Keresés

Részletes keresés

vulkánok tüze Creative Commons License 2006.11.04 0 0 1236

Köszönöm a jótanácsokat!

A viszonylag kicsi az 15 vagy 25 cm átmérőjű lyukat jelent, ilyen gépek vannak a gépkölcsönzőben.

 

Azt én is gondolom, hogy jobb a gödörásás, csak mindenképp szeretnék ősszel pótolni, ezért ma is próbáltam ásni, de kb. 15-20 cm-t haladtam lefelé, ennyire ázott át a talaj  az elmúlt napok esőitől(a múlt héten még ez se ment) A fúrógépen kívül meg más ötlet nem jutott eszembe, hogy lehetne kiküszöbölni, hogy ilyen kötött a talaj.

 

 

lalá Creative Commons License 2006.11.03 0 0 1235
-Attól függ mekkora az a viszonylag kicsi. Pótláshoz (pláne, ha "konténeres" a pótlási anyag) jobb a gödör. Meg egyébként is.
Előzmény: vulkánok tüze (1233)
RAMBO Creative Commons License 2006.11.03 0 0 1234
Hát hogyne lehetne!

Részletesen olvashatsz erről itt: http://kezdoszolesz.blogspot.com/2006/10/telepts.html
Előzmény: vulkánok tüze (1233)
vulkánok tüze Creative Commons License 2006.11.03 0 0 1233

Sziasztok!

A szőlőtelepítéssel (ill. pótlással) kapcsolatban kérdezném, hogy lehet-e talajfúrógéppel kifúrni a földet, és abba elrakni az oltványt?

 

Eddig mindig ásóval kiástam a gödröket, és akkor szépen belefért a trágya, eligazgattam a gyökereket...stb. Idén viszont annyira száraz mifelénk az idő, hogy nem tudok ásni( annyira kemény a talaj), ezért gondoltam, hogy egy gépkölcsönzőből kölcsönöznék ki egy talajfúrógépet, és akkor azzal kifúrnám a talajt, csak azt nem tudom, hogy jó megoldás -e ( mivel ugye a talajfúró viszonylag kis lyukat fúr)

 

Mit gondoltok erről? 

lalá Creative Commons License 2006.11.02 0 0 1232
-Például itt:www.agroplusz.hu/cegunkrol.html

De minden valamirevaló gazdabolt tud róla.
Előzmény: szórakozó (1231)
szórakozó Creative Commons License 2006.11.02 0 0 1231

köszike, tényleg nem tudtam

És hol lehet kapni? Hogy néz ki?

Előzmény: lalá (1230)
lalá Creative Commons License 2006.11.02 0 0 1230
-Komolyan kérdezed?:(
Na, ez az.


HC-DPE
PERECETSAV ALAPÚ FERTŐTLENÍTŐSZER

ALKALMAZÁSI TERÜLET
Folyékony, rendkívül gyorsan ható, habzásmentes fertőtlenítőszer. A vegyszer a hidrogén-peroxid és a perecetsav stabilizált kombinációján alapul. Széles mikrobiológiai hatásspektrummal rendelkezik. Már alacsony hőmérsékleten (5-20°C-on) megbízhatóan elpusztítja a vírusokat, baktériumokat, gombákat és spórákat.
Előzmény: szórakozó (1229)
szórakozó Creative Commons License 2006.11.02 0 0 1229
mijaza perecetsav? :)
Előzmény: lalá (1228)
lalá Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1228
-Csak, hogy kötözködjek kicsit: citromsav helyett a perecetsavat preferálnám.
Előzmény: Törölt nick (1203)
lalá Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1227
http://www.netcall36.hu/kerteszet/kerteszet/szolo/muvmod/cs_tam.htm

-Ide kukkants be.
Előzmény: Törölt nick (1226)
Flanell Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1225
Lugason 1 tőke Csabagyöngye idén is leadott 15 kilónál többet, meg sok van, ami 10 kiló fölötti, azért gondoltam az 5 kilót. De kordonon talán tényleg túlzás. Bár némely csemege fél kiló fölötti fürtöket nevel, és 10 fürt nem olyan sok...
Előzmény: Cirfandlia (1224)
Cirfandlia Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1224

Hát ha 5öt nem is (kivéve több évtizedes pergolák, felfuttatott lugasok) de 1,5-3kg-ot gond nélkül sokáig. :)

Nem feltétlen kellene kiszedni az oszlopokat, de ha az egészet újratelepítenéd akkor célszerű a Flanell kolléga által javasolt talajmozgatás. Ekkor érdemes és lehet kis trágyát is odajuttatni a majdani gyökérzónához.

 

Előzmény: Flanell (1223)
Flanell Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1223

Közelebbi ismeretem nekem sincs, csak egy kis karosszékbeli okoskodás:

Egy tőke terem mondjuk 5 kilót különösebb gond nélkül. 140 tőke 700 kilót.

Egy fő, aki nagyon szereti a szőlőt, megeszik mondjuk 2 naponta fél kilót. Ha sikerül tökéletes érési sort telepítened, akkor 4 hónapig. Ez fejenként 30 kiló. Ha 24 tagú a család, akkor még venni is kell egy kicsit.  :)

 

Persze, a gyümölcsfákat én sem vágnám ki. Viszont egy kis talajmozgatás, trágyázás mindenképpen hasznos lenne, mert esetleg nem terem annyi, hogy jóllakj vele. Ha nem szeded ki az oszlopokat, akkor legalább a drótokat szedd le, és beszélj valami TZ-4K vagy hasonló kistraktor tulajdonosával, hogy keresztben-hosszában járja meg. Az istállótrágya meg csak ültetés előtt ér valamit.

Előzmény: Törölt nick (1222)
Flanell Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1221

Meg akarod enni 140 tőke termését? Hívd ki a Guinnes-bizottságot.  :)

Én is értetlenkedem, hogy miért nem ültetsz 1 sor csemegét, és 3 sor bort. Még így is lenne csemege-maradék, amit beleszórhatnál a borszőlő közé.

 

Azt hiszem, a nálam hozzáértőbbek is úgy gondolják, hogy nem a régi tőkék helyére kellene tenni az újakat, hanem inkább átrakni máshová a sorokat. De még ha ezen a helyen akarod is hagyni a szőlőt, mindenképpen érdemes lenne kiszedni az oszlopokat és beszántatni néhány kocsi trágyát. Fáradságba és pénzbe kerülne, de ha már csinálja az ember...

Előzmény: Törölt nick (1220)
RAMBO Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1218
Ne haragudj, hogy lelombozlak, de:

- ha nincs kedved
- nincs időd
- nem megfelelő a területed

akkor NE vágj bele ebbe a dologba.

Telepíts néhány csemegeszőlőt (amit akár a wikipédiáról kinézhetsz magadnak), 15-20 tőkét, amit egy kézi "Permike" nevű kézi permetezővel max 1 óra alatt meg tudsz permetezni, vagy fél délután meg tudsz kapálni, futtasd fel valami egyszerű támrendszerre ( a régi magyar termesztési mód kiszáradt fákra futtata fel a szőlőt ) ez kellően csinos, és hagyd a borászkodást. Csemege fajtából (pl. Chasselas) csak nagyon komoly felkészültséggel lehet egy illatos de gyenge bort készíteni, ez nem éri meg.

Ahogy szokták mondani: a szőlőnek nem gazda kell, hanem cseléd.
Előzmény: Törölt nick (1216)
Cirfandlia Creative Commons License 2006.10.31 0 0 1217

3-4 év; oltványtól talajtól évjáratoktól függően. A többit kicsit konkretizáld, mert ez kb olyan mint ha azt kérdeznéd, h. "mennyit fogyaszthat és milyen gyors lesz az az autó amit meg akarok majd venni?".  Területnagyság, tervezett támrendszer térállás stb.

Az Ék fekvés valóban nem ideális; de az sem mindegy milyen lejtésű, és az ország melyik részén van, mert ha nógrád vagy borsod akkor inkább ne szőlőt...

Ha mégis szőlőben gondolkozol, akkor válassz korai v. max. középérésű fajtákat, toleránsat v. rezisztenset és akkor kevés permetezéssel elvan és még a gyengébb termőhelyen is beérik.

Az étkezésre szánt csemegeszőlő NEM való se bor sem mustkészítésre, erre "találták ki" a borszőlőket.  

Előzmény: Törölt nick (1216)
BZoltan Creative Commons License 2006.10.30 0 0 1215
Szerintem nincsen ebben sok nevetnivaló... nagyon is igaz amit írsz.
Az is közrejátszhat a dologban, hogy a pincekóstoláskor gyakran hordómintát kóstol az ember, viszont elvitelre már egy szűrt és palackozásra kezelt bort adnak el.

De mindenképpen helytálló amit írsz... a pince klímája, levegője, illatai, félhomálya hatalmas hangulati tényezők amik mindig pozitívan befolyásolják a véleményt.

z
Előzmény: RAMBO (1213)
RAMBO Creative Commons License 2006.10.30 0 0 1214
Egyszerűen azért írtam ezt, mert szerintem akárhogy dédelgeted az üveget, egy otthoni palackozás más, mint egy talpig csempe agyonfertőtlenített borkonyhában végzett palackozás.

Ahogy itt valaki írta: abban az évben célszerű meginni, mert szerintem a palackban tönkremegy.

Most van egy cikk az Indexen, ami leírja és bemutatja, hogyan néz ki egy modern pince. Na ezt a színvonalat nem lehet otthon hozni.

* Minden tévedés joga fenntartva.
Előzmény: kibab (1205)
RAMBO Creative Commons License 2006.10.30 0 0 1213
Van egy teóriám, jól ki lehet röhögni.

Vannak olyan borok, ami a pincében, helyben sokkal jobb, mintha elviszed onnan. (Kaló boraira sztem nem igaz.)
Valahogy a hely (a levegő, a helyi illatok, stb.) annyira meghatározó, hogy amikor megkóstolod a bort, rögtön veszel belőle 2-3 üveggel.
Elviszed onnan 180 km-re, és nem ugyanaz. Rögtön kiugranak a savai, már nem olyan telt, eltalált az illata, stb.
Szóval vannak "kozmopolita" borok, meg helyi borok.*


*Minden tévedés joga fenntartva.
Előzmény: BZoltan (1211)
BZoltan Creative Commons License 2006.10.30 0 0 1212
És ami fontos :) Péntek reggel leszedtük a furmintot és a hérslevelű végét.

A furmintnak úgy ahogy sikerült behozni a kezdeti lemaradását és 21 fokos lett. Ez nem rossz, de csak rajtunk múlott, hogy nem 23 volt... majd jövőre. A hárs 22 lett és ezzel én meg vagyok elégedve.

Összességében én nem emlékszem olyanra, hogy minden fajtát 21 fok fölött szedtünk volna valaha ha hegyen, de ez nem akkor kunsz mint az, hogy az öregek is ezt mondják. Savai annak kevés tramininek lettek a legalacsonyabbak 5,5-tel...

Nekünk mindenképpen kimagaslóan jónak jgérkezik ez az év és a tudatosabb zöldmunka és a terheléssel való kisérletezés megmutatta, hogy minek van értelme és minek nincs... Például a furmintnál alaposabb levelezésnek és egy augusztusi szigorú fürtválogatásnak sok értelme lett volna.

A környéket körüljárva azt láttam, hogy a szüretnek gyakorlatilag vége. Néhány helyen még kinn van a vége, de tegnap is és szombat hajnalban is esett az eső. Szóval aki ez után szüretl az lét nyer, cukorfokot meg bukik de szerintem lényegesen érettebb nem lesz a gyümölcs már...de ez már nem a mi problémánk :) hála az égnek.

A Kreinbacher gazdságnak van sok szép szőlője kinn, de gyakoribb és késeibb permetezések miatt talán egy kissé le van még maradva. Viszont nagyon szép és egészséges gyümölcsöt fognak szedni.

A Tornaiéknak van még kinn aránylag sok, de ők jégborra gyúrnak...szóval nekik fontos a minél magasabb cukor... a kérdés az az, hogy az esőzések mennyire zavarnak ebben be. A hűtőház :) persze sokat fog segíteni.
BZoltan Creative Commons License 2006.10.30 0 0 1211
Na ezt is megtudtam akkor :)
Amúgy érdekes ez a pincében értékesítés... mert azért ott mindig jobban ízlik a bor.

z
Előzmény: shiraz (1195)
covycovy Creative Commons License 2006.10.30 0 0 1210
Igen ez az!

Nagyon köszönöm a segítségedet.

Covy
szalonspicc Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1209
Szerintem a Crapal tipusu fém támrendszerre gondolsz. Hazai forgalmazója: MG Stahl Bt. Bp. Szentmihályi ut 7. Tel: 220-4716
Előzmény: covycovy (1207)
jacsoj Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1208
Eszter, Néró, Moldova.
Ezek kék szőlők, permetezni nem kell, a téli hideget bírja, érési idő: aug-szept-okt.
Igen, elég 2 méterre ültetni, a lugaskarok kialakítását a fantáziádra bízom.
Előzmény: mrscsanya (1199)
covycovy Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1207
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.

Szőlőlugas támot szeretnék venni pár darabot. Fémet, olyat amilyent mostanában használnak az új telepítésekhez. Nem tudom mi a pontos neve és hol lehet kapni. A pontosság kedvéért ez egy kb,40x40-es fém tám tele kis fülekkel, ahova a kordon vezeték rögzíthető.

Kösz.

Covy
gertibor Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1206

Nemes szőlőből készült bort, szűrve sok-sok évre is palackozhatsz jó dugóval.

1 évre palackozhatsz úgy, ahogy van.

Előzmény: kibab (1205)
kibab Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1205
Thx mindenkinek aki valaszolt!

>Csak akkor palackozz, ha rövid időn belül meg akarod inni.

A rovid idon belul az kb mennyit jelent? :)
Miert is nemszabad palackozni?
Max a kovetkezo nyarig elfogyna mind szerintem.
Azertis gondoltam hogy palackozom mert csak gusztusosabb :)



Előzmény: RAMBO (1200)
gertibor Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1204

A tisztításról már sokan írtak.

Először is célszerű lenne a bort palackozás előtt szűrni.

A tiszta üvegeket palackozás előtt ca.20-30 perccel kénes vizzel öblíteni és lecsurgatni, a beáztatott dugókat úgyszintés a kénes vizben megmártani.

 

Dugókat, ha csak kis mennyiség kell, nem érdemes rendelni, minden gazdaboltban kapni.

Ha hamarosan fogyasztásra kerül, akkor használhatsz préselt dugókat, de ha pár évre el akarod tenni, akkor csak rendes parafadugót vegyél, igaz sokkal drágább.

Én így csinálom és még (kop-kop-kop) nem volt problémám.

Előzmény: kibab (1198)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1203

Üdv!

Mosás: mosogatószeres vízbe áztatod az üveget, másnapra szépen lejön a címke és szép tisztára ki tudod mosni az üveget. Aztán alapos öblítés!

Fertőtlenítéshez 2%-os citromsavoldat megteszi

Dugót innen rendelhetsz:

http://www.addel.hu/template/temp1/index.php?storeid=532

Előzmény: kibab (1198)
RAMBO Creative Commons License 2006.10.29 0 0 1201
A szőlőt egyméteres távolságra simán ültetheted, de lugasban használhatsz dupla tőkéket is.
Előzmény: mrscsanya (1199)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!