Keresés

Részletes keresés

Bign Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44997
A GPS holdaktól mindenki elvan ájulva, az egész világ erre építi a pozicióit,
Anélkül, hogy észre vennék, hogy ez egy fegyver. :O),
és nem igazán lehet erre építeni egy fizikai elméletet.

A GPS holdak órái úgy járnak, ahogy írányítják őket, a többi meg púder.

"Az óra kódban adja le az időt, az olyan mintha digitális számlapot néznél."

Igen, tehát ha készítek egy áramkört, ami késve lépteti a másodperceket,
vagy sietve, akkor az már idődilatáció?

Előzmény: mmormota (44991)
Siphersh Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44996
Feladom. Végül is meg lehet lenni anélkül is, hogy megértse az ember a relativitáselméletet.
ivivan Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44995
Valamit félreértettél: ha ilyen pontatlan lenne a GPS óra, akkor nem lehetne méter pontos pozicionálásra használni. Amit te írsz az az ÁR által jósolt eltérés: az tényleg kb 1s/100000év.
Előzmény: TEODOR (44992)
ivivan Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44994
Hát egyrészt ez egy konstans, tehát ez nem mondhat semmit az abszolút álló rendszerről, mivel minden rendszerben ennyi.

Másrészt pár hozzászólással ezelőtt éppen te írtad, hogy a Planck hossz az a távolság, amit a fény Planck idő alatt megtesz, tehát az általad keresett hányados a fénysebesség. Még osztanom se kellett...
Előzmény: TEODOR (44979)
Bign Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44993
Valamikor Kopernikusz távcsövébe se mertek bele nézni az illetékes hitvédők. :O)

Valaki hozzáértő fogalmazta meg (sajnos nem tudom szó szerint):
a tudomány úgy fejlődik, hogy a régi elmélet hívei kihalnak.

Ez alapján még rengeteg időnk van. :O)
Előzmény: TEODOR (44989)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44992
Mmormi mutas már légyszives egy cikket ahol azt irják hogy egy GPS óra késik vagy siet. Mindenhol azt olvastam, hogy 100000év alatt változhat 1s a valós és a mutatott érték között. Más szóval ennyi a hosszú idejű stabilitása.
Előzmény: mmormota (44991)
mmormota Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44991
Az óra kódban adja le az időt, az olyan mintha digitális számlapot néznél. Nem befolyásolja a lesugárzás doppler shiftje az értéket. A jel futási ideje persze fontos, de a GPS holdak helyzetét pontosan ismerjük (ezért lehet őket helymeghatározásra használni) így ezt is pontosan lehet számolni.

A gravitációs potenciálból számított eltolódás nem egyezik meg az óra tényleges eltolódásával. A gravitációs és sebességből számított eltolódás összege viszont megegyezik.
Előzmény: Bign (44987)
Dubois Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44990

" Vagyis a vonatba benézve úgy látom, hogy bent gyorsabban megy az idő."

 

Igen. Jól látod. Bár ezzel a "gyorsabban megy az idő" dologgal óvatosabban kell bánni, pontosabban fogalmazni.

Ha Poirot az ablakon kinéz azt látja, hogy az éppen ott levő, a vasúti pálya mellett álló óra 10 mp-el mutat többet, mint az a szintén a pálya mellett álló óra, amelyiket saját ideje szerint 1 mp-el korábban leolvasott.

Ugyanígy, a párizsi bekukkoló azt látja, hogy a vonat elsuhanó óráiról leolvasott értékek 10-szer gyorsabban nőnek, mint a saját órája által mutatott érték.

 

"Nem azt kéne látnom, hogy lassabban megy?"

 

Nem. Ami lassabban megy az ennek az inverze.

 

A párizsi kukkoló azt látja 0:00-kor, hogy Poirot a saját órája szerint 0:00-kor felugrik, majd párizsi 0:06-kor odaér egy 1:00-t mutató kocsi.

 

A párizsi szemszögéből ez gyorsulás, Poiroték szemszögéből lassulás.

 

Előzmény: Siphersh (44986)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44989
Szia Bing szerinted nem tudnak elvégezni a topiktrársak egy egyszerű osztást vagy pedig félnek az eredménytől?
Előzmény: Bign (44987)
Mungo Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44988

Bocs, hogy bele kotyogok, de egy egyszerű "móriczka" ábrából talán könnyebben érthető.

 

A történet röviden: A pályudvar rendszerét feketével jelöltem, a nagy sebességű vonatokat kékkel és pirossal, ezek ellenkező irányba haladnak, de a pályaudvarhoz képest azonos sebességgel. A pályaudvaron az azonos távolságban lévő "felszálló" helyeket számoztam, a vonatok saját rendszerében ugyan olyan távolságban lévő ajtókat szintén számokkal jelöltem, minden felszálló helyen és ajtó mellett van egy óra is, ahol " közvetlenül" leolvasható a mutatóállása.

Emberünk a "0" helyről a t=0 időpontban a kék vonatra ugrik, majd a hatos felszállóhely magyasságában a piros vonatra ugrik át, és végül a piros vonatról vissza a pályaudvar 0-ás jelzésű felszállóhelyéhez.


 

katt ide!
Előzmény: Siphersh (44986)
Bign Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44987
ivivannál is fenn a lemez, és forog az általam írtaktól függetlenül.

(44600)-ban írom:
"A GPS műhold esetén:

1. kamerán keresztül figyeled a fent lévő órát, akkor azt látod hogy a gravitációs idődilatációnak megfelelően siet. A sebesség nem befolyásolja.

2. a lesugárzott frekvenciája (gravitációs idődilatáció - sebesség idődilatáció) arányában változik."

(44618)-ban írod
"Több tucat GPS óra bizonyítja az ellenkezőjét..."

Hol bizonyítja?
Melyik GPS óra figyelhető meg kamerán keresztül?
Amit te megfigyelhetsz az a 2. pont.
Ez cáfolja az 1. pontot?
Előzmény: ivivan (44618)
Siphersh Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44986

Oké.

 

De mondjuk ott állok a párizsi pályaudvaron, és kukucskálok befele az elsuhanó kocsikon, amikben mindegyikben van egy óra, meg egy fazon, aki figyeli a saját óráját meg a pályaudvar óráját. 0:00-kor azt látom, hogy bent is 0:00-t mutat az óra.

 

0:06-kor meg azt látom, hogy épp kinéz egy ember, aki később azt mondja a Poirot-nak, hogy 0:06-ot mutatott a pályaudvar órája, amikor a vonat órája 1:00-et mutatott. Vagyis ahogy benézek a vonatba 0:06-kor, azt látom, hogy a benti óra 1:00-t mutat. Vagyis a vonatba benézve úgy látom, hogy bent gyorsabban megy az idő. Nem azt kéne látnom, hogy lassabban megy?

Előzmény: Dubois (44984)
Bign Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44985
Kedves cíprian!

Bár az én állításom a relativitás posztulátaiból is következik,
a te állításod viszont jóval közelebb van a kvantummechanikához mint a specreálhoz.
Bele keverve, elektromosság, mágnesesség, energia, statisztikusan rezonáló atomok stb.

Előkerestem a Mössbauer-effektust.

Bár te tiltakoztál, hogy én kapcsolatba hozam a dopplerrel, a frekvencia kiszélesedése elméleti alapon várható volt.

Az adott kisérlettel kapcsolatban pontosan ezt említi, viszont nem találtam, hogy bármiféle összefüggésbe hoznák az idődilatációval.

Akkor ezt vegyük egy újjabb sikertelen idődilatációs bizonyítási kísérletnek,
és feleljtsük el.
Itt a bizonyítási kísérletet nem a kisérletezők követték el.

Az eredeti állításomban nem vontam kétségbe az idődilatáció észlelhetőségét relatív sebesség esetén.
Csupán ennek nem következménye és nem bizonyítható a fizikai hatása.
A valódi idődilatáció bizonyos elrendezésben fizikailag és logikailag is kizárható.

A megfigyelő minden esetben, amikor észleli az idődilatációt, csak a közvetitő sugárzással lép kölcsönhatásban, miközben a valódi frekvencia változatlan marad.

Gergo73-nak nem válaszolok külön (amit gondolom ö is, örömmel fogad), de egy olyan volumenü embertől aki ráadásul konyít is "valamennyit" a logikához is
leírok valamit 5ször, és ezek után ő ezt írja:
"Az ne zavarjon, hogy a gravitációs idődilatációt is SR-es gondolatkísérletekkel jósolták meg először."
Tisztára mint a pereces.

Leírom (s -tam), hogy a gravitációs idődilatációt nem vitatom, amiről szó van az a sebesség okozta idődilatáció.
A sebességokoztát is a megfigyelő a számítotnak megfelelően érzékeli, stb.
Érdekes módon amit állítottam semmit se cáfolt, csak a következtetést,
ami helyett nem tudott mást állítani.
A legérdekesebb az volt amikor megtiltotta, hogy azt a kisérletet elvégezzék,
mert az cáfolná az SR-t.

A fő reakció az volt, hogy gondolkodás kikapcs, elő a hülyéző lemezt, start. :O)
Előzmény: cíprian (44599)
Dubois Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44984

"A saját órája szerint nincs is olyan, hogy egy másodperccel 10 előtt."

 

Bocs, elírtam, természetesen a saját óráján 1 másodperccel 1:00 előtt.

 

"És nem arról volt szó, hogy amikor a vonat órája 1 órát mutat, akkor a vonatból kinézve a párizsi pályaudvaron 0:06-ot mutatott az óra?"

 

Nem így van, ez a lényeges pont. Nem tudunk megnézni egy távoli órát, hanem mindig csak közeli (helyi) órát tudunk leolvasni. A Poirot vonatán szinkronizált órák szerint, a párizsi állomáson azok az áthaladók, akiknek órája 1:00-t mutat, 0:06-ot látnak a párizsi órán.

 

"A kis állomásnál kinézve meg 10:00-et mutat a kis állomás órája?"

 

Igen.

 

A vonat rendszerében nincsenek szinkronban a párizsi óra és a kis állomás órája.

 

"Tehát az, hogy a vonatról kinézve egy állomás órája mit mutat, az attól függ, hogy melyik kocsiból néz ki az ember?"

 

Az előzőeken kell túljutni, hogy egyáltalán a kérdést jól megfogalmazhasd.

Előzmény: Siphersh (44983)
Siphersh Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44983

Nem értem.

 

A saját órája szerint nincs is olyan, hogy egy másodperccel 10 előtt. Hiszen még a történet végén is csak 2 órát mutat az órája.

 

És nem arról volt szó, hogy amikor a vonat órája 1 órát mutat, akkor a vonatból kinézve a párizsi pályaudvaron 0:06-ot mutatott az óra? A kis állomásnál kinézve meg 10:00-et mutat a kis állomás órája?

 

Tehát (a másodperceket meg kis távolságokat elhanyagolva) mielőtt átugrik, Poirot a kis állomás óráján 10:00-t lát, miközben ugrik, 10:00-t lát, miután átugrott, 10:00-t lát, de az ugrás előtt az első vonat utasai a párizsi pályaudvaron 0:06-ot látnak, az ugrás után a második vonat utasai meg 19:54-et?

 

Tehát az, hogy a vonatról kinézve egy állomás órája mit mutat, az attól függ, hogy melyik kocsiból néz ki az ember?

 

 

 

 

Előzmény: Dubois (44981)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44982
Az abszolut rendszert nem kell kimérni , arra rá kell mutatni és a tulajdonságait már lehet számolni mérni, visszafelé fejtve a dolgokat a mértekből , kiszámoltakból megállapitható az abszolut egyetemes rendszer.
Előzmény: mmormota (44977)
Dubois Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44981

"Ez azt jelenti, hogy ha a kis állomáson leugrik a vonatról, akkor 10 órakor érkezik meg?"

 

Igen.

 

 

"Ha az ugrás előtt megnézi a kis állomás óráját, azt látja, hogy 0:06? "

 

Nem, hanem azt "látja", hogy hamarosan 10:00 lesz rajta.

(Persze ezzel az "látjával" vigyázni kell, hiszen ekkor még nem a kis állomás órájánál van és a fény terjedése nem elhanyagolható. Helyesebb azt mondani, hogy egy a kis állomás órájának közelében levő, a kis állomás rendszerében azzal szinkronizált órán, amely mellett éppen elmegy, hamarosan 10:00 lesz.)

Ha a saját órája szerint egy másodperccel 10:00 előtt nézi meg, akkor azt "látja", hogy 10 mp múlva lesz 10:00 rajta.

 

 

"És miközben ugrik lefele, gyorsan előreszalad 10-ig?"

 

A fentiek szerint nem.

 

Előzmény: Siphersh (44978)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44980
1,616*10-35 ezt kell osztani, elirtam az előbb.
Előzmény: TEODOR (44979)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44979

1,1616*10-35m / 5,39121*10-44s =x

 

Ezt számold ki kérlek , de lehethogy eltévesztettem a betűt a végén.

Előzmény: mmormota (44977)
Siphersh Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44978

"Ugrás közben a szeme sarkából látta, hogy a kis állomás órája 10:00-t mutatott."

 

Ez azt jelenti, hogy ha a kis állomáson leugrik a vonatról, akkor 10 órakor érkezik meg? Ha az ugrás előtt megnézi a kis állomás óráját, azt látja, hogy 0:06? És miközben ugrik lefele, gyorsan előreszalad 10-ig?

 

Ahogy átugrik a másik vonatra, gyorsan előreszalad 19:54-ig? 0:06-ról 19:54-re? Ha ugrás közben nézi a kis állomás óráját, akkor azt látja, hogy gyorsan pörög a mutató, és 0:06-ról eljut 19:54-ig? Miközben ő átugrik az egyik vonatról a másikra?

Előzmény: Dubois (44970)
mmormota Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44977
Te vagy a guru, mondd meg te hogy kell. Én a gyarló tudásommal képtelen vagyok kimérni az abszolut rendszert. Osztással se.
Előzmény: TEODOR (44976)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44976
Mmormi csalódtam benned egy egyszerű osztásra nem vagy képes hogy megtud az abszolut rendszer sebességét amihez az összes fizikai  alapmenyiség definiálva van .
Előzmény: mmormota (44975)
mmormota Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44975
Azt se kell kiszámolni, mennyi idő alatt érsz biciklivel a Balatonra. Felülsz, kerekezel, mikor odaérsz, megtudod.

Az ég szerelmére, általában azért számolunk, hogy ne kelljen mindent kipróbálni, mégis legyen valami lövésünk mi lenne.
Előzmény: TEODOR (44972)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44974

Iván akkor legalább vedd te a fáradságot és légyszives számold ki egy egyszerű osztás. Ha megteszed akkor már azt is megtudod, hogy a fizikában miért ehez a rendszerhez van defineálva a méter és az idő.

 

Mmmormi azt amitt irt visszaolvashatod.

Előzmény: ivivan (44973)
ivivan Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44973
A mozgó óra sajátidejét külső megfigyelő számolhatja az SR-el. Ezért van az SR: IR-ek közötti koordináta átszámításra való.

"Nos vetted-e a fáradságot kiszámolni az abszolut rendszer sebességét?"

Nem vette, mivel még mindig nem definiáltad, hogy milyen az az "abszolút rendszer"?
Előzmény: TEODOR (44972)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44972

Mmormota egy mozgó óra saját idejét azt sohasem kell kiszámolni , hiszen azért óra, hogy mutassa az időt , kivenné hasznát olyan órának ami a magellán felhő jobb felső sarkában aktuális időtt mutatná.

 

A fizikában azért vannak a fizikai menyiségekre definiciók hogy azok szerint kalibráljuk a műszereinket és azok szerint mérjünk.

 

A mozgó rud hosszát sem kell kiszámolni azt rendszeren belül kell előállitani , erre  van a méter definició.

 

Nos vetted-e a fáradságot kiszámolni az abszolut rendszer sebességét?

 

Előzmény: mmormota (44940)
TEODOR Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44971

Egy mozgó ürhajóban sohasem a sebességtől fognak késni vagy sietni az órák.

 

Az különböztet meg két ürhajót egymástól , hogy mekora az energia szintje a sebesség is energia szint növelő tényező , Einstein óta tudjuk az összefüggést az energia és a tömegközött, azt előte is tudtuk hogy nagy tömegek közelében lassabban járnak az órák.

 

Az időben bárhonnan is nézzük csak egyezés és lassulás lehetséges valamilyen bázis ponthoz képes , negativ idő nem létezik legalábbis a mi dimenziónkban.

Előzmény: Gergo73 (44961)
Dubois Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44970

Itt megpróbáltam leírni ezt az "időugrást":

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=62197782&t=9003405

Előzmény: Siphersh (44966)
egy mutáns Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44969

A gyorsulás teljesen kihagyható, ha nem induló és visszaforduló űrhajót képzelünk, hanem egy űrállomást, ami mellett elhúz v sebességgel egy űrhajó, és a találkozáskor az űrállomásról átkiabálják az óraállást, majd a távolodó találkozik egy közeledővel, és neki is átkiabálja az óraállását a találkozásukkor.

(Ettől még a gyorsulós dolog Gergő magyarázatával igaz.)

1m

Előzmény: Siphersh (44966)
Siphersh Creative Commons License 2008.03.27 0 0 44968

Lelassul az idő, mert hozzányomódok az űrhajó falához, hogy az otthon hagyott óra behozhassa azt a lemaradását, amit az én űrhajós szemszögemből nézve összeszed, amikor egyenletes sebességgel távolodok meg közeledek.

 

Meg még plusz azt az időt is behozza, amivel az otthon maradt szemszögből nézve az én űrhajós órámnak éppenhogy lassabban kéne mennie az övékhez képest, nem pedig gyorsabban.

 

Csak azt nem értem, hogy ennek a behozandó időnek a nagysága azon múlik, hogy milyen messze mentem el az űrhajóval. Az irányváltással járó gyorsulás illetve sebességváltozás viszont nem függ attól, hogy milyen messze mentem el.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!