Keresés

Részletes keresés

Pinyo Creative Commons License 2019.10.22 0 0 203030

Én összevissza ropogok mindenhol, beleértve ezt a láblendítéses átkattanást is, nem vettem észre hogy köze lenne a vándorfájásaimhoz. Lehet véletlen egybeesés.

Előzmény: mazlati (203029)
mazlati Creative Commons License 2019.10.22 0 0 203029

Bemelegítésnél szoktam láblengetést is csinálni.

Az előre-hátra lengetésnél egy enyhe roppanást lehet hallani a csípőmnél a jobb láb lengetésekor.

Eddig nem volt vele különösebb bajom, de most elkezdett fájni a csípőm külső része.

Mit lehet ezzel kezdeni?

Futás után mindig nyújtok és a csípőnyújtásra is odafigyelek.

pego123 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203028

Ó nem, az óra nálam szent dolog, ezért is írtam, hogy az egyetlen hátulütője ennek az életmódváltásnak, hogy egy műanyag "vacak" van a karomon... :-D

Előzmény: Ati_66 (203027)
Ati_66 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203027

Akkor jó :-)

Lényeg hogy ne legyen semmi, amit tehernek érzel a sportban.

 

Nekem az ilyen okosságokból elég az RI index is. Most úgy érzem képtelen lennék 24 órában olyan szorosan becsatolt órát viselni, ami a megfelelő optikai pulzusméréshez kell.

Most ahogy hazaérkezem edzésről, már veszem is le az órámat és nem azért, mert azonnal fel akarom tölteni az adatokat . Ugyan is az én órám még infrán kommunikál a számítógéppel :-).  (bár lehet megszoknám én is hogy folyamatosan rajtam van az óra)

Előzmény: pego123 (203026)
pego123 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203026

Az előző válaszom alapján hidd el, nem stresszel. Sőt, inkább inspirál és őrülök, hogy arra késztet, hogy jobban figyeljek magunkra.

Előzmény: Ati_66 (203023)
pego123 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203025

Polar activity.

De - mint általában azoknál a dolgoknál, ahol nem lehetek 100%-osan biztos abban, hogy az adatok pontosak - itt sem a számosság, hanem a tendencia érdekel. Ha egy átlagos napom Polar szerinti aktivitása 50%, akkor odafigyelek és a következö és onnantól folyamatosan azt nézem, hogy folyamatosan növekedjen. Ennyi és nem több.

Előzmény: Mr Long (203024)
Mr Long Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203024

Garmin lepesszam, vagy polar activity?

Ha alap napot megyek, akkor garminon a beallitott 10k lepesbol kb 7k van meg. Hosszabb seta a kutyaval, vagy messzebbi etterem ebedkor kell, hogy igy alapban meglegyen a cel. Ami rohadt idegesito, hogy pl bringazas nem szamolodik bele, igy hiaba tekertem oda-vissza meloba, szart se ert, meg gyengebb lett a napom. 

Reggel terepeztem. Garmin szerint fejlodok tole :)

Előzmény: pego123 (203021)
Ati_66 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203023

Nekem még nem volt olyan modern órám ami ez a napi aktivás méréses okosságot tudja (másnak akartam titulálni de visszafogtam magam)

Szerintem kapcsold ki ezt a funkciót ha ennyire stresszel, és ha nem sportolsz viseld a szép svájci órádat   :-))

Nem ennek a funkciónak az adataitól leszel jobb futó.

 

Előzmény: pego123 (203021)
Ati_66 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203022

Én úgy választottam ki, hogy hová megyek, hogy nem csak a zóna határok érdekeltek hanem az is hogy tudjam nincs gond a szívemmel. Már nem voltam akkor sem fiatal, és hosszabb rendszertelen edzés időszak után kezdtem aktívabban sportolni. Bennem volt, hogy érdemes odafigyelni a keringési rendszerre, mert nagyon sokan idő előtt befejezik földi pályafutásukat már 30 és 50 év között is minden előjel nélkül.

 

Szóval számodra is az a javaslatom, ha nem akarsz előzetesen SZTK-s kardiológiai szűréssel bajlódni, olyan helyre menj, ahol 12 elvezetéses EKG-t tesznek rád és kardiológus figyeli a terhelés közben az EKG adataidat. 

(Nyilván ha más okból volt egészségügyi terheléses EKG vizsgálatod mostanában, akkor más a helyzet és ez nem annyira szempont)

 

Lehet nem fog olyan alapos és mélyenszántó edzés tanácsokat adni, mint egy sport labor edzője, de abban a kérdésben biztosabb választ ad, hogy nincs semmi kardiológiai problémád és meddig terhelheted magadat. Ha ezt a tesztet nem laktát méréssel, hanem ergospirometriai vizsgálattal összekötve végezteted, akkor a zóna határokon kívül lesznek szénhidrát felhasználási adataid is ami nagyon jól jön félmaraton feletti távok intenzitás tervezésénél. 

 

Én sem tudom milyen laktát értékeim vannak, de köszönöm szépen jól elvagyok a légzés gázcseréből kiszámolt zónákkal. 

Előzmény: pego123 (203019)
pego123 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203021

Ki írta, hogy nem? ;-)

 

Egyébként marhára nem könnyű tanácsot kérni és adni sem. Mert az alap, hogy a jó szándék vezérli mindkét felet, de ugye nem ismerjük egymást. Ti páran már lehet, de a nagy többség nem. És fórumokon ilyen témában nagyon nehéz a megfelelő tanácsot eltalálni. Meg kiválasztani is. Azért is örülök, hogy egymással is eszmét cseréltek, mert annak is van információ értéke számomra.

Annyi a szerencse, hogy nem létkérdés, mert vagy gyorsabban, vagy lassabban futok (esetleg pont úgy, ahogyan kell) nem történik semmi baj. Ha lassabb, akkor kevésbé fejlődök, ha gyorsabb, akkor jobban. Túl hajtani magam, ami már veszélyes lenne, nem fogom. Mint írtam, ezzel a tervvel minden napra van teendőm. Lehet, hogy csak 131-es pulzus közelében, de folyamatosan dolgozom. Nézem az aktivitásom és elképedek, hogy most pl. csak 40%-on vagyok, pedig 6:30-kor elindultam otthonról. Ha nem lenne ma futásom, akkor 50-60% között fejezném be a napot. Az nem normális és így teltek a napjaim. A heti 3-4 futás ellenére 3-4 nap nem értem el a 100%-ot. Azon lehet vitatkozni, hogy ez mennyire pontos, de a nem futós napjaimon most sem érem el a 100%-ot, jó, ha 80 körül fekszem le. Persze a heti átlag 100% felett van! :-)

Előzmény: Ermak (203020)
Ermak Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203020

Tiszta csoda, hogy nem fájdult meg a fejed ettől a sok mindentől, amit összehordtunk. :-)

 

Teszten én eddig nem voltam, de amikor egyszer felmértem a "piacot" (a topik, meg a honlapok alapján), azt választottam ki, ahol Ati volt. Bővebben meg írjon, aki már volt.

Előzmény: pego123 (203019)
pego123 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203019

Engedjétek meg, hogy ne mindenkinek külön válaszoljak, hanem az általatok leírtakra összefoglalóan reagáljak. Természetesen mindenkinek köszönöm, hogy írt!

 

Mindenek előtt hol van értelme teljesítmény diagnosztikát végeztetni? Néztem az Ensportot, ott most akcióznak, de itt olvastam, hogy laktát szintet csak becsülnek; néztem a CardioControllt, ott van spiroergometria. Bár ez volt a mindenek előtt, mégsem ez a legfontosabb. Szerintem a Suuntos teszt alapján az anaerob küszöbömet kellene megtudnom és az alapján beállítani a sávokat. Tegnap a 10 perces kilométeres, 133-as pulzusos "futás" alatt akár el is tudtam volna aludni. Szerintem még énekelni is tudtam volna, beszélni biztos. Persze tudom, hogy ezt hangosan kellene tenni, nem pedig magamban, de így is elég furán festettem, hogy valaki lejött a terepre "helybenfutni"... :-)

 

Gyorsan gyalogolok, bár már lassultam és kényelmesedtem, a gyerekeim mellett csak tötymörgök :-). Túrázni sem szoktam, szóval az sem magyarázat, de a grafikonból jól látszik, hogy amint csökkent a pulzusom, azaz belegyalogoltam, nőtt a tempóm. Próbáltam kisebb lépéseket, azaz kicsit pattogósan és hosszabb, elnyújtott lépésekkel is tartani a pulzust. Nem vált be egyik sem. Lehet, hogy a technikám se jó, a futó izmok se jók igazán. Mindegy. Nekem megfelel, ha kényelmesen megyek, mert a heti 4 alkalom "futás", ami összesen 155-200 perc (növekedik) nem mondható léha életvitelnek. Ha ezt most megcsinálom, akkor kiderül, hogy ez alatt az idő alatt mennyit esett az egységnyi tempóhoz és távhoz tartozó (átlag)pulzus. 

 

Mindemellett azért sem bánom, a Polart, mert ad a többi napokra is feladatot, a frissítéssel rengeteg további infót megtudok az életvitelemről, azóta korábban fekszem, stb. Lehet, hogy van olyan szempont, ami alapján egy drágább Garmin jobb választás lett volna, vagy akár a Vantage V is, de ez van. Azt sajnálom egy kicsit, hogy amikor a feleségemnek vettük az M430-as, akkor vettünk mellé mellkaspántot és az volt a szempont, hogy minél kedvezőbb árú legyen, így a Wahoo TICKRt vette, nem a TICKR+t. Az mutat futótechnikát...

 

Az egyedüli dolog, amit sajnálok, hogy így nem hordom a svájci óráimat...

Ati_66 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203018

 

Nekem a vizsgálat alapján ez 3. zóna pont 80% intenzitásnál kezdődik, tehát a teljes POLAR  3. zóna még aerob tartomány.

Előzmény: Ati_66 (203017)
Ati_66 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203017

Én úgy látom Polar edzéstervek illetve saját terheléses vizsgálatom zónái alapján, hogy megfelelő fejlődést azoknál eredményezhet a Polar szerinti egyszerű felosztás, akiknél 70% intenzitástól kezdődik az aerob anaerob átmeneti tartomány, mert csak ekkor biztosított az, hogy a 3. zónás gyorsító, erősítő edzések tényleg elérjék a céljukat.  Nekem a vizsgálat alapján ez 3. zóna pont 80% intenzitásnál kezdődik, tehát a teljes 3. zóna még aerob tartomány. Én is csak azért fejlődtem, mert a terheléses vizsgálatom zóna javaslata alapján sokkal többet voltam a 80% felett, mint a Polar edzésterv szerint kellene. Nálam a 3. zóna igazából 80-86% között van és 86-92% között  a 4. zóna. 

Ennek ellenére igyekszem javítani a 70% alatti technikámat is, mert a szalagon a gyaloglás 110 körüli pulzusából 1 perc alatt 130 feletti lett ahogy kocogni kezdtem .

És ennek megfelelően itt a 70% intenzitás környékén hirtelen megugrott a szénhidrát felhasználásom is, majd ismét laposan emelkedett egy darabig, mielőtt meredeken emelkedni kezdett 80%-tól.

 

Ez a terheléses vizsgálat 3 éve volt. Már én is kíváncsi vagyok és előbb utóbb ismét elmegyek, hogy lássam milyen változást eredményezett a zsír szénhidrát felhasználás arányában az a változás, amit a futásnál úgy  tapasztalok, hogy a 6:30 körüli tempót  sokkal tovább tudom 7-10 ütéssel alacsonyabb pulzuson tartani mint akkoriban és a 80-85% intenzitásról sokkal gyorsabban csökken futás közben is a pulzusom 70-75% értékre egy lejtőn. (Testsúlyban most is éppen annyi vagyok, mint 3 éve a vizsgálat idején, szóval a fogyás kedvező hatása most kizárható a képletből.) 

 

Szerintem abban sincs gond, hogy ezek az edzés tervek "bolond biztosak" . Attól hogy betartja valaki biztosan nem lesz túlterhelés miatt sérült viszont biztosan fejlődik így is.

Előzmény: harzol (203014)
harzol Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203016

Egyetértek.

 

ui: Azzal még a 2:50-es ezrekben futott maraton kérdésében is jók vagyunk. Aki tud 2:50-es tempó közben beszélgetni az nyugodtan futhatja abban. :)

Előzmény: gurtnis (203015)
gurtnis Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203015

Akkor állapodjunk meg abban, hogy jobban járunk a beszédtesztből kiindulva zónákat belőni.  :) 

Előzmény: harzol (203014)
harzol Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203014

Tisztában vagyok vele, hogy ez egyénfüggő és így lehet, hogy valakinél betalál, de másoknál viszont nem.

 

Hozzá kell tenni, hogy én alapvetően olyanokkal beszéltem mindig erről, akiknek relatíve komoly sportmúltjuk van, így valószínűleg a 0-ról kezdés is mást jelentett náluk, mint a többségnél. Ismeretségi körömben a polár nagyon-nagyon alálőtte a zónák határait. Én ebből indulok ki.

 

Mindegy, hogy 10%-ra vagy 90%-ra nem illik a sablon pulzuszóna meghatározás. Egyik esetben sem tartom jó ötletnek elfogadni a polár standard ajánlását. Mint tudjuk egy maratonon is lehet megfelelő taktika elkezdeni 2:50-es ezrekkel és tartani azt, de attól, hogy valakinél működik még nem biztos, hogy mindenkinél fog

Előzmény: gurtnis (203013)
gurtnis Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203013

Érdeklődve olvasgatom a technikai észrevételeket. Mivel én is itt, ezen a fórumon tanultam a legtöbbet, ezért figyelek, tudom, hogy érdemes. 32 hónap Polar V800 használat tapasztalatával azt mondanám, hogy ezek a zónák egész korrektnek tűnnek. Én simán elfogadnám, használnám. A 2. pulzuszóna 131-es max értéke pedig igenis a fejlődést irányozza elő. Persze ezt nem neked szántam igazából, nem is támadásnak, inkább csak itt volt könnyebb reagálnom a zónákat meglátva.  Jobb ezt elfogadni, mint nem elfogadni! :D

Előzmény: harzol (203004)
Ermak Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203012

Csináltam szék-tesztet meg lépcső-tesztet, az 195-200-at hozott ki. Kocogásba (6-7 km után) belesprintelve 193 volt a maximum.

Ez alapján eldöntöttem, hogy 200-zal számolok, mert abból szép kerek százalékok jönnek ki. :-)

 

A 140-145 még beszélgetős zóna, és ultratávon sem savasodok el tőle, enni is tudok közben, fejleszt is. Diagnosztika nélkül pedig jellemzően a 70%-ot mondják a könyvek a könnyű és a közepes zóna határának.

 

Ennyi benne a "tudomány".

Előzmény: harzol (203011)
harzol Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203011

Neked mi alapján lett belőve ez a pulzus?

 

Egyébként a kelleténél alacsonyabb pulzus még mindig jobb, mint a kelleténél magasabb.

Alacsonyabb pulzussal csak tovább tart fejlődni, illetve időben is jóval többet kell edzeni, hogy meglegyen a megfelelő edzésinger, de az állóképességet fejleszti, szóval ilyen téren nincs probléma.

A túl gyors viszont nem épít állóképességet, így hamar meg lehet rekedni vele.

 

Viszont én akkor is azt mondom, hogy az óra által sablon módon generált zónákra alapozva nem szabad pulzuskontrollal edzeni.

 

Más a helyzet, ha:

- van teljesítménydiagnosztikán kapott értéked

- megcsináltál egy 30 perces laktátküszöb tesztet

- hozzáértők próbálják belőni a versenyeredményeid és az azokon mért pulzusadatokból

- esetleg a Garmin laktátküszöb tesztfutását

 

Ha ezek nincsenek, akkor még mindig az érzésre beszélgetős tempóval járunk a legjobban az alapok építéséhez.

 

 

Nekem nagyon régi teljesítménydiagnosztikai adataim vannak. Ott 188-as max. pulzusnál hoztak ki 160-as pulzust a Z2 tetejének. Ebből én azt kalkuláltam, hogy a jelenleg 178-180 körüli max. pulzusom mellett ez 149-150-re kellett, hogy csökkenjen.

Csináltam egy 30 perces laktátküszöb tesztet, ami alapján inkább 146-147-es érték jött ki, majd a Garmin órám beszerzését követően már vagy 4x csináltam meg az óra saját tesztjét. Ezeken 143 és 149 közötti értékeket kalkulált az óra a kettes zóna tetejének.

Ebből azt akartam kihozni, hogy azért egy 5-6 pulzusnyi tartományt elég jól be lehet lőni a különféle tesztekkel és képletekkel. Én 145-nek tekintem most a Z2 tetejét és ez alapján edzek, de ha épp olyanon van, akkor 2-3 pulzussal simán fölé engedem. Amúgy sem vagyunk robotok, hogy 145 még jó, 146 meg rossz.

Egyébként 160 környékén kezdem 1-2 szóra redukálni a kommunikációt futás közben. 155 környékén még simán és szívesen beszélgetek és 150 alatt pedig semmiféle megterhelést nem jelent, hogy ha futás közben beszélek.

 

No, de amit ki akartam hozni az a Polar által ajánlott zónák alkalmatlansága. (nem csak az, sok más kalkulátor is)

Nekem talán valami 128-at hozott 2-es zóna tetejének. Ez teljesen abszurd. 

 

 

Előzmény: Ermak (203007)
Pinyo Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203010

Óriási különbséggel nyerték a Panoráma trailt; Józsa Gábor lett az első 3:20 idővel, a második 4:01, harmadik 4:08 lett.

Ezt a listát néztem: http://www.traxpace.net/panorama19#trackId=panorama19_trail

Előzmény: Szajrés (202983)
Pinyo Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203009

Nem terveztem, de lehet hogy november közepén megyek K&H félmaratonra Siófokra. Adtak egy ingyen nevezést, mert SPAR maraton korosztályos díjátadó is lesz, és ott M45 kategóriában második lettem.

Spenót Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203008

Ez akkor nem hülyeség, amikor valaki megszerzett egy bizonyos alapállóképességet.

Én pl. ezzel a sok lassú futással szereztem némi alapot és amikor idén nyáron elkezdtem kedvemre futkosni, egész jó kis fejlődést értem el. (persze, nálam bejátszott a fogyás is)

Szóval, itt a megfelelő alap megszerzésén van a lényeg. Ha előtte kezd el kedvére futni, akkor úgy járhat, mint én az újrakezdésnél. Egy baromi szűk pulzustartományban tudtam csak futni és 0 fejlődésem volt hónapokig. Az első laborba ekkor mentem el és azt mondták, hogy így csesztem el a dolgot. Persze, lehet, hogy tévedtek, de egyre inkább úgy gondolom, hogy igazuk volt.

Előzmény: 9:3 (203006)
Ermak Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203007

Kikérem magamnak! :-)

 

195-200-as maximummal 140-es pulzus körül szoktam edzeni, és még fejlődtem is vele. Síkon 6:00 körüli tempó simán megy így (OK, nem most, 3 hónap kihagyás meg dögvész után.)

Előzmény: harzol (203004)
9:3 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203006

a kisördög azt mondatná velem, hogy felejtsd otthon a pulzusmérőt, és fuss kedvedre, de ez itt hangsúlyozottan egyéni és kisebbségi vélemény :)

Előzmény: pego123 (203002)
Bohanon Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203005

profile-on vannak ilyenek, de ott az 1k a legkisebb nekem

Előzmény: O/O (203001)
harzol Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203004

Ezek a Polar által generált zónák szinte biztos, hogy rosszak, de ezt már mondtam korábban is.

189-es max. pulzus mellett 133-as pulzussal "edzeni" az egészséges emberek 99%-nál azt jelenti, hogy minimális a terhelés. Persze nem haszontalan, egészséges is, de nem igazán futó edzés.

 

Valahogy próbáld meg a zónáidat meghatározni, vagy ha nem akarsz ezzel foglalkozni, akkor a kettes zóna tetejét emeld meg 145-re. Ha ezen a pulzusom simán tudsz beszélgetni másokkal (nem csak pár szóban, hanem akár mondatokban is), akkor még mindig 2-es zónában vagy. Ha nem, akkor vidd le mondjuk 140-ig. Azt kizártnak tartom, hogy 131-ig kellene csökkentened, hogy tényleg ebben a zónában legyél.

Előzmény: pego123 (203002)
Ermak Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203003

A nagykönyv szerint pont ez a 9perc/km körüli tempó az, ahol a futás és a gyaloglás hatékonysága azonos. (Alatta gazdaságosabb a gyaloglás, felette a futás.)

 

Ha ezen a tempón durván jobb a gyaloglásod hatékonysága, és nem csak egyetlen alkalommal, akkor LEHET, hogy tök gazdaságosan gyalogolsz (túráztál sokat?), LEHET, hogy a futóstíluson kell javítani, LEHET, hogy a futóizomzaton kell fejleszteni.

 

Előzmény: pego123 (203002)
pego123 Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203002

Na, akkor most kapaszkodj meg!

Tegnap 70 perc hosszú futás volt előírva, 10 perc bemelegítés 1-2 zónában, 55 perc munka a 2 zónában, majd 5 perc levezetés az 1-2 zónában.

Az általam megadott 189-es max pulzussal a Polar az alábbi zónákat adja:

1: 94-112

2: 113-131

3: 132-150

4: 151-169

5: 170-189

Az egy dolog, hogy már a bemelegítésnél 131 fölé mentem, azt még levittem, és gyakorlatilag az egész 70 percre 133-as átlag pulzusom lett. Jobb lett volna alacsonyabb, de sebaj.

Viszont! Annak érdekében, hogy ezt tartani tudjam, sokat kellet sétálnom. És ekkor volt a tempóm gyorsabb! Amikor futó mozgást végeztem, akkor a 80 éves nagymamák babakocsit tolva húztak el mellettem. Semennyire nem fáradtam el, bár azért éreztem a lábam, de pl. a Polar erre az aktivitásra nagyon magas kardió terhelést (80) írt. 9:59-es volt az átlag tempó, 67 az átlag kadencia. Röhej.

Ma könnyű jog van, ahol mehetek a 3. zónába...

 

 

Ha már szóba hoztam az asszonyt: ő tegnap 5 km-t futott 40 perc alatt (8 perces tempó) és 151-es átlag pulzussal. Azt mondja, hogy majd lejjebb megy a pulzus, ahogy edzettebb lesz. Ez nyilván igaz.

 

Összehasonlításul és 70 perc alatt 7 km-t "futottam"...

 

(mondjuk után sprinteltem egyet emelkedőn felfelé, nem biztos, hogy jó ötlet volt... :-D)

Előzmény: Ati_66 (202998)
O/O Creative Commons License 2019.10.21 0 0 203001

Stravás segítséget szeretnék kérni. Pár napja rohangáltam az erdőben és szokatlan távra találtam 3. legjobb időt:

 3rd best estimated 400m effort (1:14)  400 méterre még soha nem láttam ilyet. Hol lehet ezeket visszanézni, mondjuk a legjobbat megtalálni? stb.

Köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!