Az az igazság, hogy ezzel a palántaneveléssel csak kísérletezek: a rendelkezésre álló körülményeket a legkisebb mértékben (legkisebb energiabefektetéssel) megváltoztatva próbálom ki, hogy mire vagyunk képesek a paradicsom és én. Pl. ilyen körülmény az iroda hőmérséklete is és ez még a legjobb megoldás, mert a pesti lakásban tudnám még nevelni a palántákat ahol éppen nappal alacsonyabb a hőmérséklet amikor dolgozni vagyunk és este fűtünk erőteljesebben, hétvégéken pedig alig, mert akkor menekülünk vidékre.
Nagy az esély, hogy ez a próbálkozás negatív tapasztalattal jár majd, ezért minden topikozót arra figyelmeztetek, hogy NE kövesse fenntartások nélkül az általam leírt módszereket. Már az előző hozzászólásban is jeleztem, hogy sikertelenség esetén profik által nevelt palántákat fogok kiültetni a fagyok elmúltával. TAF69
Szia! Hogy kellően összezaverjalak idekopizok egy szakkönyvrészletet ( Balázs Sándor: Zöldségtermesztők kézikönyve. Mezőgazda kiadó 2004), ez alapján gondold át a "...stabil, kb 20-22 C0 -on remekül fognak fejlődni a palánták..." véleményedet. :) Sok év tapasztalata mondatja velem: inkább hűvösebb, mint melegebb.
" ...Hőigény. A paradicsom a melegigényes zöldségfélék közé tartozik. Minimálisan 10 oC szükséges a növekedéséhez, amely 32 oC fölött viszont már leáll. Nappal 22 oC, éjszaka általában 7 oC-kal alacsonyabb az optimális hőmérséklet. A magas éjszakai hőmérséklet kötődéskieséssel jár (pl. a trópusi országokban). A csírázáshoz legmegfelelőbb a 2022 oC. Ennél alacsonyabb hőmérsékleten a csírázás lassú, tartósan magasabb hőmérsékleten a tenyészőcsúcs-károsodásból eredő vegetatív típusú növények száma emelkedhet (KINGHAM, 1973). A kezdeti növekedés és fejlődés idején nappal 1718 oC-ot, később 2024 oC-ot kell tartani. Meg kell jegyezni, hogy az irodalomban eléggé eltérő és sok módosító tényezőtől kibogozhatatlan adatok szerepelnek. A közölt határétékekkel kapcsolatban két tényezőre hívjuk fel a figyelmet: a) a kezdeti optimálisnál alacsonyabb hőmérséklet növeli a virágok számát, a virágzást azonban késlelteti. Szikleveles korban tehát nem célszerű a túl alacsony hőmérséklet még akkor sem, ha ez általában csökkenti az első virágfürt alatti levelek számát is; b) a hőmérséklet a megvilágítás erősségével összefügg, borús napokon alacsonyabb hőmérsékleti értékeket kell tartani. A paradicsom fejlődésére jelentős hatással van a talajfelszín feletti réteg és a talaj hőmérséklete (ez leghatékonyabban a vegetációs, illetve a talajfűtéssel befolyásolható. A talaj hőfokának meg kell közelítenie a paradicsom optimális hőmérsékletét, mert a gyökérzet normális fejlődéséhez, víz- és tápanyagfelvételéhez 1820 oC szükséges. A nappali hőmérséklet elegendő napsütésben magasabb is lehet, 24 oC fölött azonban a hajtatásban már szellőztetésre van szükség. Ennek oka, hogy magasabb hőmérsékleten az asszimilációs tevékenység meggyorsul, amelyhez sok szén-dioxidra van szükség, s ezt legegyszerűbben szellőztetéssel lehet a légtérbe juttatni. A virágzást megelőző fejlődési szakaszban a tartósan alacsony éjszakai hőmérséklet (1013 oC) hatására túlzottan erőteljes lesz a vegetatív növekedés, és a csészelevélkék megnyúlnak. Emellett a fürtök is rendellenesen fejlődnek, azaz a kinyílt virág stádiumot nem éri el a bimbó. Ennek oka a virágfejlődéshez szükséges szénhidrátok egyenlőtlen eloszlása a növényen belül. Gyakori a fürtök közötti levelek számának a növekedése és a nagy (elágazó vagy túl hosszú, 100150 virágú) fürtök képződése. A tartósan magas éjszakai hőmérsékleten (21 oC fölött) nevelt paradicsom megnyúlt ízközű lesz, halványabb és kisebb levelekkel, rövidebb csészecimpákkal. A kötődés szempontjából éjjel a 1518 oC, nappal a 2025 oC az optimális. A terméskötés fázisai kivétel nélkül hőmérséklet-igényesek, azaz a túl alacsony (1012 oC) vagy a túl magas (32 oC fölötti) hőmérséklet gátló hatású. Az érés időszakában elsősorban a túl magas (32 oC fölötti) hőmérséklet okoz károkat: a likopin- (piros festékanyag) képződés leáll. Irodalmi adatok szerint a magasabb hőmérséklet hatására több lesz a korai termés, de kevesebb az összhozam. ..."
A hétvégi lehűléstől szerencsére nem kell tartanom, itt akkor is elég meleg van. "Jó" nagy az irodaház és valószínűleg olcsóbb a hőntartás, mint az újrafűtés.
Megvettem a magokat idén három fajtával fogok próbálkozni:Marmande, San Marsano és a legfontosabb a Lugas F1. Mindegyikből 6-6 palántára lesz szükségem. A támrendszert Frint tanácsai alapján készítettem el, amiről később fogok kitenni képeket.
Ez lesz az első palántanevelésem és balkonládában (ablakon belül) fogok az ültetéssel próbálkozni a munkahelyemen. Mini üvegházat alakítok ki a ládából amiben tőzegcserepekbe fogom ültetni a magokat március elején. Az az elképzelésem, hogy a ládát teljesen feltöltöm perlittel(vagy macskaalommal) kevert palántafölddel és ebbe süllyesztem a szintén feltöltött tőzegcserepeket. A talajt orthociddal fogom kezelni palántadőlés ellen és reményeim szerint a stabil, kb 20-22 C0 -on remekül fognak fejlődni a palánták. Minden cserépbe 3 mag kerül és a leg életképesebb marad meg. Tűzdelni nem szándékozom, az egyetlen átültetés a kipalántázás lesz.
Sajnos nincs balkon a munkahelyen ezért a kiszoktatást még nem tudom hogyan oldom meg, mert a telek vidéken van és ott csak rövid időszakokat töltök, de arra gondoltam, hogy a kiültetés előtt néhány héttel világos de fűtetlen ablakban helyezem el őket és a kiültetést május elejére időzítem, amikor lesz egy hetem a ki-be hordozásra. Végül, ha nem járok sikerrel ennyi palántát még meg is tudok vásárolni, persze az lenne az igazi, ha a teljes növekedés az én munkám eredménye lenne.
Szia nyúbi, az utóbbiban. A paradicsom különösen érzékeny a fényhiányra, nyúlik nagyon. Az alábbi linken egy tankönyvet találsz, a paradicsommal foglalkozó részt olvassad el, nagyon jó ! (én is most olvasom...) :) Frint http://www.hik.hu/tankonyvtar/site/books/b57/b57.lit
Sziasztok! Szép csendesen olvasgattam a fórumot eddig, de látom már vetitek a paradicsomot... Kérdésem eddig mindig vékony szálú kissé nyurga palántáim voltak, hol érdemes palántát nevelni lakásban most, vagy márc közepe táján fűtetlen fóliában?
Örülök, hogy ilyen önzetlen emberekkel találkozom itt a topicban. Köszönöm Neked is segítségedet, de a háttérben már megmozdult minden "paradicsom-szerető" topic-társ.
Kedves shammy, a vetésforgót házikertben erősen ajánlott megoldani, még "vezéráldozatok" árán is, különben kemény vegyszereket kell bevetned, és a végeredmény erősen kétséges. ( Biotermesztők ide se figyeljenek :) ) Az első kérdés, hogy mit is akarsz kiirtani a talajból. Ha fonalférget, akkor a Vydate nevű szer az egyik legjobb, de nagyon észnél kell lenni a használatánál. Más a helyzet a talajban élő/áttelelő gombákkal. Ami a paradicsomvészt(fitoftóra) okozza, az ellen felesleges felvenni a harcot ilyen módon. Számtalanszor leírtam már e topicban, hogy a paradicsom növényvédelme a preventív filozófiára épül, és az időjárás megfigyelésére. Kontakt és felszívódó szerek okos és kombinált használatával, no meg egy kis előre gondolkodással a termesztési kockázat erősen lecsökkenthető. Ettől még az időjárás tud olyat produkálni, hogy elviszi a termés egy részét. Ez benne van a pakliban. Olvassad végig a topicot, sok ötletet meríthetsz belőle. Frint
Kedves trofimov, ez nagy valószínűséggel marhaszív paradicsom, vagy röviden szív paradicsom. Számtalan változata van, méret és alak szerint, de mindre jellemző a vékony héj, kellemes íz, húsosság, és az összetéveszthetetlen hús-szín, amely néha vörösbe, néha lilába fordul. Sok ilyen fajtám van, szívesen küldök. Amúgy nem egyszerű termeszteni, vegetatívba hajló,elég rosszul köt, könnyen rothad. Toplista: Lugas F1, Flavorino, K-262, Pink Brandywine,Korall - de ez nagyon szubjektív :) Frint
Tanácsot kérnék, ha bárkinek használható javaslata van termesztési gondomra.
Sok-sok éve termesztek paradicsomot a kertem váltakozó területein. Tudom, hogy a talaj (gombás - peronoszpórás?) fertőződése miatt nem ésszerű egymást követő években azonos helyre ültetni.
A paradicsomnak használt terület környékét lucernával vetettem be, kényelmi szempontok miatt.
2006-ban többszöri rézgálicos permetezéssel sikerült megóvnom a fertőzés elhatalmasodásától. Bár kárt így is bőven okozott.
Az a kérdésem tapasztaltabb társaimtól: van e lehetőség, valamely talajfertőtlenítő módszerrel elejét venni, vagy mérsékelni a fertőzés mértékét?
Ez a kérdés annál is fontosabb, mert problémás lenne a jelenlegi helyét megváltoztatni.
Évekkel ezelött (15 éve) kaptam egyik ismerősömtől sárga paradicsomot. Olyan színe van, mint a narancsnak. Már alig hoz termést. Szeretnék ilyen magot venni, de nem tudom a nevét.
Amit lehet kapni, az világossárga és aránylag kis bogyójú. Ezt nem szeretem, mert hamar bepuhul és nem is olyan ízletes.
Nincs valakinek ilyen: A 880as hozzászólásomban van róla kép, de itt a színe jóval világosabb, mint a valóságban. A szín: Narancssárga
Tavaly február közepén kezdtem vetni, és nekem bejött. Szép, egészséges palántáim nőttek, mire kiültettem őket. (Tavalyelőtt annyira türelmetlen voltam, hogy már januárban vetettem, és javában virágoztak, amikor kiültettem őket, nem hiszem, hogy jót tett nekik.)
Csak azért ugrottam be, hogy elújságoljam: ma voltam a XI. Bartók B. úti Hermes vetőmagboltban. Van nagy választék paradicsommagból, és legnagyobb meglepetésemre a San Marzano volt a legolcsóbb. :-O :-O 89 ft egy tasak, a többi 110-130. Eddig még Mo-on nem is láttam SM-t.
én imádom a paradicsomot, már gyerekkorom óta. szinte naponta fogyasztom, kivéve ilyenkor, mert ilyenkor már csak borzalmas valamik kaphatók.
viszont van paradicsomlé és hámozott paradicsom konzerv:)
idén megint termesztenék...
kérdésem a következő:
gyermekkoromban nagymamánál volt egy fajta paradicsom ami hatalmas volt. forma: nem hosszúkás hanem inkább lapított, nem csúcsos. a termésfal nagyon vékony volt.
az egész paradicsom lédús és fűszeres ízű.... a színe nem igazán paradicsom színű volt mindig, hanem átment olyan lilásba is néha.
MELYIK EZ A PARADICSOM? hol tudom a magját vagy palántáját megszerezni?
valamint:
ha finomat akar az ember enni, jó édeset, vagy fűszereset akkor melyik fajtát kell ültetni? tudom, hogy ízlések stb. de tényleg kíváncsi lennék egy 5 fajtából álló
"top 5 " listára az íz alapján. kinek mi a véleménye?
Most én elvonulok téli álmot aludni (sajnos csak január 3-ig), ezért szeretnék minden fórumozónak békés, boldog ünnepeket kívánni, jövőre pedig bő termést!