Keresés

Részletes keresés

Bign Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1101

Nem konnektorba, de lényegében igen.

 

Tegyük fel, hogy egy villásdugós lámpába, a fázisnak az izzó végére, a nullának a csavaros részre kéne mennie. Legalábbis így tervezik.

Elég a villásdugót fordítva bedugni, s a fázis máris a csavaros részen van.

Ebben az esetben a működést nem befolyásolja a fordított bedugás, csak esetleg "más a fogása". :-)

S ez még csak a legegyszerűbb eset volt.

Előzmény: Láló 36 (1100)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1100

Nem teljesen értem. Olyasmire gondolsz, hogy egy dobozba bemegy a 230 váltó. Ez a doboz bemenete. A kimenete egy konnektor aljzat. Tehát ebbe az aljzatba bárhogy dugnád a dugót, mindig ugyanarra a lábra essen a fázis? 

Előzmény: Bign (1099)
Bign Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1099

Biztos jó, de én valami olyanra gondolnák, amit a bemenetnél csatlakozna (dobozon belül) a 230-ra, s a továbbiakban mindegy, hogy dugják a villásdugót, a fázis, s a 0 fix lenne.

Előzmény: Láló 36 (1098)
Láló 36 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1098

Leválasztó tarfó?

Előzmény: Bign (1097)
Bign Creative Commons License 2018.06.18 0 0 1097

Hiába van minden szabályosan bekötve, ha villásdugóról működik, akkor a fázis, s a 0 vezeték felcserélődhet.

Van amiben ez nem zavaró, van amiben igen.

Problémát okozhat akár egy éjjeli lámpa esetében is.

 

Ennek kivédésére tudnátok valami megoldást?

jogértelmező Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1096

Hát ha az kapcsolgatja a világítást - ami vibrálni szokott - még az is lehet, hogy a FET él, csak az előfokozat (a Gate vezérlője) ment át szakadásba. Ekkor a Gate "lóg a levegőben" és a huzalozás antennaként összeszed valami zavarjelet, ami Drain áramingadozást okozva jelentős disszipácóval jár ahhoz képest, mintha a FET totál nyitva lenne.

Előzmény: inoxjewels (1090)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1095

Köszönöm a hasznos infot!

 

Előzmény: mmormota (1093)
mmormota Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1094

Lehetett olyasmi, hogy a Fet kapcsolt valamit, pl. a lámpát, a disszipációja normálisan közel nulla mert vagy teljesen bekapcsol és akkor alig van rajta fesz vagy teljesen ki, akkor meg áram nem folyik rajta. A befolyt kávé meg elérte a gate-et, és mondjuk átütött, vagy félig nyitotta a Fet-et és hőhalált halt.

Persze bármi más is lehet, ez így kávézaccból jóslás.

Ha már ennyit vacakolt vele, egy próbát megér a csere, legfeljebb új fettel dobja ki.

Előzmény: XRive (1091)
mmormota Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1093

Ez a 2SK974 Hitachi fet kínai utángyártása lehet. Ebay-en vagy Ali-n kaphatsz ugyanilyet - bár egyesével viszonylag drága.

Vagy beletehetsz egy IRL540NSPBF-et, ez kapható itthon egyesével is a Lomex-nél. 

Előzmény: inoxjewels (1086)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1092

Ok. Van tipped a hibára?

 

Előzmény: XRive (1091)
XRive Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1091

Akkor még egy ráérzés: az a FET valszeg nem a hiba maga, hanem a hiba következménye.

Előzmény: inoxjewels (1087)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1090

Köszönöm, a Fet halottnak tűnik, következő lépésként a cserét tervezem, de egyelőre a neten nem találtam ilyet.
Ha esetleg tud valaki forrást ....

Előzmény: jogértelmező (1089)
jogértelmező Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1089

"semmi sem volt a kávéban, tisztán iszom, mint a vizet."

 

A kávé tudtommal  csersavat tartalmaz. A fajlagos ellenállása ezáltal vsz. kisebb a csapvízénél.

Ha a kávé megtalálta a FET1-et - amennyiben az feszültség alatt volt, okozhatott meghibásodást.

 

A FET1 cseréje előtt megtehető a következő: Kevés gyertyaviaszt cseppenteni rá, majd összeszerelve a készüléket, beindítani normál üzemben.  Ha ezután égett viasz szagot érezni, akkor az a FET

túlmelegedésére utal. Ezzel egy lépéssel előrébb leszel a hibakeresésben.

Előzmény: inoxjewels (1081)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1088

Igen, azon vagyok, nagyon köszönném ha tudja valaki hol lehet kapni.

Előzmény: construct (1083)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1087

Köszönöm, úgy tűnik a Fet-tel kapcsolatban ráéreztél.

Előzmény: XRive (1082)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1086

Igen, köszönöm. Kis távsegítséggel a FET hibásnak tűnik. A G-D lábak között van ellenállás, azaz, ha jól értelmeztem a segítőm instrukcióit, akkor a FET kuka, a típusa a K974.
Az égett külsejű ellenállásokon (mindkettőn) kimértem a 150kohmot, akkor azok elvileg jók?
Tudsz segíteni, hol kapok ilyet?
Köszönöm!

Előzmény: mmormota (1085)
mmormota Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1085

Maga az alkatrész egyébként nem lesz drága (100Ft nagyságrendileg), persze eszi az időt az egész.

Pont ezért nem nagyon javítják az ilyen kütyüket, bármilyen munkával (akár kutyasétáltatás) többet lehet keresni. :-)

Előzmény: mmormota (1084)
mmormota Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1084

Hát akkor az FET1-et próbáld kicserélni!

Ehhez első lépésben olvasd le, mi van ráírva. Ennek alapján meg lehet nézni, pontosan ugyanez kapható-e, ha nem, akkor egy hasonlót lehet választani. 

Eléggé próba-szerencse egy ilyen csere, mert az sem biztos hogy ez a hibás, és ha az is, könnyen lehet hogy más is tönkrement. 

Előzmény: construct (1083)
construct Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1083

Hát akkor az FET1-et próbáld kicserélni!

Előzmény: XRive (1082)
XRive Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1082

A FET1, R8, és az R15 helyén lévő csupasz drót körüli feketedés nem égésnyom

 

Sajna, a FET1 az bizony kifejezett égésnyomnak látszik. A többiben teljesen igazad van, azok csak porlerakódások.

 

Távjavítás az nagyon macerás és veszélyes ügylet, én kihagynám.

Előzmény: construct (1072)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.05 0 0 1081

Szia, semmi sem volt a kávéban, tisztán iszom, mint a vizet.
A tiszta alkoholos tisztítást megcsinálom, ha attól nem jön rendbe, akkor - a távoli alkatrészekben keletkezett hiba miatt - kuka?
Van bármilyen módszer arra, hogy a távoli alkatrészek hibáját kiszűrjem?
Ezek kondenzátorok, trafó, ilyesmik és szemre tiszták, épek, mint az új.

Előzmény: construct (1080)
construct Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1080

Volt cukor a kávéban? A behúzómágnes vagy a mikrokapcsolók érintkezői esetleg összeragadhattak, vagy esetleg nem adnak kontaktust tőle. Bár ehhez túl kevésnek tűnik az a kávényom. De inkább tiszta alkohollal tisztítsd őket!

Az is lehet, hogy a kávé okozott ugyan valahol valami zárlatot, de a zárlat egyáltalán nem ott tett tönkre egy alkatrészt, hanem távolabb, ahová egyáltalán nem is jutott belőle. És egyáltalán nem biztos az se, hogy az égésszag az elromlott alkatrészből érkezik, hanem egy másikból, ami a rossz alkatrész miatt túlterhelődik. Másrészt egy elektronikus alkatrészen a leggyakrabban semmilyen külső nyoma sincs a tönkremenetelnek.

Előzmény: inoxjewels (1076)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1079

Vagy a kapcsolók, vagy a panel kell legyen. Semmilyen más belső alkatrész nincsen a közelében sem, kizárt, hogy bármi mást elért volna a kávé.

Hilfe, Hilfe! Nincs senki Budapesten (Sztendrén), aki vetne egy pillantást a panelre?
Lehet, hogy a képen nem látszik én - mint az köztudott - sügér vagyok hozzá, de a hűvös profi egy szemvillanás alatt rámutatna a bajra?

Előzmény: mmormota (1078)
mmormota Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1078

Nem látok gyanúsat a képen. Az látszik, hogy valami lefolyt, de az nem tűnik olyannak ami a leírt hibát indokolná. Lehet, hogy még nem találtad meg azt a részt, amivel a baj van.  

Előzmény: inoxjewels (1076)
jogértelmező Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1077

"ahogy bedugom a konnektorba ... folyamatosan világít a sütőtér lámpája,"

 

Ezt hibás félvezető is okozhatja - amely hiába kap zárófeszültséget,"nem zár le".

Vagy nem az a hibás,  hanem másvalami, ami nem ad zárófeszültséget.

 

Meg lehet próbálni eljuttatni a panelt a gyártóhoz - ha európai, és még létezik ...

Előzmény: inoxjewels (1071)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1076

Köszönöm a tanácsot.
Biztosan a kávé befolyása után keletkezett a hiba, azonnal.
Ezen a panelon folyt végig, illetve a mellette lévő mikrokapcsolók is kaphattak még belőle, ott is látszik kávényom, csatolom a képet arról is.
Felül van egy behúzómágnes, aminek az ajtónyitáshoz van köze.
Alatta 3 db, szemre kb egyforma mikrokapcsoló, amik közül valamelyik akár a lámpát is kapcsolhatja.
Elég nagy hely van belül, a közelében nincs más belső alkatrész ami szóbajöhetne és az égett szagot is a panel meg mikrokapcsolók környékéről érzem. Beázott kapcsoló is csinálhat ilyesmit? Esetleg mossam ki féktisztítóval, vagy valami mással őket?

Előzmény: construct (1072)
mmormota Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1075

Ahogy construct írta, a képeken látható sötét foltok nem tűnnek égésnyomoknak. Hacsak kivételes szerencsével nem találsz valami nyilvánvaló, jól látható hibát, sajnos elég reménytelen a dolog. A régi idők tv-rádió szerelői eltűntek, nem véletlenül. Ma már csak márkaszervizekben, jó dokumentáció birtokában, komplett egységek cseréjével javítanak készülékeket. Ismeretlen kütyükben hibára vadászni legfeljebb hobbyból szoktak, nem éri meg. Én fejlesztő mérnök vagyok, értek a hibakereséshez, de a saját bedöglött mikrómat egy perc gondolkodás nélkül kidobtam. 

Előzmény: inoxjewels (1074)
inoxjewels Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1074

Köszönöm szépen, hogy válaszoltál!
A folyásnyomokat én sem látom rajta, de megégett alkatrészeket igen, illetve ezen a panelon, a megégett alkatrészek után lekövetve úgy látom, hogy mindkét égett rész kimeneti csatlakozóhoz vezet. Ezért gyanakodtam arra, hogy itt lehet a bibi, de én tényleg teljesen hülye vagyok az áramhoz, áramkörökhöz sajnos. 
Van egyben egy komplett vezérlődoboz, amiben két kb egyforma méretű panel áll párhuzamosan. Ez az egyik panel, a másikon még ennyi égésnyom sincsen. A komplett vezérlőegység könnyen szállítható, bárhová el tudom vinni, ha egy profi rászán annyi időt, hogy ránézzen. 

Előzmény: mmormota (1073)
mmormota Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1073

A kávé nyoma sem látszik ezeken a paneleken, lehet hogy nem ezekre folyt rá?

Előzmény: inoxjewels (1071)
construct Creative Commons License 2018.02.04 0 0 1072

A FET1, R8, és az R15 helyén lévő csupasz drót körüli feketedés nem égésnyom, hanem ott nagyobb feszültségek lehetnek, és ezek évek alatt elektrosztatikusan maguk köré gyűjtik a port. Ezeken a paneleken én nem látok semmi égésnyomot. Az enyhe szag valószínűleg valahonnan máshonnan érkezik. Próbálj utánakeresni. Ránézésre ezekről a panelekről nem lehet megállapítani semmi hibahelyet.

Sok türelmet kívánok a kereséshez. De könnyen lehet, hogy ilyen módon nem fog sikerülni a javítás.

Előzmény: inoxjewels (1071)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!