Keresés

Részletes keresés

Cirfandlia Creative Commons License 2007.01.15 0 0 1411

Jó-jó. Azért arra figyelj, hogy a derítés és palackozás között minimum egy hónap legyen (ha nem szűrsz) mert nem ülepedik le minden azonnal. no meg túl hidegben (<8 C) a derítőszerek hatástalanok - szóval ha hidegebb ennél a pincéd most, akkor várj.

énboraim:

Rajnai a Kővágőszőlősi Golgota területről: érett, 90%ban egészséges szőlőből okt. 3án 19,2 MM-os alapanyag; élesztő, tápsó; rendkívül hosszú erjedés acéltartályban. Seprőről leszedve kénezve 11.18-án; derítve majd újra fejve 2 hét múlva. Mivel az újbor kénhidrogénes volt (hiába kapott tápot az élesztő) minden fejtést levegőztetve végeztem, ezért sajnos vesztett a bor frissességéből, gyümölcsösségéből. A kénhidrogén ettől sem múlt el teljesen, ezért jött a kupfát (CuSO4) ami elvitte végre teljesen. Nekem tetszik, első próbálkozás volt ezzel a fajtával, jól csúszó, viszonylag könnyed bor (~12-12,4 v/v) határozott (7.4) de nem durva savgerinccel, és a sok fejtés ellenére még mindig üde, ropogós. Véleményem szerint több izgalom van benne mint egy olasz rizlingben, illat és íz is sokrétűbb, viszont amaz meg lehet jobb egy speciális terroir kimutatására. Gyakorlatilag ezt issza a család (én) és a készlet 2/3-a el is fogyott már.

Chardonnay a Pécs-Vasasi Ördögárokból: kiválóan érett, bronzosra szineződött teljesen egészséges alapanyag 21 MM okt.1-i szüret. Pektinbontás, mustüllepítés, fajélesztő+táp, erjesztés 216 literes szerednyei hordóban igen hosszan, szinte átmenet/leállás nélkül ment át almasavbomlásba, seprő keverve 3-4 naponként. Dec. 2án kénezés (dilemma, hogy ne legyen túl lágy az MLF miatt - de van benne sav úgy érzem) első fejtés dec. végén - mert az élesztős íz kezdett dominálni a borban.

Jelenleg érik, alakul, nem annyira markánsan almás illatos; de ez nem baj - nem érződik a fajélesztő hatása, krémes és hosszú, de ropogós és friss is, van benne erjedési CO2 és sav is bőven. Érzésem szerint igényli még a hordós érlelést, 2 hónap múlva meglátom mi lesz. Ígéretes.

Cirfandli saját birtokról, 21 MM szept. 25, egészséges erősen töppedt szőlőből, pektinbontó, hűtött, ülepített must, erjedés 1 hl-es tölgyfahordóban. Ez is baromi sokáig erjedt; azután, mikor szerettem volna megállítani (mert harmonikusnak éreztem kevés maradékcukorral) az istennek sem sikerült emiatt jól túl is kéneztem. Ennek ellenére a dög szinte szárazra kierjedt (vadélesztővel) és jelenleg sztem nem harmonikus mert sok a sava. (nem mindig jó a túlérett, töppedt szőlő hiszen a savak is koncentrálódnak) Illatban, ízben talán ez a legbujább minden korábbi évből, de a sok sav zavaró- ezért hétvégén kifejtettem a bort a pinceelőtérbe az acéltartályba hogy hidegen legyen és kiváljon némi sav. Csak a hideg hiányzik... :)

 

Kóstoló jó, de rajtad kívül mindenki vidéki; mondjuk még ekkor is a pest jöhet szóba a leginkább, szóval nem egyszerű összehozni. sztem realitása április előtt még nem nagyon van -addigra már lehet vmit a komolyabb boroknál is látni.

Előzmény: RAMBO (1410)
RAMBO Creative Commons License 2007.01.15 0 0 1410
A muskotály alapú küvé sztem lassan kész lesz. Hétvégén leugrom a Balcsira a palackozást-derítést megbeszélni. A bor ottonel muskotályhoz képes szokatlanul lassú, szinte olajos, illatában csak halványan van jelen muskotály, a könnyű, savai finomkodóak, nem tolakvók, a korty után mégis hosszan megmaradnak. Olyan "ihatós, női" bor lett. A bor lehelletnyire megmutatja, hogy fahordőóban készült, ennyi mindenképpen kell neki.

A rizling nagyon jól alakul, de erősen fás még, szerintem a fássága csökkenni fog. Van brutál test, komoly illat, határozott, rendeződő (még nem végleges) savak. A korty közepén van erős fásság, amit nem értek, hiszen annyit ázott a hordó, hogy már attól féltem, összeesik, mint egy felmosórongy. :)) A fajtaélesztő 10 pontosra vált be, semmilyen nekem "idegen" illatot nem érzek, csak komoly, paraszti rizlinget.

Amit elterveztem, eddig nagyon jól sikerül megvalósítani. Félve írom le (nem akarok öntelt lenni, bocs mindenkitől) stílusban olyan "KalóImrés" bor készül nálam. (De amikor senki nem látja, dagadok a büszkeségtől.) Ha a rizlinben tényleg visszaszorul a fa, akkor azt se fogom szégyellni.

Na de mostmár te jössz! (És persze a többiek!) Tartsunk közös kóstolót!!!!
Előzmény: Cirfandlia (1409)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.01.15 0 0 1409
akkor mesélj először Te! :) bevált a fajélesztő? (nincs ananász? :) mert én a rajnaimban -ue. szelektálás- kis tropikális aromát érzek)
Előzmény: RAMBO (1408)
RAMBO Creative Commons License 2007.01.15 0 0 1408
Mi hír a borokról? Az enyém szépen alakul.
gertibor Creative Commons License 2007.01.11 0 0 1407

Sziasztok!

Lehet, hogy nem jó helyen írom le kérésemet, de talán tudtok segíteni.

 

Idén szeretnék venni jó minőségű, 5-600 kg Cabernet Franc v. Sauvignon szőlőt, úgy Bp-től max. 150 km távolságon belül, vagy szállítással. Ár függvényében lehetséges a mennyiséget megduplázni.

5-600 kg szürkebarát is érdekelne.

Ha tudtok valakit akinek ilyen van és elad, kérlek írjatok.

 

üdv. gertibor

lalá Creative Commons License 2007.01.09 0 0 1406
-Köszi!(hehe)
Előzmény: macmelon (1405)
macmelon Creative Commons License 2007.01.09 0 0 1405
(Természetesen terminus technicus)
Előzmény: macmelon (1404)
macmelon Creative Commons License 2007.01.09 0 0 1404
OFF: A terminus technikusok átlalában szándékosan nem egyeznek meg a hasonló jelentésű köznapi szavakkal, hiszen hasznos a megkülönböztetés. Pl. egy oltványnak lehet igazolt a származása, és közben mégsem certifikált - hiszen ez utóbbi egy egészen konkrét (itt törvényben szabályozott) jelentéssel bír, míg az előbbi csak annyit jelent, hogy van igazolás a szárámazásáról. ON
Előzmény: lalá (1403)
lalá Creative Commons License 2007.01.09 0 0 1403
-Ércsük.(hehe) Csak biztosan leesne azaranygyűrű az ujjukról ha magyarul beszélnének.
Előzmény: RAMBO (1402)
RAMBO Creative Commons License 2007.01.09 0 0 1402
Igazolt eredetű.
Előzmény: zsebpiszok0510 (1398)
RAMBO Creative Commons License 2007.01.09 0 0 1401
Dörgicse, Balatonfüred-Csopaki borvidék.
http://szolo.blogspot.com/
Előzmény: gertibor (1400)
gertibor Creative Commons License 2007.01.07 0 0 1400

Ha jó a borod, gondolom akad egy pár ember, aki szívesen segít elfogyasztani.

Mo. melyik táján van az a jó bor?

Előzmény: RAMBO (1395)
macmelon Creative Commons License 2007.01.07 0 0 1399
Esetleg azt, hogy könnyű az n és az r betűt összekeverni? :)

Vagy: http://www.fvm.hu/main.php?folderID=1624&articleID=4513&ctag=articlelist&iid=1
Előzmény: zsebpiszok0510 (1398)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2007.01.07 0 0 1398

Sziasztok!

Mit jelent hogy a szaporitóanyag centifikált?

Köszi!

csite Creative Commons License 2007.01.02 0 0 1397
Jó egészséget minden szőlőmunkásnak az új évre is, és kitartást a munkához!
Zalancelot Creative Commons License 2007.01.01 0 0 1396
Boldog Új Évet
és a poharainkba jobbnál-jobb, akár saját termésű borokat
kívánok minden topic lakónak!
RAMBO Creative Commons License 2007.01.01 0 0 1395
Boldog Új Évet minden topictársnak!

Karácsonykor már a saját boromat ittam, nem kell szégyenkeznem vele! Nem szervezünk egy topic-találkozót?
Jani71 Creative Commons License 2006.12.31 0 0 1394

 

 Boldog új évet Mindannyiótoknak!    :-)

csite Creative Commons License 2006.12.25 0 0 1393
Boldog Karácsonyt!
lalá Creative Commons License 2006.12.25 0 0 1392
-Békés ünnepeket!
Jani71 Creative Commons License 2006.12.23 0 0 1391

 

 Békés, boldog Karácsonyt kívánok mindenkinek!   :-)

kisszszoros Creative Commons License 2006.12.22 0 0 1390
figyelgesd, és óvjad a zokszigéntől, mert az illó is hajlamos beindulni...
Előzmény: gertibor (1387)
szava23 Creative Commons License 2006.12.22 0 0 1389
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és jó idei borokat, valamint még jobb jövő évit!
Derekhegy Creative Commons License 2006.12.22 0 0 1388
Egy kis Vörös és fehér reklám: ITT.

Boldog Karácsonyt! Adventi kezdőlap és frissítés az ajándékom:


Képeslap Derékhegy
gertibor Creative Commons License 2006.12.22 0 0 1387

Így kell, hogy legyen.

Most volt egy borász vendégem, kóstolás után bejelentette, hogy folyik az almasavbontás. Én azt hittem, hogy még mindig forr a bor. Remélem elég sav eltűnik és nem kell más módszerhez folyamodnom.

 

Minden kedves topicosnak

 

Kellemes karácsonyi ünnepeket és sikerekben, egészségben gazdag újévet kívánok.

Előzmény: kisszszoros (1369)
Cicero II Creative Commons License 2006.12.21 0 0 1386
Áldott karácsonyi ünnepeket, boldog új évet kívánok minden kedves blog látogatónak valamint finom borokat és jó társaságot.
bortengri Creative Commons License 2006.12.07 0 0 1385

Almasavbontás kontra borkősavkicsapatás.  Előbbi okozza az erősebb savérzetet a szájban, ha nagyon magas a must, újbor savtartalma sztem érdemes kalkulálni vele, de mint ahogy korábban már említették ehhez több feltételnek kell teljesülnie, általában a pincébe lecipelt villanyradiátor segít(érdemes nyomonkövetni a folyamatot és kóstolni rendszeresen, nehogy meglepetés érjen). Végeredményként simának, szinte tejszerűnek hat a bor, van viszont olyan karakterű bor, amelyiknek ez nem feltétlenül áll jól. A borkősav kicsapatásnál néhány dologra ügyelni kell: a törvényben megengedett 3g/liter értéket nem érdemes megközelíteni se, mert könnyen elvénülhet tőle a bor, illetve figyeljünk arra, hogy kis hely legyen az esetleges CO2- és habképződésnek és számoljunk egy kevés kénszint csökkenéssel is.

 

 

Mésztűrő alanynak újabban leginkább a Georgikon 28-at szokták ajánlani.

Cirfandlia Creative Commons License 2006.12.07 0 0 1384

Nehéz ügy; itt egy eléggé szűkszavú lista: alanyok (A ferkal tényleg jó, csak nem hiszem, hogy nagyon oltanak belőle mennyiséget)

ill. talán nézz szét az alanytermesztőknél, kérdezz rá náluk, biztos segítenek, pl. ha náluk rendelsz :)  szaktanácsadás

 

 

Előzmény: Don Palesz (1382)
Cirfandlia Creative Commons License 2006.12.07 0 0 1383

Nem félek a tejsavtól; :) és valamennyire tisztában vagyok a keletkezésével, ill. a borban okozott hatásaival. (félreértetted a hsz-em; csak példálóztam, h. az is inkább az erjedés végén/után keletkezik)

Ha már almasavbontás; én fehérbort próbálok szűrni, de idén (is) a Chardonnay-nál próbáltam olyan feltételeket biztosítani, hogy legyen spontán almasavbomlás. Starterrel nem kisérleteztem több okból sem. No de a hosszú meleg ősz miatt teljesült az egyik legnehezebben biztosítható feltétel a megfeleő hőmérséket a pincében; még november végén is 16-17 fok volt ami, igaz nem optimális, de még elegendő lehetett. (Borász mesélte, h. Bockéknál 13 C-on vígan ment az almasav) A bort seprőn tartottam, néha felkevertem -> volt tápanyag a baciknak, hordó teletöltöttem, de nem kéneztem; a ph-t viszont nem mértem ami szintén egy fontos paramétere az MLFnek - ez nem tudom teljesült-e... (De úgy tűnt, igen :)) Mert az erjedés igen soká (~7 hét) egyre csendesebben zajlott, a végén pedig egész finom pötyögésbe ment át, "zavarosodó bortisztasággal" tompuló ízekkel -ami asszem az almasavbomlás jellemzői közé tartozik. Kénezni csak a múlt héten kéneztem, miután a pince is kezdett lehűlni, meg ez a finom pezsgés is abbamaradt. Lehet h. csak bebeszélem, de változott a savérzet is. Ma újra megkóstolom....

Előzmény: kisszszoros (1371)
Don Palesz Creative Commons License 2006.12.07 0 0 1382
Sziasztok!

Tud valaki listát az alanyok szárazság és mésztűréséről?
Vagy arról, hogy milyen szőlők valók laza száraz, meszes talajhoz?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!