Keresés

Részletes keresés

pint Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44791
ez szép összefoglaló volt
Előzmény: mmormota (44790)
mmormota Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44790
Pontosabban úgy tesz, mintha tanítana valamit, amit ő tud. A valóságban meg egy rohadt szót se ért az egészből és hülyeségeket beszél. Összeolvasott mindenfélét, megjegyzett szilánkokat, de ezek nem álltak össze értelmes képpé a fejében. Megmaradtak elszigetelt mozaikkockáknak, amelyek ráadásul nem is a modell kockái, hanem ismeretterjesztő cikkek metaforáinak darabkái.

Ezeket a mozaikdarabkákat aztán kiegészíti a saját elképzeléseivel, amit a metaforák hétköznapi értelemben vett értelmére alapoz, és próbál így tovább gondolni.

Az eredmény természetesen egy iszonyatos zagyvaság.
Előzmény: cíprian (44785)
NevemTeve Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44789
Legjobb, ha különféle modelleket egyidőben alkalmazunk, és a kapott zagyvaság magyarázatát várjuk a gyanútlan olvtársainktól.
Előzmény: cíprian (44785)
mmormota Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44788
Ha az interferenciát rések és céltágy elekronjainak viselkedésével magyarázod, miért nem függ az interferenciakép az anyagi minőségtől? Miért nem viselkedik másképp egy szigetelő anyagból készült lemezen vágott rés, mint egy fámből készült lemezen?

Ha pedig mindegy, milyen jellegű ez az anyag, mi értelme egyáltalán belekeverni az interferencia magyarázatába?
Előzmény: Gézoo4 (44771)
mmormota Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44787
"(Lásd. A.Einstein lézerről írt örökbecsű gondolatait.)"

A. Einstein
Born March 14, 1879(1879-03-14)
Ulm, Württemberg, Germany
Died April 18, 1955 (aged 76)

The first working laser was demonstrated in May 1960 by Theodore Maiman at Hughes Research Laboratories.
Előzmény: Gézoo4 (44770)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44786

Szia Gézoo természetesen egy külső távoli forrásból származó EM hullámmal és két mozgó detektorral is elvégezhető a kisérlet.

Ebben az esetben szükség van kétmozgó detektorra amiken számláló van elhelyezve és egy harmadik detektorra amely a rendszerben rögzitett és frekvencia mérőt tartalmaz és ehez képest mozgatom a számláló detektorokat.

 

Csak az nagy probbléma hogy frekvenciát tudunk mérni egészen nagy értékeken is különböző indirekt módszerekkel , de darabbszámot ahol egyenként megszámolunk minden beérkező fotont olyat nem tudok.

Előzmény: Gézoo4 (44734)
cíprian Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44785
Most tényleg Gézzoo feszeget olyan kérdést, ami furcsa a hétköznapi gondolkodásunknak.

Az interferenciaképet nem szabad úgy felfogni, hogy a fénynek pályája van. A fotonnak is csak akkor van pályája, ha nincs interferencia, mert a fény vagy hullám, vagy részecske, de egyszerre sohasem lehet a kettő. Hogyha hullám, akkor nem értelmezhető a fény pályája, nincs ilyen.
Előzmény: ivivan (44784)
ivivan Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44784
Mondtam, hogy elfogadom. Folytathatod a bizonyítást...
Előzmény: Gézoo4 (44783)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44783
Nos lehet, hogy számodra meglepő, de nem csak a fémek elektron szerkezetére, hanem minden anyag elektronszerkezetére hat bármely pontja elektron szerkezetének megváltozása.
Előzmény: ivivan (44780)
ivivan Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44782
Ettől függetlenül én még kíváncsi vagyok hogyan tudja így bebizonyítani, hogy nem a foton interferál, hanem az ernyő elektronja... Nagyon érdekes gondolatmenet lesz, szerintem :-)
Előzmény: pint (44781)
pint Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44781
fémekben sem. nem fog a gerjesztett elektronfelhő úgy maradni. ráadásul az ilyen detektorok nyilván nem egy fémlap, hanem mondjuk fotopapír, ccd, de lehet ellenőrizni egyfoton detektorokkal is, mondjuk N darabbal, akkor nem kapunk képet, hanem csak N db pontot. vajon miféle "elektronfelhő hullám" alakul ki 2db egymástól pár centire levő detektor között? és milyen maradó effektus, amikor az ilyen detektorokat pontosan olyanra tervezik, hogy nagyon gyorsan "reset"-elődjenek, és újra mérésképes állapotba kerüljenek? bullshit, nyilván.
Előzmény: ivivan (44780)
ivivan Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44780
Hmm. Mondjuk legyen így, bár szerintem ilyen csak a fémekben lehetséges, de most nézzük hova jutsz el ebből a feltevésből...
Előzmény: Gézoo4 (44779)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44779
"Nem értem. A foton beérkezési pontját hogyan befolyásolhatná az, hogy az ernyőn milyen kép van már?"

Azt remélem érted, hogy minden egyes foton egy egységnyi energiát ad át annak a pontnak ahová beérkezik.

Azt is értheted, hogy így ezen pont elektronszerkezete megváltozik.

És azt is, hogy minden változás kihat, még ha látszólag csekély mértékben is,
az ernyő egész félszínére, így azon atom elektronfelhőjére is ahová a következő
foton fog érkezni.

Ezt érted?
Előzmény: ivivan (44778)
ivivan Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44778
Nem értem. A foton beérkezési pontját hogyan befolyásolhatná az, hogy az ernyőn milyen kép van már?
Előzmény: Gézoo4 (44775)
NevemTeve Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44777
No, kicsit nem figyelek, és a 'fény kettős természete' című tévedést is lelepleztük?
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44776
Oké.. értem.
Előzmény: Kilroy (44774)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44775
Mit ahogyan Pint már közben említette, az egyes fotonok beérkezése között akár évek is eltellhetnek.
Viszont az is tény, hogy interferenciakép csak úgy alakulhat ki az ernyőn, ha ott több pont rögzül.

Azaz minden új pont már az elődjei által megformált ernyőn képződik.

Vagyis akár aktív rezgéssel, akár a korábbi pontok által deformált elektronképpel
találkozik az aktuális foton hatása,

mindenképpen a korábbi fotonoknak az ernyő elektronjaira gyakorolt hatását látjuk.
Előzmény: ivivan (44772)
Kilroy Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44774
Nem olyan ertelemben vagyok ovatos, hogy nem merem leirni a velemenyemet, ha van, csak olyan ertelemben, hogy tudom, mikor jobb, ha nem merulok bele...
Előzmény: Gézoo4 (44767)
pint Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44773
tegyük hozzá, hogy az egyes fotonok detektálás között évek is eltelhetnek, vagy akár kivehetjük a detektort, és újat tehetünk be. a végeredményen nem változtat semmit.
Előzmény: ivivan (44772)
ivivan Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44772
Az a hullámzó elektron tenger még mindig mosolyogtató. Szerintem ne erőltesd...

Ha beérkezik egy foton (vagy elektron, mindegy), akkor az ernyőn ezt detektáljuk (lesz egy pötty), a következő is beérkezik, az is létrehoz egy pöttyöt. Hol interferálnak itt az elektrontenger hullámai? Egyáltalán hol jön be a képbe az ernyő elektronja? Vagy azt állítod, hogy a foton az ernyő egyik pontján csapódik be és valamelyik másik pontján "lesz" egy pötty?
Előzmény: Gézoo4 (44771)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44771

Szia!

 

  Nos, az "egyfotonos" interferencia során, egymást "egyesével" követő fotonok

mindegyike megrezgeti, meghullámoztatja az ernyő elektronfelhőjét.

   Ebből adódóan, minden foton az elődje által berezgetett ernyőre érkezik meg.

Így nem önmagával, hanem az elődje hatásaival együtt okoz interferenciát.

     Ezért semmi sem indokolja, hogy a valóságtól elrugaszkodott elméleteket

agyaljunk ki.

Előzmény: muallim (44769)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44770

 

    Vagy a sugárzó felszénének szélessége miatt, az adott pontra különböző   úthosszokon eltérő fázissal érkeznek meg az eredetileg egyfázissal indult fotonok.

     (Lásd. A.Einstein lézerről írt örökbecsű gondolatait.)

Előzmény: pint (44768)
muallim Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44769
csak megjegyzem, hogy hogy az egyfotonos kisérlet (  ami egyszerűbbnek tűnhet ) ugyanarra az eredményre vezetett ( legyen akár elektronokkal elvégezve ) mint a sokfotonos, azaz a fénykvantum két nyitott rés esetén az interferencia képnek megfelelően oszlik el a felfogó ernyőn, pedig csak az egyik résen tud ( emberi számítás szerint ) egyszerűen átmenni és úgy viselkedik mintha egyidőben egy másik foton is átmenne a másik résen amivel interferál.. ( vagy ahogy mondják, maga megy át mindkét résen, azaz önmagával interferál ) Na itt szakadt el a fizika a képszerűségtől, az un. "racionális gondolkodástól ) és ettől kezdve új alapokra kellet áttenni a valóságról alkotott világképünket. Ezt ma sem tudják sokan elfogadni.
Előzmény: Gézoo4 (44761)
pint Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44768
"Szerintem sima lézerrel is jelentkezne az interferencia"

ez a hologramkészítés lényege például. de nem is kell ilyen messziségbe menni. ha lézerrel rávilágítasz egy bármilyen felületre, falra, asztalra, akkor azt látod, hogy a fénypont nem sima, hanem szemcsés. ez is interferenciakép, a felületi egyenetlenségek miatt lép fel.



Előzmény: ivivan (44762)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44767

Megértem az óvatosságodat.

 

  Már az is eredmény, ha az autókkal és a fotonok haladási függvényeivel

megértetted, hogy az x#x2 miatt  két foton között a távolság mindvégig

 

  dx=x2-x  ==  x1-x0    és ez állandó, azaz az itteni szakértők saját

 

   magukkal nem értenek egyet, ha ezt vitatják..

 

  Így Gergő, Pint, Iván "szakértelme" új megvilágításban tündököl.

 

  Ami az "előítéletet" illeti.  Általában igazad lenne, ha más kérdésről lenne szó.

Olyan esetről, amikor nem ennyire egyértelműen egyetlen megoldás létezik.

   De most csak olyan számítással állhatna elő Pint, amiben

 

   dx=x2-x  ==  x1-x0   egyenlőségről megpróbálja bizonygatni, hogy egyenlőtlenség.

 

  És az előre is látható módon csak hibás úton lenne lehetséges.

 

Előzmény: Kilroy (44766)
Kilroy Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44766
Kerulom a tudomanyos vitat itt, epp mert laikus vagyok. De ha mar megkerdezted: adott peldaban ugy tunik, igazad van. De a fotonokat illetoen mar nem vagyok biztos benne, leginkabb mert azokhoz tenyleg nem ertek (erdekes modon a hozzaertok sincsenek meggyozodve errol [enyhen szolva, mert ugye leginkabb szerintuk nincs igazad]).
Előzmény: Gézoo4 (44765)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44765

   Gondolom, hogy véleményed "nem tudományos szinten" is van.

 

  Azt is feltételezem, hogy tudod, hogy ha két autó azonos sebességgel mozog az úton, akkor tudod, hogy nem változik a köztük lévő távolság.

 

   Ha pedig tudományosabban nézzük, akkor egy IR  két pontján haladó

 

  fotonok    x=x0+ct  és x2=x1+ct   függvényeiről láthatod, hogy mivel x0#x1

 

  így x#x2  és ez nem változhat meg..

 

 

Előzmény: Kilroy (44763)
Gézoo4 Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44764

  Nos, akkor kezdjünk kisérletezni!

     Fogjunk egy kínai lézerpointert, és három rést.. egy lesötétíthető szobában.

Ha nem jutsz be egy fizika laborba, akkor önmagad is készíthetsz réseket lefestett

alu fólia és egy penge segítségével.

   Fekete fotokartont bármelyik írószerbolban beszerezhetsz.

 

   Bár, én inkább először az elektromos interferencia jelenségekkel ismerkednék meg a helyedben. A netről letöltheted a Dhsetup.exe progit amivel a géped hangkártyája

egészen jó szkóppá alakítható, és néhány kondi, ellenálás, tekercs segítségével

máris láthatóvá teheted a különféle késleltetéssel beérkező jelek interferenciáit..

Előzmény: ivivan (44762)
Kilroy Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44763
Szerintem? En nem tudomanyos szinten "vitatkozom" veled meg senkivel itt. Ezert ne adj inkabb a szamba olyasmit, amit nem mondtam, mert ez sem eppen tudomanyos kommunikaciohoz illo...
Előzmény: Gézoo4 (44761)
ivivan Creative Commons License 2008.03.26 0 0 44762
Az előző hozzászólásod fényében ez a hozzászólás érdekes. Hogyan tanulhatnék, ha nem írod meg amit tudnom kellene?

Az én meglátásom szerint teljesen mindegy, hogyan állítják elő a fényt, a lényeg, hogy egy irányba haladó szóródásmentes fény legyen... Szerintem sima lézerrel is jelentkezne az interferencia...
Előzmény: Gézoo4 (44760)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!