Keresés

Részletes keresés

kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1371
A tejsavtól ne félj, az adja a bor "kerek" karakterét, és azért is érdemes starterkultúrát használni, mert akkor legalább az elinduló biológiai folyamatokat kézbentartod, és mivel gyorsabban zajlik le az almasav bontás, hamarabb tudod kénnel stabilizálni a bort, ami ha helyesen van adagolva, akkor az egyik legjobb védőeszköz a borhibák ellen, mert a borhibák jelentős része biológiai folyamat eredménye....
Előzmény: Cirfandlia (1363)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1370
Azt se felejtsük el, hogy az ecetsavat másnével illósavnak nevezik, nem véletlenül, mert a faszán megecetesedett bort a normális főzdék is elutasítják, hiába van még szesztartalma, mert a lepárláskor az ecetet is lepárolják a szesszel együtt....
Előzmény: lalá (1365)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1369
Én úgy tudom, hogy a szárazra erjedt borban az almasav bomlás spontán indul meg amint felmelegszik az idő (a pince és a bor), és persze nincs halálra kénezve :-), továbbá az almasav bomlása is cokettő felszabadulással jár azaz pezseg...
Előzmény: lalá (1366)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1368
Az korábbi a kész borral történő törődés esetére vonatkozik, ez utóbbi a "titok" pedig egy kísérlet. A kettő közt kardinális a különbség, a borok ízanyagának jelentős része az erjedés során keletkezik, és az erjedés előtti savbontással való kíséletezés arra irányul, hogy bebizonyítsuk azt, hogy igenis a bor minősége jobb így, mint az utólagos macerálásnál. A félkész tesztek egyelőre ezt bizonyítják, de a java, az eltarthatóság még hátravan. Az is kiderülhet, hogy így csak "újbor" típusú bort lehet készíteni, mármint akkor, ha az így készült bor nem ászkolható normálisan, 1-3 évig a savhiányos instabilitása miatt.
Előzmény: lalá (1362)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1367
erjedéskor is keletkeznek savak... asszem tanninoknak híják őket, és ezek egy része is áldozatul esik a vegyi tompításnak, legalábbis Módos Ernő elmondása alapján így tudom. Ettől lesznek a tompított borok rövidek és/vagy üresek.
Előzmény: Cirfandlia (1356)
lalá Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1366
-Azért, ha szőlővirágzás idején tapasztalunk pici zavarosodást, vagy savcsökkenést (a széndioxid felszabadulás mellett) bátran gyanakodjunk az élesztőkre, meg a bacikra.
Előzmény: RAMBO (1360)
lalá Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1365
-Igaz, hogy nem lehet tompítani, de azért, mert az összes többi szerves savnál gyengébb.
Előzmény: RAMBO (1358)
lalá Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1364
-Háát, nem kizárt, de nem jellemző.
Előzmény: macmelon (1357)
Cirfandlia Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1363
igaz! De azt viszont egyáltalán nem szeretnénk ha megjenne! :) Meg a tejsav is utólag "szaporodik fel" de az almasav rovására.
Előzmény: macmelon (1357)
lalá Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1362
-Nem egészen találom a 1351. és jelen hsz. közötti következetes átmenetet.
Előzmény: kisszszoros (1355)
macmelon Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1361
((Én csak arra reagáltam, hogy minden sav benne van-e a mustban.))
Előzmény: RAMBO (1358)
RAMBO Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1360
"Egyébként az a tavaszi megmozdulás (amikor megérzi a bor a szőlő virágzását), inkább a kis maradék cukor megmozdulása."

Azt hiszem, ezt rosszul tudod. A felmelegedés hatására "mozdul meg" a bor, mintha forrna, de nem, hanem a gázok oldékonysága csökken a melegedő folyadékban, és csak simán kiválik a CO2 a borból.

Abban viszont igazad van, hogy a melegedő édeskés borok, ha nincs elegendő alkohol, akkor alkohol-toleráns élesztőgomba hatására újraforrhatnak.
Előzmény: lalá (1353)
RAMBO Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1359
Milyen skálán mérted ezt?
Előzmény: gertibor (1348)
RAMBO Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1358
Esetsavat nem lehet tompítani, mert minden más savnál erősebb, a törés jellegzetes sava - ha már itt tart a bor, akkor annak vége.
Előzmény: macmelon (1357)
macmelon Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1357
(ecetsav?)
Előzmény: Cirfandlia (1356)
Cirfandlia Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1356

"mert a savak többsége már a mustban jelen van!! "

Sztem az összes sav jelen van a mustban :) hacsak nem savpótolsz még utána a borba.

Előzmény: kisszszoros (1355)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1355
Az idei egy kísérleti év. nagy titkot árulok most el.... Volt egy korai Cab.Sav. szüret, ahol a mustban történt savtompítás, utána a lé kb 1/3-a el lett vonva rozénak, a maradékból lett vörös. A vörösben az erjedés végén almasavbontó strterkultúra lett adagolva, és úgy néz ki, hogy egy csodálatosan harmónikus kerek bor lesz karácsonyra.

Szóval ha valaki gyanakszik a sok savra, akkor már szüretkor utánanézhet, mert a savak többsége már a mustban jelen van!! Az erjedés előtti beavatkozás pedig jóval kevésbé érezhető meg a kész boron, mint ha a kész bor szenvedné el a macerálást.

SZERINTEM :-)
Előzmény: lalá (1353)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1354
A 16-17 fok már elegendő az almasav bontáshoz, szerintem a starterkultúra azt a 300 körüli árat bőven megéri....

Az ideális pince 12-13 fok egész évben, az már hüvös lenne
Előzmény: gertibor (1352)
lalá Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1353
-Úgy intéztem, hogy az erjedés utolsó negyedében, amikor 60-70g/l erjesztendő cukor maradt már nem hűtöttem, és így felment a hőmérséklet 28°C körülire. Ekkor almasavbontó startert adtam, és beindult az almasavbomlás. A bort nem szabad havonta újabb és újabb beavatkozással terhelni, mert ha még áprilisban is megmozdul mikorra lesz készen. Egyébként az a tavaszi megmozdulás (amikor megérzi a bor a szőlő virágzását), inkább a kis maradék cukor megmozdulása. A bor legjellegzetesebb sava a borkősav. sajnos a legerősebb is. Így bármilyen savtompítás őt érinti legelőször.
Hogy javítsunk a helyzeten és az almasav is csökkenjen, kitalálták a kettős-sós savtompítást amikoris kálcium-tartarát-malát válik ki. Ha megengedi a helyzet, márpedig ez évben érett szőlők voltak, viszonylag kevesebb almasavval, így lecsíphetünk a borkősavból. Azonban, mint már lentebb is írtam nem nyerjük meg az almasav helyett a tejsavat, ami ízben és a biológiai almasavbomlás által létrehozott aromákban a vörösborok jellegzetessége. Mármint a francia stílusnak, mely azt mondja:-Kierjeszteni csont szárazra és almasavat bontani. Még valami. Vannak olyan helyzetek amikor a savtartalom olyan magas, hogy nem elég a megfelelő hőmérséklet, a jó starter, a pH-t is be kell állítani, méghozzá savtompítással. Na ezt nem kívánom senkinek. Osztrák barátaid úgy gondolom ebben jobban otthon vannak, mert náluk gyakrabban fordul elő. A borász legyen birtokában mind a kémiai, mind a biológiai technikáknak, de csak mindíg a minimálisat, az okszerűt használja. Gyakorló koromban én is sok tanácsot kértem. De a munkát magam végeztem. Az elején mindíg. Azután már én is adtam tanácsokat, sőt azt is mondtam:-Figyi! Mire elmondom, megérted, visszakérdezem stb., addigra meg is csinálom.
Előzmény: gertibor (1350)
gertibor Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1352

Kösz a hsz-t.

A pince (sajnos nem igazi pince, majdnem szuterénnak mondható, ca. 1,70m van a földben) 16-17 fokos, így gondolom a bor is kb. annyi.

1-2 fok sosem lesz ott. Nyitva kellene hagyni ajtót, ablakot pár napra, de én jobban szeretem ha ott is be van riasztva éjszakára, így ez sem működik.

 

Miért kell áprilisig várni?

Addigra a férjuram lehet, hogy megissza a zweigeltet -most az ízlik nagyon nekem is-

őt nem zavarja, hogy kicsit savas.

Előzmény: kisszszoros (1351)
kisszszoros Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1351
Szerintem pedig ne kapkodd el. A borkősav túlhűtés esetén is kiváli 1-2 C fokon. Ezt simán tudod produkálni, ha a pinyódnak van előtere. Ha meg nem vágysz a bor mozgatására, még mindig tudsz várni tavaszig, április tájékán beindíthatod az almasav bontást, a vörösbor pedig addig jól el van a hordóban és érik....
A vegyészkedést hagyd utoljára, ha már minden kötél szakad!! Inkább legyél türelmes, és lesz egy baró gyümölcsös borod, minthogy kigyilkolj belőle egy csomó aromát mert most újbor korában savas egy csöppet.
Előzmény: gertibor (1350)
gertibor Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1350

Ez jól hangzik:

én mindig úgy próbáltam intézni .............

Akkor légyszí azt írd meg, hogy hogyan kell azt úgy intézni.

 

Az almasavbontáshoz hány fokosnak kell lennie a bornak?

Előzmény: lalá (1349)
lalá Creative Commons License 2006.12.05 0 0 1349
-Hűha! Ez tényleg soknak tűnik. Én mindíg úgy próbáltam intézni, hogy 5,2-5,4g/l körüli legyen a vörösborok savtartalma. Ennyire beállítani csak almasavbontással célszerű. Ez viszont, mivel a boraid valószínű lehűltek, meglehetősen macerás. Tehát marad az egy g-os savcsökkentés. Így a borkősav fog egy g-ot csökkenni, az almasav marad, és sajnos hiányozni fog a tejsav kereksége. Javaslom először fél g-nyi mennyiséget hozzáadni és kóstolni. Ha a savérzet még mindíg élénk jöhet a másik fél adag. (Kalkulálni kell az induló savtartalom mérésének pontosságát is.) Az egyéb savtompítási módszerekbe nem másznék bele, mert a K-H-karbonát mellett tettük le a voksot.
Előzmény: gertibor (1348)
gertibor Creative Commons License 2006.12.05 0 0 1348

Szia Lalá!

Ma rászántam magam és ha jól mértem az egyik majdnem 7 a másik 7 savtartalmú.

Nem ártana 6-ra levinni.

üdv. Gréti

Előzmény: lalá (1318)
lalá Creative Commons License 2006.12.02 0 0 1347
-Harminc fok fölé ne menjen, mert elpusztulnak a bacik.
Előzmény: szalonspicc (1346)
szalonspicc Creative Commons License 2006.12.02 0 0 1346
Már be is raktam egy 5 literes nagyszájú dunsztosüvegbe, textilpelenkával lezártam oszt fel a cserépkályha tetejére. Majd jelzek mi lett belőle. Köszi mégegyszer.
Előzmény: lalá (1345)
lalá Creative Commons License 2006.12.01 0 0 1345
-Aha. Most már én is emlékszem hasonlóra. Nagyanyám is valami ilyenben mesterkedett. Azután egy üvegdugós kb. fél literes kis üvegben tartotta, aminek a falán nem lehetett átlátni, pedig eredetileg vízszínű volt. És azt mondta rá, hogy:-Esenc.
Előzmény: RAMBO (1344)
RAMBO Creative Commons License 2006.12.01 0 0 1344
Csak a nagyi receptjét tudom mondani: egy tálba kiönötte a bort, feltette a tűzhely fölé a kisablakba, néhány nap alatt megtört, és azt használta borecetnek. Nem kell külön beoltani semmivel, mert az etilalkohol -> acetaldehid -> ecetsav bomlás magától végbemegy oxigén hatására. Fő a nagy felület, mert annál jobban át tud levegőzni a bor. Időnként (naponta egyszer) megkavarhatod.
Előzmény: szalonspicc (1343)
szalonspicc Creative Commons License 2006.11.30 0 0 1343

Köszi. Esetleg valakinek saját tapasztalás házilag borecet készítésben, mire érdemes odafigyelni?

Előzmény: lalá (1342)
lalá Creative Commons License 2006.11.30 0 0 1342
-Ez talán egyszerűbb. A lényeg a beoltás, meg az oxigén.
http://gportal.hu/portal/geavinegar/
Előzmény: szalonspicc (1341)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!