdekes tema.

 

..jo, majd meglatjuk, hogy a kollegad jelentkezik -e .

Lehet hogy mar tullepett a dolgon, ami rendben van.

 

 

Előzmény: vörösvári (511)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 511

Köszönöm az elismerést :) és hogy visszaolvastad a topikot az elejéig. 

Bevallom, én annyira nem értek a germánok etnogeneziséhez, ilyen részletesen.  

Kaspar ásta bele magát ebbe a témába, ha szeretne, ő fog majd reagálni.

Ez a időrendi ismertetés, ahogy most haladok, nem azt jelenti, hogy nem lehet közben visszatérni régebbi témákra vagy későbbi témákról beszélni, csak így kronologikus sorrendben érthetőbb a történelem. 

Én nagy vonalakban ismerem a német történelmet, ismerem a főbb dátumokat, a jelentős német uralkodókat, a fontosabb német államok történelmét, de persze nem apró részletet ismerve. Némi szelektálás lesz is az 1200-as évek után, csak az össznémet történelemről lesz, az egyes német államokról csak akkor, ha fontos esemény történt ott vagy ha engem érdekel valamiért az a német állam. Igazából a német kivándorlás témáját keletre ismerem a legjobban, erről lesz is szó részletesen.

Előzmény: Mara300 (509)
Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 510

Talan annyi magyarazat -mert nekem Spengler ..hm..."These" (nem a lakhato, hanem a lakott területek lettek a vandorlas soran -ami nem igazan vandorlas volt Spengler szerint- meghoditva) logikusnak tünik, hogy a koraibb korban a zöld terület a kesöbbi korban a bordo+zölddel majdhogynem egyezik. Tehat itt van egy eleg tartos -törtenelmi leptekkel is merve-  kultura egymastol is (el/meg) valasztas.

 

Ugyanakkor az eszak iranyabol lenyulo "feher" terület egy erdekes valasztovonal.

 

A masik erdekes dolog, hogy a zöld Skandinaviaban mindig majdhogy az ugyanaz vonalban a "hatar " volt.

 

Előzmény: Mara300 (509)
Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 509

(Köszönöm Neked.)

 

Most fedeztem fel a topikot, a vegeröl visszaolvastam a 15-ig, a 16-on erdekes dolgot talaltam.

Nem tudom hogy mindenki a nemetben jartas-e, egyanlöre ugy veszem, hogy igen, de bizoitekkent rövid magyarazatot irok. (Reszletesebbet ha szükseges, ez a legtermeszetesebb.)

 

Tehat: itt van egy par hsz-, hogy beolvasatok Magatokat egy kicsit a "multba":

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137952384&t=9231503

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137952415&t=9231503

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137952589&t=9231503

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137952709&t=9231503

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137952710&t=9231503

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137952952&t=9231503

…...........

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137961936&t=9231503

"A kora vaskori kultúrák Skandináviában és Észak-Németországban:

a sötétzöld nagyjából az északi és északi-tengeri germánok őseinek területe volt, a bordó a Jastorf-kultúra, a nyugati germánok őseinek területe, míg a világoszöld a keleti germánok őseié.

A homokszínű a Nordwestblock népének területe lehetett, a narancssárga pedig a keltáké."

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137953082&t=9231503

"A kései bronzkorról egy térkép, a sárga az urnamezős kultúra területe, a bordó az északi bronzkor."

 

Itt egyikteknek volt egy alapdillemaja -aztan ebbe parszor belementetek- ez pedig ha jol ertettem az un Öshaza.

Miert ott es miert "akkora" (zöld volt ..)

 

At tudnatok azt gondolni, hogy esetleg Spengler bizonyos gondolatai helytalloak voltak?

Pl az, hogy > http://gutenberg.spiegel.de/buch/der-untergang-des-abendlandes-zweiter-band-5329/35

„Nicht bewohnbares, sondern bewohntes Land wird in Besitz genommen ...“

 

Itt gondot okozott a feher -valoszinü lakatlan? -terület.

 

Talan a fenti erre magyarazat?

 

Spengler-nek van egy eleg sajatos, de logikailag követhetö  -eleg sokretü- gondolatsora a "vandorlas" Wesen-jeröl etc, ..

Itt lehet rola olvasni a kontextben >http://gutenberg.spiegel.de/buch/der-untergang-des-abendlandes-zweiter-band-5329/36

"Was vorauf geht, nenne ich Urvölker. Das sind jene flüchtigen und verschiedenartigen Verbände, die sich ohne erkennbare Regel im Wandel der Dinge bilden und lösen, die zuletzt im Vorgefühl einer noch ungeborenen Kultur, etwa in vorhomerischer, vorchristlicher und germanischer Zeit, in ganzen Schichten von immer deutlicherem Typus die Bevölkerung in Gruppen zusammenfassen, während deren Menschenschlag sich kaum verändert"

 

Egyiktek -most a nicket nem tudom pontosan, bocsanat..- feltette a kerdest (is):  "Mi bizonyítja, hogy a mai észak- és középnémet területek népessége nem vett részt a proto-germán etnogenezisben?", ami aztan nem lett körbejarva ...

 

PS.: ha van annak meg ertelme, meg van arra erdeklödes, hogy ha -talan nem most, de ha a bajorokat befejezted, egy kis temavalto szünetet tartasz, es ha erdeklödes van, megegyszer erre a reszre visszaterhetnenk? Reszletesebben? Mielött a következö nagyobb temaban belekezdesz?

Egyebkent gratulation a tema miatt.

Szep, konsekvensen vezetett munka.

Előzmény: vörösvári (508)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 508

Egy régebbi német témáról szeretnél beszélni ? 

Persze beszélhetünk róla.

Előzmény: Mara300 (507)
Mara300 Creative Commons License 2016.02.18 0 0 507

Hallo a Körbe;

 

Vissza lehet menni egy temaban meg, vagy nagyon kizökkentenelek Benneteket a mostani folyamatabol?

 

Nem kell udvariaskodni, egy rövid egyszerü üzenet is egy alkalmas  kb idöpontrol -ha most zavaro a visszateres- megteszi.

 

Kösz erte,

 

Üdv

vörösvári Creative Commons License 2016.02.18 0 0 506

Van egy magyarázat, a szlávok előtti időkből származik  név, a kar - szikla vagy a kelta karantos - barát, szövetséges szóból, a lényeg hogy Karantánia központja a kelta-római  civitas Carantanum város volt, innen kapták a nevüket.

 

Előzmény: homo neanderthalensis (505)
homo neanderthalensis Creative Commons License 2016.02.18 0 0 505

Egyébként honnan ered Karantánia helynév? Olyan törökös az a kara

Előzmény: vörösvári (495)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 504

a szent halála

 

Előzmény: vörösvári (503)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 503

Szent Emmeram püspök és vértanú Poitiersben született. 649-ben érkezett Regensburgba és I.Theodo kérésére téríteni kezdett a környéken. Ebben az időben Regensburgban élt Uta, I. Theodo lánya, aki titkos viszonyt kezdett egy hivatalnok fiával és gyereket várt tőle. Emmerám a pár védelmében magára vállalta az apaságot és Rómába utazott a pápához, hogy megmagyarázza a dolgot. Az indulás után Uta apjának elmondta a megbeszélt változatot, az apa és Uta testvére Lantpert is dühös lett a papra. 652. szeptember 22-én Lantpert és emberei Feldkirchennél München mellett a római úton elfogta a püspököt. Egy létrához kötözték és feldarabolták testrészenként, a végén vágták le a fejét. Amikor Theodo herceg megtudta az igazat, Regensburgban eltemetette a Szent György templomban. Később itt jött létre a Szent Emmeram apátság. 

Előzmény: vörösvári (499)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 502

vagyis korrigálva, nem ezért váltották le, mert 652-ben történt a gyilkosság. 

Előzmény: vörösvári (500)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 501

II. Theodo

Előzmény: vörösvári (500)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 500

Lantpert csak 680-ban uralkodott, miután kiderült hogy meggyilkolta Szent Emmerámot, a frank király száműzte az avarokhoz. II. Thodo lett az új király.

Előzmény: vörösvári (499)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 499

I. Theodo ( 640 - 680 ) herceg. Nem lehet tudni a pontos rokoni fokát az előző bajor herceghez, az Agilofinger család tagja volt. A fia Lantpert követte az uralkodásban, aki előtte meggyilkolta Regensburg püspökét Szent Emmerámot. 

Előzmény: vörösvári (497)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 498

Fara herceg 630-641 közt uralkodó herceg az Agilofinger családból, az apja Chrodoald herceg volt. A Rajna vidékén volt a területe. Támogatta szövetségese Radulf Thüring herceg lázadását III. Sigibert király és majordomusa Ansegisel ellen, legyőzték seregét és meghalt.

Előzmény: vörösvári (497)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 497

II. Garibald ( 610 - 630 ) herceg. Egész uralma alatt a szlávok ellen harcolt. A szlávok legyőzték Dél-Tirol területén Aguntumnál és betörtek fosztogatni Bajorországba, de sikerült őket kiszorítani később.

Előzmény: vörösvári (496)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 496

I. Tassilo király ( 591 - 610 ) . I. Garibald és Walderada fia. Uralma elején megállított a szláv nyugatra nyomulást, karantánok és csehek támadtak. 595-ben újra támadtak a szlávok, az avarok támogatták őket, a bajorokat legyőzték, 2000 harcos halt meg. 20 év alatt sikerült megállítania a szláv előrenyomulást az Alpoknál. A fia II. Garibald lett a következő herceg.

Előzmény: vörösvári (492)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 495

akkor egy szlovén térkép róla

 

Előzmény: vörösvári (494)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 494

Akkor a Karantán fejedelemség története. A mai Karintia, Stájerország és Szlovénia területére terjedt ki. 568-ban a langobard kivonulás után avar uralom alá került a terület. Beáramlottak a szlávok a Keleti-Alpok területére I. Tassilo bajor herceg állította meg nyugatra áramlásukat a bajor területeken . Samo állama 623-658 idején megszabadultak az avar uralomtól. 743-ban Boruth karantán herceg segítséget kért az avarok ellen Odilo bajor hercegtől, ezért cserébe elismerte a bajor és frank fennhatóságot.  Boruth fia Cacatius és unokája Cheitumar is frank hűbéres volt. 763-ban új herceg került hatalomra Wladuch és 772-ben kitört egy pogányfelkelés a területen. Miután Nagy Károly elfoglalta Bajorországot, Karantánia egy őrgrófság lett az avarok ellen. Kezdetben a helyi szlávok közül kerültek ki az őrgrófok. 

Előzmény: Törölt nick (490)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 493

Igen, ez a legvalószínűbb.

Előzmény: Törölt nick (491)
vörösvári Creative Commons License 2016.02.17 0 0 492

A bajor hercegi család az Agilofinger család volt. Első ismert herceg I. Garibald ( 555 - 591 ). Származása vitatott, van aki szerint a frank királyok rokona, van aki szerint a langobard királyok rokona, a legvalószínűbb hogy a kvád / szvéb herceg Agilulf ( 420 - 482 ) leszármazottja, aki Passau környékén élt. A kvádok / szvébek is résztvettek a 490 és 530 közt tartó bajor etnogenezisben. Garibald 548-ban kapott hercegi címet Theudebald frank királytól, 555-ben elvette Theudebald özvegyét Walderadat, aki Wacho langobard király lánya volt. Ezzel rokoni kapcsolatba került a langobard királyokkal. 568-ban támogatta a langobardokat, hogy elfoglalják Itáliát. 575-ben elvette Trient langobard hercege Ewin ( Eoin ) lányát, ez a frankok ellen irányuló védelmi szövetség volt, akik megtámadták a langobardokat ekkor. 584-ben újra támadták a frankok a langobardokat a bajorok szövetségesét. 589-ben megtámadták a bajorokat a frankok, ekkor lányát Thodelinde és fiát Gundoald a langobardokhoz küldte. A lány Thedelinde királyné lett a langobardoknál, a fiú Gundoald Asti hercege, az ő fia lett  I.Aribert langobard király ( 653 - 661 ). Létrejött egy frankellenes szövetség tagjai a bajor herceg, langobard király, Trient és Asti hercege. 590-ben visszavertek a bajorok egy frank támadást. 591-ben győztek a frankok, meghalt vagy leváltották Garibald herceget, az utód I.Tassilo herceg lett, aki Garibald fia vagy rokona volt.

Törölt nick Creative Commons License 2016.02.17 0 0 491

A korai bajuvár leletek a délnyugat-csehországi Friedenhain-Prestovice-kultúra leleteivel mutatnak hasonlóságot.

A régészek valószínűsítik, hogy erről a területről a 6. sz. elején volt elbai germán bevándorlás Altbayern területére.

Talán a markomannok maradékai húzódtak le a Cseh-Morva-medencéből a mai Bajorország területére.

 

A bayuwarioz népnév is arra utal, hogy "Bójföldről való férfiak", Bójföld (Bohemia) alatt pedig valószínűleg a mai Csehországot kell érteni. 

Előzmény: vörösvári (488)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!