avagy, YARWS - Yet Another Raw Workflow Software
Great news: Adobe® Lightroom™ beta* software 1.0 for Windows is now available. Download it today and discover an easier way to import, organize, edit, and showcase large volumes of digital images. Designed by photographers, for photographers, it's software that works the way you do. And with its new Windows compatibility, it's just waiting for you to try it.
Három lépcsőben kezeli az élesítést: felvételi, ami egy kis globáls élesítés, kreatív, ami témafüggő, lokális és kimeneti, ami a végfelhasználástól (web v. papír, ha papír akkor nyomtatva v. levilágítva, milyen eljárással, milyen felbontással) függ.
piacot említettem, több ezer dolláros árral... (csupán azért, nehogy a ps legyen már az etalon... a ps usm-je is jól használható általánosságban, de jól és jókor kell alkalmazni.)
JPG-re gondoltam - RAW-ban értelemszerűen mindegy, persze
egyébként azt mondják, nem is célszerű teljesen kikapcsolni JPG-ek gyártásakor az élesítést, mert a későbbi élesítés már a JPG négyzetecskék széleit is jobban láthatóvá teheti
Az élesítés a gépekben, mint ahogy a többi beállítás is, a nyers képpontokhoz tartozó +információ csak, amit a rawkonverter észrevesze, és ennek függvényében a a nyers képet feldolgozza... Monnyuk, ha jpgbe fotózol, nemtom hogy élesít, nempróbáltam. Lehet, vmi eccerű gogyáriusz algoritmus van benne, én tuti nem hagyatkozok reá...
a lr-ban beállítható (a preferenciáknál), hogy milyen formátumban exportálja a ps-be a képet, psd, tiff, jpeg, dng... élesítés pedig a végfelhasználáskor kell, nyomtatáskor, webre méretezéskor... a digitális világban másképpen működnek a dolgok, mint filmen - hiába élesíted az eredetit, ha át kell majd méretezni... ill. nem hiába: jól el lehet cseszni így a dolgokat... az élesítéssel nem szállok hitvitába, a ps usm-je is egy amatőr eszköz, sokkal de sokkal jobban paraméterezhető usm is van a piacon...
tényleg: tudja vki milyen élesítés van egy fényképezőgépben? vagy akár a LR-ban? mert szerintem könnyen lehet, h az is USM, csak egyszerűbb, egyetlen paraméterrel szabályozható kivitelben hiszen különben az USM is csak egy lokális kontrasztnövelés, csak jól szabályozható küszöbértékekkel
Először is javítanám a saját hibámat, nem CR4, csak CR3.7.
A szelektív színkorrekciója pedig ua., mint a LR-é.
"In fact, Lightroom uses the same underlying processing engine as Camera Raw, which means consistent and compatible results across Adobe applications."
Na hát nem Unsharp... még egy Smart Sharpennel ki is békülnék, de az sincs. Majd egyszer:) Amikor ez is a megfizethetetlen kategóriába kerül a hétköznapi halandó fotósok számára:)
Hehe itt a gond. A lightroomba nem unsharp mask van. Ez amolyan élesítés féle, mint a fényképezőben a beállítások között. De nemis unsharp néven van! :)
én kipróbáltam amúgy a Lightroom és PS Unsharp Mask-jét, és hát azért volt különbség... én sokkal élvezhetőbbnek érzem a PS-est, mint a Lightroom-ost. Nekem a Lightroom élesítés után az élek mentén elég dúrva eredményt adott, 30-60-as beállítások között, fölötte már nem is próbáltam. Hiába adtam neki zajcsökkentést, meg színzajcsökkentést. Remélem majd lesz belőle valami, ha másra nem akkor rendszerezésre nagyon jó a Lightroom. Konvertálom a panorámáimat PS-sel:)
Normál körülmények között elég az élesítés ami benne van. (noha nekem a ncnx után kb a 25helyett az 50-60 közötti beállítás, ami egálra hozza ki a két progit, de elég) Persze hameg szélsőséges minőségű a fotó, akkor meg se az nx, se a lightroom nemelég, no akkor nyúlok a cs2höz...
egyelőre amíg rendes élesítőt nem raknak bele, vagy nem oldják meg jobban a PS-be való exportálást, kicsit macerás most... csinál PSD-t, ha kell akkor azt majd megint tiff-be vagy akármi másba mentem...
Nekem annó tavaly akkora csalódás volt, h próbáltam kitörölni az emlékét is. Ehhez képest most kipróbáltam, és, hát, szóval, első blikkre nem rossz. De ami a legjobban tetszik, az a Bridge CS3+CameraRaw4. Szebb okosabb, és gyorsabb, mint az elődje. Padig indításnál még figyelmeztetett is, h gyenge a vasam a futtatásához, ehhez képest sokkal gyorsabban csinál mindent, mint a CS2