Keresés

Részletes keresés

lalá Creative Commons License 2007.02.17 0 0 1595
-Mögöttem a Spectrum tv pont erről nyefereg. (hihi) Émmeg itt vagyok a magyar paradoxon. Igaz kicsit túlsúlyos vagyok, de a koleszterinem, és a "gammagétém" olyan mint egy ma született csecsemőnek. Néha szalonnát kell ennem, mert a borral kicsit előre vagyok a prevenció terén. (hehe)
Előzmény: Ferig (1594)
Ferig Creative Commons License 2007.02.17 0 0 1594
Remek! Rád mindig lehet számítani.

Hallottál már a francia paradoxonról?

Igazán meglepő, de kutatási eredmények bizonyítják a bor jótékony hatását. Összehasonlították a francia és az amerikai férfiak életmódját, étkezési és italfogyasztási szokásaikat. Az eredmény: a franciák jóval többet dohányoznak, kevesebbet sportolnak, 30%-kal több zsírt esznek, és tízszer annyi bort isznak, mint amerikai társaik. Ennek ellenére a 100 főre jutó szívinfarktusok aránya mintegy 30-50%-kal kisebb. Ez azért lehetséges, mert a bor tannint – csersavat – tartalmaz, mely védi a szív koszorúereit. Minél több tannin van a borban, annál több benne bizonyos jótékony fenolok aránya (quercetin, catechin, rezferatrol).

Egyébként a vörösborban 10-szer annyi fenol található, mit a fehérborban, így ezt egészségesebbnek tartják. De nem csak a fenolok miatt.

http://www.femina.hu/taplalkozas/alkohol/bor
Előzmény: lalá (1593)
lalá Creative Commons License 2007.02.17 0 0 1593
-Nevezzük nevén a gyereket: polifenolok, tanninok, rezveratrol.
A vörösbor ezerszeres hígításban (!) is hatékonyabb antioxidáns, mint hasonló mennyiségű E vitamin Ezt kicsit nehezen értem, de gondolom mint akar illusztrálni.
Az ásványi anyagokat inkább zöldségekből szerzem be, bármennyire is szeretem a bort. Viszont kiemelném a savak és az alkohol emésztést és közérzetet javító hatását.
Előzmény: Ferig (1591)
Derekhegy Creative Commons License 2007.02.17 0 0 1592
Köszönöm a választ. Van hegyközség (Kovácsi Hegyközség 8353 Zalaszántó). Persze otthon kéne megkérdeznem ezeket, de most többet vagyok "itt", mint otthon. A hagybírót már biztos meg tudom találni, csak a mechanizmus érdekelt. Nyílvántartásba vételre halványan emlékszem, ha ez az Unió előtti "összeírást" jelenti. Érdekességként erről a területről:Talaj: A terület legnagyobb része lankás dombvidék, amelyet az egykori Pannon-beltó homokos-agyagos üledékei építenek fel vékony lösztakaróval. Barna erdőtalajokon és löszös vályogtalajokon terem a szőlő. Ettől némileg eltér Vindornyalak, Vindornyaszőlős, Zalaszántó vidéke, ahol a bortermő dűlők a Keszthelyi-hegység északi bazaltterületeire futnak fel. Felettük magasodik a Tátika vulkáni kúpja.
Előzmény: Ferig (1588)
Ferig Creative Commons License 2007.02.16 0 0 1591
Jó tudni:

A vörösbor gazdag kálium-, magnézium- és vasforrás. Tartalmaz továbbá egy flavonoidot, mely a véredényeket úgy pucolja ki, mint kéményseprő az elpiszkolódott kéményt. A vörösbor ezerszeres hígításban (!) is hatékonyabb antioxidáns, mint hasonló mennyiségű E vitamin, melyet egyébként az egyik leghatékonyabb gyökfogóként tartanak számon. Egy 24 500 főre kiterjedő friss dán felmérés alapján, a borfogyasztók körében 34%-kal kevesebb a szívkoszorúér- valamint a rákos megbetegedés, mint a sörivók vagy tömény szeszes italt fogyasztók körében.
Forrás: http://www.eletforma.hu/?r=3861
Ferig Creative Commons License 2007.02.16 0 0 1590

Név:Zalaszentgróti Hegyközség

Elérhetőség:Budai Lajos hegybíró, Zalaszentgrót, Csány L. u. 2.

Tel:83/362-089, 30-9941-908

 

Ferig Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1589
Mielőtt (tudatosan) idekeveredtem a topicra elolvastam ~ az első 800 hozzászólást.
Az volt a benyomásom, hogy ha egyetemi v. főiskolai tanár lennék, feltétlenül ajánlanám a diákjaimnak, hogy szorgalmasan olvasgassák a hozászólásokat, sőt alkalmanként legyenek vitapartnerek, mert ennél életszerűbben kevés helyen tanulhatnak. Amit a borkóstolásról írtál, csak erősíti bennem ezt meggyőződést.
Előzmény: Cirfandlia (1584)
Ferig Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1588
A hegybíró az állam képviselője a hegyközségekben. Működését a hegyközségekről szóló tv. és más tv.-ek szabályozzák.

Ebben a kérdéskörben először derítsd ki van-e hegyközség Derékhegyen. Valószínűleg van. Ezután a következő feladat a hegybíró megtalálása. Ez sem lesz könnyű, mert elképzelhető, hogy 30 km-t kell utaznod, mire megtalálod. Ha megvan, jöhetnek a kérdéseid (kivágás, ültetés,fajtalista, stb).
Elvileg mindent (kivágni, telepíteni, újraoltani, bort szállítani, a borról származási engedélyt kérni, stb.) csak a hegybíró engedélyével lehet.

Ha tényleg van hegyközség Derékhegyen, akkor azt szőlőterületet, amit birtokolsz már nyilvántartásba kellett (volna) venni (terület, fajtalista, darabszám, művelési mód, stb.). A helyi önkormányzatnál szerintem ismerik azt az embert, aki tudja, hogy kit kell megkérdezni, aki hallott már a hegybíróról.

A hegybíró nagyon fontos ember,
Pl. 30 liter fölött, nem szállíthatsz az autódban bort, csak a hegybíró útvonal engedélyével, mert ha elkap a Vám és Pénzügyőrség egy rutinszerű ellenőrzésnél a közúton, megbüntetnek.

Ne rettenj el! Túl lehet ezt élni. Ismerek két hegybírót is, mindkettő nagyon rendes embernek tűnik.

De, kérdezzük meg a topicot: Van köztünk hegybíró?
Egyébiránt körbejárhatnánk ezt a témát.
Előzmény: Derekhegy (1577)
lalá Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1587
-Bizony, bizony! Az adottság nagyon fontos dolog.
A nagyorrúak eleve több érzékelősejttel rendelkeznek mint mások. A nők általában érzékenyebbek a finom eltérésekre. A bőr színének mélyülése arányos az érzékszervek fejlettségével.
Tehát a világ legjobb borkóstolója egy nagyorrú, néger nő. (Hehehe)
Előzmény: Cirfandlia (1584)
lalá Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1586
-Nálam annyi ideig nem áll el a bor. (hihi)
Előzmény: Ferig (1583)
lalá Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1585
-Nyert.
Előzmény: Hatvani Szabolcs (1582)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1584

A borkultúrát én ettől külön venném (mármint a borminősítéstől, kóstolástól) - az valahol ott kezdődne, hogy az édesvörös/kóla kombót elfelejtjük pl, vagy tutok kérni egy normális házborát bármilyen étteremben; de még ez sem sikerült egyenlőre. Szimplán a bor normális és helyénvaló fogyasztása a nép által - ami nagyon nincs most, de mégis azt halljuk mindenfelé hogy mi bornemzet vagyunk; hát nagyon nem.

 

A minősítés más; az kicsit szakmázás, amikor nem csak élvezzük a bort, hanem megpróbálunk mögé nézni; vagyis azt (is) vizsgálni milyen élete volt az alapanyagnak, és mik történtek a borral (borászati kezelések - jók, vagy hibásak).

Ez sztem nagyobbrészt tanulható, fejleszthető képesség, de azért nem árt hozzá vmi affinitás is; szóval olyan ne kezdjen ezzel foglalkozni aki a málnaszörpöt nem tudja megkülönböztetni a meggylétől.

 

Fontos szerintem a gyakori kóstolás mellett még az, hogy néha legyen olyan szaki a társaságban, aki nagy tapasztalata révén "elmagyarazáz" egy két dolgot, amit érzel, de nem tudod megfejetni miért van.  Ez lehet akár borász is ,avagy egy nagy tudású rutinos kóstoló.

 

Most hétfőn is tanultam a nyugalmazott pincemestertől egyet (ő vezette a hetényi bírálatot) a rosszul kénezett hordóban (vizes hordóba beleégetni) érett bor más jelleggel kénes mint a szimplán túlkénezetett bor; ez a két íz nem egyforma de most már tudom miért más az egyik ill. másik. (volt ilyen tétel)

Előzmény: Ferig (1578)
Ferig Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1583
Évjárat ~1960-as, Pinot Noir.
Előzmény: lalá (1581)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1582
Ehh, a címke alapján eléggé Köpcös Furmintnak néz ki... :-)
Előzmény: lalá (1581)
lalá Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1581
-Na, majd a "kisszógám" intézkedik.
Előzmény: Ferig (1580)
Ferig Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1580
Ennek hamar a végére tudunk járni. Légy szíves tölts fel egy üvegnyit belőle az internetre, én meg itt majd letöltöm.
Előzmény: lalá (1579)
lalá Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1579
Három alapvető kategória van: jó bor, jobb bor, meg az én borom.(hehe)
Előzmény: Ferig (1578)
Ferig Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1578
Úgy vélem, hogy a borkultúra terén is volna még mit tanulnunk.
Ízlelni, értékelni, objektíven minősíteni, jó bor és jobb bor között nüansznyi különbségeket tenni kívételes "adomány", amire vagy születni kell, vagy ahová egy hosszabb tanulási-tapasztalási folyamat révén lehet eljutni. Ebben Te már kellően járatos vagy. Hogy látod ezt a kérdést?
Előzmény: Cirfandlia (1576)
Derekhegy Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1577
Persze, persze nem szabad rögtön nagyot akarni, mert aki nagyot akar annak...
(bár ha úgy vesszük én még bele sem kezdtem)

Én szándékosan használtam a vegyes fehér szót, éppen azért, mert "borzasztóan pejoratív". Már csak azért sem lehet Cuvé, mert ott a bort házasítják nem a szőlőt...

Van Othello szőlőnk is, több mint a Zweigelt. Ezer éve megvan. de én biztos nem ültetnék direkt termőt. Meg Lakhegyi mézes is.

Írtad ezt a bortérvényes, hegybírós dolgot. Persze tudom, h mik az ajánlott meg engedélyezett fajták, de hogy működik ez a dolog? Tehát ha teszem azt ültetni szeretnék mondjuk fél hektár vmilyen (engedélyezett) szőlőt? Mi ennek a menete? Mert mostanában már inkább eltűntetni szeretnék a szőlőt tőlünk, nem azt,h több legyen...
Előzmény: Ferig (1572)
Cirfandlia Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1576

Két napja részt vettem Hosszúhetényben a helyi gazdáknak tartott előadáson, ahol a hozott borokat is végigkóstoltuk egy szakértő segítségével.

Volt egy tétel: Lakhegyi mézes/ Lesseps Ferdinánd házasítás. A lesseps interspecifikus fajta van benne labrusca íz rendesen. (Lesseps, De asszem a Lakhegyi sem tiszta teljesen) Már illatában jött a könnyen felismerhető jelleg (sajnos nem tudom leírni, de ha vki egyszer kóstolt ilyet, akár szőlőbogyó formában az azonal ráismer évek múlva is) és ízben is határozottan érződött. A bor egyéként nem volt rossz; és akit nem zavar ez a jelleg annak a muskotályos jellege folytán kellemes lehet.

 

Volt még itt zárásként a szakember (nyugalmazott pincemester a pécsi kutatóból)által hozott 1981es Furmint; ami oxidáltsága ellenére még határozott élményt nyújtott, élt a bor bár az édessége (28as mustfokú volt) és a savai tompultak már. 

Előzmény: Ferig (1574)
csite Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1575

cba lehet kapni a Veresséktől több bort is, a Pintes kb. 1300HUF, megnéztem mit tudott 2003-ban, és ...

szóval: visszafogott illat, szép kerek sav, kilógó alkohol, kevéske gyümölcsösség, aféle jó ivóbor

valószínű acélos iskolát kaphatott, és talán fajéélesztőt is, ami ennyire megszelídítette, nem vitt közelebb a fajtamegismeréshez :(

Előzmény: Derekhegy (1571)
Ferig Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1574
Emlékszik még valaki a labrusca ízre? Van még valakinek közületek direkt termő szőlője?
lalá Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1573
-Ja, a Pintes fehér, de a Bakatornak -régi leírások szerint kitűnő - van kék változata is. Azonban ezek a fajták - Korai olasz - nem tudtak az új fajtáknál jobb minőséget produkálni. A Kadarka a maga edzettsége miatt maradt meg.
Előzmény: Derekhegy (1571)
Ferig Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1572
"Minden nagynak kicsi a kezdete.”

Emlékezz csak mit mondott a Bussay! Nem vegyes fehér, hanem cuvée.

Nekem is van Zweigeltem, nagyon stabil, kellemes bort lehet belőle készíteni. Minden éven viszem minősítésre, többnyire aranyérmes. Ugyanakkor a Zweigelttel vigyázni kell a metszésnél, mert hajlamos sokat teremni, s ilyenkor leromlik a minősége. Z.Lancelot lovagnak más figyelemre méltó vörös szőlői is vannak, biztosan tud adni néhány jó tanácsot.

Régen, amikor még nem ittam meg a bort és még nehezemre esett a szőlőben dolgozni, volt valamennyi Othello szőlőnk, akkor az a direkt termők között minőségi szőlőnek számított. Ellenálló fajta, a szőlője sokáig elállt, kellemes jóízű szőlője volt. Sajnos már senkinek nincs a környezetemben. Újabban sokat hallom a direkt termők labruszka ízét, mint egyik legfőbb kifogást, de nem emlékszem erre az ízre.

Tudd még, hogy a bortörvény tiltja a direkt termők telepítését. Persze kis tömegben ez nem gond, nagyobb tömegben azonban a hegybírónak már lehetnek kifogásai.
Előzmény: Derekhegy (1569)
Derekhegy Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1571
Én eddig csak a csókaszőlőről hallottam (persze nem csoda). És azt asszem be is lehet "szerezni". De gondolom nem egyszerű. S vajona többivel mi a helyzet.

Pl. a pintest említették abban az írásban. Neten ezt találtam róla:
Pintes: Az egyik legősibb magyar fajta. A filoxéra vész után eltűnt. 1968-ban találták meg a kiveszettnek hitt fajtát Cserkút mellett. Egyedül a Csáfordi körzetben van egy másfél hektáros ültetvény, melyet a Veress pincészet művel. A késő szüretelésű, testes, savakban gazdag bor igazi hungarikum.
Előzmény: lalá (1570)
lalá Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1570
-Egykori kékszőlőfajták: Purcsin, Vadfekete(Csókaszőlő, Cigányszőlő). A vörösbor készítési eljárások "kiforratlanságának" következtében sokkal több fehér fajtáról tudunk.
Előzmény: Derekhegy (1569)
Derekhegy Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1569
Hát tényleg nem maradhat! :)
Síelés... persze.."a vállalat nem engedi" :)

Ezért kérdeztem az oltványokról is. Most már van olyan borász ismerősöm, aki biztos tudna még közelebb is javasolni ilyen helyet, csak gondoltam megkérdezem.
De ezzel még várok, mivel most még kevés időm van erre, mert járok egy egyetemre, de lehet előbb befejezem, mint elvégezném. De a viccet félre téve, még keresem a megfelelő helyet (kivágni nem akarok) és a megfelelő fajtát. Mert, mint már említettem nálunk ez a vegyes fehér... nem igazán okés. De fogalmazzunk úgy, hogy még a lehetőségeink legelején járunk. :))) Zweigeltből van egyedül "tiszta" borunk, de azt meg nem tudom igazán mihez hasonlítani, mert sokat nem ittam még ebből a fajtából. Egy biztos: szombaton voltam kint és kóstoltam is és hihetetlenül sokat lágyult 1-1,5 hónap alatt. Én hiszem, hogy Zalában több van, mint azt sokan gondolják. A múlt mindenképpen bizonyítja. Pár napja találtam egy írást, ami arról szólt, h a fehér szőlőfajták a filoxéria vész után, de főképp 1941 után kerültek túlsúlyba (mármint nálunk, de persze nem csak itt). Ez azért is foglalkoztat, mert én borban leginkább a száraz vöröset szeretem. De fogalmam sincs, hogy régen mik lehettek ezek a kékszőlők...(itt) De asszem ezt már nem is nagyon lehet megtudni. Valószínűleg szinte újra kell kezdeni mindent és ilyen próbálgatással megpróbálni célbaérni....
Előzmény: Ferig (1567)
lalá Creative Commons License 2007.02.12 0 0 1568
-A Kadarka különösen élenjáró a vízkeresésben. Ástak ki olyan gyökeret is amely 15 méter mélyre hatolt. A tápanyagot csak vízben oldva tudja a növény felvenni.
Előzmény: Derekhegy (1560)
Ferig Creative Commons License 2007.02.12 0 0 1567
„Ha egyedül vagy és kint, mindig keress távlatot; a bor szereti a magasságot és a kilátást, és szeret felülről nézni." - HB

Ha megjöttetek a sielésből, vagy a metszésből esetleg a bormínősítésről foglaljatok helyet. Nem maradhat a szőlő topic hozzászólás nélkül.borbarátok
Ferig Creative Commons License 2007.02.11 0 0 1566
Talán most a képeket is fel tudum rakni. Vagy nem?!szőlőm-2007-februárKatica bogár

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!