Ezt is ki lehet próbálni, jó lehet abban az esetben, ha a tőkének szép egészséges törzse van. Nem tűnik nehéz műveletnek, de én egy törzsbe két-három szemmel próbálkoznék a biztonság okáért.
A fordított T inkább azért van, mert így kényelmesebb a művelet. Ráhajol, vág, szemet bedug, kötöz. Én biztosan tízszer annyi ideig elvacakolnék vele. (Persze kényelmesen székre ülve, lábam között a tőkével.)
Igen ez érdekes a már mint vágás ,gondolom azért is mert a szőlő tőke kérge vastagabb nem egy éves hajtás és így könnyebben felhajtható a kérek ha nem teljesen merőleges a vágás .
Meg az is érdekes hogy a T metszés fordítót ugyan úgy mint amikor citrusféléket oltunk .
Nekem is tetszett! Ráadásul azt vettem észre, hogy a T megvágásánál a kereszt irányú vágáskor nem merőleges a kés a tőkére, hanem ferde. Ennek következtében a hély alá nyúlás sokkal könnyebbnek tűnik. Majd kipróbálom más gyümölcsfajtáknál is, hogy tényleg így van-e?
Akkor célszerű csinálni, mikor a hajtások erőteljes növekedésnek indultak. Úgy gondolom, hogy ez egy 3-4 hetes időszak április végétől, de inkább május. Inkább a nedvkeringés teljes megindulására és a hajtások növekedésére kell figyelni, mint a naptárra. Nekem nagyon tetszett ez a videó, sokat gyakoroltam.
Minden ugyanaz, mint a zöldre fás oltásnál. Én kísérleti jelleggel próbálkoztam néhány olyan tőkén, amelyek lent nem hajtottak, viszont szép erőteljes törzzsel rendelkeztek, viszont át szerettem volna őket oltani. Az általam feltett videót nagyok szeretem, szerintem profi munka, az oltás formának indokolt esetben jövője van. Később teszek még fel képeket a többi tőkéről is.
Felszívódó lisztharmatölőt és kéntartalmú kontakt szert ajánlok. /Három héttel ezelőtt + egy héttel ezelőtt és most./
Van egy-két fajta szőlő, amit nehéz megvédeni a lisztharmattól. Külön tudomány! Ha ilyened van és nem akarsz kinlódni vele, akkor oltsd át kevésbé érzékenyre.
Sziasztok már korában jeleztem hogy a szőlő szemek kezdenek tönkre menni ,vagyis nem csak a szemek hanem a levél is kezd elszáradni .
nem tudom mit rontottam el valamivel kelet volna fújni nem tudom mert még csak most kezdtem el szőlészkedni igaz kicsibe mert a gyermekeim nagyon szeretik !!
Úgy vagyok vele hogy egyszer majd csak bele jövök, és tudok szép egészséges fürtöket nevelni eben kérném a segítségeteket .
Én mint amatőr szőlős ara gondolok hogy ez rengeteg esőnek köszönhető hogy így tönkre ment a szőlőm .
Ez a betegség vagy mi az úgy kezdődőt hogy ilyen lisztes szerü kis valami gombás betegségek voltak a fürtökön ,de én akkor ere fújtam valami gombaölő szert a nevét már nem tudom mert a csomagot kidobtam amibe volt .
Ha csak az egyik oltásra van szükslged nyugodtan hagyd meg azt amelyik jobban fejlődik. A több éves tapasztalat alapján azt tudom mondani, hogy nem lényeges az alany és a nemes közti illesztési pozició, a lényeg, hogy jól összeforjon.
Ezért használok én kilukadt fürdőmedence, úszógumi, stb. anyagból vágott csíkokat oltószalagnak. Azok nyúlnak, nem vágnak be és tartósak, akár egy évig is rajta lehetnek az oltványon.
Az oltások többségénél szétnyílt az alanynak a bevágása. Emiatt volt olyan nemes amely kifordult a helyéről. Ami benne maradt arra tekertem szigszalagot, lazán, hogy fogja.
Kb. egy hónapja zöldoltással oltottam át a szőlőlugasom egyik tőkéjét, 2 oltás sikerült, az egyiknél a nemes rügye az alany rügyével átellenes oldalon van, a másiknál pedig 90 fokkal elforgatva. A 90 fokkal elforgatott jobb helyen van és vastagabba van oltva, ennek megfelelően valamivel jobban is fejlődik mint a másik.
Az lenne a kérdésem, hogy ha már megfakadt az oltásom számít-e, hogy az merőlegesen vagy rendesen van beoltva, mivel több helyen is azt olvastam, hogy a nemes rügyének az alany rügyével átellenes oldalán kell lenni (normális állásban is így állnak a rügyek). Mivel a szőlő keresztmetszete nem szimmetrikus alakú, nem tudom, hogy a derékszögben oltás okoz-e később a szőlőnél valami tápanyag szállítási vagy akármilyen problémát.
Ahogy már említettem merőlegesen oltott jobb helyen van és erősebb, ezért ha lehet azt hagynám meg jövőre, de nem szeretném, hogy ez később problémát okozzon, szerintetek lesz később belőle gond? Ti melyiket hagynátok meg?
utóirat:
Érdekes hogy különböző netes cikkekben azt írják, hogy a rügy átellenes oldalra kerüljön, a Jeszenszky könyv ugyan nem tesz említést a rügy állásáról, mégis a zöldoltásnál illusztrált képnél merőlegesen van belehelyezve a nemes. Nektek mi a véleményetek?
kép a Jeszenszky féle könyvből, a zöldoltást illusztrálva
Én meg azt szeretném kérdezni hogy a szőlő szemek mitől aszalódnak meg valami betegség vagy vízhiány okozza nem csak egy tökén hanem több fajtán is látszódik !
Van ere valami permetszer gomba lenne nem tudom ??